Menü Kapat

Vakıfbank Mülakat Soruları ve Öneri Cevaplar

Vakıfbank iş görüşmesi soruları ve cevapları

Vakıfbank kendi içerisinde bir sınav ilanı yayınladı ya da vakıfbank kariyer sayfasına bir özgeçmiş bıraktınız ve bir süre sonra size bir sınav uygulaması yapıldı. Sınav aşamasını geçtikten sonra sizi online ya da yüz yüze mülakata davet ettiler. Bir çok banka adayını en çok heyecanlandıran durumlardan birisi de mülakat. Vakıfbank mülakat soruları da hemen hemen diğer banka mülakatları ile aynı biçimde gerçekleşiyor. Banka mülakatında ne sorulur, kendimi en iyi nasıl ifade edebilirim, sorulara doğru yanıt verebilir miyim yoksa heyecanıma yenilir miyim diye adayların aklından pek çok soru geçiyor. Bu sorulara öncelikle vakıfbank mülakat soruları nelerdir bundan başlayalım.

1- Bize kendinizden bahseder misiniz?

İnsan kaynakları yetkilisine kendinizden bahsederken kesinlikle özgeçmişinizi tekrarlamayın, çünkü ikcının önünde zaten mevcut bir özgeçmişiniz var ve gerekli soruları buradan çıkardığı notlarla sizlere soruyor. Kendinizden bahsetmenizi istemesindeki esas neden; siz kendinizi nasıl ifade ediyorsunuz. İşte insan kaynakları uzmanının bu soruda en çok merak ettiği bu.

Kendinizden bahsederken özgeçmişinizde yer almayan bilgilerinizi detaylandırabilirsiniz. Örnek olarak üniversite döneminde yaptığınız staj, bu stajın sizin gelişiminize sağladığı avantaj (özellikle iş tecrübesi olmayan adaylar için stajı detaylandırmak oldukça önemli olabilir çünkü staj iş hayatını tanımanın önemli bir adımıdır).

İnsan kaynakları uzmanını etkilemenin diğer yollarından biri de üniversite de en keyif aldığınız ve başarılı olduğunuz bir dersin vurgusunu yapmak karşı tarafı etkileyebilir, özellikle bu ders finans/ekonomi alanlarından biri ise.

Örnek cevaplar

2- Neden bankacılık?

Bunun için bir öneri sunmak kolay değil, çünkü bu sorunun cevabını önce siz kendinize vermelisiniz. Fakat yardımcı olmak gerekirse bankacılığa duyduğunuz ilgiyi, üniversite tercihlerinizi de bu doğrultuda yaptığınızı, kurumsallığın sizin için ne kadar önemli olduğundan bahsedebilirsiniz.

Örnek cevaplar

3- Bankamızdaki kariyer beklentiniz nedir?

Uzman olarak başlayacaksanız sizden beklenen yetkinlikler doğrultusunda banka organizasyon şemasını araştırdıktan sonra ilgili üst pozisyonlarında görev almak istediğinizi belirtebilirsiniz. Ve tabi aynı şey bankacılığa yeni adım atan aday için de geçerli. Belirtilen pozisyonun kariyer rotasını iyice araştırın.

4- Kendinizi 5 yıl sonra nerede görüyorsunuz?

Buna vereceğiniz yanıt Miami adaları ya da evli, mutlu, çocuklu değil elbet 🙂 Vereceğiniz en güzel yanıtlardan biri pozisyonun gerektirdiği tüm yetkinlikleri edindikten sonra performansım doğrultusunda uzmanlık ve sırayla yönetici olmak istediğinizi belirtebilirsiniz. Ayrıca özgüveniniz de ik uzmanını etkileyecektir.

Örnek cevaplar

5- Banka Ürünlerimizi Biliyor Musunuz?

İşte en kritik sorulardan biri. Eğer ilgili bankayı ve banka ürünlerini araştırmadıysanız mülakatı kaybetmeniz an meselesi. Banka ve ürünleri hakkında tüm gerekli bilgileri bankanın kurumsal web sitesinden iyice araştırmalısınız.

6- Kendinizde eksik gördüğünüz taraflarınız neler?

Bu soruyu yanıtlarken dikkat edin. Eğer satış pazarlama biriminde çalışacaksanız utangaç biri olduğunuzu söylememelisiniz çünkü bu pozisyon ile iletişimi ve ikna kabiliyeti oldukça yüksek bir aday arayışındalar. Müşteri danışmanı veya gişe yetkilisi/gişe memuru gibi pozisyonlar için de elbette aynı şey geçerli olacaklar. Soruyu yanıtlarken bankacılık mesleğinin gerektirdiği önemli özellikler sizin eksik gördüğünüz bir özelliğiniz olamaz.

7- Kariyer planınız nedir?

5 yıl içerisinde kendinizi nerede görüyorsunuz sorusu ile benzer ancak soru detaylı ve sizi daha iyi tanımaya yönelik. Örnek olarak bankacılık mesleğinde çalışmak istediğinizi söyleyip ilerleyen yıllarda başka bir kurumsal fırmada x pozisyonunda kariyer yapmak istediğinizi söyleyemezsiniz. Belirtilen banka içerisindeki tüm eğitim olanakları ve kendi bütçeniz ile eğitim/kişisel gelişimler doğrultusunda yönetici adayı/yönetici olmak istediğinizi ancak bu yöneticiliğin hangi birimde olduğunu da belirterek daha etkili bir yanıt vermelisiniz.

Örnek cevaplar

8- Neden sizi işe alalım?

Bankacılık sektörüne duyduğunuz ilgi ik uzmanını tatmin etmemiş olabilir. Bu meslek için ne kadar ilgili ve istekli olduğunuzu, kişisel özelliklerinizi detaylandırarak de belirtilen göreve uygun bir aday olduğunuzu anlatarak ikna etmelisiniz. Bilgi, tecrübe ve yeteneklerinizle bankaya sağlayacağınız katkıları da açıklayabilirsiniz.

Örnek cevaplar

9- Örnek olay analizi

İk uzmanı sizin işe uygun bir aday olup olmadığınızı anlamak için iş tanımı neticesinde bir soru sorabilir. Örnek olarak x müşterisi bankaya geldiğinde ona hangi ürünü satarsın, o ürünü satmak için nasıl ikna edersin, sorunlu bir müşteri ile nasıl baş edebilirsin gibi.. Bu soruların yanıtını bulmadan mülakata girerseniz anın gerektirdiği heyecan ile yanlış veya tatmin etmeyen cevaplar verebilirsiniz.

10- Çalışmadığınız dönemde neler yaptınız?

Bu soruya dikkat edin çünkü buradan da kişilik analizi çıkaracak. İk uzmanını tatmin edecek yanıtlar vermelisiniz. Örnek olarak; bankacılık sektörüne olan ilgim neticesinde finans sektörüne ait gelişmeleri takip ediyorum, buna dair kitaplar okuyorum (örnek vermeniz harika olur) ya da konusunda uzman eğitimcilerden online ders alıyorum. İş hayatına olumlu etki edebilecek hobilerinizden de bahsedebilirsiniz.

11- Yakınlarınız sizi nasıl tanımlar?

Bu soruya da diğerleri gibi zayıf bir yönününüzü belirtmeden cevap vermelisiniz. Örnek olarak iletişiminizin güçlü olduğundan, güleryüzlü, sabırlı ve çalışkan biri olarak tanımlanabildiğinizi söyleyebilirsiniz.

Örnek cevaplar

Vakıfbank mülakat aşamasına katılan adaylar yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

Vakıfbank kariyere buradan iş başvurusu yapabilirsin!

Dilerseniz buradan Garanti bankası mülakat soruları sayfamıza göz atabilirsiniz.

Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Banka Mülakatları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir