Menü Kapat

Son İşinizle İlgili En Çok Neyi Sevdiniz?

Son İşinizle İlgili En Çok Neyi Sevdiniz

Son işinizle ilgili en çok neyi sevdiniz?” diye sorulduğunu düşünüyor olabilirsiniz, peki, bu kolay olmalı! Ve çoğunlukla, haklısın. Bu, çoğundan daha kolay bir mülakat sorusudur. Ancak kaçınmak istediğiniz bazı uyarılar var.

Bu mülakat sorusunu cevaplarken hatalar yapılabilir. Yanlışlıkla yapabileceğiniz ilk şey, “Hiçbir şey” ile cevap vermektir. Önceki pozisyonunuzdan memnun değilseniz (ki bu büyük olasılıkla), bu soruyu cevaplamakta zorlanacaksınız.

Bu mülakat sorusunu etkili bir şekilde nasıl cevaplayabileceğinizi inceleyelim.

“Son İşinizle İlgili En Çok Neyi Sevdiniz?” Sorusuna Kötü Cevaplar

Kötü bir cevap genellikle çok kasvetli cevaplar içerir. Örneğin, son işinizi beğenmediyseniz, “Bu pozisyon hakkında olumlu bir şey söylemek benim için zor” şeklinde cevap verebilirsiniz.

Bu soruyu cevaplamak için kötü bir yol olurdu. İdeal olarak, takdir ettiğiniz şirketin kendisine karşı rol içinde bir işlev bulmak istersiniz. Ve bunu vurgulayın.

, Örneğin, başka bir kötü cevap, “Bu şirketle geçirdiğim zamandan zevk almadım, bu yüzden önceki işimle ilgili gerçekten sevdiğim hiçbir şey yok” olabilir.

Bu, bunu önceki işvereniniz hakkında olumsuz konuşmak için bir fırsat olarak kabul eder ve yeni işvereninizle konuşurken bu sizin için iyi görünmeyecektir.

Görüşmecinin Ne Düşünmesini İstiyorsunuz

Son işinizle ilgili en çok neyi sevdiniz?” sorusunu yanıtladığınızda, görüşmecinin birkaç şey düşünmesini istersiniz. Birincisi, yapıcı ve pozitif bir insansınız. Bu olumlu soruyu olumsuz bir şey söylemek için bir fırsat olarak değerlendirecekseniz, bu sizi nasıl gösterecek? Kötü görünecek. Pozisyonun kendisiyle ilgili en çok neyi beğendiğinize dair yapıcı maddelere yanıt vermek, başvurduğunuz pozisyonun üstesinden gelmek için hazırlıklı ve deneyimli gibi görünecek.

Görüşmecinin düşünmesini istediğiniz ikinci şey, önceki işinizle ilgili en çok sevdiğiniz şeylerin aynı zamanda yeni işin size sağlayabileceği şeylerdir. Bu şekilde, görüşmeciye veya işe alım müdürüne iş için mükemmel bir uyum olduğunuzu söylersiniz.

Bunun bir örneği, bir müşteri destek rolü için başvuruyor olmanız ve önceki işinizin en keyifli yanının müşterilerle etkileşim kurma fırsatına sahip olmak olduğunu söylemeniz olabilir. Gördüğünüz gibi, bu mükemmel bir uyum sağlar!

En Az Neyi Sevdiğinizi Sorsalar Ne Olur?

Görüşmeci size son işinizle ilgili en az neyi sevdiğinizi sorduğunda, bunun farklı bir görüşme sorusu olduğunu kabul edin. Cevap tamamen farklı bir şekilde yapılandırılacaktır. Çoğu zaman, bu iki soru aynı şekilde karıştırılır. Ve görüşülen kişiler onlara cevap verdiğinde, görüşmecinin aradığı kriterleri karşılamadıkları için kötü performans gösterirler. Buradaki kılavuzu okumanız tavsiye edilir .

Bu soruyu nasıl yanıtlayacağınız konusunda kafanız karıştıysa, başvurduğunuz hemen hemen her iş işlevi için hangisinin uyacağını her zaman söyleyebileceğiniz birkaç olumlu nokta vardır. Bu, pazarlama departmanı, ürün departmanı, satış departmanı, müşteri destek departmanı veya operasyonel/liderlik rolleri için de olabilir.

Örnek #1

Her gün son pozisyonumda nasıl zorlandığımı sevdim. Dünyanın sorunlarını çözmüyorken, konfor alanımın dışına çıkıp yeni iş zorlukları üstlenmeme izin verildi.

Örnek #2

Müşterilerimizle etkileşim kurabildiğim için çok minnettardım. Müşteri destek e-postalarını görme fırsatım olması bile benim için yeterliydi. ben bir halk insanıyım; Müşterilerimizin gerçek sorunları olan gerçek insanlar olduğunu düşünmeyi seviyorum. Bu benim için tatmin ediciydi.

Örnek #3

Ben çok işbirlikçi bir insanım. İnsan grupları bir araya gelip sorunları çözmeye çalıştıklarında sihrin gerçekleştiği fikrine inanıyorum. Ekibimizin çok işbirlikçi olmasını sevdim. Ve gelecekte daha fazla ekip üyesiyle işbirliği yapmayı veya teşvik etmeyi dört gözle bekliyorum.

Örnek #4

Ekibimiz [X şirketinde] çok veri odaklıydı. Bunu sevdim çünkü ekibimize biraz sorumluluk duygusu verdi. Ben hesap verebilirlik ve sorumluluk taraftarıyım. Bana iyi geliyor. Artan sorumluluk seviyesine sahip bir gün için sabırsızlanıyorum.

Örnek #5

Önceki yöneticimin bizi dinlemeye istekli olmasını sevdim. Ve fikirlerimizle şirketi daha iyi hale getirmenin yollarını düşünün. Elbette, her fikir üzerinde çalıştığımız bir şey değildi. Haklı olarak, şirketi yıllık hedeflerinden saptırmak istemiyoruz. Ancak yürüttüğümüz fikirler, liderlik ekibimizin kiracılarını takip eden fikirlerdi. Bu harika bir deneyimdi.

En Sık Sorulan Mülakat Soruları

Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Mülakat Soruları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir