Menü Kapat

Zor Mülakat Sorusu: Başarıyı Nasıl Tanımlarsınız?

Başarıyı nasıl tanımlarsınız ve başarıyı nasıl ölçersiniz?

Size sorulan mülakat sorusunun gerçekten ne anlama geldiği hakkında daha derin düşünün. Genellikle bu tip sorularla ulaşmaya çalıştıkları bazı gizli anlamlar vardır. Bu gizli anlamı anlayabilirseniz, cevabınız özellikle ona odaklanabilir ve bu da cevabınızı güçlendirir. Bu makalede “Başarıyı Nasıl Tanımlarsınız?” sorusunu ele alacağız.

Başarıyı nasıl belirler veya değerlendirirsiniz?” sorusu gizli bir anlamı vardır. Başarı tanımınıza değil, başarı tanımınızın iş ahlakınızı nasıl şekillendirdiğine odaklanın. İşe alım uzmanı, hangi niteliklerin başarılı olmanızı sağlayacağıyla ilgilenir. Kendi kendinizi motive ettiğinizden ve işinize bağlı olduğunuzdan emin olmak istiyorlar.

Vurgulanacak Noktalar

Sizde hangi nitelikleri bulmaya çalıştıklarını anlayın ve onlara odaklanın. Bunlar belirli bir işe göre değişebilir, ancak az çok tutarlı olmalıdırlar.

Niteliklerinize odaklanıyor olsanız bile, soruyu cevaplamayı unutmayın. Başarıyı tanımlayarak başlayın.

Muhtemelen cevabınıza beklentilerin üzerine çıkmayı eklemelisiniz. Bu, bu soru için en yaygın hedeftir. Asgari beklentileri karşıladığınızda veya işi doğru yaptığınızda kendinizi başarılı görüyor musunuz?

Bir yönetim pozisyonu için görüşme yapıyorsanız, cevabınız için beklentileri farklı olabilir. Bunun yerine, altınızdaki çalışanlar için beklentilerinizin ne olduğuna odaklanabilirsiniz.

Örnek Cevap

Soru: Başarıyı nasıl tanımlarsınız?

Size sorulan sorunun içeriği, burada ele alınmayan diğer özellikleri gerektirebilir. Cevabınızı başvurduğunuz işe göre ayarladığınızdan emin olun. Ancak genel olarak cevabınız şöyle görünebilir:

Başarıyı işi düzgün yapmak olarak belirlerim. Beklentiler daha düşük olsa bile, tüm kişisel gereksinimlerimi karşılamadığım sürece kendimi başarılı saymayacağım. Tabii ki, kişisel gereksinimlerimi her zaman daha yüksek ve daha yükseğe çıkarmaya çalışıyorum. İyileştirme fırsatlarını memnuniyetle karşılarım.

Başarıyı Nasıl Tanımlarsınız: Kaçınmanız Gereken Hatalar

Vurgulamak için yukarıdaki noktaları takip ederseniz ve aşağıdaki tuzaklardan kaçınırsanız, cevabınız çok güçlü olacaktır.

  • Tüm cevabı başarıyı belirlemek için harcamayın. Size tam anlamıyla sordukları şey bu olsa da, olumlu niteliklerinizi açıklamaya devam etmelisiniz.
  • Odağınızı kaybetmeyin. Başarı belirsiz bir fikirdir, ancak alakalı bir veya iki özellik seçmelisiniz. Çok fazla dahil etmek hepsinin gücünü zayıflatır.
  • Gerçek ve samimi bir alt ton çok etkili olacaktır. Gerçeği abartmayın veya uzatmayın.

Benzer Mülakat Soruları

İlginizi Çekebilecek Diğer Mülakat Soruları

Daha fazlası soru için Mülakat Soruları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz?

Ne düşünüyorsunuz? Bu içerik size yardımcı oldu mu?

Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Mülakat Soruları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir