Menü Kapat

Yapı Kredi Mülakat Soruları

Yapıkredi görüşme soruları ve mülakat süreçleri

Hepimiz mülakatların stresli olduğunu ve rekabetin yoğun olduğunu biliyoruz. Ancak, küçük bir hazırlıkla Yapı Kredi iş görüşmesinde başarılı olabilirsiniz. Burada, potansiyel Yapı Kredi Mülakat Soruları hakkında başarılı bir şekilde nasıl yanıt verebileceğinize dair adım adım bir kılavuz bulacaksınız.

Yapı Kredi Mülakat Soruları

1. Yapı Kredi hakkında bize ne söyleyebilirsiniz?

 • Yapı Kredi, Kazım Taşkent tarafından kurulmuştur,
 • Türkiye’nin ilk özel bankasıdır,
 • 900’e yakın şubesi bulunmaktadır,
 • 17 bine yakın personel istihdamı vardır,
 • Fortune 500 listesinde Koç holding’in tek Türk şirketi olması.

2. Neden Yapı Kredi’de çalışmak istiyorsun?

Mülakat sürecinin bir noktasında, potansiyel işverenler size neden onlar için çalışmakla ilgilendiğinizi sorabilir. Yapı kredi mülakat soruları arasında bu soru, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birkaç şekilde ifade edilebilir:

Görüşmeyi yapan kişinin bu soruyu nasıl ifade ettiğine bakılmaksızın, şirketin ve rolün size neden gerçek bir ilgi ve heyecanla hitap ettiğini tartışmaya hazır olmanız çok önemli. Bu soruya verilecek en iyi cevaplar, organizasyonun kültürüne, misyonuna ve vizyonuna atıfta bulunurken, bunların kişisel becerileriniz ve kariyer hedeflerinizle nasıl örtüştüğünü de paylaşmalıdır. Cevabınızın olumlu bir izlenim bırakmasını sağlamanın en iyi yolu, bol bol araştırma yapmak ve konuşma noktalarınızı önceden hazırlamaktır.

Nasıl hazırlanmalıyım?

 • Şirket web sitesini araştırın.
 • Şirketin sosyal medya hesaplarını inceleyin.
 • İş tanımını inceleyin.
 • İşle ilgili en sevdiğiniz şeylerin bir listesini yapın.
 • Temel değerlerinizi belirleyin.

3. Neden Seni İşe Almalıyım?

Neden sizi seçmeliyiz tarzı bir soru Yapı Kredi mülakat soruları arasında emsali mutlaka olan bir sorudur. İş tanımını okuyun, aradıkları becerileri bulun ve görüşmeciye bu becerilere sahip olduğunuz konusunda güvence verin. İşte size etkili 5 cevap.

 1. İnsanlar genellikle benimle konuşmaktan hoşlanırlar. Kendimi iyi bir dinleyici bulurum. Müşterinin aklında yatan duyguları anlayabiliyor, satıralarındaki kelimeleri iyi seçebiliyorum. Bu yeteneğin mükemmel bir bankacı olmak isteyen biri için çok önemli olduğuna inanıyorum, böylece bir üst satış yapma veya müşteriye hangi ürünü sunacaklarını bilme fırsatı yakalayabilirim.
 2. Yıllardır bu alanda çalışıyorum. Tam olarak bankacılıkta değil, müşteri hizmetlerinde, her türlü insan ve durumla ilgilenendim. Öfkeli müşteriler, işbirliği yapmak istemeyen insanlar, oturup hiçbir şey söylemeyen insanlar – bu durumlarla nasıl başa çıkacağımı, mükemmel bir hizmetin nasıl sağlanacağını ve aynı zamanda müşterinin değerini en üst düzeye nasıl çıkaracağımı biliyorum. Tecrübelerimin beni bu pozisyon için diğer adaylardan ayırdığına ve bundan bankanızda çok faydalanabileceğinize inanıyorum.
 3. Dürüst olmak gerekirse, neden diğer iş başvurusunda bulunanlardan birini değil de beni işe almanız gerektiğini bilmiyorum . Bakın, kesinlikle güçlü yönlerim var – iletişim becerilerim, mükemmel bir hizmet sunma yeteneğim, satış deneyimim. Ve bankanızı seviyorum ve burada çalışmak için çok motive oldum. Ancak diğer adayların da güçlü yanları, istekleri ve hayalleri olduğundan eminim. Ve onlarla şahsen tanışmadığım için, kimin işe almanız gerektiğini en iyi adayın kim olduğunu söyleyemem.
 4. Beni işe almalısın çünkü üniversiteyi yeni bitirdim ve istihdam piyasasında yeni  bir kanım. Motivasyonum çok iyi, öğrenmeye hevesli, mükemmel eğitim programınızdan faydalanmak ve sonuç almak isterim. Belki diğer adayların deneyiminden yoksunum, belki de bugün burada röportaj yaptığınız adaylar arasında en genci benim. Ancak, tecrübe eksikliğimin motivasyonum ve hevesim tarafından telafi edileceğine inanıyorum. Ve bunu burada kanıtlamaya hazırım.
 5. Beni bir bankacı olarak işe almalısınız çünkü sektör hakkında, müşteriler için tüm finansal araçlar hakkında engin bir bilgiye sahibim. Uzun süredir finans konusunda tutkuluyum ve özgeçmişimde de görebileceğiniz gibi, becerilerimi kanıtlayan birkaç sertifikam var. Müşterilerinize en uygun ürün ve hizmetleri sunmaya hazır olduğuma ve her ay mükemmel bir satış hacmi oluşturacağıma içtenlikle inanıyorum. Bunu yapma yeteneğimden şüphe etmemem için hiçbir sebep yok ve umarım bu bankacılık merkezinde büyük bir şey yapma şansını bana verirsin.

4. En güçlü yanın nedir?

Bu soruyu cevaplamak, başvurduğunuz role bağlıdır. Örneğin, bir Java geliştiricisi pozisyonuna başvuruyorsanız, programlama becerilerinizi belirtin. Yönetimde bir pozisyon için başvuruyorsanız, liderlik becerilerinizi belirtin. Kendinizi görüşmecinin yerine koyun ve kendinize ne duymak istediklerini sorun.

Detaylı incelemek için buradan makalemizi inceleyebilirsiniz.

5. Neden bu özel pozisyon? Bize açıklayın.

Cevabınız her şeyden çok mantıklı olmalı. Onları özgeçmişinizde gezdirin, eğitiminizin ve geçmişte sahip olduğunuz rollerin sizi bu yeni mücadeleye nasıl hazırladığını açıklayın.

Onlara sadece bir hikaye anlatmalısın. Bu aynı zamanda onlara iş portföyünüzü (varsa), sorumlu olduğunuz projeleri veya daha önce sahip olduğunuz işleri ve sizi bankadaki role nasıl hazırladıklarını açıklamak için bir fırsattır.

Yeni işin, beş ya da on yıl içinde sahip olmayı umduğunuz bir rüya rolüne nihayetinde ilerlemenize nasıl yardımcı olacağını açıklayarak doğrudan geleceğe köprü kurabilirsiniz.

6. İdeal bir çalışma kültürünü/ortamını tanımlayın.

Açıklamanız, Yapı Kredi’da yaşayacaklarınıza mümkün olduğunca yakın olmalıdır. Bu kesinlikle bir şubeden diğerine, kurumsaldan perakende işlere değişir.

Ancak genel olarak, ihtiyaç duyduğunuz her an yöneticinizden yardım almayı bekleyebilirsiniz ve burada önemli olan sonuçlar ve işte harcanan zamandır. Yeni şeyler öğrenmenize ve profesyonel olarak büyümenize yardımcı olan zorlu bir çalışma ortamından hoşlandığınızı söyleyebilirsiniz.

Diğer bir seçenek ise çok fazla beklentinizin olmadığını, işinizi her çalışma ortamında iyi yapabileceğinizi ve iş arkadaşlarınızla iyi ilişkiler kurmayı umduğunuzu söylemektir. İlişkilerin sizin için her şeyden daha önemli olduğunu söyleyebilirsiniz.

7. Son işinizde iş arkadaşlarınızdan biriyle yaşadığınız bir çatışmayı anlatın.

Bu tür çatışma ihtimalinin yüksek olduğu sektörlerde çatışma kavramı çok önemlidir. Bu yüzden Yapı kredi mülakat soruları arasında bu tür soru beklenmeli.

Davranışsal sorular, iş yerindeki çeşitli durumlara karşı tutumunuzu anlamalarına yardımcı olur. Yapı Kredi’deki pozisyonunuz ne olursa olsun, başkalarıyla muhatap olacaksınız ve bazı anlaşmazlıklar yaşayabilirsiniz (tıpkı diğer şirketlerde olduğu gibi).

Görüşmecilerinizin, iş arkadaşlarınızın ihtiyaç ve duygularına karşı dikkatli olmaya çalıştıklarından emin olun. Daha önce yaşadığınız bir çatışmayı anlatırken, yanıldığınızı kabul etmekten çekinmeyin. Çözdüğünüz bir çatışmayı, siz ve diğer çatışan taraf arasına bir çit çekmeden yapıcı bir şekilde açıklayın.

Sakin bir şekilde konuşmaya çalışın ve durumu analiz edin. Olumsuz deneyimler ve duygular üzerinde durmadığınız emin olmak isterler. Çatışmalar her işyerine aittir. Onlardan kaçınmaya çalışırsınız, ancak gerçekleşirse, işteki performansınız üzerinde uzun vadeli bir etkisi olmaz.

 8. Son işinizde karşılaştığınız veya ulaşamadığınız zor bir hedef hakkında konuşun.

Büyük bir hedef hakkında konuşmaya çalışın. Hedef belirlemekten keyif aldığınızdan, motive kalmanıza ve ilerlemenize yardımcı olduklarından emin olun. Günlük veya haftalık hedefleri nasıl oluşturduğunuzu veya ekibinizden bir başkasının nihai hedefe ulaşmanıza nasıl yardımcı olduğunu açıklayabilirsiniz.

Ve eğer hedeflerinize ulaşamadıysanız, başka bir şansınız olsaydı neleri farklı yapacağınızı ve bu süreçte gerçekten ne öğrendiğinizi açıklayabilirsiniz.

9. Motivasyon kriziyle nasıl başa çıkıyorsunuz?

Bankacılık sektöründe motivasyon çok önemlidir. Bu tip bir soru Yapı kredi mülakat soruları arasında özellikle dikkatli cevaplanmalıdır.

Yapı Kredi’deki çoğu iş oldukça tekrarlayıcıdır. Stres seviyeleri hem düşük hem de yüksek olabilir, gerçekten birçok faktöre bağlıdır. Tekrarla birlikte can sıkıntısı gelir ve kişi kolayca motivasyon krizi yaşayabilir.

En önemli şey, bazen motivasyonla mücadele ettiğinizi ve düşük günler yaşadığınızı kabul etmenizdir – herkeste bu sorun vardır. Daha sonra kişisel hedeflerinize veya sevdiklerinize veya meslektaşlarınız ve işvereniniz için sorumluluk duygusuna veya hatta tipik olarak bir krizi aşmanıza yardımcı olan meslektaşlarınızın desteğine başvurabilirsiniz.

Her meslekte kriz gelecektir. Bununla birlikte, her gün neden işe gitmek için uyandığınızı ve etrafınızda güvenebileceğiniz en az bir kişi olduğunu öğrendikten sonra, her zaman bunun üstesinden gelebilir ve işinizden tekrar keyif alabilirsiniz. 

Yapı Kredi İşe Alım Süreci

Yapı Kredi işe alım süreci pozisyona ve adayın deneyimlerine göre değişiklikler gösterebilmektedir. Her pozisyona veya her farklı aday tecrübesi için sistemleştirilmiş bir mülakat süreci planlanmamaktadır. Genel olarak 4 profesyonelle mülakat yapılır. Bunlardan biride İnsan kaynaklarıdır. Her birinin farklı bakış açısı ve değerlendirmeleri önemsenir. Ayrıca envanter ve sınavlarda bu süreçlere eklenir. Başındada söz ettiğimiz gibi yapı kredi mülakat süreçleri için net bir çizgi belirlenmemiştir. Çünkü aday ve pozisyona göre bu şekilde bir sistemi uygulamak doğru personeli bulmak için eksik yada fazla olabilir.

Yapı Kredi İşe alım Sürecinde Önemsediği kriterler

Yapı kredi personel alım sürecinde üzerinde durduğu önemli 7 yetkinlik;

 1. İletişim becerileri yeterli mi?
 2. İngilizce bilgisi nedir?
 3. Problem çözme becerisine sahip mi?
 4. Oryantasyona uygun mu?
 5. Entelektüel mi?
 6. Global düşünebiliyor mu?
 7. Pozisyona göre bilgi becerileri nelerdir?

Yapı Kredi İştirakleri

 1. Yapı Kredi Portföy
 2. Yapı Kredi Kültür-Sanat Yayıncılık
 3. Yapı Kredi Faktoring
 4. Yapı Kredi Koray
 5. Yapı Kredi Yatırım
 6. Yapı Kredi Leasing

Yapı Kredi Röportaj İpuçları

 1. 10-15 dakika erken gelin (daha erken gelmeyin)
 2. Fazladan bir özgeçmiş getirin.
 3. Yapı Kredi hakkında mümkün olduğunca çok şey öğrenin.
 4. Gergin görüneceğiniz için çok hızlı konuşmayın ve kulağa sıkıcı geleceği için çok yavaş konuşmayın.

Yapı Kredi Mülakatında nasıl giyinilir?

Resmi giyindiğinizden emin olun. Banka çalışanları her zaman iyi giyinir, bu nedenle sizin de iyi giyinmeniz önemlidir.

Diğer Yapı Kredi Mülakat Soruları

İlginizi Çekebilir:

Yapı kredi iş ilanlarına nereden başvuru yapabilirim?

Yapı kredi personel alımı ilanlarına linkedin, kariyer.net veya aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.
https://www.kockariyerim.com/companies

Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Banka Mülakatları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir