Menü Kapat

Sistem Yöneticisi Mülakat Soruları ve Cevapları

Sistem yöneticisinde hangi sorular sorulur?

Çok sayıda başvuru nasıl sıyrılabilirim? Aslında herşey doğru cevaplar verebilmekle ilgilidir. Bunun için ise doğru anlamak gerekir. İşte size en uygun kişi olmanızı sağlayacak en iyi 20 sistem yöneticisi mülakat soruları ve cevapları.

Modern dünyada hiçbir kuruluş, sistemlerini kullanmadan üretimini maksimize edemez ve rekabet üstünlüğünü sürdüremez. Herhangi bir sistemin en iyi şekilde çalışması için, bakımının yapılması ve uygun şekilde yapılandırılması gerekir ve burada sistem yöneticisinin rolü neredeyse hiç devreye girmez.

Sistem yöneticileri, bir şirketin istemci bilgisayarlarının ve sunucularının güvenli kalmasını ve iyi performans göstermesini sağlar. Bu nedenle, bu rol için en uygun adayın yetenekli olması ve sistemlerin sorunsuz çalışmasını sağlamak için gereken teknik becerileri net bir şekilde anlamış olması gerekir.

Sistem Yöneticisi Mülakat Soruları ve Yanıtları

1. Bir Sistem Yöneticisi olarak Günlük Rutininizi tanımlayın.

Görüşmeyi yapan kişi, bir sistem yöneticisinin günlük olarak ne yaptığına aşinalığınızı değerlendirmeye çalışır.

Bu ve benzeri sistem yöneticisi mülakat sorularını cevaplarken, Normal bir günde bir sistem yöneticisinin neler yaptığını açıklayın. Sorumluluklarınızın bilincinde olduğunuzu gösterin.

Örnek Cevap:

Bir sistem yöneticisi olarak sorumluluklarım arasında yazılım yüklemeleri ve güncellemeleri yapmak, kullanıcı hesapları oluşturmak ve sistem erişim kontrolü sağlamak yer alıyor. Diğer görevler, sistem günlüklerini gözden geçirmek, kaynaklara depolama tahsis etmek, bilgisayar sistemlerini optimize etmek ve izlemek, yedekler oluşturmak ve veri kurtarma önlemlerinin alındığından emin olmaktır.

2. Bir Sistem Yöneticisi Hangi Niteliklere Sahip Olmalıdır?

Görüşmeyi yapan kişi, iyi bir sistem yöneticisi yapan nitelikleri anlayıp anlamadığınızı değerlendirmek ister.

Bu nedenle istem yöneticilerinin sahip olması gereken birkaç özelliği belirtin. Her noktayı kısaca açıklayarak anladığınızı gösterin

Örnek Cevap:

Rol genellikle çözülmesi gereken sorunlarla karşı karşıya kaldığından, bir sistem yöneticisi bir sorun çözücü olmalıdır. Kesin ve hızlı karar verme ile birlikte keskin sezgi çok önemlidir.

Sistem yöneticileri, BT hakkında fazla bilgisi olmayan son kullanıcılarla ilgilendiğinden, insan becerileri gereklidir. Bu tür kullanıcıların kısa ve net bir şekilde yönlendirilmesi gerekir.

Sabır, bu roldeki bir başka harika niteliktir, çünkü konsantrasyon gerektiren ve tamamlanması çok zaman alan görevlerin üstesinden gelmeyi içerir.

Ayrıca öğrenmeye istekli olmak ve takım oyuncusu olmak sistem yönetiminde diğer önemli niteliklerdir.

3. Windows Dağıtım Hizmetleri (WDS) nedir?

Görüşmeyi yapan kişi, WDS hakkındaki bilginizi anlamak istiyor. Windows dağıtım hizmetlerini tanımlayın ve WDS’nin nasıl çalıştığını kısaca açıklayın.

Örnek Cevap:

WDS, Windows işletim sistemlerini uzaktan dağıtma olanağı sunan bir sunucu rolüdür. Her işletim sisteminin kurulmasına gerek kalmaması için ağ tabanlı kurulumlarda yeni bilgisayarlar kurmak için kullanılabilir.

4. RAID Kullanmanın Avantajı Nedir?

Burada görüşmeci, veri depolama teknolojisi konusundaki anlayışınızı test eder.

Bu nedenle açık bir tanım sağlayarak RAID’i tanımlayın ve RAID kullanmanın yararını açıklayın.

Örnek Cevap:

RAID, bir fiziksel disk sürücüsünün birden çok bileşenini tek veya birkaç mantıksal birime entegre eden bir sanallaştırma veri depolama teknolojisidir. RAID kullanmanın avantajı, sistemin depolama kapasitesini artırması, genel performansı iyileştirmesi ve hata toleransı sunmasıdır.

5. DHCP’yi Tanımlayın ve Önemini Açıklayın

Burada görüşmeci, Dinamik Ana Bilgisayar Yapılandırma Protokolünü anladığınızı test etmek istiyor. DHCP’nin anlamını sağlayın. DHCP’nin neden kullanıldığını kısaca açıklayın

Örnek Cevap:

Dinamik Ana Bilgisayar Yapılandırma Protokolü veya DHCP, bir ağdaki bilgisayarlara veya diğer cihazlara otomatik olarak dinamik IP adresleri atamak için kullanılan bir protokoldür. Bu, bir cihazın ağa her bağlandığında yeni bir IP adresi aldığı anlamına gelir. DHCP’nin avantajı, işletim görevlerini bir sistem yöneticisinin her bir cihazı manuel olarak yapılandırmasına gerek kalmayacak şekilde azaltmasıdır. Ayrıca protokol, IP adresleme planını optimize eder, yani kullanılmayan adreslerin yeni cihazlara veya istemcilere sunulmasını sağlar.

6. Sizi Harika Bir Sistem Yöneticisi Yapan Üç Özellik Nedir?

Görüşmeyi yapan kişi, şirketin değerleriyle eşleşen değerleriniz olup olmadığını bilmek ister.Sizi en iyi yapan üç ana özelliği belirterek başlayın. Cevabınızı hızlı ve kesin bir şekilde sunun.

Örnek Cevap:

Meraklı ve analitik biriyim. Her zaman , ona gerçekten neyin sebep olduğunu bulmak için bir problemi araştırırım. Bir sorunun temel nedeni belirlenip çözülmezse, sorun yeniden ortaya çıkacak ve işletmeye zarar verecektir. Ayrıca, jargon içermeyen bir dilde içgörüleri paylaşma yeteneğine sahip iyi bir iletişimciyim.

7. 7 Ay Önce Yedeklenen Bir DC’yi Geri Yüklemek İyi Bir Fikir mi?

DC’lar hakkındaki teknik bilgileriniz burada test ediliyor ve görüşmeci Dara Center’lar hakkında bilgili bir aday arıyor. Doğrudan ve net bir yanıt verin. Cevabınızı kısaca açıklayarak destekleyin.

Örnek Cevap:

En son 7 ay önce yedeklenmiş bir etki alanı denetleyicisini geri yüklemek kötü bir fikirdir. Bunun nedeni, tutarsız verilere yol açacak kalıcı nesnelerle karşılaşılmasının muhtemel olmasıdır. Genel kural, yedekleme dosyalarının 180 günden eski olmaması gerektiğidir.

8. Teknik Geçmişinizi Bize Kısaca Anlatın

Görüşmeyi yapan kişi, ilgili sertifikalara ve deneyime sahip bir kişi arıyor. Sistem yöneticisi rolüyle ilgili niteliklerinizi belirtin. Kısaca deneyiminizden bahsedin.

Örnek Cevap:

Dört yıl önce bilgisayar bilimleri alanında lisans derecesi ile mezun oldum. Ayrıca MCSE sertifikası kazandım ve ağırlıklı olarak sunucu ve PC kurulumu alanında çalıştım. Daha önceki görevlerimde, arızalı makineleri erkenden tespit edip kalıcı çözümler sunduğum için saygı duydum.

9. Endpoint Systems ile Çalışmanız ve Kullanıcılara Destek Sunmanızla Gurur Duyduğunuz Şeyler Nelerdir?

Burada görüşmeci, kullanıcı destek becerilerinizi ve kullanıcıların sorunlarını çözme yeteneğinizi değerlendirmek ister. Kullanıcılarla yaşadığınız deneyimi hızlı bir şekilde düşünün. Kullanıcı desteği yeteneklerinizi ve kullanıcıların sorunlarını çözme yeteneğinizi gösterin.

Örnek Cevap:

Kullanıcıların sorunlarını belirleyebilmekten ve bunları uygun araçları kullanarak etkin bir şekilde çözebilmekten özellikle gurur duyuyorum. Müşterilerim ve desteklediğim kullanıcılar, bilgisayar sorunlarını çözmelerine yardımcı olmak için sık sık arkadaşlarını bana yönlendirdi. Sorunları her zaman müşterilerimin çok zamanını almadan çözerim.

10. Active Directory nedir?

Görüşmeyi yapan kişi, aktif bir dizin hakkındaki anlayışınızı değerlendirmek istiyor. Aktif bir dizinin anlamını sağlayın. Bir aktif dizinin nasıl çalıştığını kısaca açıklayarak cevabınızı destekleyin

Örnek Cevap:

Aktif bir dizin, ağ güvenliği ve yönetimi için merkezi kontrol sunar. Tüm ayarları ve bilgileri merkezi bir veritabanında saklar ve bir sistem yöneticisinin yazılımı dağıtmasına ve güncellemesine ve ayrıca politikalar atamasına olanak tanır. Active directory ile yapılandırılmış sunucu bilgisayarlarına etki alanı denetleyicileri denir.

11. Etki Alanı Nedir?

Görüşmeyi yapan kişi, alanlar ve nasıl çalıştıkları hakkında bilgili bir kişi arıyor. Bir etki alanının anlamını sağlayın. Kısa ve kesin olduğundan emin olun.

Örnek Cevap:

Etki alanı, mantıksal olarak düzenlenen ve tek bir aktif dizinin veritabanını paylaşan bir grup ağ nesnesinden oluşur. Bu nesneler, diğerleri arasında kullanıcıları, bilgisayarları ve ağ cihazlarını içerir.

12. Sistem Yöneticisi olarak Ekip Çalışması Tipik Gününüzün Bir Parçası mı?

Görüşmeci, günlük çalışmanızın başkalarıyla çalışmayı içerip içermediğini bilmek istiyor. Günlük aktivitelerinizle ilgili uygun bir cevap verin. Cevabınızın tatmin edici olduğundan emin olun

Örnek Cevap:

Bir sistem yöneticisi olarak, genellikle ekiplere ve son kullanıcılara teknik destek sağlardım. Bu, yazılım yüklemesi, teknik sorun giderme veya rolle ilişkili diğer teknik görevleri içerebilir. Böylece, doğrudan ekip çalışmasına katılmazdım. Ancak teknolojik stratejilerin geliştirilmesinde ve açıklanmasında zaman zaman ekiplerle çalışırdım.

13. Ping Komutunu Gerçekleştirmek İçin Hangi Port Kullanılır?

Görüşmeyi yapan kişi, ping komutuyla ilgili teknik bilginizi değerlendirmek istiyor. Ping komutu tarafından kullanılan bağlantı noktasını belirtin. Bu komutu etkili bir şekilde kullanabileceğinizi gösterin.

Örnek Cevap:

Ping komutu, TCP veya UDP iletişim hizmetlerini kullanmayan ICMP’yi kullanır. Özellikle, ICMP yankı paketlerini ve yankı isteklerini kullanır.

14. Proc Dosya sistemini açıklayın

Burada görüşmeci, Linux işletim sistemlerine olan aşinalığınızı test eder. Proc dosya sisteminin anlamını tanımlayın. Görüşmeyi yapan kişiye procfs kullanabileceğinizi bildirin.

Örnek Cevap:

Proc dosya sistemi veya procfs, Linux işletim sistemlerinde çekirdek veri yapılarına bir arayüz sunan özel bir dosya sistemidir. Bu dosya sistemindeki dosyaların çoğu salt okunur olsa da, bazıları yazılabilir, yani çekirdek değişkenlerinin değiştirilmesine izin veriyorlar. Ayrıca, procfs, çekirdeğin mevcut durumunu yansıtan özel dosyalardan oluşan bir hiyerarşiye sahiptir.

15. Sistem Yönetiminde Ormanlar ve Ağaçlardan Ne Anlıyorsunuz?

Görüşmeyi yapan kişi, ağlarda kullanılan ağaç ve ormanlardan haberdar olup olmadığınızı inceler.

1. İpucu: Ağaçların ve ormanların anlamını sağlayın

2. İpucu: Ormanların ve ağaçların nasıl ilişkili olduğunu gösterdiğinizden emin olun

Örnek Cevap:

Bir ağaç, geçişli bir güven hiyerarşisinde birbirine bağlanan bitişik bir ad alanında bulunan bir veya birkaç etki alanı veya etki alanı ağacından oluşur. Öte yandan orman, ortak bir genel kataloğu, dizin yapılandırmasını, mantıksal yapıyı ve dizin şemasını paylaşan bir ağaç koleksiyonuna atıfta bulunur.

16. NTFS ve FAT arasındaki fark nedir?

Görüşmeyi yapan kişi, FAT ve NTFS’ye aşinalığınızı değerlendirir. FAT ve NTFS’yi tanımlayın. Bu iki terim arasında net bir ayrım yapın.

Örnek Cevap:

NTFS, Windows tarafından kullanılan mevcut dosya sistemini ifade eder. Bu dosya sistemi, bir diski doldurabilmeniz için güvenlik izinleri, yedekleme ve kotalar gibi çeşitli özellikler sunar.

FAT, Microsoft tarafından geliştirilen ve esas olarak XP sürümüne kadar olan Windows işletim sistemlerinde kullanılan daha eski bir dosya sistemidir. FAT, NTFS tarafından sağlanan güvenlik ve yedekleme gibi temel özelliklerin çoğunu sunmaz.

17. Antivirüs Yazılımları ve Güvenlik Duvarı Arasındaki Farkı Açıklayınız

Bir sistem yöneticisinin güvenlik duvarı ve antivirüs gibi araçlardan haberdar olması gerekir ve görüşmecinin burada test ettiği şey tam olarak budur. Bir virüsten koruma ve güvenlik duvarı tanımlayın. Aralarındaki farkı sağladığınızdan emin olun.

Örnek Cevap:

Antivirüs, bir bilgisayarı virüslerden korumak için tasarlanmış bir programdır. Bir bilgisayara yüklendikten sonra, virüsten koruma yazılımı internetten, harici depolama aygıtlarından veya diğer kaynaklardan gelen herhangi bir tehdidi belirlemek için sistemi sürekli olarak izler.

Güvenlik duvarı, bir sistemi bilgisayar korsanlarından, davetsiz misafirlerden veya yabancılardan koruyan bir programdan oluşur. Bu kaynaklardan gelen saldırılar, hassas ve değerli bilgileri çalmaya veya yok etmeye yönelik virüsler veya yetkisiz erişim olabilir. Güvenlik duvarları yazılım veya donanım olarak gelir. Kuruluşlar tüm sistemlerini korumak için bir donanım güvenlik duvarı kurarken, bir bilgisayara bir yazılım güvenlik duvarı kurulur.

18. VOIP’den Ne Anlıyorsunuz?

Yetkili bir sistem yöneticisinin internet protokolüne aşina olması gerekir. Görüşmecinin burada değerlendirmek istediği şey budur. VOIP’in anlamını tanımlayın. Bu protokolün farkında olduğunuz izlenimini verin.

Örnek Cevap:

VOIP, İnternet Üzerinden Ses Protokolü’nün kısaltmasıdır. İnsanların telefon görüşmeleri için bir iletim aracı olarak interneti kullanmalarına yardımcı olan bir yazılım ve donanım kategorisidir. Bu, geleneksel devre iletimleri yerine bir IP üzerinden paketlerdeki verileri ileterek gerçekleştirilir.

19. Tracert’in Nasıl Çalıştığını Açıklayın

Burada, görüşmeci bir tracert hakkındaki anlayışınızı ve nasıl çalıştığını test eder. Bir tracert tanımlayın. Bir izleyicinin işlevselliğini tanımlayın.

Örnek Cevap:

Tracert veya traceroute, bir bilgi istemi kullanılarak başlatılabilen bir komut satırı aracından oluşur. IP paketlerinin hedeflerine götürdüğü yolu izlemek için kullanılır. Bir Tracert komutu, belirli bir hedefe ICMP yankı paketleri göndererek bir rotayı izler. Sonunda komut, bağlantı zincirinin nerede durduğunu belirlemenize yardımcı olur.

Genel Sistem Yöneticisi Mülakat Soruları

Unutmadan..

Bu görüşme sorularını sistem yöneticisine sormak, görüşmecinin adayları değerlendirmesine ve sistem yönetimine aşinalık düzeylerini belirlemesine olanak tanır. Ayrıca, bu sistem yöneticisi mülakat soruları, her adayın deneyim düzeyinin bilinmesine yardımcı olacaktır. Bu anlayış, sistem yöneticisi pozisyonu için en iyi kişiyi belirlemede çok önemlidir.

Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Mülakat Soruları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir