Menü Kapat

STAR Mülakat Yöntemi Nedir?

STAR Mülakat Yöntemi Nedir

Bu içerikte tüm detaylarıyla STAR Mülakat Yöntemi Nedir? paylaşacağız. Mülakat soruları, özellikle davranışsal sorular olmak üzere zor ve stresli olabilir. Çoğu aday, davranışsal mülakat sorularını ele alınması en zor sorular olarak bulur, ancak endişelenmeyin. STAR yöntemini kullanma konusunda bazı yararlı ipuçları sağlamak için buradayız.

Mülakat soruları, özellikle davranışsal sorular olmak üzere zor ve stresli olabilir. Çoğu aday, davranışsal mülakat sorularını ele alınması en zor sorular olarak bulur, ancak endişelenmeyin.

STAR yöntemini kullanma konusunda bazı yararlı ipuçları sağlamak için buradayız. Aşağıda, STAR’ın ne olduğunu ve bir sonraki iş görüşmenizde onu kullanmanın en iyi yolunu anlatacağız.

STAR Yöntemi Nedir?

STAR Yöntemi, adayların davranışsal görüşme sorularını cevaplarken kullanabilecekleri bir görüşme yöntemidir. STAR durum, görev, eylem ve sonuç anlamına gelir. Gelecekte STAR yöntemini kullanabilmeniz için her kelimenin neyi temsil ettiğini çözelim.

Bu soruları yanıtlamak için zaman ayırın,  böylece iş görüşmenize tamamen hazır olacaksınız.

Durum

STAR kullanarak soruları cevaplarken, durumla başladığınızdan emin olun. Örnek, görüşme yaptığınız işle alakalı olmalıdır.

Ele aldığınız belirli bir projeyi, olayı veya zorluğu tartışın. Neyi, nerede, kim, ne zaman ve nasıl eklemek isteyeceksiniz.

Görev

Ardından, sorumlu olduğunuz durumdan görevi tanımlayın. Karşılaştığınız herhangi bir zorluk veya zorluktan ve bunları nasıl yönettiğinizden bahsetmek isteyeceksiniz.

Eylem

Daha sonra işe alım müdürüne tam olarak ne yaptığınızı anlattığınızdan emin olun. Cevabınızın bu kısmı en fazla ayrıntıyı içermelidir. Yaptığınız işi açıklamak için zaman ayırın.

Eyleme geçirdiğiniz beceri ve tekniklere odaklanın. Örneğin, ekip çalışması, liderlik, özveri ve inisiyatif.

Sonuç

Başarınızla övüneceğiniz yer burasıdır. Elde ettiğiniz sonuçları ve katkılarınızın şirket için nasıl bir fark yarattığını paylaşın.

Öğrendiklerinize örnekler verin. Hikâyenizi anlatırken bir sorunla karşılaşıp karşılaşmadığınızı adım adım anlattığınızdan emin olun.

STAR Görüşme Yöntemi Ne Zaman Kullanılır?

STAR yöntemi en iyi davranışsal görüşme sorularını yanıtlarken kullanılır. İşte cevaplamak için yıldız yöntemini kullanabileceğiniz davranışsal mülakat sorularına birkaç örnek.

  • Ekip çalışması: Zor bir meslektaşınızla çalışmak zorunda kaldığınız bir zamanı anlatın.
  • Uyarlanabilirlik: Ekibinizin değişikliklerden etkilendiği önceki bir işten ve nasıl uyum sağlayabileceğinizden bahsedin.
  • Müşteriyle yüz yüze gelme becerileri: Mutsuz müşterilerle başa çıkmak için hangi tekniği kullanıyorsunuz?
  • Zaman yönetimi becerileri: Sıkı bir teslim tarihini nasıl yönetirsiniz?
  • İletişim becerileri: Kariyerinizde yöneticilere veya üst düzey yöneticilere sunmak zorunda kaldığınız bir zaman oldu mu?
  • İnisiyatif almak: Bana planınızın uygulandığı ve bir hedefe ulaşmanıza yardımcı olduğu bir veya iki durumdan bahsedin.
  • Baskı altında çalışmak: Geçmişteki bir işte aşırı stres altında olduğunuz bir zamandan ve baskıyı nasıl yönettiğinizden bahsedin.

STAR Yöntemini Kullanmak İçin İpuçları

Davranışsal bir mülakat sorusunu cevaplarken, STAR’ın ne anlama geldiğini hatırlayın. Durum, Görev, Eylem ve Sonuçlar. Becerilerinizi vurgulayan geçmiş bir iş deneyiminden hikayeler hazırlayın.

Görüşmecinin sorduğu her soru, iş için doğru aday olduğunuzu göstermek için bir fırsattır. STAR mülakat yöntemini kullanarak ne kadar çok soruda ustalaşırsanız, işe girme şansınız o kadar artar.

Bir sonraki görüşmenizden önce, STAR görüşme yöntemini kullanarak cevapların alıştırmasını yapın. Daha güçlü ve daha eksiksiz cevaplar vermenize yardımcı olabilir. STAR yöntemini uygulayabileceğiniz pek çok yaygın mülakat sorusu vardır, çünkü gideceğiniz mülakatların neredeyse tamamı en az birkaç davranışsal soru soracaktır.

Unutmayın, iş görüşmesi süreci genellikle uzundur. Bir sonraki işinizi bulmanız zaman alacak. Ancak STAR mülakat yöntemini kullanmak, genel mülakat sorularına daha iyi hazırlanmanıza yardımcı olabilir. STAR yöntemi gibi hileler hazırlar ve kullanırsanız ideal pozisyonu eninde sonunda bulacaksınız.

Mülakatlarda En Sık Sorulan Sorular

Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Mülakat

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir