Menü Kapat

Yönetim Tarzınız Nedir? +5 Bonus Cevap

Yönetim tarzın nedir?

Tüm çalışanlar birbirinden farklıdır. Dolayısıyla işverenler bu pozisyon için ilgili adayın yönetim tarzını merak ediyor. Çalışanları başarılı olmaya motive eden bir yönetim tarzı kullanan yöneticileri arar. Neyse ki, ekip üyelerinizi yönlendirmek ve teşvik etmek için kullanabileceğiniz farklı yönetim stilleri var. Yönetim tarzınız nedir? Sorusu bunlardan biri. Bu tip Mülakat sorularını kullanarak fikir edinmek isterler.

Bu yazımızda “Yönetim tarzınız nedir?” sorusuna cevap vermenize yardımcı olacağım. Ortak yönetim tarzlarının ana hatlarını çizerek ve örnek cevaplar sağlayarak size iyi bir yol göstermeyi hedeflemekteyiz. Bu yazıda tek bir yönetim tarzı üzerinde durmayacağız; Dönüşümsel Yönetim, Vizyoner yönetim, Demokratik yönetim, Mentorluk yönetimi ve Laissez-Faire Yönetimi üzerinde duracağız.

Şimdi sizi en iyi ifade eden yönetim tarzını keşfetmek için yazımızı okumaya devam edin.

İşverenler Neden Yönetim Tarzınızı Soruyorlar?

İşverenler genellikle bir süpervizörün yönetim tarzını sorgular. Çünkü çalışanlarının mevcut ihtiyaçlarına uyup uymadığını görmek için ekiplerini nasıl yönlendirdikleri hakkında bir fikir edinmek isterler. Birçok departman ve çalışanları, tamamladıkları görevlere, ne kadar çabuk tamamlandıklarına ve farklı liderlik türlerine ne kadar iyi yanıt verdiklerine bağlı olarak değişebilir. “Yönetim tarzınız nedir?” sorusuda işte buradan doğuyor.

Örneğin, bir pazarlama ekibi, etkili çalışma sağlamak için amirlerinden sürekli desteğe ve işbirliğine ihtiyaç duyar. İşverenler, departmanlarının ihtiyaçlarını ve performansını değerlendirir ve bu ihtiyaçlara uygun bir yönetim tarzına sahip bir yönetici seçer. Bu, ekiplerin yöneticilerinden gelen motivasyon nedeniyle daha değerli işler üretmelerine yol açar.

“Yönetim Tarzınız Nedir?” Sorusuna Nasıl Cevap Verilir?

Bu soru işverenler için çok önemlidir, çünkü departmanlarındaki çalışanlarla ne kadar iyi etkileşim kurabileceğinizi anlamalarına yardımcı olur. “Yönetim tarzınız nedir?” sorusuna nasıl cevap vereceğinizi öğrenmek için aşağıdaki adımları izleyin.

yönetim tarzınız nedir

1. Önceki denetçilerin yönetim tarzını düşünün

Yönetim tarzınız nedir?” sorusunu cevaplamadan önce bir önceki amirlerinizi düşünün ve sizi yönetirken onların yönetim tarzlarını analiz edin. Sahip oldukları nitelikleri ve performans göstermenize nasıl yardımcı olduğunu belirleyin. Etkili işler üretmeniz için sizi motive ve cesaretlendirdiler mi? Eğer yaptılarsa, bunu tercih ettiğiniz yönetim tarzı olarak kullanmaya karar verebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Özgeçmişinizde listeleyebileceğiniz yönetim becerileri

2. Sizi iyi bir yönetici yapan nitelikleri belirleyin

İyi bir yönetim tarzı belirlemenin çarpıcı diğer yolu yöneticilerinizin sahip olduğu nitelikleri değerlendirdikten sonra, şu anda sahip olduğunuz ve sizi iyi bir yönetici yapan becerileri düşünebilirsiniz. Daha önceki liderlik pozisyonlarında çalıştıysanız ve çalışanlarınızın başarılı olmasına yardımcı olabilecek beceriler veya bilgiler edindiyseniz, bunları sizi iyi bir yönetici yapan şeyleri tanımlamak için kullanabilirsiniz. Bu nitelikleri görüşmeden önce veya görüşme sırasında kafanızda listeleyin ve bu soruyu cevaplarken bunlardan bahsetmeye çalışın.

3. İyi bir yöneticinin hangi becerilere sahip olduğuna inandığınızı tanımlayın

Yönetim tarzınızı tanımlamadan önce, iyi bir yöneticinin hangi niteliklere sahip olduğuna inandığınızı kısaca açıklayabilirsiniz. Bu, işverenlerin hangi yönetim becerilerinin yararlı olduğunu düşündüğünüzü anlamalarına yardımcı olabilir ve bunların bir yönetici olarak sahip olduğunuz beceriler olduğu konusunda onları bilgilendirebilir. İyi bir yöneticinin ne olduğunu tanımladıktan sonra, yönetim tarzınızın ne olduğunu ve bu becerileri yönetim tarzınıza nasıl uyguladığınızı tartışabilirsiniz.

4. Hangi yönetim tarzına sahip olduğunuza karar verin

Artık “Yönetim tarzınız nedir?” sorusu ile karşılaştığınızda beklentileri biliyorsunuz. Mülakatınızda bahsedebileceğiniz ortak yönetim tarzlarıyla ile devam edelim.

yönetim tarzınız nelerdir
 1. Dönüşümsel Yönetim
 2. Vizyoner yönetim
 3. Demokratik yönetim
 4. Mentorluk veya eğitim yönetimi
 5. Laissez-Faire Yönetimi

Dönüşümsel Yönetim

Dönüşümsel yönetim tarzı belirleyen yöneticiler, çalışanları maksimum potansiyellerine ulaşmaya zorlamayı içerir. Bu stili kullanan yöneticiler, çalışanlarını sürekli olarak becerilerini geliştirmeye ve yenilerini geliştirmeye teşvik ediyor. Başarıya ulaşmalarına yardımcı olmak için sürekli olarak çalışan sorunlarını yeniliyor ve çözüyorlar. 

Vizyoner Yönetim

Vizyoner yöneticiler, çalışanlarının takip etmeleri için bir vizyon geliştirir ve bu vizyonun hedeflerine ulaşmaları için onları teşvik eder. Bu hedefleri ilettiklerinde, ekiplerinin bu görevleri kendi başlarına yapmasına izin verirler. Herhangi bir soruyu yanıtlamak veya gerekirse ek rehberlik sağlamak için çalışanları sık sık izlerler ve kontrol ederler.

Demokratik Yönetim

Demokratik yöneticiler, çalışanlarının fikirlerini anlar ve değer verir. Çalışanların fikirlerinin değerli olduğundan emin olmak için departmanda önemli kararlar alırken genellikle ekip üyelerinin güçlü bir sese sahip olmalarına izin verirler. Bu aynı zamanda ekibi, üzerinde çalıştıkları genel hedefi seçme konusunda söz sahibi oldukları için projeler üzerinde daha fazla çalışmaya teşvik eder.

Mentorluk veya Eğitim Yönetimi

Bireysel koçluk olarak da adlandırılan bu yönetim tarzı, ekip üyelerini cesaretlendirmeye, motive etmeye ve desteklemeye dayanır. Bu yöneticiler genellikle çalışanlarını ve ihtiyaçlarını projelerden veya görevlerden önce koyarlar. Çalışanlarıyla onları değerli sonuçlar elde etmeye motive edebilecek bir ilişki kurmaya çalışırlar.

Laissez-Faire Yönetimi

Laissez-faire yöneticileri, çalışanlarının kendi kararlarının çoğunu almalarına ve çok az denetimle veya hiç denetim olmadan projeler üzerinde çalışmalarına izin verir. Bu yöneticiler genellikle çalışanlarının bireysel olarak en iyi şekilde çalıştığına ve istendiğinde yardımcı olacağına inanırlar.

DİKKAT! Eğer Laissez-Faire bir yöneticiyseniz veya bu yönde hareket etmek istiyorsanız bunu bir silaha çevirmelisiniz. Etkili uygulandığında gerçek ve etkileyici sonuçlar versede diğer yöneticilik modellerine göre riskli ve kullanım alanı bu sebeple sınırlıdır.

5. Belirli bir yönetim stilini ne zaman kullandığınızla ilgili bir hikaye anlatın

Yönetim tarzınız nedir? Nasıl Cevaplanır?

Sabit bir yönetim anlayışı geride bırakın;

 • Esnek Olun,
 • Kişiye özel bir yaklaşım sergilediğinizin üzerinde durun,
 • Bunu bir başarı öyküsüyle paylaşın,
 • Daha önce yöneticilik deneyiminiz yoksa hikayeleştirerek anlatın.

Artık kendinize bir yönetim biçimi belirlemek için gerekli bilgiye sahipsiniz, buna sık sık çalışabilirsin. Bu, işverenlere bu stilleri ne zaman uyguladığınız ve sonucun olumlu olup olmadığı konusunda daha fazla fikir vermesine yardımcı olur. Bunu bir veya iki cümle kullanarak açıklayabilir ve görüşmeci ek bilgi isterse hikayeyi genişletebilirsiniz.

“Yönetim tarzınız nedir?” Örnek Cevaplar

Takip ettiğiniz yönetim tarzına göre bu soruya kendi yanıtınızı oluşturmanıza yardımcı olması için aşağıdaki örnekleri kullanabilirsiniz.

yönetim tarzı yanıtları

Örnek 1: Dönüşümsel Yönetim

Yönetim tarzınız nedir?

“İyi bir yöneticinin cesaret verici ve motive edici olduğuna inanıyorum. Kendimi her zaman rahatlık seviyemin dışına çıkarmak için çalışıyorum ve aynı şeyi çalışanlarımla yapmaktan zevk alıyorum. Çoğu zaman birçok zorlu engelin üstesinden gelebilirler, bu yüzden dönüşümsel yönetimimi kullanıyorum. gerektiğinde bu zorlu görevde onlara rehberlik edecek bir stil. Bunu bir zamanlar denetlediğim bir içerik yazarıyla başardım. Onları çok az veya hiç bilgisi olmayan konularda uzun biçimli içerik parçaları yazmaya teşvik ettim. pazarlama ekibindeki en güçlü araştırma yazarım.”

Örnek 2: Vizyoner Yönetim

Yönetim tarzınız nedir?

“Güçlü bir yönetici, dinleme ve etkili iletişim becerilerine sahiptir. Çalışanlara profesyonel vizyoner bir yönetim tarzı sağlamak için çalışanlarla çalışırken bunları uygularım. Bir proje için vizyonunuzu iletmek, çoğu zaman çalışanların bu vizyonu gerçekleştirmesi ve etkileyici olmasını sağlamak için ihtiyaç duyduğu kadardır. Pazarlama ekibimin üyeleriyle çalışırken, genellikle kampanya için bir vizyon geliştiririm ve yol boyunca herhangi bir soruyu izleyip yanıtlarken ekibimin bir strateji oluşturmasına ve etkili bir kampanya tasarlamasına ve yazmasına izin veririm.”

Örnek 3: Demokratik Yönetim

Yönetim tarzınız nedir?

“**Departmanımdaki çalışanları ekibim gibi görüyorum ve onlara öyle davranıyorum. Demokratik yönetim tarzım, ekip üyeleriyle yakın işbirliği içinde stratejiler geliştirmek ve birlikte kararlar almaktan ibarettir. Çalışanlarımın bilinçli olduğundan emin olmak için sürekli çalışırım. Hepimizin hemfikir olduğu projeler üzerinde çalışarak fikirlerinin ve seslerinin duyulmasını sağlar. Bu, orijinal fikirlerini hayata geçirmek için çalışırken etkileyici sonuçlar elde etmek için motive ve cesaretlendirilmiş hissetmelerine yardımcı olur.”

Örnek 4: Mentorluk veya Eğitim Yönetimi

Yönetim tarzınız nedir?

“Etkili bir yönetici olmak, çalışanlarla ilişki kurmak ve değerli işler üretmeye devam etmeleri için onları motive etmek demektir. Mentorluk yönetim tarzım sayesinde, zorlu bir projeyi bitirdiklerinde veya etkileyici işler sunduklarında çalışanlarımı sürekli olarak olumlu pekiştirme ile ödüllendiriyorum. çok zor olabilecek veya bunalmış hissetmelerine neden olabilecek bir proje aldığımda, endişelerini dinliyorum ve projeyi nasıl takip edeceklerine karar veriyorum. Bu, rahat bir ortamda güçlü ve etkileyici işler yapmaları için cesaretlendirilmelerini sağlıyor.”

Örnek 5: Laissez-Faire Yönetimi

Yönetim tarzınız nedir?

“Çalışanların, işlerini sürekli izleyen bir yönetici olmadan en iyi şekilde çalıştığına inanıyorum. Bu yüzden Laissez-faire yönetim tarzını kullanıyorum. Her çalışanın işi tamamlamak için seçtikleri farklı bir yolu var, bu yüzden ekibimin işlerini nasıl görürlerse öyle tamamlamalarına izin veriyorum. uygun. Yardımıma ihtiyaçları olursa, gerektiğinde onlara rehberlik edeceğim. Bunu, müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak için doğrudan müşterilerle çalışmasına ve kendilerini sıkışmış hissettiklerinde veya zorlu bir müşteriye yardıma ihtiyaç duyduklarında yardım sağlamalarına izin vererek hesap yönetimi ekibimle birlikte yapıyorum. “ 

Yönetim Tarzınız Nedir? Sorusunun Alternatif Versiyonları

 • Yönetim tarzınızı nasıl tanımlarsınız?
 • Tercih ettiğiniz yönetim tarzını nasıl tanımlarsınız?
 • İddialı projelere liderlik ederken hangi yönetim tarzını kullanıyorsunuz?
 • Liderlik tarzınızı nasıl tanımlarsınız?
 • Bir takımı başarıyla yönettiğiniz bir durumu anlatabilir misiniz?
 • Hiç birine koçluk veya mentorluk yaptınız mı?
 • Liderlik tarzınız nedir?

Profesyonel İpucu: Bir mülakat sırasında başarılarınız hakkında konuşmayı zor bulabilirsiniz. Ancak bir hikaye anlatmak ve örnekler vermek, kendinizi unutulmaz kılmanın en etkili bir yoludur. eğer bir yönetici adayıysanız; “Yönetim tarzınız nedir?” sorusuna özgüvenle cevap vermelisiniz. Öyleyse utanma ve anlatmaya başla!

Bu mülakat Soruları da ilginizi çekebilir;

 1. Bir Hayvan Olsaydın Hangisi Olmak İsterdin?
 2. Sizi Benzersiz Yapan Nedir? Harika 4 Cevap Önerisi
 3. Neden bu İşte Başarılı Olacağınızı Düşünüyorsunuz?
 4. Kariyer Hedefiniz Nedir? Nasıl Cevaplanır?
 5. Özgeçmişinde olmayan bir şeyi anlatır mısın? (+3 cevap)
Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Mülakat Soruları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir