Menü Kapat

Yönetici Asistanı Mülakat Soruları ve Cevapları

Yönetici asistanı mülakatına nasıl hazırlanırım?

Bu pozisyon için mülakatlar, bir, iki veya üç tur mülakattan oluşabilir. Ancak her durumda, çoğunlukla bu pozisyonla ilgili mesleki ve davranış soruları ile ilgileneceksiniz. İşte bu yazıda sizin için hazırlanmış Yönetici Asistanı Mülakat soruları hakkında bilgiler bulacaksınız.

Şimdi yönetici asistanı mülakat soruları hakkında en sık karşılaşılan 9 soruya göz atalım;

1. Neden Yönetici Asistanı Olarak Çalışmak İstiyorsunuz?

Başlangıç için kolay bir soru değil. İşin anlamlı bir amacından, pozisyona hissettiğiniz içsel çağrınızdan pek söz etmeyin. Öte yandan, sırf paraya ihtiyacınız olduğu için, ödemeniz gereken borcunuz veya beslemeniz gereken çocuklarınız var ve daha iyi bir iş bulamadığınız için başvuru yaptığınızı söylememelisiniz. Yönetici asistanlarının günlük olarak yaptıkları şeyler için en azından hevesli olduunuzu belli etmeye çalışın.

Örneğin, işin güçlü yönlerinize ve kişiliğinize uygun olduğuna inandığınızı söyleyebilirsiniz. Ya da yönetici asistanlarının günlük olarak yaptığı şeylerden gerçekten keyif aldığınızı ve rutin işleri tercih ettiğinizi böylece her gün iş yerinden temiz bir zihinle ayrılıp iş dışındaki hayatınıza odaklanabileceğinizi söyleyebilirsiniz.

2. Yönetici Asistanı Olarak Neyi Başarmak İstiyorsunuz?

Bir yönetici asistanı olarak birinin hayatını değiştirmekten veya şirketi bir sonraki seviyeye taşımaktan pek söz edemezsiniz. En azından bu pozisyonda, elinizin altında, görevlerinizin ve olasılıklarınızın dışında.

Yine de bazı başarılardan bahsetmeye çalışmalısınız ve ideal olarak onlar hakkında işvereninizin bakış açısından konuşmalısınız Mesela, onlar için ne yapabilirsiniz, sonuçlarını iyileştirmelerine nasıl yardımcı olabilirsiniz.

İyi bir ilişki kurmaya çalışın. Örneğin, iş verimliliğini artırmalarına yardımcı olmayı umduğunuzu veya iş arkadaşlarınıza ve müşterilerinize karşı tavrınızla, onların ihtiyaçlarına ve duygularına her zaman özen göstererek, ofiste mümkün olan en iyi atmosferi yaratmaya yardımcı olmayı umduğunuzu söyleyebilirsiniz.

Alternatif olarak, bu pozisyonda çok şey öğrenmeyi umduğunuzu ve belki daha sonra şirkette profesyonel olarak büyümeyi umduğunuzu söyleyerek kendinize odaklanabilirsiniz.

3. Size Göre Bir Yönetici Asistanının Temel Sorumlulukları Nelerdir?

İş tanımı size çok yardımcı olacaktır. Bir göz atın, yazdırın ve temel görev ve sorumlulukları okuyun. Bunları cevabınızda tekrar edebilirsiniz ve çoğu görüşmeci bundan memnun olacaktır.

Ancak, görüşmecilere sizden beklenenden daha fazlasını yapmayı planladığınızı, ellerinizin dolu olmasını ve yapmayı sevdiğinizi gösteren aslında daha da fazla görev listeleyebilirsiniz.

Alternatif olarak, bir asistanın tüm işini tek bir sorumluluğa özetleyebilirsiniz, örneğin, işlerinin verimliliğini artırmak ve daha önemli görevlere odaklanmalarını sağlamak için tüm idari ve ofis görevlerinde yöneticilere yardımcı olmaya çalışmakta iyi bir örnektir.

Bonus İpucu: Yönetici asistanı mülakat soruları hakkında en iyi ipuçlarından biri iyi bir dinleyici olmaktır… Eğer duymuyorsanız, büyük bir fırsatı kaçırıyorsunuz demektir. İyi iletişim becerileri, dinlemeyi içerir.

4. Kendinizi Bu Pozisyonda Nasıl Motive Etmeyi Planlıyorsunuz?

Kolay bir soru değil, özellikle tipik bir zihniyete sahip insanlar için başka birinin onları işte motive etmesi gerektiğine inanan insanlar için…

Ancak, birkaç saat içinde ya da en iyi ihtimalle birkaç hafta içinde yok olmayacak olan tek gerçek motivasyon insanın içinden gelir. Kalbimizde ve zihnimizde taşıdığımız hedeflerden, hayatımızda takip ettiğimiz inanç ve değerlerden gelir. Tek gerçek itici güç budur.

Açıkçası tekrar eden işleri tercih ettiğinizi, iş hayatında pek düşünmeyi sevmediğinizi söyleyebilirsiniz. Ama aynı zamanda ailenle büyük planların olduğunu da söyleyebilirsin.

Bu sorunun birkaç iyi yanıtı var. Ve seçiminiz değerlerinize, yaşamınıza ve profesyonel kariyerinize ilişkin beklentilerinize bağlı.

5. Bir Yönetici Asistanının İşi Hakkında Konuştuğumuzda Zayıf Yönleriniz Nelerdir?

Açıkçası, özellikle birini etkilemeye çalıştığımızda ve bir mülakatta işi aldığımızda, zayıf yönlerimizden bahsetmek kulağa çekici gelmiyor.

Ancak, görüşmeci için en önemli şeyin tutumunuzun ve değerlerinizin olduğunu anlamalısınız. Ve zayıf yönleriniz hakkında doğru bir şekilde konuşarak, aslında onlara kendinize karşı doğru tutumu gösterebilir, zayıf yönlerinizi sürekli olarak geliştirmeye çalışmanızı ve olabileceğiniz en iyi çalışan olmanızı sağlayabilirsiniz.

Zayıf yönlerinizi kabul edin. Bunları geliştirmek istediğinizi bize gösterin ve bunu nasıl yapmayı planladığınızı bize bildirin. Mükemmel çalışan yoktur. Güçlü ve zayıf yönlerinin farkında olan, yaptığı işte sürekli daha iyi olmaya çalışan insanlar arıyoruz…

6. Hangi Yazılım Uygulamalarıyla Çalışabilirsiniz?

Bilgisayar en iyi arkadaşınız veya en kötü düşmanınız olabilir. Sizi daha etkili hale getirebilir ve işinizde sizi yavaşlatabilir. Ama onunla arkadaş olmaya ve makineyle “güçlü bir ilişki” kurmaya çalışmalısınız. çünkü dünyamızın en az gelişmiş ülkelerinden birinde yönetici asistanlığı başvurusu yapmadığınız sürece gün boyu bilgisayarla çalışacaksınız.

Çalışabileceğiniz yazılım programlarının bir listesini yapın ve görüşmenizde her birinden bahsedin. Yazılımla ne kadar süredir çalıştığınızı ve önceki işinizde daha verimli çalışmanıza nasıl yardımcı olduğunu bize bildirin. Hatta akşam bilgisayar derslerine katılmayı, becerilerinizi geliştirmeyi veya işinizde ve yaşamınızda size yardımcı olacak diğer programları öğrenmeyi planladığınızı bile söyleyebilirsiniz.

7. Sizin Bakış Açınızdan İyi Bir Yönetici Asistanının Özelliği Nedir?

İletişim becerileri, sorumluluk, işverene bağlılık, klavye becerileri, arkadaş canlısı kişilik, ayrıntılara dikkat etme iyi bir yönetici asistanının temelleridir. Listeye daha fazla şey ekleyebilirsiniz, ancak görüşmedeki varlığınızın bu soruya verdiğiniz yanıtla örtüşmesi gerektiğini unutmayın. Kendinizi iyi bir asistan olarak tanıtmalısınız.

8. Yönetici Asistanı Olarak Şimdiye Kadar Yaptığınız En Büyük Hatadan Bahseder misiniz?

Herkes hata yapar. Anahtar, sorumluluğu kabul etmek, bir hata yaptığınızı kabul etmek, bunun neden olduğunu açıklamak ve görüşmecilerin dersini aldığınızdan ve hatayı bir daha tekrar etmeyeceğinden emin olmasıdır.

Yaptığınız hata için iş arkadaşlarınızı veya eski patronunuzu suçlamayın. Bize kusurlarınızın farkında olduğunuzu ve her hatayı öğrenmek, işinizi geliştirmek, daha iyi bir yönetici asistanı olmak için bir fırsat olarak gördüğünüzü gösterin. Tüm bunlar, bu soruya verilebilecek cevap için oldukça yeterlidir.

Bonus İpucu: Yönetici asistanı mülakat soruları hakkında yönetilen soruları cevaplamaktan öte sizde sorular sorun. Herhangi bir sorusu olup olmadığı sorulduğunda, çoğu aday “Hayır” cevabını verir. Yanlış cevap.  En iyi sorular, görüşme sırasında size sorulanları dinlemekten ve ek bilgi istemekten gelir.

9. Çoklu Görevle Nasıl Başa Çıkıyorsunuz?

Çoklu görev, özellikle teknik olarak konuşursak, beynimiz çoklu görev yapamadığı için herkes için bir meydan okumadır. Her seferinde yalnızca bir göreve odaklanabiliriz. En azından bilinçli düzeyde.

Ancak bu, aynı anda daha fazla şey yapamayacağımız anlamına gelmez. Aslında yapabiliriz, çünkü bazı şeyleri düşünmeden veya odaklanmadan otomatik olarak yaparız.

İşe alım yöneticilerine, odaklanmanız gereken görevler üzerinde, beyninizden herhangi bir rehberlik almanıza gerek kalmadan aynı anda çalışmaya çalıştığınızı söyleyin. Alternatif olarak, işinizi planlamada ve ofisinizi düzenlemede mükemmel olduğunuzu ve her seferinde yalnızca bir göreve odaklandığınızı söyleyebilirsiniz. En önemli olan, en yüksek önceliğe sahip olan görevlerinizi ilk önce tükettiğinizi vurgulamaktır.

Karşılaşabileceğiniz Diğer Yönetici Asistanı Mülakat Soruları

 • Bize en iyi patronunuzdan ve en kötü patronunuzdan bahsedin.
 • Eski yöneticinizin geliştirmenizi istediği üç şey nedir?
 • Hizmetinizde yukarıda ve öteye gittiğinizde bir durumu tanımlayın.
 • Ulaşmayı başardığınız bir hedefinizden bahsedin.
 • Bize üstesinden geldiğiniz bir engeli anlatın.
 • Bir Hayvan Olsaydın Hangisi Olmak İsterdin?
 • Amirinizin görüşüne katılmadığınız ve yanlış olduğunu bildiğiniz bir durumu tanımlayın. Bu durumun üstesinden nasıl geldin.
 • Sizi işte en çok ne motive eder?
 • Bir problemi çözmek için mantığı kullandığınız bir zamandan bahsedin.
 • Doğru bir son teslim tarihini karşılamanız gerektiğinde bir durumu tanımlayın.
 • Neden bu işi almaya çalışan diğer yirmi adaydan birini değil de sizi işe alalım?

Son düşünceler

Yönetici Asistanı, tüm dünyadaki popüler bir iş unvanıdır. Ve pozisyon için diğer birçok kişiyle rekabet edeceksiniz.

Bir röportajda öne çıkmak kolay değildir. İşe alım sürecinin sonunda işi kimin alacağına farklı faktörler karar verecektir:

 • Mülakatta vereceğiniz cevaplarınız.
 • Görüşmecilerinizle kurmayı başardığınız bağlantı.
 • Diğer adaylara göre verdiğiniz daha kaliteli yanıtlar.
 • Ve şans, küçükte olsa rol oynar.

Şimdi, kontrol edebileceğiniz faktörlere odaklanmalısınız. Bu, her şeyden önce sorularına hazırlanmak ve ikinci olarak görüşmecilerle iyi bir bağlantı kurmaya çalışmaktır.

Yönetici asistanı mülakat soruları hakkında merak ettiğiniz her şeyi bize yazabilirsiniz. Daha fazla bilgi için mülakat soruları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Mülakat Soruları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir