Menü Kapat

Yazılım Mühendisi Mülakat Soruları

Yazılım Mühendisi Mülakat Soruları ve cevapları

İş görüşmenizde karşılaşabileceğiniz 10 Yazılım Mühendisi Mülakat Soruları ve cevaplarını inceleyerek başlayalım. Yeni bir iş sözleşmesiyle nasıl ayrılacağınıza dair ek ipuçları için soruların altındaki notlarımı da okumayı unutmayın.

Bir yazılım mühendisi olarak işe girmek için BT diploması ve iyi teknik becerilerin yeterli olduğu eski güzel günler. Bu günler geride kaldı. Mülakat süreçleri daha karmaşık hale geldi.

Becerilerinizin ve işe hazırlığınızın yanı sıra, şirkette halihazırda çalışan mühendislerden oluşan ekibe getirebileceğiniz doğru tutum ve yüksek motivasyon bugünün koşullarında öncelikli istekler haline geldi. Öte yandan teknik sorular, şirkette geliştirdikleri uygulamalara, kullandıkları programlama dillerine ve yazılım mühendisleri sürecindeki tam rolünüze bağlı olarak çok fazla değişiklik göstir hale geldi. Ancak kişisel ve davranışsal sorular her zaman oldukça benzerdir. Aşağıdaki liste, bu röportajda neler bekleyeceğiniz konusunda sizlere fikir vermesi için düzenlendi.

Genel Yazılım Mühendisi Mülakat Soruları

1. Neden Bir Yazılım Mühendisi Olmaya Karar Verdiniz?

Bu yazılım mühendisi mülakat sorusu olmazsa olmazlardan biri. Uygulama, oyunlar, yazılım geliştirme ve test etme tutkunuz hakkında konuşun. Onlara kodlamayı ve programlamayı sevdiğinizi, bunda iyi olduğunuzu söyleyin. Ayrıca, endüstrinin harika bir geleceğine ve şirketlerinde şu veya bu alanda bir sonraki büyük şey üzerinde çalışan harika bir mühendis olabileceğinize dair kesin bir inanca da işaret gösterin.

2. Yazılım Geliştirme Sürecinin Ana Aşamalarını Sayabilir misiniz?

Beklemeniz gereken bir diğer yazılım mühendisi mülakat sorusuda geliştirme süreçleriyle ilgili. Pazar araştırması ve analizi, tasarım, uygulama ve kodlama, test etme, devreye alma, bakım yazılım geliştirme döngüsünün en yaygın kullanılan aşamalarıdır. Bu karışıma kendi döngünüzü ekleyerek düzenleyebilirsiniz.

Dahası, her bir bölümü kısaca detaylandırabilir veya en azından hangisinde üstün olduğunuzu ve hangisinde bir sonraki işinizde veya belki de tüm kariyerinizde uzmanlaşmak istediğinizi açıklayabilirsiniz.

Öte yandan buna benzer yazılım mühendisi mülakat soruları hakkında konuşurken mümkün olabildiğince anlaşılır ve teknik olmaya dikkat edin.

3. Son Yazılım Mühendisliği Projenizde Kullandığınız Araçları ve Programlama Dillerini Adlandırabilir misiniz?

İyi bir cevap, sizinle görüşmeyi yöneten kişiye bağlıdır. İyi teknik becerilere sahipler mi? Yazılım mühendisliği hakkında bir şeyler biliyorlar mı? Bir noktada buda çok önemli. Unutmayın bir İK uzmanı ve bir CTO, konuyla ilgili farklı bilgilere sahiptir. Teknik geçmişi olan biriyle konuşuyorsanız, araçları adlandırın ve uygun bulursanız teknik ayrıntıları ekleyin.

4. İşinizle İlgili En Çok Neyi Seviyorsunuz?

Burada, yazılım tasarlamanın en etkili yolunu bulmak için kodlamaya olan tutkunuzla ilerleyebilirsiniz. Veya planlama, tasarlama veya test etme gibi yazılım mühendislik sürecinin belirli bir aşamasını belirtebilirsiniz. Öyle ya da böyle, coşkuyla konuşmalısın.

Yaptığınız işten keyif aldığınıza ve yıllarca keyif alacağınıza dair bir izlenim edinmeliler. Sonu maddiyata dayanan açıklamalarda bulunmaktan kesinlikle kaçının.

5. Mobil Uygulama Geliştirme Üzerine, Önümüzdeki On Yılda Trend Olarak Ne Görüyorsunuz?

Gelecek mobilde. Ancak geleceğin tam olarak ne olacağını söylemek zor. Belki yapay zeka veya idari görevlerde (mobil ödemeler, sanal kimlikler vb.) bize yardımcı olan uygulamalarla gidebilirsiniz. Muhtemelen yine de kendi fikriniz vardır. Sonuçta yazılım mühendisi sizsiniz, değil mi 🙂

Başka bir seçenek de, görüşmenize gitmeden bir gün önce “mobil uygulamalardaki en son trendler” google’da araştırın. Sırada ne olduğunu bulabilir ve cevabınızı buna göre formüle edebilirsiniz. Unutmadan, son teknoloji teknoloji şirketlerinin geliştirmekte olduğu bilinen inovasyonları da aklınıza not edin.

6. Bir Ekip Üyesinin Kodunu Kontrol Ederken Önemli Olan Nedir?

Bu sorunun doğru ya da yanlış bir cevabı olmasa da, kodlama konusundaki düşünce süreçleri hakkında size fikir verecektir. Kod yazarken gerçekten önemli olan şeyler nelerdir? İşlevselliğe mi yoksa basitliğe mi odaklanıyorlar? Güvenlik orada ilgili bir şey mi?

7. Başarıyla Tamamladığınız Bir Proje Hakkında Konuşun

Bu, size yazılım mühendisine fazla teknik olmadan bir projeyi tartışma şansı verir. Ekiplerle nasıl çalıştığınız, zaman yönetimi becerileriniz, yöneticilerle nasıl etkileşim kurduğunuz ve projeye ne gibi katkılar sağladığınızı aktarın.

8. Şu anda Ne Üzerinde Çalışıyorsunuz?

Halihazırda belirli bir şirkette çalışmıyor olsanız bile, geliştirme konusunda tutkulu olan iyi bir yazılım mühendisi genellikle kendi yan projesinde çalışıyor olabilir. Bu gibi bir projenizden bahsedin.

9. Yazılım Kalitesini Nasıl Sağlarsınız?

Bir proje üzerinde çalışırken, nihai sonuçların harika olmasını sağlamak için bir kalite kontrol süreci yürütmek önemlidir.

Herhangi bir Yazılım mühendisi, üzerinde çalıştığı yazılımda hatalara sahip olabilir, ancak hataları test etmek için kullandığınız yöntemden bahsedin. Bunun işinize yaradığını vurgulayın.

Bu gibi yazılım mühendisi mülakat soruları hakkında açıklama yaparken yazılım kalitesinin yanında iletişim kalitenizide gösterin.

10. Öğrendiğiniz bazı hatalardan bahsedin

Mühendislik tutkusu olan, kişisel ve ticari projelerde çalışmış her yazılım mühendisi bazı hatalar yapmış olacaktır. Belki de başarısız olan bir proje üzerinde çalıştılar. Ancak bu kötü bir şey değil, çünkü bu başarısızlıklardan önemli dersler çıkarmamıza yardımcı olur. Buna benzer yazılım mühendisi mülakat soruları hakkında cevap verirken hatalarınızdan bahsetmeye ve nasıl düzelttiğinizi ifade etimekte çekinmeyin.

11. Sizi Neden İşe Almalıyız?

Bu aynı zamanda önemli bir yazılım mühendisi mülakat sorusudur, çünkü başvuru sahibine kendileri, becerilerinin neler olduğu, masaya ne getirdikleri ve şirketinizin hedeflerine ulaşmasına nasıl yardımcı olacakları hakkında daha fazla açıklama yapma fırsatı verecektir.

Bu son kısım önemlidir, çünkü size ekip çalışmasının onlar için önemli olup olmadığını görme fırsatı verecektir.

12. Bir Ekiple mi, Yalnız mı Çalışmaktan Hoşlanırsınız?

Bu gibi yazılım mühendisi mülakat sorularının doğru ya da yanlış cevabı yoktur, çünkü her şey bir yazılım mühendisinde aradığınız şeye bağlıdır. Çok çalışacak ve bağımsız olabilecek bir mühendis isteyebilirler. Öte yandan, takım oyuncusu olan ve işleri kendi yöntemleriyle yapma konusunda inatçı olmayan birini isteyebilirsiniz. Firmayı yi araştırmak ve her iki durumda da çalışabileceğinizi göstermek zorundasınız.

13. Kendi Veritabanı Sunucunuzu Yazarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Bu tür açık uçlu yazılım mühendisi mülakat soruları, bir yazılım mühendisi ile görüşülen kişinin bilgisinin sınırlarını test eder ve dosya depolama, parçalama, iş parçacığı oluşturma, sorgu iyileştiriciler, dört büyük NoSQL türü, dizin oluşturma ve diğerleri gibi veritabanı ilkelerinin tartışılmasına yol açar.

Sonuç olarak bu konuda neler biliyorsunuz? Bunu onlara açıklayın.

14. Becerilerinizi nasıl keskin ve güncel tutuyorsunuz?

Bir yazılım mühendisinin, sektörde meydana gelen değişikliklerin üstünde kalması ve becerilerini yeni ve gelişen teknolojiler için taze tutması gerekir. Benzer yazılım mühendisi mülakat soruları hakkında takip kaynaklarınızı belirmeyi ve buna ne kadar hevesli olduğunuzu belli etmeyi unutmayın.

Görüşmenizde Karşılaşabileceğiniz Diğer Yazılım mühendisi Soruları – Teknik ve Davranışsal

 1. Hangi programlama dillerini biliyorsunuz ve hangilerini en önemli buluyorsunuz?
 2. Hangi güvenlik testini en önemli buluyorsunuz?
 3. Yazılım mühendisliğinde yapay zekanın uygulanması hakkındaki düşüncenizi açıklar mısınız?
 4. Soyut sınıf ile arayüz arasındaki temel fark nedir?
 5. Sıralanmış dizide bir dizeyi nasıl bulursunuz?
 6. Çalışmanızın kabul testi sırasında bir müşterinin pek çok şeyden hoşlanmadığını hayal edin. Böyle bir durumun nedeni ne olabilir ve bundan kaçınmak için ne yapacaksınız.
 7. İş yerinde bir sorunu çözmek için mantığınızı kullandığınız bir zamandan bahsedin.
 8. Son teslim tarihine uymanız gereken bir durumda nasıl yol izlersiniz.
 9. Bize işten bunaldığınızı hissettiğiniz bir zamanı anlatın.
 10. Meslektaşlarınızdan biriyle yaşadığınız bir çatışmayı anlatın.
 11. Meslektaşlarınızdan veya müşterilerinizden birine teknik bir şey iletmek için mücadele ettiğiniz bir zamanı bize anlatın. Mesajınızı iletmeyi nasıl başardınız?

Genel Yazılım Mühendisi Mülakat Soruları

 1. Stresle ve Baskıyla Nasıl Başa Çıkarsınız?
 2. Bir Hayvan Olsaydın Hangisi Olmak İsterdin?
 3. Bu İşi Neden İstiyorsunuz?
 4. Sizi Ne Motive Eder?
 5. Neden Bu İşte Başarılı Olacağınızı Düşünüyorsunuz?
 6. Bu Kalemi Bana Sat
 7. Arkadaşların Seni Nasıl Tanımlar
 8. Nefret Ettiğin Biriyle Çalışabilir misin?
 9. Karşılaşmayı Beklediğiniz Zorluklar Neler?
 10. Aldığın En Zor Karar Neydi?
 11. Başka İşlere Başvurdunuz mu?
 12. Sizi Benzersiz Yapan Nedir?
 13. Yönetim Tarzınız Nedir?
 14. Kendinizi Nasıl Tanımlarsınız?
 15. Bize Kendinizden Bahseder misiniz?
 16. Kendinizi 5 Yıl Sonra Nerede Görüyorsunuz?
 17. Özgeçmişinde Olmayan Bir Şeyi Anlatır mısın?
 18. En Zayıf Yönleriniz Nelerdir?
 19. Bilmemizi İstediğiniz Başka Bir Şey Var mı?
 20. Gelecek İçin Amaçların Neler?
Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Mülakat Soruları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir