Menü Kapat

Şirketimiz Hakkında Ne Biliyorsun?

İşverenler “Şirketimiz hakkında ne biliyorsunuz?” diye sormayı severler. iş görüşmesinde duymak istedikleri ve duymak istemedikleri birkaç şey var. Bu nedenle, bu makalede, bu soruya nasıl harika bir yanıt verileceğini açıklayacağım. Olası tuzaklardan ve hatalardan kaçınarak…

Ardından “şirketimiz hakkında ne biliyorsunuz?” sorusuna verilecek 3 örnek cevaba bakacağız. Böylece pratik yapabilir ve kendi cevabınızı bulabilirsiniz.

İşverenler Neden “Şirketimiz Hakkında Ne Biliyorsunuz?” Sorusunu Soruyor?

İşverenlerin bu soruyu mülakatlarda sormalarının birkaç nedeni vardır. İlk sebep, başvurmadan önce biraz araştırma yaptığınızdan emin olmak istemeleridir. Ne tür bir iş bulduklarına bakmadan veya umursamadan günde 100 pozisyona başvuran birini istemiyorlar. İşverenler motive olacak ve işinde çok çalışacak birini istiyor. Ve iş aramayı düşünüp düşünmediğinizi ve başvurmak için özel nedenleriniz olup olmadığını anlarlar. O zaman işlerini gerçekten sevme olasılığınız daha yüksektir. Oysa, çevrimiçi bulabileceğiniz kadar çok işe rastgele başvuruyorsanız, işlerini sevmeme olasılığınız daha yüksektir… Bu da ayrılabileceğiniz, motivasyonunuzu kaybedebileceğiniz vb. anlamına gelir. İşverenler bunu böyle görüyor. 

Bu yüzden şirketler her zaman iş aramalarında dikkatli ve seçici olan birini isterler. Şirketleri hakkında hiçbir şey bilmiyorsanız, neden mülakat yapmak istediniz? Veya onlar için çalışmaktan nefret etmeyeceğinizi nereden biliyorsunuz? Bu yüzden “şirket hakkında ne biliyorsun?” diye soruyorlar. Bu mülakat için ne kadar araştırma ve hazırlık yaptığınızı görmek için. Ve onları etkilemek için, şirketleri hakkında okuduğunuz belirli ve isim gerçekleri ve ayrıntıları almaya hazır olmanız gerekir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başka İşlere Başvurdunuz mu? 

“Başka işlere başvurdunuz mu?” sorusu mülakatlarda işe alım uzmanlarının sıklıkla merak ettikleri sorulardan biri. Bunu sormalarının bazı nedenleri var. Soruyu en iyi karşılayacak 10 cevap önerisi şuan yazımızın içerisinde. Soruya dair tüm detaylar hakkında cevap bulabilirsin. Şimdi işe alım uzmanlarının bu soruyu sorma sebepleriyle devam edelim.

“Şirketimiz Hakkında Ne Biliyorsunuz?” Sorusuna Nasıl Cevap Verilir? 

Şirketimiz hakkında ne biliyorsun?” sorusuna en iyi cevap şirketi araştırırken bulduğunuz, onların işlerini anladığınızı ve başvurmadan önce kuruluşlarını tanıdığınızı gösteren belirli gerçekleri belirtmektir. Şirket web sitesinde, sosyal medya kanallarında, haberlerde ve daha fazlasında keşfettiğiniz gerçekleri adlandırabilirsiniz.

İşte iyi bir cevabın kulağa nasıl geleceğine dair bir örnek.

“Şirket hakkında ne biliyorsun” örnek cevap:

“Web sitenizde, Türkiye’deki en iyi Güvenlik şirketlerinden biri olduğunuzu ve xxx ve yyy gibi en büyük teknoloji şirketlerinden bazıları da dahil olmak üzere 40’tan fazla Fortune 500 şirketine hizmet verdiğinizi okudum. Ayrıca, finansal kurumlar için de bu hizmetleri sağlamaya yönelik olarak genişlemek istediğinizden bahseden yakın tarihli bir haber makalesi okudum. Bu doğru mu? Ve bana bunun hakkında daha fazla bilgi verebilir misin?

Bu, “Bu şirket hakkında ne biliyorsun?” sorusuna harika bir örnek cevaptır. Çünkü araştırma yaptığınızı ve şirketleri hakkında belirli gerçekleri adlandırabildiğinizi gösteriyor.

Bu, görüşmeyi, işe alma müdürünün sizi bir iş arkadaşı ve işe alması gereken biri olarak görmesine yardımcı olacak karşılıklı bir sohbete dönüştürür!

Yanıtınızda Söylenmemesi Gerekenler

“Şirketimiz hakkında ne biliyorsun ? ” Kesinlikle hiçbir şey bilmiyorsanız, işi alma şansınızı öldürür. Hiç araştırma yapmadıysanız ve yalan söylemeye ve örtbas etmeye çalışırsanız, durum daha da kötüdür. Bu yüzden şirket hakkında birkaç şey bildiğinizden emin olun. Bu soruya hazırlanmak için sadece 5 dakikalık araştırma yapmanız yeterlidir. Ve son olarak, doğru olmayan şeyler söylemek de işe alınma şansınızı azaltacaktır. Görüşmeye 10 gerçekle girip yarısını yanlış yapmaktansa, emin olduğunuz bir veya iki gerçeği bilmek daha iyidir. Bu yüzden basit tutun ve şirket hakkında 2-3 temel gerçeği öğrenin.

Bu Soruyu Cevaplarken Bahsedilmesi Gereken Gerçekler

Yukarıda bahsetmiştim, yanıtlayabileceğiniz birkaç gerçeğe sahip olmak için yalnızca birkaç dakikalık iyi bir araştırma gerekir. Ama tam olarak ne aramalısınız?

Bu soruya hazırlanmak için şirketin web sitesine gidip şunları aramanızı öneririm:

 • Ne satıyorlar ya da nasıl para kazanıyorlar?
 • Tipik müşterileri kimdir?
 • Yaklaşık kaç çalışanı var?
 • Ne zaman kuruldular?
 • En büyük rakiplerinden bazıları kimler ve kendilerini farklı kılmak için herhangi bir şey yapıyorlar mı?
 • Şirket web sitesinde bir misyon beyanları var mı? Nedir?

Bunlar sadece birkaç örnek. Şirketin diğer alanlarını da araştırabilirsiniz. Bu soruyu sorduklarında yanıtlayabileceğiniz birkaç gerçeğe ihtiyacınız var. Onlara onlar hakkında okuduğunuzu ve görüşme yaptığınız şirketi tanıdığınızı gösterin. Amaç işte bu.

Şirket Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinmek İçin Sosyal Medya Profillerini Kullanın

Burada son gelişmeler hakkında bazı benzersiz bilgiler bulabilirsiniz ve bundan bahsetmek, şirket hakkında bildiklerinizi yanıtlarken diğer iş arayanların arasından sıyrılmanıza yardımcı olabilir.

Şirket adını Google Haberler’de arayın

Bu, yeni projeler, duyurular, büyüme raporları ve şirketini tanımak için zaman ayırdığınızı göstermek için adlandırabileceğiniz diğer harika bilgiler gibi şirket hakkında daha da alakalı yeni bilgiler bulmanıza yardımcı olacaktır.

“Şirketimiz Hakkında Ne Biliyorsunuz?” Sorusuna Örnek Mülakat Cevapları

Artık ne söyleyeceğinizi ve ne söylemeyeceğinizi bildiğinize göre, şirketleri hakkında ne bildiğinizi sorduklarında daha fazla örnek mülakat yanıtlarına bakalım. Daha önce bir örnek cevaba baktık, ancak kendi cevabınızın kulağa doğru geldiğinden %100 emin olabilmeniz için size birkaç tane daha vermek istiyorum. Bunların hepsi görüşmeciyi etkileyecek iyi cevaplar. Görüşmeye hazırlanırken bunlara benzer bir cevap bulmaya çalışın.

“Şirketimiz hakkında ne biliyorsunuz?” örnek cevap 1:

“En büyük ERP yazılımı sağlayıcılarından biri olduğunuzu biliyorum ve CEO’nuzun birçok küçük işletmenin bordroya gereğinden çok daha fazla para harcadığını ve bunun büyümelerine zarar verdiğini fark ettiği 2012’de kuruldunuz. Web sitenizin “hakkımızda” sayfasındaki hikaye ilginçti ve ne kadar hızlı büyüdüğünüze bağlı olarak bu ürüne büyük bir ihtiyaç varmış gibi görünüyor. Geçen yıl iki katına çıktığını okudum ve bu yıl da aynı şeyi yapma yolundasın.”

“Şirketimiz hakkında ne biliyorsunuz?” örnek cevap 2:

“Şirketinizin Türkiye’deki en büyük yatırım bankalarından biri olduğunu biliyorum. Web sitenizde okuduklarıma göre dünya çapında 25.000 çalışanınız var. Aynı sektörde çalıştığım için şirketinizi birkaç yıldır tanıyorum. Şirketiniz bu sektörde aklıma gelen isimlerden biri, bu yüzden web sitenizde yayınlandığını görünce bu işe başvurmak için heyecanlandım.

Yukarıdaki örnek cevapları takip ederseniz, araştırmanızı yaptığınızı gösterin. Ve ne tür bir şirketle görüşme yaptığınızı bilin. Bu soruda başarılı olursunuz. Bu, cevaplanması en zor mülakat sorularından biri değil ve cevabınız az önce incelediğimiz iki örnek cevaba benziyorsa, işvereni etkileyeceksiniz.

“Şirket Hakkında Ne Biliyorsunuz?” Sorusunu Cevaplarken Öne Çıkmak İçin Gizli Bir Strateji

Artık bu mülakat sorusunu nasıl cevaplayacağınızın temellerini biliyorsunuz. Ancak, bunu yanıtladığınızda sizi gerçekten sevmelerini sağlamak için kullanabileceğiniz bir taktik var. 

İşte burada…

Onlara iltifat edebilir veya işlerine başvurmak ve şirketlerinde mülakat yapmak için neden heyecanlandığınızı tam olarak gösterebilirseniz, bu, yanıtınızı daha da iyi hale getirecektirBunun yukarıdaki örnek cevap #2’de olduğunu fark edeceksiniz. Bir işe alım müdürüne, “Şirketiniz bu sektörde aklıma gelen isimlerden biri” dediğinizde, bu büyük bir iltifattır. Bu şirket için çalışmaktan gurur duymalarını sağlayacak ve bu işte motive olacağınız ve çok çalışacağınız konusunda onlara güvence verecek! İşverenlerin mülakatlarda aradığı birkaç önemli faktör vardır ve en büyüklerinden biri şudur: Bu işi gerçekten istiyor gibi görünüyor musunuz? İş arayanların çoğu , işi yapabileceklerini kanıtlamayı düşünür. Ancak, istediğinizi kanıtlamadığınız sürece işverenler sizi işe almayacaktır. İşverenler, gerekli deneyime sahip olsanız bile birkaç ay sonra işi bırakan, çok çabalamayan, zehirli bir tavır sergileyen vb. birini işe almaktan korkuyor.

Yine de doğru olmayan bir iltifat etmeyin…

150’den az çalışanı olan bir bankayla konuşuyorsanız ve onlara bankacılıkta tanıdığınız en büyük isimlerden biri olduğunu söylerseniz, sizin deli olduğunuzu düşüneceklerdir. Bu yüzden doğru olanı seçin. Onların boyutu olmak zorunda değil. “Eskiden burada çalışan birini tanıyorum ve şirket kültürünüz ve çalışanlarınızı nasıl desteklediğiniz hakkında harika şeyler söylüyorlar” diyebilirsiniz .Bu doğruysa, yerel toplulukta iyi tanındıkları için onlara iltifat edebilirsiniz. Küçük ama hızlı büyüyen bir firmaysa, hızlı büyümeleri için onlara iltifat edebilirsiniz. Bu şirketle konuşmaktan gerçekten heyecan duyuyoruz. Sizinle konuşmak için onları heyecanlandırmanın yolu budur!

Yukarıdaki adımları ve örnek yanıtları izlerseniz, “şirketimiz hakkında ne biliyorsunuz?” sorusuna kazanan bir yanıtınız olacaktır.

Hızlı Talimatlar: “Şirketimiz Hakkında Ne Biliyorsunuz?”

 1. Görüşmeciye anlatabileceğiniz, şirket hakkında iki veya üç özel gerçek seçin.
 2. Şirket web sitesinde, sosyal medya profillerinde veya Google Haberler’de şirket adını arayarak gerçekleri araştırabilirsiniz.
 3. Cevabınızı kısa ve öz tutun; %100 doğru olmayan beş veya altı olgudan bahsetmektense çok iyi bildiğiniz iki olguyu adlandırmak daha iyidir.
 4. Cevabınızı görüşmeciye yöneltilen bir soruyla bitirmeyi düşünün. Bu, görüşmeyi daha rahat, ileri geri bir sohbete dönüştürecektir.
 5. Emin olmadığınızı veya şirket hakkında hiçbir şey bilmediğinizi asla söylemeyin. Bu, mülakatta reddedilmenize neden olur.
 6. Onlar hakkında bildiklerinizi yanıtlarken şirkete iltifat etmeye çalışın. Bunu, iyi bilinen veya saygı duyulan bir şeyi adlandırarak yapabilirsiniz.
 7. Cevabınızı uygulayın; hiçbir şey ilk seferde mükemmel çıkmaz.

Benzer veya Devamında Sorulabilecek Favori Mülakat Soruları

Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Mülakat Soruları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir