Menü Kapat

Şirkete Neler Getirebilirsiniz?

Şirkete Neler Getirebilirsiniz?

Her iş görüşmesinde, “Şirkete neler getirebilirsiniz?” sorusu ile karşılaşabilirsiniz. Bu en yaygın mülakat sorularından biridir. Bu yüzden mülakat sürecinden önce buna hazırlanmalısınız. Bunun gibi bir soru adayların kafasını karıştırabilir, bu yüzden yardım etmek için buradayız.

Şirket, işi halletmenize yardımcı olacak hangi becerilere ve niteliklere sahip olduğunuzu gerçekten anlamaya çalışıyor. Aşağıda, sorunun nasıl sorulduğunu ve onu yanıtlamanın en iyi yolunu ele alacağız.

Her görüşme sorusunun nasıl sorulduğunu dikkatlice dinleyin. Küçük farklılıklar cevabı etkileyebilir. Burada, ortaya çıkabilecek her bir senaryoyu yanıtlamak için ipuçlarıyla birlikte birkaç örnek verilmiştir.

Şirkete Neler Getirebilirsiniz?

İşe alım müdürü size becerilerinizi sorarsa, hangi konuda uzman olduğunuzu ve bunun açık rolle ne kadar alakalı olduğunu araştırır. Becerilerinizi tartışan bir cevap verdiğinizde, işi bitirme yeteneğinize odaklanın. Geçmişte kazandığınız ödülleri veya aldığınız övgüleri gündeme getirmek için harika bir zaman.

İşe alım yöneticileri, iş tanımına uyan herhangi bir kurs veya dereceniz hakkında bilgi almak ister. Örneğin, bir proje yöneticisiyseniz, PMP’niz var mı? Veya bir grafik tasarımcıysanız, hangi programlarda ustalaştınız?

Sahip olduğunuz becerileri listelemek yerine, geçmiş iş deneyimlerinden örnekler verdiğinizden emin olun. Cevabınızla her zaman bağlam sağlayın. İş tanımına uygun becerilerinizi tartıştıktan sonra, sosyal becerileri de tartışabilirsiniz. Yumuşak beceriler terimini hiç duymadıysanız, işte en yaygın olanların bir listesi.

 • İletişim yetenekleri
 • Kişilerarası becerileri
 • uyarlanabilirlik
 • Takım çalışması
 • Yaratıcılık
 • Problem çözme
 • Zaman yönetimi
 • İş etiği
 • Detaylara dikkat
 • Liderlik

Yukarıdakilere benzer şekilde, sahip olduğunuz yumuşak becerilerden bahsederken, bu alanlarda neden güçlü olduğunuza dair bir açıklama yapın. Herkes becerileri listeleyebilir, ancak gerekenlere sahip olduğunuza dair bazı kanıtlar göstermek büyük bir izlenim bırakabilir.

İlginizi çekebilir: Özgeçmişte sosyal beceriler nasıl listelenir?

Şirkete hangi nitelikleri getirebilirsiniz?

Niteliklerinizi soran işe alım yöneticileri, diğer adayların eksik olabileceği şirkete neler getirebileceğinizi bilmek ister. Görüşmecinin duymak istediğini düşündükleri bir dizi nitelik veya özelliği sallamaya hazır olmayan bir aday bulmak zor. Yine de gerçeği arıyorlar.

Mülakat sorusunu yanıtlamadan önce, deneyiminizi ve yaptığınız işveren araştırmasıyla ne kadar örtüştüğünü düşünün. Niteliklerinizle ilgili bir soru için hazır bir örnek cevabınız olmalıdır. Muhtemelen bu, mülakatlarınızdan birinde size sorulacak.

Deneyimlerinizi ve geçmişinizi tartışırken, işe alım görevlisine kişiliğinizi göstermek istersiniz. Aynı beceri ve niteliklere sahip çok sayıda başvuru sahibi var, bu nedenle sizi en iyi seçenek yapan şeye odaklanın. Niteliklerinize ve bunları role nasıl uygulayacağınıza dair profesyonel örnekler verin.

Cevabınızın gereken niteliklerle eşleşmesi için iş tanımını güçlü bir şekilde anladığınızdan emin olun. Örneğin, bir grup ortamında çalışacaksanız, sadece bir takım oyuncusu olduğunuzu söylemeyin. Bunun yerine, birden fazla ekip üyesiyle başarılı bir şekilde projeler üzerinde çalışma deneyiminiz olduğunu gösteren önceki bir çalışmadan bir hikaye kullanın.

İşgücünde yeniyseniz, işe alım yöneticisine açık pozisyon için uygun olacağınızı gösteren yaşam başarılarını veya stajları kullanın. Sırf o sektörde hiç çalışmamış olmanız, iş için nitelikli olmadığınız anlamına gelmez. Örneğin: baskı altında iyi performans göstermek.

Stres altında olduğunuz ve iyi performans gösterdiğiniz bir veya iki durumu tekrar düşünün. Basit bir görev olsa bile, sonuçtan ve nasıl değerli bir katkıda bulunduğunuzdan bahsedin.

Unutmayın, nitelikler ve beceriler benzerdir ancak aynı değildir. Cevabınızı formüle etmeden önce hangi iş görüşmesi sorusunun sorulduğunu dikkatlice dinleyin.

Stresle iyi başa çıkma, meslektaşlarınızla iyi çalışma ve ekstra sorumluluk alma isteğiniz gibi güçlü yönleri tartışın. İşe alımcılar, zorluklarla başa çıkabileceğinizi ve zorlu durumların üstesinden gelme güvenine sahip olduğunuzu gösteren özellikler arıyor.

Şirket İçin nasıl bir varlık olabilirsiniz?

Nasıl bir varlık olabileceğiniz sorulduğunda, yukarıdaki mülakat sorularına verdiğiniz yanıtları birleştirmek istiyorsunuz.

Bunu soran görüşmeciler, becerilerinizi ve niteliklerinizi duymak ister. Cevabınız nasıl bir çalışan olacağınızı ve kariyerinize olan tutkunuzu yansıtmalıdır.

İşte bu soruya verdiğiniz yanıttan en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğinize dair birkaç ipucu:

 • Şirket ve rol için arzunuzu ve coşkunuzu gösterin.
 • Önceki rollerden örneklerle kuruluşa nasıl fayda sağlayacağınızı açıklayın.
 • Farklı türdeki zorluklarla başa çıkma yeteneğinizi tartışın.
 • Esnekliğinize ve bireysel gelişiminize nasıl yardımcı olduğuna dair örnekler kullanın.
 • Herhangi bir ilgili başarı veya hedef belirtilmelidir.

“Şirkete Neler Getirebilirsiniz?” Hakkında Son Düşünceler

Başvurduğunuz şirket ne olursa olsun, işe katabileceğiniz değeri gösteren bir yanıt almanız gerekecektir. Kendiniz hakkında konuşurken ve şirketleri hakkında sahip olduğunuz bilgiler arasında bir denge kurmaya çalışın. Bu,  işe alma yöneticisine sahip olduğunuz değerleri ve bunların kuruluşun misyonuyla nasıl uyumlu olduğunu gösterme fırsatınızdır.

Mülakatı yapan kişiyi etkilemek için sadece birkaç dakikanız olacak, bu yüzden onları sayın. Cevaplarınızı hazırlayın, böylece çok fazla hata yapmadan amacınızı anlatabilirsiniz.

Mülakatlarda En Sık Sorulan Sorular

Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Mülakat Soruları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir