Menü Kapat

Yeniliklere Nasıl Uyum Sağlıyorsunuz?

Hayatta kaçınılmaz olan tek şey değişimdir .Ve aynı şey iş hayatında da geçerlidir. Yeni rakipler pazara girer, ekonomi değişir, şirket yeni insanları işe alır ve diğerleri ayrılır. Hayatta kalmak ve belki de bir iş olarak gelişmek istiyorsanız, uyum sağlamanız gerekir. Bir çalışan olarak, davayı takip etmelisiniz. Oyunun zirvesinde kalmak ve işinizi en verimli şekilde yapabilmek için kendinizi tekrar tekrar yenilemeniz gerekiyor. Bu nedenle işverenin sorabileceği “Yeniliklere Nasıl Uyum Sağlıyorsunuz?” gibi sorulara hazır olmalısınız…

Yeniliklere Nasıl Uyum Sağlıyorsunuz?

Bu yüzden “Yeniliklere Nasıl Uyum Sağlıyorsunuz?” diye sorduklarında, iyi uyum sağladığını söylemelisin. Ancak diğer herhangi bir mülakat sorusunda olduğu gibi, bu kadar basit değil… Cevabınızı , ya geçmişten gelen, yeni durumlara uyum sağlama yeteneğinizi gösteren bir durumla ya da tutumunuzun daha uzun bir açıklamasıyla detaylandırmalısınız.

Bu ilginç soruya verilen 7 örnek cevaba bir göz atalım . Umarım listemizde tutum ve deneyiminize uyan en az birini bulursunuz ve bunu mülakatınızda kullanırsınız.

“Yeniliklere Nasıl Uyum Sağlıyorsunuz?” Mülakat Sorusuna 7 Örnek Cevap

Örnek Cevap #1

Durumun yeniliğine bağlı olduğunu söyleyebilirim. Değişimin ne kadar büyük olduğu ve sizin için ne kadar önemli olduğu. Kocam iki yıl önce diyet yaptı. Sizi temin ederim ki birdenbire yalnız yaşamaya uyum sağlamak için çok uğraştım. Harika bir ilişkimiz vardı ve neredeyse her şeyi birlikte yaptık. İlk birkaç ay çok acı çektim ve evden zar zor çıktım. Ama sonra anladım ki hayat devam ediyor , olmak zorunda ve çektiğim acının kimseye faydası yok. Ve bir spor kulübüne katıldım, tekrar okumaya başladım ve şimdi ben de bir iş bulmak istiyorum. Bu yeni duruma zihinsel olarak uyum sağlamam oldukça uzun sürse de oldukça iyi uyum sağladığımı söyleyebilirim.

Örnek Cevap #2

Geçmiş deneyimlerimin yeni durumlara oldukça iyi uyum sağladığımı gösterdiğini söyleyebilirim. Son derece hızlı büyüyen bir şirkette çalıştım. Yıl başında 10, sonunda 200 çalışanımız vardı ve programcı olarak başladım ve yıl sonunda CTO olarak bitirdim. Elbette çalışma rutininizdeki değişikliklere uyum sağlamak ve hareket halindeyken yeni beceriler öğrenmek her zaman kolay olmadı. Ama bunu başardım ve yeni işimde değişikliklere uyum sağlamak için mücadele etmem için hiçbir neden göremiyorum.

Örnek Cevap #3

Bu benim ilk iş başvurum, bu yüzden işyerindeki yeni durumlara nasıl uyum sağlayacağımı tahmin etmekte zorlanıyorum. Ama ben yaratıcı bir zihnim ve motive kalmak ve işimde başarılı olmak için aslında bazı değişikliklere, bazı dürtülere ihtiyacım olduğuna inanıyorum. Aslında şirketinize iş başvurusu yapmamın sebeplerinden biri de bu. Takımlarınızda çevik proje yönetimi uyguladığınızı ve çoğu pozisyonun çok çeşitli görevleri kapsadığını görüyorum, bu da büyük şirketlerdeki giriş seviyesi rollere göre çok büyük bir fark. Böyle bir çalışma ortamının kişiliğime çok iyi uyduğuna inanıyorum, ancak tabii ki ne kadar iyi uyum sağladığımı görmek için önce bir süre bu işi yapmam gerekecek.

Örnek Cevap #4

Açıkçası uyum sağlayabileceğime inanıyorum. Tabii ki artık en genç adam değilim ve rutinlerim var. Öte yandan yaratıcı bir tartışmaya her zaman açığım ve bu işte her şeyin ne kadar hızlı değiştiğini de anlıyorum. Şirket için anlamlı olduklarını gördüğüm sürece, akışa devam etmeye ve değişikliklere uyum sağlamaya hazırım. Küresel ekonominin mevcut durumunda, başka bir tavrı göze alamam – çünkü sonunda işsiz kalırdım…

Örnek Cevap #5

İyi uyum sağladığımı söyleyebilirim. Örneğin, on yıl boyunca aynı işte çalıştıktan sonra şimdi işsizim. Ama durum hakkında ağlamak ve şikayet etmek yerine, elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorum. Ailemle daha kaliteli zaman geçiriyorum ve ayrıca iş piyasasındaki fırsatlarımı genişletmek için bazı yeni beceriler öğrenmeye çalışıyorum. Bence her şey bir tutum meselesidir. Bundan on yıl sonra her şeyin aynı olacağını düşünmek aptalca. Ya uyum sağlarsın ya da acı çekersin. Uyum sağlamaya hazırım, bu benim seçimim.

Örnek Cevap #6

Bu noktaya kadar hayatım boyunca girişimci oldum. Ve küçük işletmelerde her şey sürekli değişimle, kafanızı suyun üstünde tutmaya çalışmak ve büyük oyuncular olan köpekbalıkları tarafından yenmekten kaçınmakla ilgilidir. Dürüst olmak gerekirse, yeni durumlara uyum sağlayabilecek biri varsa o da benim. Ve şimdi yeni bir durum daha yaşıyorum. İşim pandemi nedeniyle iflas etti (tıpkı bölgedeki diğer tüm küçük işletmeler gibi) ve iş arıyorum. Ama gördüğünüz gibi, teklif konusunda hevesliyim ve olumsuzluklar üzerinde durmak yerine iyi şeyleri görmeye çalışıyorum. Belki küçük işletmemde haftada 90+ saat çalıştıktan sonra bir patrona ve düzenli çalışma saatlerine sahip olmak güzel olur.

Örnek Cevap #7

Son salgın, yeni durumlara uyum sağlama yeteneğimin iyi bir göstergesi . Görüyorsun, benim için her şey değişti. Mağazamızı kapatmak zorunda kaldık ve günlük rutinimi büyük ölçüde değiştirmek zorunda kaldım. Ben de sporu hep sevmişimdir ve bir anda yasaklandılar. Ancak yeni hobiler ve fırsatlar keşfettim , pandemi sırasında hala yapmamıza izin verilen şeyler. Uyum sağladım ve kesinlikle depresyon veya benzeri bir şey yaşamadım. Bu deneyim, yeni durumlara uyum sağlama yeteneğim olduğuna ve yeni işimde de bunu yapabileceğime inanmamı sağlıyor.

Değişikliklere uyum sağlama yeteneğinizi göstermek İçin son pandemiyi kullanabilirsiniz

Son pandemiden etkilenmeyen tek bir kişi tanımıyorum. Birçok kişi evden çalışmak zorunda kaldı ya da işini tamamen kaybetti. İşletmeler kapanmak veya dönüştürmek zorunda kaldı. Öğrenciler okula gitmeyi bıraktılar ve sınavlarını uzaktan yapmak zorunda kaldılar. Çoğu iş görüşmesi bile birdenbire çevrimiçi dünyada gerçekleşti. Ve tabii yapmaktan keyif aldığımız aktiviteleri de yapamadık çünkü birçoğu yasaklıydı.

Cevabınızda buna atıfta bulunabilirsiniz. Dünyadaki yeni duruma nasıl adapte olduğunuzu, rutinlerinizi nasıl değiştirdiğinizi açıklayın. Yeni işinizde sürekli değişikliklerle sorun yaşamamanız gerektiğini açıkça gösteriyor…

Kişisel bir trajediden bahsetmek, görüşmelerdeki atmosferi değiştirebilir

Tabii ki , işte hiçbir değişiklik, kişisel hayatımızda deneyimlediğimiz bazı derin değişikliklerin yanına bile yaklaşamaz. Sevdiğimiz birini kaybettiğimizde, ya da çok hasta olduğumuzda, hatta evlendiğimizde ya da bir çocuğumuz olduğunda – bunlar uyum sağlamamız gereken yeni durumlardır, bazıları olumlu, bazıları olumsuzdur – gerçi her zaman duruma göre değişir. bakış açısı…

Başınıza gelen kötü bir şey hakkında konuşmak (sevdiğiniz birinin kaybı gibi) bir röportajda garip bir fikir gibi görünebilir. Ancak işe alım yöneticilerinin de insan olduğunu anlamalısınız – ve bazıları belki de hayatlarında benzer bir kayıp yaşadı ve bunu atlatmak için mücadele etti.

Yaparlarsa ve bu röportaj yanıtını seçerseniz, onlarla özel bir şekilde bağlantı kurabilirsiniz – pek çok şey bizi ortak bir acı kadar yakınlaştırmaz .

Günün sonunda, kişisel tercihler her zaman bir röportajda rol oynayacaktır . Hayatınızda zor bir şey yaşadıysanız ve bunu yabancılarla konuşmaya hazır hissediyorsanız , bu zor röportaj sorusuna harika bir cevap için en iyi seçeneğiniz olabilir…

Benzer Sorular

  • Yeni durumlara ne kadar iyi uyum sağlıyorsunuz?
  • Değişime nasıl uyum sağlarsınız?
  • Değişime uyum sağlamanız gereken bir durumu tanımlayın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Mülakat Soruları

Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Mülakat Soruları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir