Menü Kapat

Geçmiş İşlerinizle İlgili Sizi Ne Hayal Kırıklığına Uğrattı?

Önceki işinizle ilgili neyi beğenmediğinizi nasıl yanıtlarsınız?

Bir işveren, “Geçmiş işlerinizle ilgili sizi ne hayal kırıklığına uğrattı?” dediğinde, amacı, işteyken zor durumlarla nasıl başa çıktığınızı ölçmektir. Ayrıca çalışma tarzınızı ve kariyer hedeflerinizi inceleyerek şirketlerine uygun olup olmadığınızı belirlemeye çalışıyorlar.

“Önceki İşinizle İlgili Sizi Ne Hayal kırıklığına uğrattı?” Nasıl Cevap Verilir?

Kariyer ilerleme hedeflerinizle ilgili konuları vurgulayarak “Geçmiş işlerinizle ilgili sizi ne hayal kırıklığına uğrattı?” sorusuna yanıt verin. Ayrıca bir iş arkadaşınızla, müşterinizle veya yöneticinizle sizi tatminsiz hissettiren bir etkileşimden ve olumlu bir sonuç yaratmak için durumu nasıl ele aldığınızdan da bahsedebilirsiniz.

Ne Söylememeli

Bu mülakat sorusunu cevaplarken eski işverenleriniz ve iş arkadaşlarınız hakkında olumsuz şeyler söylemekten kaçının. Başkalarını suçlamaya odaklanırsanız, görüşmeci bu durumdaki rolünüz için sorumluluk almak istemediğinizi düşünebilir. Ayrıca bu yanıtları, şirketten ayrılırsanız şirketleri hakkında nasıl konuşacağınızın bir örneği olarak görebilirler.

“Son İşinizle İlgili Sizi Ne Hayal kırıklığına uğrattı?” için Örnek Cevaplar

Aşağıdaki örnekler, “Geçmiş işlerinizle ilgili sizi ne hayal kırıklığına uğrattı?” sorusunu yanıtlamanıza yardımcı olabilir. Yanıtınızı oluşturmak için bu örnekleri bir kılavuz olarak kullanın. Ancak kendi deneyimlerinizle dürüstçe yanıtlamayı unutmayın.

Örnek İş 1- Bir Fast Food Restoranında Ekip Üyesi

“Çalıştığım diğer restoranlarda yükselme fırsatlarının olmaması beni hayal kırıklığına uğrattı. Yeni sorumluluklar üstlenerek öğrenmeyi ve kendime meydan okumayı seviyorum. Büyümek için yer kalmadığında, yaptığım iş konusunda motivasyonsuz hissetmeye başlıyorum ve daha ilgi çekici yeni işler aramaya başlıyorum.”

Örnek İş 2- Kuaförde Stilist

“Eski bir iş arkadaşım beklenmedik bir şekilde işi bıraktığında hayal kırıklığına uğradım. Müşterilerimiz arasında popülerdi, bu yüzden müdavimleri onun randevularını almam konusunda biraz üzgündü. Bu müşterilerin beni sevmemesi biraz canımı yaktı ama yine de arkadaş canlısı ve profesyonel kalmayı başardım. Sonunda onları kazandım ve her biri ile iyi bir ilişki geliştirdim.”

Örnek İş 3- Eczane Teknisyeni İş İlanları

“Son işim eyalet dışına taşındığında hayal kırıklığına uğradım. Küçük bir mahalle eczanesi için çalışıyordum ve sahibi çift, mağazalarını güneye taşımaya karar verdi. Orada çalışmaktan keyif aldım ve tüm müşterilerimizle harika bir ilişki kurdum, ancak o sırada hareket edemediğim için başka bir yerde iş aramaya başlamak zorunda kaldım.”

Akılda Tutulması Gerekenler

“Önceki bir işte sizi hayal kırıklığına uğratan şey nedir?” Sorusunu cevaplarken görüşmecilerin çalışma tarzınızı anlamasına yardımcı olacak ayrıntılara odaklanmayı unutmayın. Geçmişinizdeki işlerin kariyer hedeflerinizle nasıl uyumsuz olduğu hakkında ayrıntılı bilgi verin. Eski iş arkadaşları ve yöneticilerle etkileşimleri tartışırken, gerçeklere odaklanın ve onlar hakkında aşağılayıcı şeyler söylemekten kaçının.

Sorulabilecek Diğer Mülakat Soruları

Benzer Sorular

  • Geçmiş işlerinizde hangi beklentileriniz gerçekleşmedi?
  • İşlerinizde yaşadığınız en büyük hayal kırıklığı nedir?
  • Geçmiş işlerinizde hangi koşullar altında en zorlandınız?
  • Hangi özellikleri/görevleri/projeleri sevmediğinizi hatırlıyorsunuz?
  • Geçmiş işlerinizde hangi zorlukları aşmakta zorlandığınızı hatırlıyorsunuz?
  • Çalıştığınız ekip/takım/şirket hakkında ne gibi hayal kırıklıkları yaşadınız?
  • Öğrendiğiniz/geliştirdiğiniz/kazandığınız beceriler hakkında hayal kırıklıkları yaşadınız mı?
Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Mülakat Soruları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir