Menü Kapat

Varlık Yöneticisi Mülakat Soruları ve Cevapları

Varlık yöneticisi genel mülakat soruları

Bu görüşmede karşılaşabileceğiniz sorulara ve görüşmecileriniz üzerinde doğru bir izlenim bırakmak ve işi alma şansınızı artırmak için bunları nasıl yanıtlamanız gerektiğine odaklanacağım. Şimdi iş görüşmenizde karşılaşabileceğiniz 10 farklı soru ya göz atabilir, Varlık Yöneticisi mülakat soruları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

1. Daha Önceki İş Tecrübeniz Hakkında Bize Biraz Bilgi Verir misiniz?

Başlangıç için kolay bir soru. Üniversite eğitiminizle başlayabilir ve çalıştığınız şirketlerin/fonların listesi ve orada tuttuğunuz pozisyonlar ile devam edebilirsiniz.

İşe alım yöneticileri genellikle sektördeki tüm isimleri bilir. Bu nedenle onlar hakkında ayrıntılı bilgi vermek zorunda kalmazsınız. Sadece sahip olduğunuz pozisyonlardan ve daha da önemlisi, herhangi bir olumlu sonuç ve başarıdan bahsedin. Eski işvereniniz için büyük bir müşteri (veya birçok küçük müşteri) edinmek de öyle.

Cevabınızda teknik bilgiler ve profesyonel jargon kullanmaktan çekinmeyin. Varlık yönetimi işleri için adaylarla görüşen insanlar acemi değil. Sizi anlayacaklardır ve kendi dillerinde konuşmanızı severler.

2. Neden Rakiplerimizden Biri İçin Değil Bizimle Çalışmak İstiyorsunuz?

Firmaları hakkında olumlu bir şeyler bulmaya çalışın. Belki kurumsal kimlikleri ve online sunumları öne çıkıyor. Veya diğer varlık yönetimi firmalarına kıyasla daha iyi sonuçlar elde ederler. Müşteri hizmetleri öne çıkabilir. Veya belki de rol modellerinizden bazıları, yıllardır takip ettiğiniz yatırımcılar şirketi yönetebilir.

Öyle ya da böyle, ilk tercihiniz olduklarına ve başarılı olduğunuzda ve rakiplerinden biri size yaklaştığında onları terk etmeyeceğinize dair bir izlenim edinmelidirler.

3. Yeni Müşteriler Kazanmak İçin Stratejileriniz Nelerdir?

Mevcut müşterilerinden yararlanmayı umuyorsanız, sizi hayal kırıklığına uğratmalıyım. Markalarının tanınırlığından ve sahip oldukları varlıkların toplamından yararlanacaksınız, ancak yine de yeni müşteriler bulmanız gerekecektir.

Mevcut müşteri ve yönlendirme ağınıza güvenmek istediğinizi söyleyebilirsiniz. (Varlık yöneticisi işi için görüşmeye kadar gittiğinizde, iyi bir ağınız olduğunu varsayıyorum.)

Ancak, en azından bazı insanları ofisinize çekmesi gereken şirketin ve markasının pazarlama çabalarından yararlanmayı umduğunuzu ve ardından mükemmel satış becerilerinizi anlaşmayı kapatmak için kullanacağınızı da söyleyebilirsiniz.

4. İşte Bir Kalem, Bana Satmayı Dene

Günün sonunda satış, bu işin ayrılmaz bir parçası. Satış becerilerinizi test etmenin ve görüşmecilere bir şeyler satmaya çalışmanızı istemekten daha iyi bir yol yoktur.

Tüm deneyimlerinizle muhtemelen böyle bir rol oyununun nasıl oynanacağını biliyorsunuzdur. Müşterinin mükemmel bir kalemde ne aradığını anlamaya çalışarak bol bol soru sormalı ve ürüne hevesli olmalısınız. Onlarla anlamlı bir diyalog kurmaya çalışmalı ve fırsat doğduğunda anlaşmayı sonlandırmalısınız.

En önemli şey cesaret ve incelik göstermektir. Elbette bu bir mülakart ve sizden mükemmel bir satış sunumu beklemiyorlar. Ancak sizin satıştan korkmadığınızı ve her an satış konuşması başlatabilecek tecrübeye sahip olduğunuzu görmek istiyorlar.

5. Size Şu Anda 1 Milyon Versek Nasıl Değerlendirirsiniz?

Öncelikle bu hileye kanmamalısınız. Herhangi bir tavsiye veya fikir verebilmek için onlardan daha fazla bilgiye ihtiyacınız var. Onlara hedeflerini sorun. Neden para yatırmak istiyorlar ve ne elde etmeye çalışıyorlar. Riske karşı tutumları, güvenli bir yatırım mı arıyorlar yoksa risk almak mı istiyorlar ve belki büyük kazanmak ya da büyük kaybetmek…

Bilgiyi aldıktan sonra görüşlerinizi belirtebilirsiniz. Şimdi, belirli bir yatırım stratejisi taslağı vermek istemiyorum. çünkü yatırım konusunda değil, mülakat ve işe alım konusunda uzmanım. Elbette bir fikrim var ama işler hızla değişiyor ve bu makaleyi her ay güncellemeyi planlamıyorum.

Her durumda, görüşmenizden önce piyasanın doğru bir analizini yapmalısınız. Hem düşük riskli hem de yüksek riskli fırsatları belirleyin. İster daire, emtia, hisse senedi, ister kripto para birimi seçin, kararınızı haklı çıkarabilmelisiniz. En önemli şey bu.

6. Borsa Düşüyor ve Önemli Bir Müşteri Sizi Arayıp Her Şeyi Satmak istediklerini Söylüyor. Ne Yaparsınız?

Sadece müşteriler için değil, işvereniniz için de en iyi seçeneği önermelisiniz. Herkes geri çekilirse, fon teknik olarak ortadan kalkacaktır. Bu nedenle, müşteriye her şeyi açıklayacağınız kişisel bir toplantı düzenlemeyi önermelisiniz.

7. Müşterinizin Finansal Hedeflerinden Uzaklaştığını Nasıl Anlarsınız?

Önemi veya düzenli toplantıları ve sürekli izlemeyi vurgulayın. Müşterilerinizle güvene dayalı ilişkiler kurmak istediğinizi söyleyin ve onlarla düzenli olarak konuşun.

Çünkü onların hayatlarına gerçek bir değer katmak istiyorsunuz. Bir kez size güvenip sizinle sık sık konuştuklarında, piyasa düşmeye başlasa bile onları şirkette tutmak daha kolay… Finansal hedeflerinden uzaklaşıyorlar.

Dengeli Bir Portföyü Nasıl Tanımlarsınız?

Varlık yönetimi mülakat soruları genellikle, gerçekten nesnel yanıtları olmayan oldukça geniş soruları yanıtlamayı içerir. Bu da böyle bir soru.

Gerçek şu ki, dengeli bir portföy, ulaşmaya çalıştığımız birincil hedeflerin ne olduğuna bağlıdır. Emekliliğe hazırlanan biri (veya bir grup insan) için bir para havuzu yönetiyorsanız, odak noktanız sermayenin korunması ve hafif büyüme olmalıdır.

Öte yandan, halihazırda varlıklı ve genç olan bazı müşterilerle uğraşıyorsanız, istikrarlı nakit akışı yaratmak için belki de bazı temettü stokları (veya yüksek getirili tahviller) içeren bir büyüme karışımı ararsınız.

Birçoğu, muhtemelen duymuş olduğunuz, %60 hisse senedi ve %40 tahvil olan klasik portföy yapısını belirterek bu soruyu yanıtlamaya meyillidir. Bu kadar düşük oranlı bir ortamda bu portföy kompozisyonu zaten ideal değil ve bugün pratikte büyük ölçüde yapılmadı.

Bu tür bir Varlık Yöneticisi Mülakat sorularını cevaplarken, portföy kompozisyonunun gerçek bir örneğini vermek her zaman iyi bir fikirdir ve yukarıda listelediğim yüzdeleri kullanmaktan daha ayrıntılı bilgi almak için hiçbir neden yoktur.

Karşılaşabileceğiniz Diğer Varlık Yöneticisi Mülakat Soruları

  • Sizce şu anda en sıcak yatırım fırsatı nedir?
  • Çalışmalarınızda hangi yazılım programlarını ve web sitelerini kullanıyorsunuz?
  • Kişisel olarak yatırım yapıyor musunuz? Yapıyorsanız, hangi hisse senetlerinde veya emtialarda?
  • En başarılı ve en başarısız yatırım deneyiminizi tanımlayın.
  • Sizce bu işin en zor yanı nedir?
  • Maaş beklentiniz nedir? İncele

Sonuç

Servet yönetimindeki işler için yapılan görüşmeler diğer pozisyonlara oranla zordur. Pek çok zorlu davranışsal soruyla veya testlerle karşılaşabilirsiniz.

Öte yandan, görüşmeye gittiğinizde sizi işe almayı düşündükleri anlamına gelir. Çünkü yeni başlayanları davet etmeyecekler.

Bu düzeyde, görüşmecilerle bağlantı kurma ve ekiplerine getirebileceğiniz değeri (beceriler veya kişiler açısından) gösterme beceriniz, genellikle Varlık Yönetimi mülakat sorularına verdiğiniz yanıtlardan daha önemlidir.

Araştırmanızı küçümsemeyin, kaliteli bir profesyonel portföy getirin ve bu makaledeki sorulara bazı cevaplar hazırlamaya çalışın. Varlık yönetimi iş görüşmenize hazırlanmak için ne kadar çok zaman harcarsanız, başarılı olma şansınız o kadar artar…

Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Mülakat Soruları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir