Menü Kapat

Ziraat Bankası Mülakat Soruları ve İşe Alım Süreçleri

Ziraat Bankası Mülakat Soruları ve İşe Alım Süreçleri

Ziraat Bankası 25.000’den fazla çalışanı ile Türkiye’nin önde gelen finansal hizmetler kuruluşlarından biridir. Bununla birlikte Kariyerlerine ziraat Bankasında devam etmek isteyen birçok genç aday var. Kısacası bu makale adayların Ziraat bankası işe alım süreci, personel alımı ve Ziraat bankası mülakat soruları hakkındaki sorularını cevaplamaya çalışacağız.

Herhangi bir başarılı organizasyonda olduğu gibi, Ziraat Bankasında da işe alım süreçleri rekabetçidir. Çünkü orada çalışmakla ilgileniyorsanız, banka sınavını geçmeniz ve sözlü mülakatta önünüze çıkacak mülakat sorularına hazırlıklı olmakta fayda var. Herhangi bir banka mülakatı veya Ziraat Bankası personel alım süreçleri Ziraat Bankasında Kamu bankası olması sebebi ile farklılık göstermektedir.

Ziraat Bankası Mülakat Süreçleri İpuçları

Ziraat Bankası Pozisyonlarında rol almayı planlıyorsanız diğer banka mülakat süreçlerinin yanı sıra liderlik tarzınızı, iletişiminizi ve ekip çalışmanızı vurgulayan davranışsal görüşme sorularının yanı sıra durumsal görüşme sorularını da yanıtlamaya hazır olmanız gerekir. Ziraat bankası mülakat aşaması özel banka mülakatlarına göre farklılık göstermektedir.

Bunların dışında Ziraat Bankası misyon ve vizyonunu, ziraat bankasını diğer bankalardan ayıran özellikleri de profesyonel çapta incelemelisiniz. Bu zorlu süreçte daha ne gibi konularda hazırlıklı olmamız gerektiğini liste ile ele almakta fayda var.

 • Ziraat Bankası misyon ve vizyonu hakkında bilgi sahibi olun.
 • Ziraat bankasını diğer bankalardan ayıran noktalar hakkında bilgi sahibi olun.
 • “Neden Ziraat Bankası?” sorusu için şirkete özel yanıtınızı planlayın.
 • Yüz yüze mülakat teknikleri hakkında bilgi sahibi olun.
 • “Ziraat Bankası hakkında neler biliyorsunuz?” sorusuna yanıtınızı belirleyin.
 • Ziraat Bankası tarihçesi hakkında bilgi sahibi olun.
 • Bankacılık ve ekonomi terimleri ile ilgili bilgi sahibi olun. (Kaynak: https://www.tcmb.gov.tr/wps/wcm/connect/TR/TCMB+TR/Main+Menu/Banka+Hakkinda/Egitim-Akademik/Terimler+Sozlugu/)

Ziraat Bankası İşe Alım Süreçleri

Ziraat Bankası işe alım süreci 3 aşamadan oluşmaktadır. Özetle bunlar sadece yazılı sınav ve mülakat ve bankacılık okulu programıdır. Ardından Ziraat bankası yazılı sınavını başarıyla tamamlayan adaylar, bankacılık okuluna davet edilir. Bankacılık programının başarı ile tamamlanmasının ardından iş teklifi alınır.

Ziraat bankası personel alımı ve Ziraat bankası mülakat soruları hakkında daha fazla bilgi için sayfanın altındaki sık sorulan sorulara göz atabilirsiniz.

Ziraat Bankası Mülakat Soruları

Ziraat bankası mülakat süreçlerinden başarı işe geçebilmek için mülakat teknikleri hakkında bilgi sahibi olmakta fayda var. Komisyonun size yönelteceği tipik soruları, başka bir deyişle Davranışsal, durumsal, liderlik bazlı, teknik ve ziraat bankasına özel sorular olarak farklı guruplarda inceledik.

Ziraat bankası işe alım mülakatından sıklıkla karşılaşacağınız Davranışsal görüşme soruları, geçmiş zorlukların ve başarıların yeni bir pozisyonda nasıl yardımcı olabileceğine dair örnekler vermenizi isterken, durumsal görüşme soruları daha varsayımsaldır ve gelecekte olası bir durumla nasıl başa çıkacağınızı sorar.

Kategoriye göre size sorulabilecek daha olası Ziraat Bankası mülakat soruları şunlardır:

Davranışsal Mülakat Soruları

Ziraat bankası işe alımlarında Davranışsal mülakat soruları, belirli bir durumda nasıl davrandığınıza dayalı sorulardır. Strese nasıl tepki verdiğinizi, beceri seviyenizin ne olduğunu ve profesyonel bir ortamda kendinizi nasıl yönettiğinizi ölçmek içindir. Ayrıca, görüşmecinin bir aday olarak sizi daha iyi anlamasını sağlar. Karşılaşacağınız Ziraat bankası mülakat soruları aşağıdaki ise şanslısınız…

-En büyük gücünüz nedir?

Bu gibi bir soruya hemen herkes cevap verebilir. Ancak, herkes aşağıdaki gibi bir soruya cevap veremez:

-Görev hattının ötesine geçtiğin bir zamandan bahsedebilir misin?

Ne de olsa böyle bir davranışsal mülakat sorusunu cevaplamak için gerçekten ciddi bir iş deneyimine ve başarılara sahip olmanız gerekiyor. Ziraat bankası personel alımı için daha önce sorulmuş veya benzer soruların bulunduğu davranışsal mülakat sorularını aşağıda bulabilirsiniz.

 1. Bize başka birinin sunamayacağı ne sunabilirsiniz?
 2. Neden bu işte başarılı olacağınızı düşünüyorsunuz? İncele
 3. Kariyer hedefiniz nedir? İncele
 4. Ekibinizdeki zor bir kişiyle çalışmak zorunda kaldığınız bir zamanı anlatın.
 5. Arkadaşların seni nasıl tanımlar? İncele
 6. Stres ve baskı altında çalışabilir misiniz? İncele
 7. Neden bizimle çalışmak istiyorsunuz? İncele
 8. Bir projeye veya göreve nasıl yaklaşacağınız konusunda kafanızın karıştığı bir zamanı anlatın. Netlik kazanmak için hangi adımları attınız?
 9. Nefret ettiğiniz biriyle çalışabilir misiniz? İncele
 10. Bir projenin plana göre gitmediği bir zamandan ve onu tekrar rayına oturtmak için ne yaptığınızdan
 11. Bir proje üzerinde olumlu bir etkiniz olduğu bir zamandan bahsedin. Başarınızı nasıl ölçtünüz?
 12. Kendinizi nasıl tanımlarsınız? İncele
 13. Yapıcı geri bildirim aldığınız bir zamanı ve nasıl yanıt verdiğinizi açıklayın.

Durumsal Mülakat Soruları

Ziraat bankası işe alım temsilcisinden duyabileceğiniz en kolay soru türleri durumsal mülakat sorularıdır. Bu sebeple durumunuzu ortaya koyacak olan bu sorular herhangi bir iş mülakatında adayların kolaylıkla cevaplayabileceği soruları oluşturur. Ancak böyle bir durumda cevabınınız ikna edici olması çok önemlidir.

Daha önce sorulmuş veya benzerlerinin bulunduğu Ziraat bankası Durumsal mülakat sorularının bir listesini hazırladık;

 1. Başka işlere başvurdunuz mu? İncele
 2. Bilmemizi istediğiniz başka bir şey var mı? İncele
 3. Özgeçmişinizde olmayan birşeyi paylaşır mısınız? İncele
 4. Gelecek amaçlarınız nelerdir? İncele
 5. Önceki işinizden neden ayrıldınız? İncele
 6. İşe ne zaman başlayabilirsiniz? İncele

Liderlik Mülakat Soruları

Halbu ki birçok aday, yalnızca yöneticilerin Ziraat bankası mülakat sorularıyla yüzleşmesi gerektiğini varsayar. Bu yüzden liderlerin liderlik edebileceklerini kanıtlamaları gerektiği mantıklı. Sonuçta bu onların işinin temel bir parçası. Ancak gerçekten mülakatta kendinizi bir liderlik sorusuna cevap ararkan bulabilirsin. Çünkü liderlik önemli bir beceridir. Nasıl liderlik edileceğini bilenler genellikle bir kriz sırasında öne çıkarlar ve başkalarına rehberlik etmeye isteklidirler.

Şimdi neden bu liderlik sorularıyla karşılaşabileceğinizi daha iyi anladığınızı varsayıyoruz. Ziraat bankası liderlik mülakat sorularını aşağıdaki listede bulabilirsiniz;

 • Yönetim tarzınızı nasıl tanımlarsınız? İncele
 • Ekibinizin bir üyesine geri bildirimde bulunmak zorunda kaldığınız bir zamandan bahseder misiniz?
 • Bölümünüzün dışındaki ekip üyeleriyle nasıl ilişkiler kurarsınız?
 • Bir takım hakkında popüler olmayan bir görüşe sahip olduğunuz ve onların desteğini almak için başkalarını etkilemek zorunda kaldığınız bir zamanı anlatın.
 • Sizi benzersiz yapan nedir? İncele

Teknik Beceri Soruları

 1. Bu işi iyi yapmak için önemli olduğuna inandığınız ilk üç beceriyi sıralayın.
 2. İşyerinde daha üretken olmak için kullandığınız en yeni teknolojiyi tanımlayın.
 3. Stresli durumlarla nasıl başa çıkıyorsunuz? İncele
 4. İşe alınırsanız, işteki ilk 90 gününüzde üstesinden gelmeniz gereken en önemli engelin ne olacağını düşünüyorsunuz?
 5. Bu kalemi bana satar mısın? İncele
 6. Bu pozisyona hangi benzersiz beceri veya özelliği getirirdiniz?

Ziraat Bankasına Özel Sorular

 • Ziraat Bankasını diğer bankalardan ayıran özellikler nelerdir?
 • Banka vizyon ve misyonu hakkında neler biliyorsunuz?
 • Bu işi neden istiyorsun? İncele
 • Neden Ziraat Bankası?
 • Ziraat bankası hakkında bildiklerinizi paylaşır mısınız?
 • Şirketin iş ilkelerinden herhangi birini açıklayabilir misiniz?
 • Neden bankacılık? İncele
 • Ziraat Bankası’nın kültürel çeşitlilik ve kapsayıcılık değerini nasıl desteklersiniz?
 • Neden sizi seçmeliyiz?

En iyi 3 Ziraat Bankası Mülakat Sorusu

Ziraat Bankası Mülakat sorularını yanıtlamada yetkin olmanın en iyi yollarından biri pratik yapmaktır. İşte Ziraat Bankası görüşmeniz sırasında karşılaşabileceğiniz en önemli üç görüşme sorusu ve bunları nasıl yanıtlayabileceğiniz.

1. En Zorlu Projenizi ve Bununla Nasıl Başa Çıktığınızı Açıklayın

Ziraat Bankası işe alım uzmanı genellikle bu soruyu yeni zorluklarla nasıl başa çıktığınızı ve belirsizlik zamanlarında ne kadar iyi esneklik ve uyarlanabilirlik sergilediğinizi anlamak için sorarlar. Bu soruyu şu şekilde cevaplarken STAR yöntemini uygulayın:

Örnek Yanıt

Yakın zamanda ekibimize başka bir bankadan transfer olan ve çok talepkar olmasıyla tanınan yeni bir müşteri atandı. Müşteri, yatırımlarını yeni bir yöne çekmek istedi ve birkaç farklı yatırım seçeneğini karşılaştıran analize yüksek ihtiyacı vardı.

Ekibimizden, yeni müşteriye, genellikle yılın ilerleyen zamanlarına kadar sağlanmayacak bazı hızlandırılmış hesap analizleri sağlamanın yanı sıra, tam katılım desteği sağlaması istendi.

Ekibimizde birkaç yeni üyemiz olduğundan, müşterinin arayacağı temel verileri anladığımızdan emin olmak için başlangıçta hesaptaki kıdemli bankacıya ulaştık. Başa çıkmamız gereken bir dizi başlangıç sorusu ve endişesi geliştirmek için iş arkadaşlarımla birlikte çalıştım. Ayrıca daha deneyimli ortaklardan yardım aldık ve diğer müşteriler için yapılan benzer iş örneklerini görmemizi istedik.

Ekipteki sorumluluğum, müşterinin mevcut yatırımlarının ilk analizini yapmak ve önerilerimizi özetleyen bir taslak sunum oluşturmaktı. Ayrıca, müşteriyle bir sonraki toplantı için kıdemli bankacıdan zamanında geri bildirim almaktan sorumluydum.

Müşteri toplantısı bazı yeni takip maddeleri sunsa da, müşteri analizimizden ve ne kadar kapsamlı olduğumuzdan memnun kaldı. Önceki bankasından aldığından daha fazla bilgi ve içgörü sağladığımızı kabul etti.

2. İşyerinde Risk Aldığınız Bir Zamanı Anlatın

Çoğu pozisyonun bir dereceye kadar riski vardır, ancak görüşmeciler buna olan iştahınızı ve risk alırken ne tür bir karar verme sürecini kullandığınızı görmek isterler.

Örnek Yanıt

Bir üyeden kendim yapmak yerine bir müşteri sunumu yapmasını isteyerek risk aldım. Müşterilere sunum yaparken ekibimdeki kişilerin “sıcak koltukta” olma deneyimi kazanmalarının önemli olduğuna inanıyorum. Onları daha iyi bankacılar haline getirmeye yardımcı olur ve güven oluşturur.

Onlara ne düşündüğümü söylerim, hazırlanmaları için zaman veririm ve yol boyunca koçluk sağlarım. Odaya girdiklerinde, uygulanmış ve hazırdırlar. Aynı zamanda müşterilerimize ne kadar büyük yeteneklere sahip olduğumuzu gösteriyor.

3. Zamanınız İçin Yarışan Birden Fazla Projeniz Olduğunda Programınızı Nasıl Yönetirsiniz?

Zaman yönetimi, herhangi bir pozisyon için gerekli bir beceridir ve görüşmeciler genellikle işler yoğunlaştığında zamanınızı nasıl yönettiğinizi görmek ister.

Her sabah işe başlamadan önce günümü planlamayı tercih ederim. Rakip projelerim ve değişen teslim tarihlerim olduğundan, iş ihtiyaçlarını karşılamak için sık sık önceliklerimi yeniden ayarlamam ve yeniden düzenlemem gerekiyor. Günün sonunda bir raporun teslimi varsa, onu saat 3’e kadar tamamlamayı hedefliyorum, bu yüzden teslim etmeden önce her şeyi gözden geçirip tekrar kontrol etmek için zamanım var.

Teslim tarihleri ile uğraştığım zamanlarda, proje sahipleriyle iletişim kurmaya özen gösteririm, böylece teslim tarihlerine uymak için çok çalıştığımı bilirler. Bu konuşmaları yaparak, en çok ihtiyacım olan yerde yardım isteme fırsatım da oluyor.

Ziraat Bankası Mülakatına hazırlanmak ve pratik yapmak için biraz zaman ayırarak, bilginizi, becerilerinizi ve iş için çok uygun olma yeteneğinizi gösterebilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

Ziraat Bankası Sözlü Sınav Hakkında Tavsiyeler

Ziraat Bankası mülakatında hangi sorular soruluyor gelin göz atalım;

 1. Misyon ve Vizyonumuz nedir?
 2. Ziraat Bankasını diğer bankalardan ayıran özellikler nelerdir?
 3. Banka görevlisi ne iş yapar?
 4. Uzman yardımcısı ne iş yapar?
 5. Müfettiş ne iş yapar?

#1 Misyon ve Vizyonu Nedir?

Ziraat bankası sözlü mülakat sürecine dahil edildi iseniz ilk yapmanız gereken aşağıda bırakılan bağlantıdan bankanın misyon ve vizyonu hakkında bilgi almak olmalıdır. Ziraat Bankası sözlü mülakatına katılmış birçok adaydan alınan geri bildirim bu yönde oldu.

https://www.ziraatbank.com.tr/tr/bankamiz/hakkimizda/vizyon-ve-misyon

#2 Ziraat Bankasını Diğer Bankalardan Ayıran Özellikler Nelerdir?

 • Verimliliği yönünden aktif karlılığı en yüksek olan banka olması
 • Ziraat bankası hazineye ilk krediyi veren banka olması
 • Müzesi kurulan ilk banka olması
 • 7300’e yakın ATM’si ile en çok ATM’si olan banka olması
 • 1811 şubesi ile en fazla şubeye sahip banka olması
 • İlk tohumluk kredisi veren banka olması

#3 Banka Görevlisi Ne İş Yapar?

Banka görevlisi, banka ürünlerinin pazarlanması, çek senet işlemleri, müşteri kimliği doğrulama, banko para sayımı, kart ve kredi kartı temini, vardiya sonu banko para sayımı, işlemlerin elektronik ortama kaydedilmesi gibi birçok büro veya idari işle sorumludur.

#4 Uzman Yardımcısı Ne İş Yapar?

Banka Uzman yardımcısı, optimum müşteri hizmeti düzeyini sağlarken bankanın müşterileriyle etkin iş ilişkilerini sürdürmekten sorumludur. Müşteriyi elde tutmayı desteklemek için banka uzmanları, müşterilerinin bankacılık ihtiyaçlarını belirlemeli ve uygun banka ürünleri ve hizmetleri önermelidir. Müşteri mevduatlarının işlenmesi, çeklerin tahsil edilmesi ve resmi çeklerin düzenlenmesi gibi vezne işlevlerini yerine getirirler. Banka uzmanları ayrıca bankanın hükümet düzenlemeleri ve standartlarına uygun olmasını sağlamaktan sorumludur.

#5 Banka Müfettişi Ne İş Yapar?

Banka müfettişi, bir bankanın planlandığı gibi çalışmasını sağlayan birçok kalite kontrol önleminden sorumludur. Çoğu durumda, bir banka müfettişi, bankanın halihazırda sahip olduğu bir iç denetim sisteminin parçasıdır.

Banka Müfettişi Aynı zamanda bankanın tüm faaliyetlerinin yasal zorunluluklara uygun olmasını sağlamakla yükümlüdür.

Ziraat bankası banka müfettişi ile alım mülakatında bu tip bir soru ile karşılaşırsanız aşağıdaki listeyi detaylı olarak okumanızda fayda var;

 • Kurumdaki zayıflık ve eksikliklerin düzeltilmesini önermek,Bankacılık alanındaki gelişmeleri takip ederek bilgi birikimini sürdürmek.
 • Nakit rezervlerin, tahsis edilen teminatların ve banka menkul kıymetlerinin doğrulanması,
 • Kurumun likidite durumunu ve piyasa risklerine duyarlılığını analiz etmek,
 • Kurumsal uygulamaları değerlendirmek için özel araştırmalar yapmak,
 • Kazanİç trendleri ve geleceğe yönelik beklentileri analiz etmek,
 • Güvenli olmayan uygulamaları risk faktörleri ve nedenleri ile ele almak,
 • Mevcut işlem durumunu etkileyen veya etkileyebilecek yasa ve yönetmeliklerin ihlallerini önlemek,
 • Denetim raporlarının hazırlanması,

Ziraat Bankası Yazılı Sınav Soruları

Ziraat bankası yazılı sınavı tek bir oturumdan oluşuyor. Bu sınavda adaylara 140 soru yöneltiliyor ve bu sorular 3 bölümden oluşmaktadır. Adaylar 140 soruya için verine süre 160 dakikadır.

Ziraat bankası yazılı sınavını başarı ile tamamlayabilmek için her bölümden soruların en az %50 sine doğru yanıt verilmesi gerekmektedir. Başarılı ve yedek adaylar ziraat bankası resmi internet sitesinde yayınlanmaktadır.

Ziraat Bankası Personel Alımı Hakkında En Çok Sorulan Sorular (SSS)

Ziraat Bankası mülakat planı nasıl sorgulanır?

Mülakat planı hakkındaki sorguya aşağıdaki bağlantıfan ulaşabilirsiniz;
https://www.ziraatbank.com.tr/tr/bankamiz/insan-kaynaklari/mulakat-sorgulama

Ziraat Bankası İşe alım başvuru koşulları nelerdir?

1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
2. Max. 30 yaşında olmak
3. Askerlik görevini tamamlamış, tecilli veya muaf olmak
4. Lisans mezunu olmak

Nasıl başvuru yaparım?

Başvurularınızı aşağıdaki linke üye olarak yapabilirsiniz.
https://sinavbasvuru.anadolu.edu.tr/

Ziraat Bankası iş başvurusu için KPSS şartı aranıyor mu?

Ziraaat bankası personel alımlarında KPSS şartı aranmamaktadır.

Ziraat bank açık pozisyonlarını nereden takip edebilirim?

Ziraat bankası ve iştirakleri için iş ilanlarına aşağıdaki bağlantıdan takip edebilirsiniz;
https://www.ziraatbank.com.tr/tr/bankamiz/insan-kaynaklari/acik-pozisyonlar

Sınav belgesini nasıl alabilirim?

Sınav belgenizi aşağıdaki bağlantıya TC kimlik numaranızı girerek edinebilirsiniz;
https://sinavbasvuru.anadolu.edu.tr/

Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Banka Mülakatları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir