Menü Kapat

Sizi Ne Motive Eder? Nasıl Cevaplanır?

Genel mülakat sorusu: Sizi ne motive eder?

Mülakat sırasında çok fazla soruyla karşılaşabilirsin. Bu sorulardan bir tanesi var ki silah niteliğinde: “Sizi ne motive eder?“. Böyle bir soruyla karşılaştığında bunu fırsata çevirmen için gerekenleri seninle paylaşacağım.

Böyle bir soru karşısında vereceğin sorunun kabaca cevabı şudur; pozitif bir insanım yada negatif bir insanım. Her şeyin her zaman yolunda gitmek gibi bir önceliği yok. Zaman zaman işler aksayabilir. Sıkıcı gelebilir ya da artık bunalıyor olabilirsin. Böyle anlarda seni motive eden şey nedir? mesela -Karşılaştığımız ilk problemde seni kaybeder miyiz? Benzer durumlarda başarılı insanlar kendilerini bir şekilde motive ederek işe tekrardan odaklanıp yoluna koyabilir. Her başarılı insanın kendini yineleyen bir taktiği olur. Negatif insanlarda ise sıyrılmak, kurtulmak, unutmak için nedenler bulur.

Yanlış cevaplar: Para ve maaş konusuna sakın girme. Ayda 1 gün maaş alıyorsun, diğer günler seni ne motive ediyor?

Bu soruyla vereceğin cevabın ne anlama geldiğini artık biliyorsun. Şimdi kendine sorabilirsin. Verdiğin ya da vereceğin cevap, doğru bir cevap mı?

Bu çok geniş bir soru ve her birimiz için cevaplar farklılık gösterebilir. Buna rağmen cevap verirken belirli sınırlar içerisinde kalmakta fayda var. Pek çok insan tanıyorum ki; onları motive eden, geri kazandıran alışkanlıkları kötü alışkanlıklar. Yani “sizi ne motive eder” sorusuna cevaben “siga** içmek beni motive eder.” diyerek cevap veremezsin. (Cevapladığın son soru olabilir.)

İpucu: Bu soruya vereceğin etkili bir cevap; seni rakiplerinin bir kaç adım önüne taşır. O yüzden cevabını önceden hazırlamalı, daha doğrusu senin gerçekte neyin motive ettiğini bulmalısın.

Örnek cevaplar: “Sizi ne motive eder?”

1.Cevap: Kendime meydan okumayı seviyorum

Soru: Sizi ne motive eder?

Güzel şeylerle karşılaşmak kadar, hoşnut kalmadığımız bir takım şeylerle de zamanla karşılaşabiliyoruz. Bu tip durumlarda kendime meydan okumayı seviyorum. bu mücadele ve sonrasında bunları hatırlamak beni ayrı ayrı motive ediyor, gelecekte oluşabilecek problemler karşısında ise öz güvenimi daha diri tutuyorum.

2.Cevap: Kendimi başka bir iş yaparken hayal edemiyorum

Soru: Sizi ne motive eder?

Bunun için spresifik bir nedenim yok. Bu işi yapmaktan heyecan duyuyorum. Şuan dönüp baktığımda kendimi başka bir iş yaparken hayal edemiyorum. İşim benim hayattaki motivasyon kaynağım.

Özetle bu soruyu cevaplarken vereceğin cevap, içerisinde motivasyon hikayeleri taşıması gerekmiyor. Tutkularını ön plana çıkaran cevabını, en iyi cümlelerinle sunmak karşı tarafı ikna edecektir.

Aşağıda yer alan benzer mülakat soruları ve devamında karşılaşabileceğiniz mülakat sorularına göz atabilirsiniz.

Benzer sorular

  • Seni en iyisini yapmaya iten nedir?
  • Sizi motive eden nedir?
  • Seni ne motive eder?
  • Sana ne ilham verir?
  • Ne hakkında tutkulusun?
  • Bu işe başvurmak için motivasyonlarınız nelerdir?
  • Sizi işe gelmek için heyecanlandıran nedir?
Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Mülakat Soruları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir