Menü Kapat

Sonunda Ne Olmak İstiyorsunuz?

Sonunda Ne Olmak İstiyorsunuz

Sonunda ne Olmak İstiyorsunuz?” gibi bir iş görüşmesi sorusu. veya “Hayatta ne olmak istiyorsun?” profesyonel olduğu kadar kişiseldir. Bu tür açık uçlu sorgulama, yöneticilerin uzun vadeli hedeflerinizi ve bağlılık düzeyinizi anlamalarına yardımcı olur. Şirketleriyle birlikte büyümekle ilgilenip ilgilenmediğinizi ve pozisyon için ne kadar uygun olduğunuzu bilmek istiyorlar.

“Sonunda Ne Olmak İstiyorsunuz?” Sorusuna Nasıl Cevap Verilir?

Hedeflerinizi detaylandıran bir soruyu cevaplarken, kim veya ne olmak istediğiniz konusunda dürüst olun. Yaşam hedefleriniz şirketin hedefleri ile tam olarak uyumlu olmasa bile, yine de pozisyonu alabilirsiniz. Gerçekçi olun ve görüşmeciye daha büyük bir resim için çalıştığınızı gösterin. Gelecekteki kendinize fayda sağlamak için yaptığınız plan ve eylem örneklerini kullanın.

Ne Hakkında Konuşmamalı

Bazen, bunun gibi bir soru konu dışı gelebilir. Acele etmek yerine, düşünceli olun ve bağlantılar kurun. İşe ilgisiz kalmayın ya da çok karamsar olmayın. Kendinizi kısa satmak, bir iş görüşmesinde asla iyi bir fikir değildir. Ayrıca, şirketin rakiplerinin lehine olan profesyonel hedeflerden kaçının.

“Sonunda Hayatta Ne Olmak İstiyorsunuz?” Sorusunu Cevaplamak İçin İpuçları

İşverenler, adayın kariyer fikirlerini öne çıkaran sorular sormayı sever. Büyüme arayan ve ilgili sektörlere uzun vadeli ilgi duyan insanları işe almak istiyorlar. İşte bir mülakat sırasında hayattan beklentileriniz hakkında konuşmanıza yardımcı olacak birkaç ipucu:

Hedefleriniz hakkında konuşurken tutkulu olun. Potansiyel işverenlere, işçilerde tercih ettikleri bağlılığa ve motivasyona sahip olduğunuzu gösterin.

Yöneticilere bağlılığınızı ve sonuç verme yeteneğinizi kanıtlamak için bu kariyer alanında ilerlemek için özel planlarınızı vurgulayın.

Başvurduğunuz işi daha yüksek bir pozisyon için bir basamak olarak kullanıyorsanız, orada çalışarak kazanmayı umduğunuz becerilerden bahsedin.

Arkalarında iyi bir mantığı olan olumlu hedefler sağlayın.

“Ne Olmak İstiyorsun?” Sorusuna Örnek Yanıtlar

Hayatta ne olmak istediğinizle ilgili sorular geniştir. Konunuzu daraltmanıza yardımcı olacak bazı örnekleri okuyun. Elbette, cevaplarınız her zaman kişisel ve size özel olmalıdır. Hedefleriniz hakkında konuşmanın yolları için aşağıdaki örnek yanıtlara göz atın:

Örnek Cevap 1 – Spor Malzemeleri Satış Sorumlusu

Spor, özellikle futbol konusunda çok tutkuluyum. Bir takımın parçası olmaktan ve ortak bir amaç için çalışmaktan keyif alıyorum ama rekabetin heyecanı daha da güzel. Sonunda, Major League Soccer oyuncusu olmak istiyorum. Haftada üç kez antrenman yapıyorum ve diğer günlerde formda kalmak için çalışıyorum.

Mağazanın atmosferini beğendiğim için bu işe başvurdum. Diğer insanların oyunlarını geliştirmek için ihtiyaç duydukları araçları bulmalarına yardım etmeyi seveceğim. İnsanları oynamaya devam etmeleri için cesaretlendirebilirsem, sadece satış elemanı olarak değil, aynı zamanda bir sporcu olarak da işimi yapmış gibi hissediyorum.

Örnek Cevap 2 – Eczane Teknisyeni

Nihai hedefim eczacı olmak. Derecem için önümüzdeki sonbaharda okula başlayacağım ve lisansımı almak için de çalışacağım. İnsanların hayatlarını tıp yoluyla daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak istiyorum. Burada tekniker olmak, kariyerim için çalışmayı planladığım bir eczane ortamında uygulamalı deneyim kazanmamı sağlayacaktı.

Örnek Cevap 3 – Kahve Dükkanı Barista

Sonunda, yayınlanmış bir yazar olmak istiyorum. Şu anda İngilizce lisansım için üniversiteye gidiyorum ve ardından yüksek lisans derecesi almak istiyorum. Kahvehane kültürü sanatçılar, yazarlar, müzisyenler ve şairlerle doludur. O atmosferde olmak işim için çok ilham verici.

Cevabınızı Uygun Şekilde Çerçeveleyin

Gelecekteki hedefleriniz veya bunca yıl içinde kendinizi nerede gördüğünüz hakkında sorulan açık uçlu sorular harika bir fırsattır. Kişisel, profesyonel veya eğitimsel hedefler hakkında konuşabilirsiniz, ancak bunları işle uygun şekilde çerçevelendirdiğinizden emin olun. Daha iyi olma planı olan odaklanmış bir birey olduğunuzu göstermek, işe alım yöneticilerini iş için sizi seçmeye teşvik eder.

Mülakatlarda En Sık Sorulan Sorular

Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Mülakat Soruları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir