Menü Kapat

Sizi Benzersiz Yapan Nedir? Harika 4 Cevap Önerisi

Sizi Benzersiz Kılan Nedir?

Kişisel markanızı yaratmanız için işte size fırsat! “Sizi benzersiz yapan nedir?” İşveren, deneyiminizde işte başarıya yol açması muhtemel unsurları merak ediyor.

Görüşmek üzere olduğunuz iş için doğru aday mısınız? İşe alım müdürü, pozisyon için kimin gerçekten mükemmel olacağını gösteren bir dizi soru soracaktır. Mülakatçılar, pozisyonda başarılı olmak için doğru nitelikler ve becerilere sahip olup olmadığınızı anlamaya çalışıyor.

Peki, Sizi benzersiz yapan şey nedir? mülakat sorusu neden sorulur, buradan başlayalım.

Neden Sorulur: Sizi Benzersiz Yapan Nedir?

 • Görüşmeciler, sizi öne çıkaran belirli becerileri merak ediyor. Ne olduğunu anlamak için bu tür açık uçlu mülakat soruları ile karşılaşabilirsiniz. 
 • Temel olarak, aynı niteliklere sahip birçok adaydan biriyseniz, neden onların yerine sizi işe alsınlar? Yanıt verirken paylaştığınız örnekler, kendinizde beğendiğiniz yönleri ve güven düzeyinizi vurgulayacaktır.
 • Etkileyici bir özgeçmişe sahip olabilirsiniz, ancak işte iyi performans göstermenize yardımcı olacak sosyal güçlü yönlerin ve becerilerin kanıtlarını görmek istiyorlar.
 • Mülakatçılar, iş için iyi bir aday olup olmadığınızı belirlemek için bu tür mülakat soruları sorar. Ancak kuruluşun kültürüne uygun olup olmadığınızı belirlemeniz de istenenler arasında.
 • Sadece işi yapmak için kalifiye olduğunuza dair göstergeler değil, aynı zamanda diğer adayların sunduklarının ötesinde bir şey arıyorlar. Bu da şirkete büyük bir katkı olacağını gösteriyor.

Görüşmeyi yapan kişi, bunun gibi mülakat sorularını cevaplarken ne kadar rahat göründüğünüzü de fark edecektir . Bu, hızlı düşünme ve iş yerindeki önemli konuşmalara hazırlanma yeteneğinizle ilgilidir.

“Seni Benzersiz Yapan Nedir?” Mülakat Sorusuna Nasıl Cevap Verilir?

Bu mülakat soruna nasıl cevap vereceğinizi düşünmeden önce o şirketi araştırın. İşverenin örgütsel hedefleri hakkında ne kadar çok şey bilirseniz, benzersiz niteliklerinizi işe bağlamak için o kadar donanımlı olursunuz. Sizin için neyin özel olduğunu ve bu özelliklerin kuruluşa önemli bir katkıda bulunmanıza nasıl izin vereceğini düşünmek yardımcı olabilir. Bu soruyu gerçekten yanıtlamanıza yardımcı olabilecek bir yaklaşım, kişisel nitelikleri, deneyimleri veya ilgi alanlarını temel profesyonel varlıklarla harmanlamaktan geçer. Hatta bunları CV’nizde başvurudan önce güncellediyseniz daha etkileyici bir özgeçmişe sahip olursunuz. Örneğin, paraşütle atlamak gibi alışılmadık bir ilgi alanınız olduğunu söylerken, ayrıntılara çok dikkat ettiğinizi de paylaşabilirsiniz.

Benzersizliğinizi abartmamaya veya belirli niteliklere sahip tek kişi olduğunuzu ima etmemeye dikkat edin. İstisnai veya belirli şekillerde alışılmadık bir şekilde yetenekli olduğunuzu vurgulamak en iyisidir. Bazı durumlarda, “Bana diplomatik bir şekilde alışılmadık derecede iddialı olduğum söylendi” gibi mütevazı bir yaklaşımı sürdürmek için başkalarından alıntı yapmak size fayda sağlar.

Unutmayın, “Bana özgeçmişinizde olmayan bir şey söyleyin” uygulamasında olduğu gibi, bu mülakat sorusunun amaçlarından biri de sizi kariyerinizin, tutum ve iş tecrübenizin ötesinde tanımaktır.

İlgilinizi çekebilir: Mülakattan Sonra Teşekkür E-postası Nasıl Yazılır

“Seni Benzersiz Yapan Nedir?” En İyi Cevaplara Örnekler

Bu isteğe verilecek en iyi yanıtlar dürüst, kısa ve güvenle verilir. Amacınız, pozisyon için neden en iyi aday olduğunuzu aydınlatan, kendinizle ilgili ilginç bir şey paylaşmak olmalı. Hazırlıklı gelin ve bunları bu işte en değerli olan beceri ve niteliklerle ilişkilendirdiğinizden emin olun.

Örnek Cevap #1

Görüşmeci: Seni benzersiz yapan nedir?

Beni diğer birçok satış elemanından ayıran şey, müşterilerle en başından itibaren insani düzeyde bağlantı kurabilme, onları rahat hissettirme ve ürünümle ilgili tüm acil ihtiyaçlarını keşfetme yeteneğimdir. Dolayısıyla ihtiyaçlarınız ışığında ürünümü sohbet ederek sunabilirim. 

Neden işe yarıyor: Bu cevap, adayın mükemmel kişilerarası beceriler yoluyla müşterileri kazanma yeteneğini gösterir . Satış endüstrisinde, bu özellik oldukça değerlidir, çünkü insanlar bir ürünü kendilerine sunan satış görevlisiyle gerçekten bağlantı kurabilirlerse satın alma olasılıkları daha yüksektir.

Örnek Cevap #2

Mülakatçı: Seni benzersiz kılan şey ne?

Olağanüstü derecede iyi organize oldum ve sistemlerin tasarlanmasında uzmanım, bu da projelerin zirvesinde kalmama ve etkinlikleri planlamama yardımcı oluyor. Yöneticilerim organizasyon becerilerimi fark ettiler ve ekibin programa uymasına yardımcı olmam için beni aradılar. Örneğin, geçen yıl müşterilerimizin yeni ürün serimiz hakkında onları eğitmeleri için bir konferans düzenledik ve tüm etkinliği ben organize ettim. Aldığı geri bildirimlerden gurur duyuyordu.

Neden işe yarıyor: Bu cevap, adayın sadece küçük görevler söz konusu olduğunda oldukça organize olduğunu değil, aynı zamanda yıldız sonuçlarıyla yüksek bahisli etkinlikler planlama geçmişine sahip olduğunu gösteriyor.

Örnek Cevap #3

İşe alım uzmanı: Sizi özel kılan nedir?

Öğrencilerime aktardığım dünyayı yoğun bir şekilde merak ediyorum. ve özellikle fen alanında yeni şeyler öğrenmenin heyecanını yaşıyorum. Örneğin, hava durumu üzerine bir ünite geliştirdim. Devamında bunu farklı bulut türleri ve hava durumu modelleri arasındaki ilişkiye olan hayranlığımı paylaştım. Öğrencilerimden bazıları bundan çok fazla aldılar. Ki dersten sonra bir hava kulübü için buluşup buluşamayacağımızı sordular.

Neden işe yarıyor: Öğretme tutkunuzu gösteren hikayeler paylaştığınızda, işverenler sizi dahil etmekten heyecan duyar. Öğrencilere ve genel olarak eğitime olan bağlılığınızı vurgulamak için düzenlediğiniz ders dışı etkinlikleri her zaman paylaşın.

Örnek Cevap #4

İşveren: Sizi benzersiz kılan özelliğiniz neler?

Güncel olaylara ve siyasete alışılmadık derecede yoğun bir ilgim var. Örneğin, Mueller Raporunun tamamını okudum. En önemli pasajlar hakkında notlar alan tanıdığım tek kişi benim. Sadece eğlence için! Ek olarak, işe yaklaşımımda alışılmadık bir şekilde sistematik biriyim. Ve bu konuda hep olumlu geri bildirimler aldım.

Neden işe yarıyor: Bu cevap, iş dışında araştırma ve öğrenme tutkusunu gösterir ve bu da görüşmeciyi bu işi gerçekten sevdiğinize ikna etmeye yardımcı olur. Yanıt, araştırmaya yönelik benzersiz yaklaşımınızı ve aldığınız olumlu geri bildirimleri de vurgular.

En İyi Cevabı Vermek İçin İpuçları

İlk adım, işi analiz etmek olmalı. ve işverenin aradığı bilgi, deneyim ve kişisel nitelikleri detaylandırmaktır. Diğer durumlarda, Indeed.com gibi sitelerdeki benzer iş tanımlarına başvurmalısınız. Ve benzer işlere sahip profesyonellerin Linkedin profillerini incelemeniz gerekecektir.

 • Görüşmeye gitmeden önce güçlü yönlerinizin bir listesini yapın: Böylece ne paylaşacağınızı bilirsiniz. İş tanımına bakın ve becerilerinizle eşleştirin. Ardından, sizi pozisyon için ideal bir aday yapan en iyi beceriler hakkında konuştuğunuzdan emin olun.
 • Dürüst olun: Görüşmeyi yapan kişiye çekici gelen özellikleri aktarmak size cazip gelebilir, ancak gerçeği yayarsanız, oldukça hızlı bir şekilde görünür hale gelir. Bir yalana kapılırsanız görüşme daha başlamadan biter.
 • İş tanımında listelenen becerileri gözden geçirin: Bunları benzersiz niteliklerinizle eşleştirin. Ardından, size iş teklif edildiğinde becerilerinizin şirketin başarısını nasıl sağlayacağını kısaca açıklayın.
 • Geçmiş çalışmalardan somut örnekler paylaşın: Büyük bir şirket etkinliğine liderlik ettiniz ve yerinde sorun gidermenize ve herkesin iyi vakit geçirmesine yardımcı olması için sezgilerinizi kullandınız mı? Röportajınız sırasında bir hikaye anlatarak örnekleri paylaşın.

İlginizi çekebilir: Özgeçmişe Linkedin Eklemeli misiniz?

Bu Soru Şu Formlarda da Karşınıza Çıkabilir

 1. Sizi benzersiz kılan özellikleriniz neler?
 2. Sizi özel kılan nedir?
 3. Seni benzersiz yapan nedir?
 4. Sizi benzersiz kılan şey ne?
 5. Neden sizi tercih etmeliyiz?
 6. Seni tercih etmemizi sağlayacak özellikleriniz neler?
 7. Sizi diğer insanlardan ayıran özellikleriniz neler?
 8. Neden sizi seçmeliyiz?
 9. Seni eşsiz yapan 3 şey nedir?
 10. Benzersiz olan hangi becerilere sahipsiniz?

Bunları Söylemeyin

 • Garip kişisel tuhaflıklarınızı paylaşmaktan kaçının
 • Genel bir cevap vermekten kaçının
 • Saçma sapan şeylerden kaçının ve kısa olun
 • Gerçeği uzatmaktan kaçının

Takip Edecek Mülakat Soruları

 1. Bizim için diğer adaylardan daha iyi ne yapabilirsiniz?
 2. En güçlü yanın nedir? İncele
 3. En büyük zayıflığınız nedir? İncele
 4. Seni ne motive eder? İncele
 5. Neden bu işi istiyorsunuz? İncele
 6. Bu işte başarılı olacağınızı düşünüyor musunuz? İncele

Evet, sizi benzersiz yapan nedir?” içeriğimizin sonuna geldik, öneri veya eleştirilerinizi paylaşmaktan çekinmeyin!

Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Mülakat Soruları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir