Menü Kapat

Uzun Süreli İşsizlikten Sonra Nasıl İş Bulunur?

uzun süreli işsizlikten sonra iş bulma

Uzun süreli işsizlik sonrası iş bulmak kolay olmuyor. Bu yüzden uzun süreli işsizlikten sonra iş bulmanızda yardımcı olacak bazı ipuçlarını paylaşacağım. Çalışmayalı yıllar olmuş bile olsa bu bilgiler elinizi güçlendirecek, yeni bir iş bulmanıza katkı sağlayacak.

Uzun Süreli İşsizlik Sonrası Nasıl İş Bulunacağına İlişkin İpuçları

Uzun süreli işsizlik sonrası iş bulmak için temel 3 şeye ihtiyacınız olacak. İyi bir özgeçmiş, kapak mektubu ve iş mülakatlarındaki başarınız.

Hızlı bir şekilde işe almak istiyorsanız, bu alanların üçü için de bir plana ihtiyacınız olacak. Bu yüzden adım adım ilerleyelim ve yeni bir iş bulmak için ne yapmanız gerektiğinize göz atalım.

Uzun Süreli İşsizlik Sonrası Ön Mektup

İstihdam açığınızı  ve uzun süreli işsizliğin nedenlerini ele almak istediğiniz ilk yer burasıdır. Son işinizden neden ayrıldığınız da dahil olmak üzere ne olduğunu açıklamalısınız. Ardından, alakalı kalmak ve becerilerinizi keskin tutmak için ne yaptığınızı tartışmalısınız.

İşverenlere becerilerinizi taze tuttuğunuzu gösterebilirseniz, bu işe alınmanıza gerçekten yardımcı olacak! İşsiz zamanlarınızda kendinizi geliştirmek için aldığınız eğitim, üzerinde geçtiğiniz konular veya araştırmalarınız… Her ne varsa bunları kullanmaktan geri durmayın.

Geriye tek bir adım kalıyor. Kapak mektubunda yapmanız gereken son şey, çalışma hayatına hazır olduğunuzu göstermek… Bu konuda sizi tutkulu gösterecek kelimeleri ön planda tutun.

Birkaç ay veya yıl boyunca işsiz kalmanızın bir nedeni varsa, bunun çözüldüğünü çok net bir şekilde belirtmeniz gerekir. Aksi takdirde, istedikleri saatlerde çalışamayacağınızdan endişe duyacaklar.

Örnek Senaryo:

Diyelim ki yaşlı bir aile üyesine bakarken iki yıldır işsizsiniz.

Bakmakla sorumlu olduğunuz biri var veya eğitim için yurtdışına çıktınız.

Durum ne olursa olsun, neden şimdi işe dönebileceğinizi açıklamalısınız. Onlara bunun devam eden bir sorun olmayacağını göstermek zorundasınız.

İşsizlikten Sonra Özgeçmişiniz

 • Sıradaki Adım özgeçmişiniz: Özgeçmişinizin istihdam geçmişindeki boşlukları açıklamak için ön yazı kullanın.
 • Yıllar ve aylar yerine yalnızca yılları kullanmayı düşünebilirsiniz. Bu, bazı boşlukların biraz daha kısa görünmesini sağlayabilir.
 • Becerilerinizi korumada aktif olduğunuzu gösterin. aldığınız kurs veya gönüllü projeler varsa belirtin.
 • Ne kadar uzun süre çalıştınız veya becerilerinizi kullandığınızı ve uzun işsizlik döneminde nasıl taze kalmaya çalıştığınızı belirtin.

İlginizi çekebilir: Özgeçmişte ilgili kurslar nasıl listelenir?

Uzun Süreli İşsizlik Konulu Mülakat Sorularını Yanıtlama

Uzun süreli işsizlik ile ilgili karşılaşacağınız sorulara hazırlıklı olun. Buradaki tavsiyemiz, kapak mektubu ile aynı. Son işinizden neden ayrıldığınızı ve o zamandan beri uzun süredir devam eden işsizliğin nedenini açıklamaya hazır olun.

Ardından, şimdi nasıl ve neden çalışmaya hazır olduğunuzu açıklamaya hazır olun.

Mülakat sorularına sakince cevap verin ve zihinlerini çabucak rahatlatmaya çalışın. Ardından konuşmayı işin sorumluluklarına geri yönlendirin.

İşte bir örnek:

Diyelim ki, “Peki, bu süreçte sizin için neler değişti ve şimdi iş aramaya neden karar verdiniz?” diye sordular…

Onlara katılmak için beceri ve deneyime sahip olduğunuzu ve hızlanıp rollerinde başarılı olabileceğinizi göstermelisiniz. Yani odaklanılması gereken şey bu.

Ağınız, Uzun Vadeli Bir Boşluğun Ardından İş Bulmada Büyük Bir Varlıktır

Daha fazla mülakat almak için ağınızı kullandığınızdan emin olun. Ağ oluşturma genellikle bir iş bulmanın en hızlı yoludur. Ve her zaman en etkili olanlardan biridir. Ve uzun süreli işsizlikten kurtulmak istediğinizde, daha da etkili olabilir. İşte neden…

Alışılmadık bir kariyer yolunuz veya bazı boşlukları olan bir özgeçmişiniz varsa, işverenlerle kapıdan adım atmak veya onların size bir şans vermelerini ve sizinle mülakat yapmalarını sağlamak en zor görevlerden biridir.

Bir işverenin güvendiği biri sizi doğrudan tanıştırdığında veya bir pozisyon için sizi tavsiye ettiğinde, işveren size hemen daha çok güvenir. Bu, sizi işe alacaklarını garanti etmese de, mülakata girme şansınızı kesinlikle artırır.

Herkese iş aradığınızı söyleyin. İnsanlarla kişisel olarak bağlantı kurun. Takip etmeniz gereken herhangi bir fikri veya ipucu olup olmadığını sorun. Bir Çok İşe Başvur!

Sizin uygun olduğunuzu düşünen bir işveren bulmak için muhtemelen en az birkaç iş için görüşme yapmanız gerekecek. Ve hepimiz biliyoruz ki, genellikle sadece bir mülakat almak için birçok işe başvurmanız gerekiyor.

Bu nedenle, uzun bir süre işsiz kaldıktan sonra bir iş bulmak için zaman ve çaba harcamanız gerektiğini unutmayın.

Uzun Süreli İşsizlik Sonrası İş Bulma – Hızlı Talimatlar

 • Uzun süreli işsizliğin uzamasına neyin sebep olduğunu ve durumunuzun tekrar çalışmanıza izin verecek şekilde nasıl değiştiğini açıklamak için ön yazınızı kullanın.
 • Aynı fikirleri iş görüşmenizde açıklamaya hazır olun.
 • Birkaç kurs almak, gönüllü olmak, serbest çalışmak veya danışmanlık yapmak dahil olmak üzere, işsizlik döneminde becerilerinizi güncel tutmak için mümkün olan her şeyi yapın. Bunların hiçbirini yapmadıysanız, şimdi başlayın.
 • İstihdamda büyük bir boşluktan kaçınmak için 3. adımdaki tüm öğeleri özgeçmişinize koyun.
 • İş aramanızda önce ağınızı güçlendirin; Bir işvereni tanıyan biri sizi tavsiye ettiğinde daha fazla görüşme alacaksınız.
 • Birden fazla yöntem kullanarak yüksek hacimli pozisyonlar için başvurun. Uzun süreli bir işsizlik açığından sonra iş bulmaya çalışırken dezavantajlı durumdasınız, bu yüzden bunu çaba/hacim ile kapatmanız gerekiyor.
 • İşverenlere hedeflerine nasıl katkıda bulunacağınızı hemen göstermeye hazır olun. Uzun bir işsizlik döneminden sonra bir iş teklifi almak istiyorsanız, onlara becerilerinizin güncel olduğunu ve işlerini öğrenmeye hazır olduğunuzu göstermeniz ve hemen yardım etmeye başlamanız gerekir.

İlginizi çekebilir: 2023’de İşvereni Etkilemek İçin 22 Ön Yazı İpucu

Uzun süreli işsizlik konulu paylaşacaklarımız şimdilik bu kadar. İş bulma konulu diğer makalelerimize buradan ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in İş Bulma Rehberi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir