Menü Kapat

Mülakattan Sonra Teşekkür E-postası Nasıl Yazılır

Son görüşmeden sonra teşekkür e-postasında ne söylenmeli?

Teşekkür E-postası

İş görüşmesinden heyecanla ayrıldın. Herşey olumluydu. Bir iş teklifi almak için sabırsızlanıyorsun. Bu durumda o teklifi beklemek yerine harekete geç. Bu işe bir teşekkür e-postası yazmakla başlayabilirsin.

Ama birşeyin altını çizmekte fayda var. Çoğu işe alma uzmanı, görüşmeden sonra ne kadar iyi ve hızlı bir teşekkür e-postası yazdığınıza çok dikkat eder.

Teşekkür E-postası Ne Zaman Gönderilir?

Pek çok kaynak size bunun çok gecikmeden atılmasını söylese de daha etkili bir tavsiyemiz var. Çıkar çıkmaz yada gün içinde bu e-postayı tabi ki gönderebilirsiniz. Hatta bu sizin bu işi ne kadar çok istediğini gösterir. Öte yandan bu teşekkür e-postasını sizin mülakatı takip eden diğer gün mesai başlarında atmanızda oldukça avantajlı. Bu kendinizi hatırlatmak için aynı gün atılmış bir postadan daha etkilidir. Peki bu seferde ilk gün atmak kadar istekli görünür müyüm? Etkili bir e-posta ile bu avantajı sağlayabilirsin. Böylece hem kendini hatırlatman gerekecek kadar süre tanımış olur hem de e-postanla da ne kadar ilgili olduğunu ifade edebilirsin.

Etkili Bir Teşekkür E-Postası Nasıl yazılır?

Teşekkür E-postanı yazarken iyi düşün, sade ve etkili bir dil kullan. İstekli olduğunu vurgula. Görüşmeye konu olan hoş bir konunun altını çizebilirsin.

Kısa ve Net Bir E-posta Konu Satırları Kullanın

  • Dünkü röportaj için teşekkürler
  • [Şirket Adı] çalışmak için harika bir yer gibi görünüyor
  • Benimle buluştuğun için teşekkürler!
  • [isim girin] sizinle tanışmak harikaydı

Görüşmeciye Vakit Ayırdığı İçin Teşekkür Edin

Teşekkür e-postasına aşağıdaki örneklerde görüldüğü gibi görüşmecinin adıyla başlatın. Minnettarlığınızı ifade edin ve yazınızda özgün olun. Birden fazla yöneticiyle konuştuysanız, iletişim bilgilerine sahipseniz her birine ayrı ayrı teşekkür e-postası gönderin.

Önemli bir ipucu, her çalışanla konuşurken bir kartvizit istemektir. Ellerinde yoksa şirket e-postalarını isteyin.

Unutmayın Bir röportajda 3 veya 4 kişiyle konuşuyorsanız, her birinde iyi bir izlenim bırakmak çok önemlidir. Bir teşekkür notu bu adıma doğru uzun bir yol kat eder.

Görüşmeciye Vakit Ayırdığı İçin Teşekkür Edin

Teşekkür e-postasına aşağıdaki örneklerde görüldüğü gibi görüşmecinin adıyla başlatın. Minnettarlığınızı ifade edin ve yazınızda özgün olun. Birden fazla yöneticiyle konuştuysanız, iletişim bilgilerine sahipseniz her birine bir e-posta gönderin.

Önemli bir ipucu, her çalışanla konuşurken bir kartvizit istemektir. Ellerinde yoksa şirket e-postalarını isteyin.

Unutmayın Bir röportajda 3 veya 4 kişiyle konuşuyorsanız, her birinde iyi bir izlenim bırakmak çok önemlidir. Bir teşekkür notu bu adıma doğru uzun bir yol kat eder.

İkinizin de Bahsettiği Belirli Bir Noktadan Bahsedin

Teşekkür e-postanızı kişiselleştirin ve işe alım yöneticisinin ihtiyaç duyduğu belirli bir sorun, deneyim veya beceri hakkında konuşun. Bunun güçlü noktalarınızdan biri olduğunu ve pozisyon için neden çok uygun olacağınızı belirtin.

İş rolünde başarıya ulaşmak için bu beceriyi veya deneyimi nasıl kullanabileceğinizi açıklayın.

İş Fırsatına İlgi İletin

Mülakat takibi önemlidir. İlgi göster! Birçok işveren, ilgilendiklerini düşünmemeleri için adaylara asla geri dönmezler. 1 veya 2 kısa cümle yeterli olacaktır.

Onlara Başka Soruları Olup Olmadığını Sorun

Bir röportajdan sonra her zaman olur. Bir işveren, her türlü şey hakkında konuşurken görüşmeye kapılabilir ve önemli bir soru sormayı unutabilir.

Bu onlara gerekirse listelerindeki son birkaç soruyu kontrol etme fırsatı verecektir.

Mülakat Sürecinde Sonraki Adımların Ne Olduğunu Sorun

İşveren önümüzdeki iki gün içinde mi yoksa önümüzdeki iki hafta içinde mi işe alıyor? Bu, iş arama sırasında cevapsız beklemek yerine diğer görüşme fırsatlarını planlamanıza yardımcı olacaktır.

İletişim Bilgilerinizi E-postaya Ekleyin

Tam adınızı, e-posta adresinizi ve telefon numaranızı ekleyin. Her işveren farklıdır, bazıları mesajlaşmayı, e-postayı veya hızlı bir doğrudan telefon görüşmesini tercih edebilir.

Neden Teşekkür E-postası Yazmalısın?

teşekkür maili

Devam eden mülakat süreci ya da sizden önce aynı mülakata katılmış ve o işi almak isteyen adaylar olabilir. Mülakat yetkilisi zamanla başvuru adaylarını incelerken sizin iş görüşmesinde bıraktığınız etki zamanla kaybolabilir. Sizin ön plana çıkaran spesifik notlar dışında birşey kalmaz. Bu da diğer adaylarlada kıyaslanarak şansınızı düşürmenize neden olur. Bıraktığınız iyi intibayı tazeleme vakti geldi. Teşekkür e-postası ise tam bu noktada devreye giriyor. Kendinizi hatırlatın.

Teşekkür E-posta Şablonu

Merhaba [Mülakat yetkilisi adı],

Bugün benimle görüştüğünüz için çok teşekkür ederim. İş tanımı ve ekibiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek çok büyük bir zevkti. Şirketinizde (buraya firma adı gelebilir) ekibinizle yeni müşteriler kazanma / kaliteli içerikler geliştirme / gibi… konularda destek olmak konusunda çok heyecanlıyım.

İşe alım süreciniz sonlandığında sizden iyi haberler almayı dört gözle bekliyorum.

Saygılarımla,
[Adınız]

İlginizi çekebilir: İş Görüşmesinde Kendini Satmanın 4 Yolu

Örnek Teşekkür E-postalarına Göz Atın

Kendi mükemmel teşekkür e-mailini oluşturman için kullanabileceğin birkaç teşekkür notu örneği hazırladık. Örneklerden ilham alarak mükemmel bir e-posta hazırlayabilirsin.

Örnek 1: Tutkularını ön plana çıkar

Merhaba Ahmet bey,

Bugün benimle sohbet ettiğiniz için çok teşekkür ederim. Pazarlama müdürü rolü hakkında daha fazla bilgi edinmek büyük bir zevkti. X bank’a katılma ve ekibinizin harika kampanyalar hazırlamayı umut ediyorum. Bu fırsatı düşünmek bile beni çok heyecanlandırıyor.

Sizden sonraki adımlar hakkında bilgi almak için sabırsızlanıyorum.

Saygılarımla,
Ayşe B.

Örnek 2: Rakiplerinden Sıyrıl

Rakiplerinden sıyrılmak için teşekkür e-postanda olabildiğince spesifik ol. Mülakata dikkatini verdiğini göster ve şuna daha çok benzeyen bir e-posta ile iş için ne kadar uygun olduğunu yineleyebilirsin:


Merhaba Meltem hanım,

Bugün beni ofisine davet ettiğin için teşekkür etmek istedim. x ajans’ın yazılımınızı düzene sokma ve kaliteli UX tasarımına vurgu yapma hedeflerini ve mühendislik departmanının bu girişimlerde nasıl bir rol oynadığını gördüğünüzü duymak harikaydı. x departmanında çalışmak için harika bir yer gibi görünüyor. İşinizi yön veren misyonunuzu gerçekten takdir ediyorum ve ana sayfanın yeniden tasarlanmasıyla ilgili bahsettiğim bazı fikirleri uygulamak için ekibinizle çalışma fırsatını dört gözle bekliyorum.

Süreci ilerletmek için benden başka bir şeye ihtiyacınız olursa lütfen bildirin.

İyi haftalar,
Anıl Berk T.

Örnek 3: Teşekkür E-postanı Bir Sonraki Seviyeye Taşı

Yukarıdaki şablon ihtiyacınız olan tek şey olsa da, eğer bir işe alma yöneticisini gerçekten etkilemek istiyorsan, “dört gözle bekliyorum …” dan önce nasıl değer katabileceğine dair fikirlerine birkaç satır daha eklemeyi ihmal etme. Düşünün: yaratıcı bir roldeyseniz röportajda tartıştığınız bir şeyin hızlı bir maketi sunabilirsin… markalaşıyorsanız sloganlar veya iş geliştirme üzerine fikir üretebilirsin… veya satış yapıyorsanız bazı slaytlar veya olası yeni ortaklık fikirlerinden bahsedebilrsin.

Şunun gibi görünebilir:

Örnek 3

Merhaba Taner bey,

Bugün benimle buluştuğunuz için çok teşekkür ederim. CarRuns’taki kariyer gidişatınız hakkında daha fazla şey öğrenmek (ve beşinci çalışan olarak katılmanın nasıl bir şey olduğunu duymak – çok etkileyici!) Ve şirketin önümüzdeki birkaç yıl içinde nereye gideceğini görmekten gerçekten keyif aldım.

Çalkalanan müşterilerle ilgili konuşmamızı devam ettirmek, yenilemeleri artırmak ve ilk fikirlerimi sunmak için oluşturduğum kısa bir çalışmamı ekledim. Faydalı bir kaynak olduğunu düşünüyorsanız üzerinde daha fazla tartışmaktan mutluluk duyarım.

Firmanızda çalışmanın benim için özel bir yer olduğunu söyleyebilirim ve böylesine yenilikçi, çalışkan ve tutkulu bireylerden oluşan bir ekibe katılmaktan heyecan duyarım. 

Saygılarımızla,
Berna S.

Bonus: İyi bir yol kat etmenin bir başka yolu ise mülakat yetkilisini doğrudan arayarak teşekkür etmektir.


Teşekkür e-postanda üslubunuzu doğru belirleyin. Bu sürecin olumlu sonuçlanması konusunda oldukça önemli. Yani mülakat yetkilisinde olumlu şeyler bırakmalısın. Dolayısıyla İşe alma müdürüne ne kadar harika bir aday olduğunuzu hatırlatmak ve ne kadar önemsediğinizi göstermek için yukarıdaki şablonlardan ilham alın.

Teşekkür E-postası Hakkında Sık Sorulan Sorular (SSS)

Röportajdan sonra bir teşekkür e-postası için konu satırı ne olmalıdır?

Konu satırında, e-postayı neden gönderdiğiniz hakkında yeterli bilgi verin. “Teşekkür ederim” ifadesini adınızı ve görüşme yaptığınız işin ünvanını ekleyin.

Görüşmeden ne kadar sonra teşekkür e-postası göndermeliyim?

Görüşmeyi yapanın zihninde tazeyken bir teşekkür maili göndermek en iyisidir. Bu nedenle, e-posta mesajını görüşmeden sonraki 24 saat içinde göndermelisiniz.

Teşekkür e-postası ne kadar uzun olmalıdır?

Teşekkür e-postasındaki hedefinizin etkili ve net olmasına dikkat edin. Amaç sadece teşekkür etmek ve akılda kalıcı olmak. Lafı çok uzatmayın.

Bu makale sizin için faydalı oldu ise aşağıya yorum bırakarak bir teşekkürde bize edebilirsin 🙂

Buradan https://akillitavsan.com/kariyer/ mülakat soruları ve cevaplarını görüntüleyebilirsiniz.

Bol şanslar…

Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Mülakat

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir