Menü Kapat

Yönetici Sekreteri Mülakat Soruları ve Cevapları

Yönetici Sekreteri Mülakat Soruları ve Cevapları

Bu işte her şey biraz daha iyi veya daha zor olacak. Tipik bir sekreterden daha fazla göreve cevap vereceksiniz, işte sizden biraz daha fazlasını bekleyecekler ve daha fazla para kazanacaksınız. Fakat önce o işi almalısınız. Bu içerikte bolca Yönetici Sekreteri Mülakat soruları bulacaksınız.

Ve kesinlikle bir fark olsa da ve her sekreter yönetici sekreteri olamaz, işin temelleri aynı kalır. Ve röportajlara yansıyor. Röportajınızda karşılaşacağınız sorulardan başlayarak, gelin hep birlikte bir göz atalım.

Yönetici Sekreteri Mülakat Soruları

Çoğunlukla kişisel ve davranışsal (senaryo bazlı) sorularla karşılaşacaksınız. Genellikle motivasyonunuz, deneyiminiz, becerileriniz ve ofiste meydana gelebilecek çeşitli durumlara karşı tutumunuz hakkında soran yedi ila on beş soru arasında herhangi bir soru. Onlara bir göz atalım.

Neden Yönetici Sekreteri?

Çünkü zaten biraz tecrübeniz var ve bu seviye için kendinizi hazır hissediyorsunuz. Çünkü işte sizden ne bekleneceğini anlıyorsunuz ve görevleri yerine getirebilecek yeteneklere sahip olduğunuza ve ofisteki diğer insanlar için harika bir yol arkadaşı olacağına inanıyorsunuz.

Neden Firmamız?

Çünkü dairenize yakın veya her zaman yaşamak istediğiniz bir yerde bulunurlar. Ya da belki onların yaptıklarına, ürünlerine ve hizmetlerine büyük saygı duyuyor ve onlar için çalışmaktan gurur duyuyorsunuz. Çünkü iş tanımını ve/veya şirketteki çalışma ortamını gerçekten seviyorsunuz. Ya da belki maaş teklifleri ve çalışanlara sağlanan faydalar öne çıkıyor.

Bize Deneyiminiz Hakkında Bir Şeyler Anlatın

İlgili her şeyden bahsedin, idari işler, müşteri hizmetleri, otel endüstrisi, ofis yönetimi, satış. Geçmişteki rolleriniz hakkında coşkuyla konuşun, ancak ayrıntılara girmeyin. Özellikle yeni işinizde yanıtlayacağınız görevlerle örtüşüyorsa, yanıtladığınız ana görevler hakkında konuşun.

Tipik Bir İş Gününü Nasıl Hayal Ediyorsunuz?

Sisteme sahip olmaktan bahsetmeye çalışın, çünkü çoğu yönetici çok sistematik çalışır. Sabahki toplantıların programını ve yazışmaları kontrol etmek, patrona güzel bir kahve yapmak, gününüzü planlamak ve sonra plana göre çalışmak, görevden sonra, saat başı çalışmak gibi.

Güçlü ve Zayıf Yönleriniz Nelerdir?

En azından güçlü yönler hakkında konuşurken, bir yönetici sekreterin işi için merkezi olan şeylerle gidin. Sorumluluk, çalışkanlık, güçlü idari beceriler, gizlilik, hızlı çalışma yeteneği, çoklu görev, güçlü iletişim becerileri,… adını siz koyun.

Kızgın Bir Müşteri veya İş Ortağıyla Nasıl Başa çıkarsınız?

Soruyu duyduğunuzda şaşırmayın. Bazı misafirler kızabilir ve hatta kötü bir hizmet için sizi suçlayabilir. Ancak bunların hiçbiri sizin güveniniz ve nezaketiniz konusunda tereddüt etmemelidir. Öfkeyle nezaketle savaşacağınızı söyleyin ve gülümseyin. Bir misafirin kötü davranışının işiniz üzerinde uzun vadeli bir etkisi olmayacağını söyleyin.

MS Office İle Çalışabilir misiniz?

Becerilerinizi nasıl değerlendirirsiniz ? Mütevazı bir cevap için gidin. Paketteki tipik programlarla çalışabileceğinizi söyleyin, ancak geliştirebileceğinizi bilin. Her zaman iyileştirme için biraz yer vardır. Excel ile her şeyi halledebileceğinizi söylemenizi önermiyorum, çünkü bir röportajda her zaman pratik bir test yapılabilir ve bir testte ortalama bir sonuç, programa tam olarak hakim olduğunuzu iddia ettiğinizde güvenilirliğinizi yok eder…

Yaptığınız izlenim de önemli

Gerçekle yüzleşelim : sekreter ne hemşire ne de proje yöneticisidir.

Bu meslek için gerekli beceriler doğrudan işte öğrenilebilir. Çalışma görevlerini yerine getirmeyi öğrenmek için olağanüstü bir zeka veya yetenekle donatılmış olmak gerekmez.

Bunu her yönetici bilir. Bu nedenle, her şeyden önce, kişiliğinizi ve tutumunuzu dikkate alacaklardır.

Bir röportajda sizinle iyi hissediyorlar mı? İletişim becerileriniz mükemmel mi? Konuya göre konuşur musun? Sizinle çok zaman geçirmeyi, birlikte çalışmayı hayal edebiliyorlar mı?  Mülakatta yapmanız gereken görevler ne olursa olsun, sizinle konuşurken bu tür soruları cevaplamaya çalışacaklar …

Zor senaryoya dayalı sorular – büyük bir şirkette hazırlanmanız gereken test

Büyük şirketlerdeki iş görüşmeleri, sonraki yıllarda inanılmaz derecede karmaşık hale geldi. Herhangi bir Fortune 500 şirketinde sekreterlik işi için mülakata girerseniz, en az on davranışsal (senaryo bazlı) soruyla ilgilenmeyi bekleyebilirsiniz.

Görüşmeciler, geçmişte yaşadığınız farklı durumlar hakkında sorular sorarak, bir meslektaşınızla çatışmaya, son teslim tarihlerine uymaya, önceliklendirmeye, çoklu görevlere ve herhangi bir büyük şirketin işyerinde karşılaşabileceğiniz diğer durumlara karşı tutumunuzu anlamaya çalışır.

İlginizi çekebilir: Özgeçmişte Microsoft Office Becerileri Nasıl Eklenir?

En yaygın Yönetici Sekreteri Mülakat Soruları

 • Bir meslektaşınızla yaşadığınız bir çatışmayı anlatın.
 • Bana üstesinden geldiğin bir engeli anlat.
 • Kızgın veya üzgün bir müşteriyle (müşteri) uğraşmak zorunda kaldığınız bir zamanı tanımlayın.
 • Kişisel yaşamınızda özellikle zorlu bir sorunla veya zorlukla karşılaştığınız bir durumu tanımlayın. Bu sizi işinizde nasıl etkiledi?
 • Patronunuza, meslektaşınıza veya bir müşterinize bir şeyler anlatmakta zorlandığınız bir zamanı anlatın. Mesajınızı iletmeyi nasıl başardınız?
 • Şimdiye kadar verdiğiniz en zor kararı açıklayın.
 • Yönetim Tarzınız Nedir?
 • Kariyerinizde yaptığınız en büyük hata nedir?
 • Önemli biriyle ilişki kurmakta zorlandığınız bir zamanı anlatın. Sonunda bunu nasıl aştınız?
 • Etik bir ikilemle karşılaştığınız bir zamanı anlatın.
 • İş yerinde karşılaştığınız en zor durum nedir?
 • İhtiyacınız olan tüm bilgiler olmadan bir karar vermek zorunda kaldığınız bir zamandan bahsedin.
 • Kabul etmediğiniz bir politika veya prosedüre uymak zorunda kaldığınız bir zamanı bana anlatın.
 • Bana patronunla aynı fikirde olmadığın bir zamandan bahset.
 • Sıkı bir son teslim tarihine uymanız gerektiğinde bir durumu tanımlayın.
 • Birden fazla projede çalıştığınızda, önceliklerinizi nasıl belirlediniz?
 • Bana işten bunaldığınız bir zamanı anlatın.

Sonuç

Bir yönetici sekreteri pozisyonu için bir röportajda başarı birkaç faktöre bağlıdır : Mülakat cevaplarınız, görüşmecilerle kurduğunuz bağlantı, iş için sizinle rekabet eden diğer adayların cevaplarının kalitesi.

Doğru yapmak ve başarılı olmak kolay değil. Dahası, yönetici sekreteri süslü bir iş unvanıdır, birçok başvuruyu cezbeder ve her açık pozisyon için tipik olarak en az birkaç yetenekli ve motive adayla rekabet edersiniz.

Yönetici sekreteri mülakat soruları hakkında merak ettiğiniz her şeyi bize iletebilirsiniz. Daha bilgi için mülakat soruları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yönetici Sekreteri maaşı ne kadar?

Yönetici sekreterleri 5200-13000TL arasında maaş alırlar.

Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Mülakat Soruları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir