Menü Kapat

İş Arayanlar İçin Zoom Mülakat İpuçları

İş Arayanlar İçin Zoom Mülakat İpuçları

Zoom, özellikle iş toplantıları ve uzaktan/görüntülü iş görüşmeleri için giderek daha popüler hale gelen bir video konferans yazılımıdır.

İş arayanlar için tamamen ücretsizdir ve kurulumun çoğunu işveren yapmalıdır.

Bu yazıda, kendinize güvenmenize ve işe alım yöneticisini etkilemenize yardımcı olacak 10 yakınlaştırma görüşmesi ipucundan bahsedeceğim.

Başlayalım…

Zoom Mülakat Nedir?

Zoom, bir veya daha fazla kişiyle görüntülü veya sesli arama toplantıları için uzaktan bağlanmanıza olanak tanıyan bir video konferans yazılımıdır. Skype’a benzer şekilde videoyu açıp kapatabilirsiniz , ancak bir işveren bir iş için Zoom görüşmesi ayarlıyorsa, muhtemelen sizi videoda görmek isterler.

Zoom görüşmenize diğer herhangi bir video iş görüşmesi gibi davranmalısınız, ancak rahat olabilmeniz için platforma ve teknolojiye de aşina olmalısınız. Ve hazır olmak için uygulamayı önceden indirmelisiniz.

Zoom, Apple veya Android için bir akıllı telefon uygulamasının yanı sıra bilgisayarlar için indirilebilir bir uygulamaya sahiptir.

İlginizi çekebilir: Video özgeçmiş nasıl yapılır?

Zoom Görüşmesinde Ne Giyiyorsunuz?

Zoom görüşmeniz için kıyafetiniz yüz yüze görüşme ile aynı olmalıdır. Bu, sektörünüze ve konumunuza bağlı olarak değişecektir, ancak büyük olasılıkla iş kıyafetleri giymeniz gerektiği anlamına gelir. Erkekler takım elbise ve kravat takmalı. Kadınlar da resmi iş kıyafetleri giymeli.

Dikkat dağıtıcı veya parlak renkli giysilerden kaçının. Büyük küpelerden, pembe veya parlak sarı gibi renklerden kaçının. Profesyonel görünmek en iyisidir, ancak görüşmecinin dikkatini dağıtacak hiçbir şey olmadan odak konuşma üzerinde olmalı ve kıyafetiniz bundan rahatsız olmamalıdır.

Artık zoom görüşmesinin ne olduğunu ve ne giyeceğinizi bildiğinize göre, görüşmeye nasıl hazırlanacağınıza dair bazı ipuçlarına bakalım.

Zoom Mülakatına Nasıl Hazırlanılır: 10 İpucu

1. Teknolojiye aşina olun

Uygulamayı önceden indirin ( Zoom web sitesindeki bilgisayarların yanı sıra cep telefonları için de kullanılabilir ). Toplantı bağlantınızı ve işverenden aldığınız erişim kodunu da aldığınızdan emin olun. Her şeyi ayarlamalı ve bu bilgiyi sağlamalıdırlar. Değilse, onlardan isteyin.

Ayrıca kendi teknolojinizi de test edin – mikrofonunuz, web kameranız vb. Her şeyin çalıştığından ve iyi göründüğünden emin olun, böylece strese neden olacak ve muhtemelen görüşmenizi geciktirecek son dakika sorunlarından kaçınabilirsiniz.

2. Dikkat dağıtmayan bir alan oluşturun

Yukarıda teknolojinizi kurmak ve test etmek hakkında konuştuk, ancak Zoom görüşmeniz için evinizin en iyi odasını veya alanını bulmak da önemlidir.

Sessiz ve dikkat dağıtıcı olmayan bir yer seçin.

Yerdeki öğeler, arkanızdaki duvardaki dikkat dağıtıcı öğeler vb. gibi görsel dikkat dağıtıcı öğeleri ortadan kaldırın. Duvardaki bir tablo veya resim iyidir.

Görüşmecinin cevaplarınıza ve söylediklerinize odaklanabilmesini istiyorsunuz ve odadaki dikkat dağıtıcı şeyler bunu yapma yeteneklerine zarar verecektir. Çim biçme makineleri, arabalar vb. gibi gereksiz gürültüyü ortadan kaldırmak için odadaki pencerelerinizi de kapatın.

Ve çocuklarınız varsa, görüşmeyi kesmemeleri için meşgul olduklarından emin olun.

3. Zamanında olun ama erken değil

Birçok işveren, görüşmeleri için Zoom’u kullanmaya yeni başladı ve birden fazla iş arayan için aynı “toplantı odasını” veya bağlantıyı kullanabilirler. Yani sizden önce başka bir iş arayanla konuşmak için kullanılan bir “odaya” giriyor olabilirsiniz.

Bu yüzden Zoom toplantınıza veya mülakatınıza planlanan saatten 2-3 dakika önce, ancak daha erken girmemenizi tavsiye ederim.

İlginizi çekebilir: Özgeçmişe Linkedin Eklemeli misiniz?

4. En sık sorulan soruların yanıtlarını hazırlayın

Özellikle geçmişinizle ilgili olabilecek olası endişeleri ve bunları nasıl ele alacağınızı düşünün.

Örneğin, son işinizden neden bu kadar erken ayrıldığınızı veya neden geçmişte yaptığınızdan farklı bir iş aradığınızı vb  . bilmek isteyebilirler.

Sorabilecekleri soruları önceden tahmin edin, cevaplarınızı uygulayın ve görüşmede daha rahat hissedeceksiniz.

Ayrıca, kurduğunuz ortamda cevaplarınızı verirken kendinizi de kaydedebilirsiniz. Video kaydına bakın, nasıl göründüğünüzü ve sesinizin nasıl olduğunu görün ve ardından işverenle Zoom’da canlı yayına geçmeden önce ayarlamalar yapın.

5. Onlara sormak İçin sorular yazın

İşverenler, iş görüşmesinde iyi sorular soran kişileri işe almak isterler. Bu, onlar için çalışmaktan heyecan duyduğunuzu ve işlerini merak ettiğinizi gösterir.

Bu, her sektörde, her tür iş için geçerlidir. Her görüşmede iyi sorular sormuyorsanız, iş bulamamanızın olası bir nedeni olabilir.

6. Mülakat kıyafetinizi seçin

Daha önce de belirtildiği gibi, profesyonel bir şekilde giyinmelisiniz. Yüz yüze görüşme için yaptığınız gibi.

Ayrıca önceden bir kıyafet seçmenizi tavsiye ederim. Kırışıksız olduğundan ve temiz ve yeni göründüğünden emin olun. Bunu önceden yaparsanız, görüşme gününüzde endişelenecek veya stres atacak bir şeyiniz daha az olur.

7. Yavaş ve net konuşun

Görüşmenizden önce, yavaş ve net konuşma alıştırması yapın. Harika bir internet bağlantınız olsa bile, Zoom araması burada ve orada bir saniyenin çok kısa bir kısmı için kesilebilir ve yavaş konuşuyorsanız ve yanıtlarınızı acele etmiyorsanız, bunu anlamak çok daha kolay olacaktır.

Bu aynı zamanda işe alım müdürünün seveceği daha rahat ve kendinden emin görünmenizi sağlayacaktır.

8. Beden diliniz üzerinde çalışın

Ellerinizi veya ayaklarınızı birbirine vurmaktan, çenenizi sıkmaktan veya dikkatinizi yanıtlarınızdan uzaklaştıracak ya da sizi gergin veya gergin gösterecek herhangi bir şey yapmaktan kaçının.

Bu makale, röportajlar için beden dili ipuçlarının tam bir listesini içerir .

Gergin görünmekten kaçınmak  için iş görüşmenize güveninizi göstermenin yollarının bir listesi burada .

Mülakatda söyledikleriniz savaşın yarısıdır, ancak nasıl göründüğünüz ve bu kelimeleri nasıl söylediğiniz genellikle aynı derecede önemlidir. Bu yüzden bu hazırlık aşamasını ihmal etmeyin.

Göz teması da önemlidir. Konuşurken ekranınızın köşesinde kendi videonuza bakmak yerine web kameranıza bakma alıştırması yapın. Bu, gerçek bir sohbet gibi hissetmesine yardımcı olacak ve görüşmecinin sizi daha iyi tanıdığını hissetmesine yardımcı olacaktır.

9. Tarih, saat ve saat dilimini İki kez kontrol edin

Yapmak isteyeceğiniz son şey, bir saat dilimi karışıklığı nedeniyle görüşmenizi kaçırmak. Bu yüzden işverenden gelen e-postayı kontrol edin ve toplantıyı takviminize doğru zamanda, doğru günde eklediğinizden emin olun.

Bu basit bir adımdır, ancak birçok olası utanç ve güçlükten kaçınacaktır.

Mülakatınızı kaçırmak ve yeniden planlamak zorunda kalmak istemezsiniz. Bu yüzden her şeyi kontrol edin ve asla herkesin sizin saat diliminizde olduğunu varsaymayın. Büyük bir şirketse, diğer ofis konumlarından insanlarla mülakat yapıyor olabilirsiniz.

10. İhtiyacınız olursa açıklama İstemekten korkmayın

Bir şey hakkında açıklama istemek veya görüşmeciden görüşmenizde bir veya iki kez bir soruyu tekrarlamasını istemek sorun değil.

Bu, herhangi bir iş görüşmesinde ve özellikle bir video görüşmesinde geçerlidir.

Bir soruyu net bir şekilde duymadıysanız, tekrar etmelerini isteyin. Tam olarak ne sorduklarından emin değilseniz, açıklamalarını isteyin.

Bunu bir mülakatda 10 kez yapmak istemezsiniz, ancak birkaç kez yapmak sorun değil ve ne sorduklarından emin olmadan cevap vermekten çok daha iyidir.

Yukarıdaki 10 ipucunu takip ederseniz, Zoom görüşmenizde daha kendinden emin ve rahat hissedeceksiniz ve daha fazla iş teklifi alacaksınız!

Günün sonunda, tıpkı herhangi bir mülakat gibi. Harika cevaplar vermelisin. Sen de harika sorular sormalısın. Bu görevlere odaklanabilmeniz için konuşmaya başlamadan önce teknoloji konusunda rahat olduğunuzdan emin olun.

Göz Atmanız Gereken Diğer Mülakat Soruları

Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Mülakat İpuçları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir