Menü Kapat

Yapılandırılmamış Mülakat Nedir?

yapılandırılmamış mülakat nedir

Yapılandırılmamış mülakat, katılımcılara bir konu hakkında veri toplamak için sorular sormaya dayanan bir veri toplama yöntemidir. Yönlendirici olmayan görüşme olarak da bilinen yapılandırılmamış görüşmelerin belirli bir kalıbı yoktur ve sorular önceden düzenlenmez.

Yapılandırılmamış mülakat genellikle doğası gereği nitelikseldir.

Yapılandırılmamış mülakat, diğer görüşme türlerinden farklıdır çünkü soruların hiçbirinin konusu veya sırası önceden belirlenmemiştir. En yaygın diğer üç görüşme türü şunlardır:

Yarı yapılandırılmış mülakat: Birkaç soru önceden belirlenirken, diğer sorular planlanmamıştır.
Yapılandırılmamış mülakat: Soruların hiçbiri önceden belirlenmemiştir.
Odak grup görüşmeleri: Sorular bir kişi yerine bir gruba sunulur.

Yapılandırılmamış Mülakat Nedir?

Yapılandırılmamış mülakat, spontaniteye yer bırakan en esnek görüşme türüdür. Yapılandırılmış bir görüşmenin aksine, sorular ve bunların sunulma sırası belirlenmemiştir. Bunun yerine görüşme, katılımcının önceki yanıtlarına göre ilerler.

Yapılandırılmamış Mülakat Avantajları

Yapılandırılmamış görüşmelerin diğer görüşme türlerine kıyasla birkaç avantajı vardır.

Çok Esnek

Yapılandırılmamış görüşmeler çok esnektir ve günlük bir görüşmeye çok benzer şekilde yapılandırılmıştır. Bu, yeni konuların ve fikirlerin akabileceği açık bir ortamı teşvik eder.

Cevap Verenler Daha Rahat

Yapılandırılmamış görüşmelerin daha doğal akışı, yanıtlayan kişinin kendini rahat ve rahat hissetmesine yardımcı olabilir. Artan ahenk, görüşmeci-görüşme yapılan kişi dinamiğine özgü güç farkını bir şekilde azaltabilir.

Azaltılmış Yanlılık Riski

Buna bağlı olarak, daha fazla yetkilendirilmiş yanıtlayıcıların, yanıtlarını sosyal olarak arzu edilir olarak algıladıkları şeylere doğru yönlendirme olasılığı daha düşük olabilir . Bu nedenle, yapılandırılmamış görüşmeler, hassas veya travmatik konularda araştırma yapmak için genellikle popüler bir seçimdir.

Daha Fazla Detay ve Nüans

Yöntem olarak diğer görüşme, anket ve araştırma türlerine benzer olsa da , yapılandırılmamış görüşmeler daha fazla ayrıntı ve nüans sunar. İstediğiniz kadar takip sorusu sormakta özgürsünüz ve aklınıza gelmeyen fikirlerin ortaya çıkma olasılığı yüksek.

Yapılandırılmamış Mülakat Dezavantajları

Yapılandırılmamış mülakatların, diğer veri toplama yöntemlerine kıyasla birkaç dezavantajı da vardır.

Düşük Güvenilirlik

Yapılandırılmamış görüşmelerin esnekliği, yeni fikirlerin akışına izin verebilir. Ancak aynı zamanda bunların güvenilirliğini ve genellenebilirliğini azaltabilir. Hepsi aynı soruları almazsa, katılımcılar arasındaki yanıtları karşılaştırmak zor olabilir ve bu da analiz aşamasını zorlaştırır. Uzunlukları nedeniyle, yapılandırılmamış görüşmeler genellikle çok küçük örneklem boyutlarına sahiptir.

Yönlendirici Soruların Riski

Yapılandırılmamış görüşmelerin açık uçlu doğası, yanıtlarınızda çeşitli araştırma önyargılarına yol açabilecek yönlendirici sorular sormayı cazip hale getirebilir. Bu sohbet benzeri ortamda, görüşmecinin tepkilerini veya gerçek fikirlerini kendilerine saklaması daha zor olabilir. Bu da gözlemci önyargısına veya talep özelliklerine yol açar. Katılımcıların tamamen veya doğru bir şekilde yanıt vermesi de zor olabilir.

Çok Zaman Alan

Yapılandırılmamış mülakatlar, hem görüşme aşamasında hem de analiz aşamasında çok zaman alabilir. Uzun ve ayrıntılı yanıtların teşvik edilmesi verilere zenginlik katabilir. Ancak aynı zamanda deşifre ve analiz için çok daha fazla zaman harcanmasına ve karıştırma sırasında önemli verilerin kaybolması riskine yol açar.

Düşük İç Geçerlilik Riski

Buna bağlı olarak, teğet ve yan soruların araştırma hedeflerinizi raydan çıkarması riskiyle birlikte, yapılandırılmamış görüşmeleri “yolda” tutmak zor olabilir . Bu, araştırmanızın iç geçerliliğini azaltabilir.

Yapılandırılmamış Mülakat Soruları

Bu örnek mülakat sorularına göz atın.

Olabildiğince fazla mülakat sorusunu inceleyerek hazır olun.

HAZIRLIK

Mülakatların işveren için şöyle bir avantajı vardır: önceden belirlenmiş peş peşe sorularla aynı zamanda stres ve benzer durumlarda karar verme yeteneklerinizi test ederler. Sizin için ise bunu yönetememek risk oluşturur. Dolayısıyla sorulara hazırlıklı olmak riski fırsata çeviren bir yaklaşım kabul edilir.

Görüşmenin ilerleyişi işveren tarafından yönetilir, buna müdahale edin.

İPLERİ ELİNİZE ALIN

Mülakatın kontrol altından ilerlediğinde emin değilseniz, ipleri mülakatçının elinden alma zamanı geldi demektir. Aralara girin, ama şunu unutmayın. Bunu size sorulan soruyla en ilişkili soruyu yönelterek yapın.

Şunun gibi bir şey düşünün.

Kariyeriniz ilgili bir soru aldığınızı ve cevapladığınızı düşünün.

“Şirketiniz 2022’de çalışanların kariyer gelişimine nasıl katkıda bulundu.”

Stresinizi işverene aktarın.

Mülakatçı, bu cevabın şirkete ayna tutacağını biliyor. Psikolojik olarak iyi bir cevap vermek isteyecek. Bu telaşla uzun uzun yanıt alacaksınız.

Bu sürede rahatlayın ve yeni soru için hazır olun.

Başarılar…

Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Mülakat

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir