Menü Kapat

Vaka Mülakatı Nedir ve Nasıl Başarılı Olursunuz?

vaka görüşmesi nedir

Vaka mülakatı benzersiz bir görüşme süreci, daha geniş bir yelpazedeki yönetim danışmanlığı rolleri için yavaş yavaş norm haline geliyor. Bu yüzden ne bekleyeceğinizi ve profesyonel olarak nasıl başa çıkacağınızı bilmelisiniz.

Vaka Mülakatı Nedir?

Bir vaka görüşmesi, “bir adayın belirli bir sorun hakkında nasıl düşündüğünü ve onu nasıl çözeceğini belirlemek için iş görüşmesi sürecinde sunulan varsayımsal bir iş durumu” olarak tanımlanır.

Genellikle, bu belirli iş sorunu veya durumu, bir adayın söz konusu şirketteki iş için işe alındığında karşılaşacağı sorundur. Örneğin, bir adayın istemi, evde kullanılan ultraviyole sterilizatörler için bir pazar olup olmadığını belirliyor olabilir. Hedef pazar, her bir birimin maliyeti ve bunların nasıl satılacağı hakkında sorular sorarak başlayabilirler. İşin içine girdikçe, farklı boyutlarda birimler yapmak veya telefonlar gibi belirli ürünler için nasıl daha fazla pazar yaratılacağı konusunda fikirler sunabilirler.

Genel amaç, adayın belirli bir iş sorunu senaryosu hakkında nasıl düşündüğünü ve belirli çözümlere veya yanıtlara nasıl ulaştığını değerlendirmektir. 

Vaka Mülakat Yapısının Diğer Görüşme Biçimlerinden Farkı Nedir?

Normal veya yetkinliğe dayalı bir görüşme formatında olduğu gibi, geleneksel vaka mülakatı, bir adayın becerilerini belirli bir varsayımsal iş durumunda nasıl çalıştıklarıyla birlikte değerlendirmeyi amaçlar. Ancak, benzerliklerin çoğunun bittiği yer burasıdır.

Geçmişteki veya şimdiki işinizde bir şeyi nasıl ele aldığınızdan bahsetmek yerine, bir vaka mülakatında belirli bir durumu sunar ve sizden iş görüşmesinde tam orada onunla çalışmanızı ister.

Vaka görüşmesi sorularının yanıtları sözlü veya yazılı olabilir. Ve genellikle amacınızı belirtmek için tabloların, grafiklerin veya çizimlerin oluşturulmasını içerir. Dahası, vaka mülakat soruları, şirket veya işle ilgili olmayan zeka oyunları veya diğer analitik görevleri de içerebilir. Ayrıca, normal bir mülakattan farklı olarak, problem çözme sürecinin bir parçası olarak adayın mülakatı yapan kişiyle etkileşime girmesi ve sorular sorması kabul edilebilir ve beklenir.

Ancak, belki de en büyük fark, varsayımsal durumu ele almanın genellikle birden fazla kabul edilebilir yolu olduğundan, sorulara veya senaryolara yönelik tek bir “doğru” veya doğru yanıt olmamasıdır. Aslında, görüşmeciler yaratıcılık ve “alışılmışın dışında” düşünme stratejisi arıyorlar.

Özetlemek gerekirse, çözüm kadar süreç de önemlidir.

Vaka Görüşmelerinden Hangi İşletmeler Yararlanır?

Genel olarak, vaka görüşmeleri en çok danışmanlık firmaları için işe yarar. Ancak çoğu şirket, bir adayın gerçek hayattaki iş durumlarını etkili bir şekilde değerlendirip yönetemeyeceğini belirlemekten yararlanabilir. Bir kişinin problem çözme becerilerini ve analitik yeteneklerini sergilemekle kalmaz. Aynı zamanda soru sorarak daha fazla bilgi edinme isteğini de gösterir.

Esasen görüşmeciler, adayların ne aradıklarını, hangi analizi kullanmak istediklerini ve veri odaklı, ölçülebilir bir çözüme doğru ilerlerken hangi iç görüleri ve teorileri geliştirdiklerini görmek istiyor. Bu görüşmeciler ayrıca güçlü kişilerarası yetenekler ve iletişim becerileri arıyorlar . Yönetim danışmanları insanlarla olduğu kadar verilerle de ilgilenmelidir.

Belirli Vaka Görüşme Formatları Var mı?

Vaka görüşmelerinde kullanılan birkaç temel format vardır.

Aday Liderliğindeki Senaryolar

Aday liderliğindeki vaka görüşmelerinde, adayın vakanın tartışılmasını ve geliştirilmesini yönetmesi gerekir. Gereken ilgili soruları formüle edip cevaplarken aynı anda teorinizi geliştirme ve değerlendirme konusunda değerlendirileceksiniz.

Baştan sona çalışmak zorunda değilsiniz. Ancak çözerken davanın farklı yönleri arasında hareket edebilir ve bunlara odaklanabilirsiniz.

Görüşmeci Liderliğindeki Senaryolar

Görüşmeci liderliğindeki vaka görüşmelerinde, bu görüşmeler, adayların vakayı baştan sona çözdüğü problem çözme sürecinin odağını, temposunu ve sırasını görüşmecinin yönlendirdiği önceden ayarlanmış bir formata sahiptir. Her sorunun önceden belirlenmiş soruları vardır ve üzerinde çalışmanız için size veri verilebilir veya verilmeyebilir.

Yaklaşım ve değerlendirme parametreleri, aday liderliğindeki görüşme ile aynıdır.

Grup Senaryoları

Bir grup vaka görüşmesinde, vakayı analiz etmek için diğer adaylardan oluşan bir ekiple birlikte çalışır ve çözümler bulmak için işbirliği yaparsınız.

Yalnızca Sunum Senaryosu

Verileri incelemek, bir öncül oluşturmak, bir sorun ağacı oluşturmak ve sonuçlarınızı analiz etmek için iki saatiniz var. Daha sonra bunu, tıpkı bir müşterinin sonuçlarınızı nasıl savunduğunuzu görmesi gibi verilerinizi sorgulayacak olan görüşmeciye sunarsınız.

Vaka Mülakatı Örnek Soruları

Gerçekten de tipik vaka görüşmesi soruları yoktur; bunun yerine size bir durum veya işle ilgili bir sorun sunulur. Ve bunu halletmeniz istenir.

İşte vaka görüşmesi soru örnekleri

 1. Bir zürafayı buzdolabına nasıl koyarsınız?
 2. Ortalama büyüklükte bir damperli kamyon kullanarak ortalama büyüklükte bir dağın 5 mil taşınması ne kadar sürer?
 3. Hedef müşterinizin spor araba tercihlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?
 4. Türkiye’de ortalama bir benzin istasyonu ortalama bir günde kaç galon benzin satıyor?
 5. Bir müşteri bir Toyota sedan alırken nelere dikkat edecek?
 6. Müşteriniz bir kayak merkezi. Küresel ısınma öyle bir hale getirdi ki, doğal kar yağışı %50 azaldı. Ne yapmalılar ve neden?
 7. Volvo, dünyanın en güvenli arabası olduğunu iddia ediyor. Çünkü bir Volvo’da dünyadaki herhangi bir üreticinin ürettiği bir arabadan daha az insan ölüyor. Bu sonucun nesi yanlış?
 8. Yeğeniniz limonata tezgahı işletiyor. Dün pazartesiydi ve 13:00 – 16:00 saatleri arasında açıktı ve 3 bardak sattı. Yarın neyi farklı yapmalı?

Bir Vaka Görüşmesine Nasıl Hazırlanılır?

Vaka mülakatı hazırlığı başarının anahtarıdır. Şans eseri, düzenli olarak kullanılan yalnızca birkaç vaka görüşmesi tipi vardır. Ve sizin işiniz bunları bilmek ve incelemektir. Bunlar:

 • Yeni ürün geliştirme
 • Fiyatlandırma stratejileri
 • Yeni bir pazar alanına girmek
 • büyüme stratejileri
 • Yeni bir iş kurmak
 • Kârlılığı artırma/satışları artırma/maliyetleri düşürme
 • şirket satın alma
 • Depolama
 • Lojistik

Bu vaka görüşmesi örnekleri etrafında kendi durumlarınızı yaratın, cevaplarınızı tek başınıza veya bir arkadaşınızla uygulayın. Ayrıca bu durumların gerçek örneklerine bakabilir, analizi gözden geçirebilir ve kendi benzersiz çözümlerinizi üretebilirsiniz.

Hazırlık ve uygulama, gerçek vaka görüşmesini çok daha az göz korkutucu hale getirecek ve kendinizi daha güvende hissetmenizi sağlayacaktır. Bir vaka görüşmesinde gerçekten ne kadar rahatlayabilir ve eğlenebilirseniz, gerçek işten zevk alma ve bunu yapmak için işe alınma olasılığınız o kadar artar.

Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Mülakat

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir