Menü Kapat

Uçuş Görevlisi Mülakat Soruları ve Cevapları

Uçuş Görevlisi Mülakat Soruları ve Cevapları

Bir uçuş görevlisinin birincil görevi, herkesin güvenlik düzenlemelerine uymasını sağlamak, yolcuları güvende tutmak ve uçuş güvertesinin güvenliğini kontrol etmektir. Uçuş görevlileri, yolcuları uçağa binerken karşılar, koltuklarında yardımcı olur ve gerekli özeni gösterir. Uçuş görevlisi olmak için herhangi bir havayoluna katılacaksanız, pozisyon için görüşme yapmanız gerekir. Bu makale, sorulabilecek bazı Uçuş görevlisi mülakat soruları ve cevaplarına yönelik ipuçları bulunmaktadır.

Uçuş Görevlisi Mülakat Soruları ve Yanıtları

1. Bu Rol ile Neden İlgileniyorsunuz?

Görüşmeyi yapan kişiye, verilen şirkette neden uçuş görevlisi olmak istediğinizi gösterin. Bu alana olan ilginizden bahsedin.

Örnek Cevap:

Her zaman farklı kültürlerden insanlarla yakın temas halinde olmaya ve fırsat buldukça onlara yardım teklif etmeye meyilliyim. Genelde insanlara yardım etmekle ilgileniyorum ve bu iş bana daha pek çok kişiyle tanışma şansı veriyor. Pilotun yüzünde oluşan heyecanı seviyorum. Bu iş bana çok zevk veriyor.

2. Uçuş Görevlisinin Rolleri Nelerdir?

Uçuş görevlilerine atanan rolleri vurgulayın. Birinin iyi bir uçuşa katılmasına yardımcı olabileceğini düşündüğünüz rollerden bahsedin.

Örnek Cevap:

Uçuş görevlilerinin başarı için yerine getirmesi gereken belirli roller vardır. Yolcuların güvenliğini ve konforunu yönlendirir ve sağlarlar. Kalkıştan önce güvenlik kontrolü yapmak, müşterileri güler yüzle karşılamak, yolcuların yerlerini bulmalarına yardımcı olmak, yolculara yiyecek ve içecek hazırlayıp servis etmek ve siparişlerini almak bu kapsamdadır.

3. Bir Uçuş Görevlisinin Etkili Olması İçin Sahip Olması Gereken Nitelikler Nelerdir?

Görüşmeci bu tip uçuş görevlisi mülakat soruları ile, bir Uçuş Görevlisinin sahip olması gereken nitelikleri anlayıp anlamadığınızı bilmek istiyor. Sahip olduğunuz ve yeni iş pozisyonunuzda başarılı olmanıza yardımcı olabilecek niteliklerden bahsedin.

Örnek Cevap:

Bir uçuş görevlisi, uçuşlarını kolaylaştırmak için müşterilerle belirli iletişimleri sürdürebilmelidir. Sakin, kendine güvenen, vicdanlı, kendini adamış, mükemmel iletişim becerilerine sahip, çoklu görevlerde iyi ve çevreyi gözlemleme konusunda dikkatli olmalıdır.

4. Son Rolünüz Sırasında Hangi Büyük Zorluklarla Karşılaştınız? Nasıl hallettin?

Görüşmeyi yapan kişi bu tip uçuş görevlisi mülakat soruları ile, karşılaştığınız zorlukları ve bunların üstesinden nasıl geldiğinizi bilmek ister. Zorlukların daha fazla gelişmenize yardımcı olduğunu düşündüğünüzü her zaman belirtin.

Örnek Cevap:

Zorluklarla uğraşmayı her zaman sevmişimdir ve onları bu işte öğrenmenin ve büyümenin bir yolu olarak görmüşümdür. Önceki kariyerime başlarken karşılaştığım birkaç zorluk, çılgın çalışma saatleri ve yorgunluktan dolayı neredeyse hiç kişisel hayatımın olmamasıydı. Ancak zamanla, iş ihtiyaçlarımı yönettim ve adapte ettim.

5. Günlük Rutininizi Uçuş Görevlisi Olarak Tanımlayın?

Görüşmeci buna benzer uçuş görevlisi mülakat soruları ile, önceki iş rolündeki günlük rutininizi bilmek istiyor. Başarıya ulaştığınız bir günden bahsedin.

Örnek Cevap:

Normalde ayda 9 ila 20 gün çalışırdım. 12 saatlik vardiyama katıldım. İşlerimin çoğu yolcuları selamlamak ve her uçuştan önce onlara güvenlik bilgilerini vermekle ilgiliydi. Daha sonra, dosyalama başlamadan önce rahat ve güvenli olduklarından emin olurdum. Daha sonra etrafta dolaşıp sipariş alırdım.

6. Uçuş Görevlisi Deneyiminizi Kısaca Açıklayın?

Bu rolden çıkardığınız sonucu açıklayın. Bu roldeyken nasıl hissettiğinizden bahsedin.

Örnek Cevap:

Kariyerim boyunca birçok havayolu ile çalışmayı başardım ve bu bana bu oyunda nasıl ustalaşacağımı öğretti. Öfkeli müşterilerle nasıl başa çıkacağımı, zamanı nasıl yöneteceğimi ve hatta tehlikeli durumlarda sakin kalmayı öğrendim.

7. Bu Rol İçin Ne Tür Stratejiler ve Zihniyet Gereklidir? Örnekle Açıklayın

Mülakatçı bu tip uçuş görevlisi mülakat soruları ile, bu işi yapmak için hangi stratejileri kullandığınızı bilmek istiyor. Önceki rolünüzde kullandığınız stratejiden bahsedin.

Örnek Cevap:

Bir uçuş görevlisi olarak, insanlara nezaketle hizmet etme ve muamele etme yeteneğine sahip olmalıdır. Uçuş görevlilerinin işlerini en iyi şekilde yapmalarına yardımcı olan belirli stratejiler vardır. bunlardan birkaçı:

 • Müşteri servisi konusunda tecrübeli
 • Takım çalışmasına uygun
 • İletişim yetenekleri güçlü
 • Müşteri deneyimine önem veren
 • Güleryüzlü ve pozitif
 • İlgili ve anlayışlı
 • Beklentileri karşılayan
 • Profesyonel ve sorumluluk sahibi

8. Bu Meslekte Öngördüğünüz En Büyük Zorluk Nedir?

Görüşmeyi yapan kişi bu gibi uçuş görevlisi mülakat soruları ile, şirketlerinde gördüğünüz zorlukları bilmek istiyor.

Örnek Cevap:

Uçuş Görevlisi olmanın maaş dışında çekici bulmayanlar için zor bir iş olduğuna inanıyorum. Oldukça eğlenceli bir iş ve birçok nedenden dolayı bundan zevk alıyorum. Bu işte henüz belirli bir zorluk görmedim, ancak yılların deneyiminin, gelebilecek tüm zorlukların üstesinden gelmeme yardımcı olabileceğine inanıyorum.

9. İş Yerinde Nasıl Motive Olursunuz?

Görüşmeyi yapan kişi bu tip uçuş görevlisi mülakat soruları ile, stresli durumlarla nasıl başa çıktığınızı bilmek ister. Her zaman motive olmayı nasıl yönetebileceğinizden bahsedin.

Örnek Cevap:

Beni her gün motive eden şey, her gün yeni insanlarla tanışma isteğimdir. Yeni kültürler görmeyi, insanlara bakmayı ve onları rahatlatmayı seviyorum. Dolayısıyla benim motivasyonum, yolculara hizmet ederken aldığım gülümseme sayısı ve farklı gelenek ve kültürlerle kurduğum etkileşim düzeyi.

10. Bu Rolde Başarısız Olduğunuz Bir Zamanı ve Öğrendiğiniz Dersi Tanımlayın

Beklediğiniz kadar iyi yapamadığınız zamandan bahsedin.

Örnek Cevap:

Bir keresinde hizmetimde küçük bir hata yaptım. İşteydim ve siparişleri karıştırıyordum, bir yolcuya farklı bir içecek sunuyordum. Bu konuda sakin olmasına rağmen, daha iyisini yapmam gerektiğini hissettim. Bu deneyimden dersimi aldım ve bu nedenle işimin ayrıntılarına her zaman daha yatkınım.

11. İnişte veya Kalkışta Uçuş Görevlisi Talimatlarına Uymayı Reddeden Yolculara Nasıl Başvurursunuz?

Görüşmeci bu tip uçuş görevlisi mülakat soruları ile, çatışma yönetimi becerilerinizi görmek istiyor. Stresli durumlarda sakin kalma yeteneğinizi gösterin.

Örnek Cevap:

Böyle bir durumda kabin gürültüsünden beni iyi duyamayan yolculara talimatlarımı tekrarlayacağım. Bu yolcu yine aynı fikirde değilse uçuş asistanlarından yardım isteyeceğim. Ve sonunda son seçeneğim bu durumu kaptana bildirmek olacaktır.

12. Uçmaktan Korkan Ve Paniklemeye Başlayan Bir Yolcunuz Olsa Ne Yaparsınız?

Görüşmeyi yapan kişi buna benzer uçuş görevlisi mülakat soruları ile, yolcuya ne kadar empati gösterebileceğinizi görmek istiyor. Görüşmeciye böyle bir durumda müşteri hizmetleri becerilerinizi nasıl kullanacağınızı gösterin.

Örnek Cevap:

Önce yolcuya iyi olup olmadığını ve yardımcı olabileceğim bir yol olup olmadığını soracağım. Ayrıca yolcuya bu endişenin uçuş sırasında yaygın olduğunu söyler ve yolcuyu sakinleştirmek için bazı ipuçları verirdim.

13. Havadaki Olağanüstü Halde Yapacağınız İlk Birkaç Şey Nedir?

Görüşmeyi yapan kişiye nasıl sakin ve toplanmış bir tavır sergileyeceğinizi söyleyin. Yolcularla ilgilenirken, yönlendirilmiş yetkilileri nasıl iletebileceğinizden de bahsedin.

Örnek Cevap:

Önce yolcuları sakinleştirmeden önce birkaç oksijen maskesi alıp sonra onlara yardım ederek başlardım. Çıkış kapılarının nerede olduğunu iki kez kontrol edeceğim ve sonra bunu nasıl sağlayacağımı planlayacağım.

14. En Beğendiğiniz Uçuş Deneyiminiz Neydi?

Görüşmeyi yapan kişi bu gibi uçuş görevlisi mülakat soruları ile, uçuş süreci ve uçaklar hakkındaki coşkunuzu görmek istiyor. Diğer bölgelere seyahat etme tutkunuzu gösterin.

Örnek Cevap:

En sevdiğim uçuş deneyimi, 747 ile yaptığım ilk uçuştu. Çok kısa bir yolculuktu ama bu deneyimi çok sevdim. Ayrıca buna neden Göklerin Kraliçesi denildiğini de öğrendim.

15. İyi Müşteri Hizmetleri İçin Güçlü Yönleriniz Nelerdir?

İşe alım yetkilisi bu gibi uçuş görevlisi mülakat soruları ile, olumlu bir ortam oluşturup oluşturamayacağınızı görmek istiyor. Görüşmeyi yapan kişiye gerektiğinde insanlara yardım edebileceğinizi gösterin.

Örnek Cevap:

Yolcuları keskin bir kulakla dinlemekte harikayımdır. Birinin soracağı bir sorusu olduğunda veya endişesi olduğunda, onları sakince dinlerim. İhtiyaçlarını karşıladığımdan ve sorunlarını anladığımdan emin olmayı seviyorum. Müşterilerin geri gelmesini sağlamak için mükemmel müşteri hizmetinin gerekli olduğuna inanıyorum.

16. Hiç Bir İş Arkadaşınızla Sorun yaşadınız mı? Nasıl çözdün?

Görüşmeciye çatışma yönetimi becerilerinizi gösterin. Çatışmalarda uzlaşma isteğinizi de gösterin.

Örnek Cevap:

Bir keresinde yanlış iletişim, diğer uçuş katılımcıları ve benim aramda bazı sürtüşmelere yol açtı. Kaçınılmaz koşullar nedeniyle yemek ertelendi ve yolcular da çok sinirlendi. Bu durumda, hatamı sahiplendim ve iş arkadaşımdan özür diledim.

17. Yeni Çevrede Kendinizi İyi Hissediyor Musunuz?

Görüşmeyi yapan kişi, uçuş programlarındaki değişikliklerle başa çıkma konusunda esnek olup olmadığınızı bilmek istiyor. Ayrıca geniş bir anlayışa sahip olduğunuzu ve farklı kültürlere saygı duyduğunuzu gösterin.

Örnek Cevap:

Yeni ülkelere açılmayı ve yerel pazarlara yönelme şansı bulmayı her zaman sevmişimdir. Ana dilini bilsem de bilmesem de herkes yemeğin dilini konuşuyor. Bu nedenle yeni çevremle ilgili herhangi bir sorunum yok.

18. Ne Tür Çalışma Ortamını Daha Çok Seviyorsunuz?

Hızlı tempolu ortam hakkında konuşarak bunu yanıtlayın. Görüşmeyi yapan kişiye işbirliği ortamının sizin için her zaman evet olduğunu gösterin.

Örnek Cevap:

Her ekip üyesinin ortak çabalarını içeren bir çalışma ortamında olmayı seviyorum. Herkesin büyümesi için yer veriyor ve bu nedenle böyle bir çevrede olmayı seviyorum. İnsanların takımlarının desteğini hissettiklerinde daha iyi performans göstermelerini her zaman sevmişimdir. Bu nedenle, işbirlikçi bir çalışma ortamı içinde çalışmak istiyorum.

19. Kaç Dil Konuşuyorsunuz?

Bu gibi uçuş görevlisi mülakat soruları, uluslararası uçuşlarda çalışabileceğinizi bilelirlemesine yardımcı olacaktır. Görüşmeciye bu konuda dürüst yeteneğinizi gösterin.

Örnek Cevap:

Ana dilimi akıcı bir şekilde konuşabiliyorum ve kitap okuyarak ve dil dersleri alarak da geliştiriyorum. Ayrıca yeni diller öğrenmeye karşı büyük bir ilgim var. Bir kursa gittim ve biraz Fransızca ve Almanca öğrendim, bu da kariyerimde bana yardımcı oldu. Toplamda beş dili akıcı bir şekilde konuşabiliyorum.

20. Destinasyonlar Konusunda Beğenileriniz veya Tercihleriniz Var mı?

Görüşmeyi yapan kişiye, uçuşun hedeflendiği herhangi bir yere uçmanın sizin için sakıncası olmadığını gösterin. Yeni olasılıklara açık olduğunuzu vurgulayın.

Örnek Cevap:

Hepimizin bazı uçuş noktaları vardır, ancak bir uçuş görevlisi olarak, bu nedenle atanan tüm varış noktalarına uçmak gerektiğine inanıyorum. Birçok yere gittim ve uçuşun amaçlandığı her yere gitmekten keyif alıyorum. Bu yüzden sadece yayında olmanın bir nimet olduğuna inandığım için belirli bir varış noktam yok. İş beni nereye götürürse oraya giderim.

Diğer Uçuş Görevlisi Mülakat Soruları

 1. İşe Ne Zaman Başlaya bilirsiniz?
 2. Sizi Benzersiz Yapan Nedir?
 3. En Güçlü Özelliğiniz Nedir?
 4. Bize Kendinizden Bahseder misiniz?
 5. Nefret Ettiğin Biriyle Çalışabilir misin?
 6. En Zayıf Yönleriniz Nelerdir?
 7. Yönetim Tarzınız Nedir?
 8. Özgeçmişinde Olmayan Bir Şeyi Anlatır mısın?
 9. Kendinizi 5 Yıl Sonra Nerede Görüyorsunuz?
 10. Bana Başka Birinin Yapamayacağı Ne Sunabilirsin?
 11. Arkadaşların Seni Nasıl Tanımlar
 12. Karşılaşmayı Beklediğiniz Zorluklar Neler?
 13. Önceki İşinizden Neden Ayrıldınız?
 14. Neden Bu İşte Başarılı Olacağınızı Düşünüyorsunuz?
 15. Bu Kalemi Bana Sat: Nasıl Cevaplanır?
 16. Bilmemizi İstediğiniz Başka Bir Şey Var mı?
 17. En Büyük Tutkunuz Nedir?
 18. Pozisyonu Nereden Duydunuz?
 19. Bu İşi Neden İstiyorsunuz?
 20. Bir Hayvan Olsaydın Hangisi Olmak İsterdin?

Unutmadan..

Bunlar bir Uçuş Görevlisinin iş görüşmesinde sorulan birkaç soruydu ve bunlarla iyi başa çıkmalısınız. Ya yukarıda belirtilen cevapları verebilir ya da kendiniz için bir tane oluşturmak için verilen ipuçlarına bakabilirsiniz.

Kendinden emin ve güvenilir biri olarak çıktığınızdan emin olun. Çoğu havayolu şirketi, kendinden emin ve yolculara iyi davranabilen kişileri istihdam eder. Bu tür becerilerle çok değerli olacaksınız.

Bu içerikte yaklaşan iş görüşmenizde karşılaşabileceğiniz en yaygın uçuş görevlisi mülakat soruları ve cevaplarını derledik. Daha fazla bilgi için mülakat soruları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Mülakat Soruları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir