Menü Kapat

SEO Uzmanı Mülakat Soruları ve Başarı İpuçları

Bir SEO görüşmesine nasıl hazırlanırım?

İş görüşmenizde karşılaşabileceğiniz 10 SEO Uzmanı Mülakat Soruları ve cevaplarını inceleyerek başlayalım.

Arama motoru optimizasyonu , gelişmeyi asla bırakmayan bir alandır. SEO ajanslarından birinde iş bulmaya çalışırsanız, arama motoru optimizasyonundaki en son trendler hakkındaki bilginizi göstermeniz gerekecektir. Web sitelerini on yıl önce nasıl optimize ettiğimizi değil, bugün web sitelerini nasıl optimize edeceğinizi anladığınızı görmeliler.

SEO Uzmanı Mülakat Soruları ve Başarı İpuçları

SEO’yu Tanımlayın. Sizin İçin Ne Anlama Geliyor?

Temel tanımın (arama motoru optimizasyonu, konumları iyileştirmeye ve Google’dan gelen trafiği en üst düzeye çıkarmaya çalışmak) yanı sıra, yanıtınızda sosyal medya gibi diğer trafik kaynaklarını da ele almalısınız, çünkü bunlar üzerindeki sıralamayı da etkileyebilirsiniz ve bunlar onlarla düzgün çalışırsa bir sürü trafik getirebilir.

SEO Neden Her İşletme İçin Önemlidir?

Trafik yoksa iş de yok. Ve başka hiçbir trafik, özellikle Google olmak üzere arama motorlarından gelen organik trafiğin yanı sıra dönüşüm sağlamaz. Görüşmecilere, trafik sayıları ile işletmenin gelirleri arasındaki ilişkiyi anladığınızı gösterin.

İdeal bir durumda, doğrudan temel işlerine atıfta bulunmalısınız. -SEO’nun iş modellerinde oynadığı rol nedir ve düzgün yapılırsa ne gibi bir fark yaratabilir.

WordPress ve Joomla Hakkında Ne Düşünüyorsunuz? Sayfa İçi SEO Hakkında Konuştuğumuzda Hangi CMS En İyisidir?

İyi bir SEO uzmanı olarak, kullandıkları içerik yönetim sisteminden bağımsız olarak herhangi bir web sitesini optimize edebilmelisiniz. Görüşmecilerinizin tüm yaygın CMS ile çalışabileceğinizden ve erişiminiz olan her web sitesini optimize etmeye hazır olduğundan emin olun.

Bununla birlikte, WordPress en popüler çözümdür, en fazla SEO eklentisine sahiptir (çok fazla fark yaratmazlar ancak işinizi kolaylaştırabilirler) ve bu nedenle arama motorları için uygun şekilde optimize edilmesi en kolay olanıdır.

Web Sitesinin Günümüzde SERP’lerdeki Konumunu Etkileyen Ana Faktörleri Tanımlayın

Kaliteli bir içerik ve web sitesinin topikal otoritesi ile başlamak, herhangi bir günde iyi bir cevap olacaktır. SEO’daki eğilimler her yıl değişir, ancak birinci sınıf içerik (okuyucular için yazılmıştır) ve web sitesi otoritesi, zamanın testinde uzun süre ayakta kalmıştır.

Ardından, güvenli bir web sitesine sahip olmak, hızlı bir web sitesine sahip olmak ve elbette diğer web sitelerinde (geri bağlantılar olarak adlandırılan) güçlü sözlerle biraz otorite kazanmak gibi daha spesifik şeylerden bahsedebilirsiniz.

Arama Motoru Optimizasyonunun Geleceğini Nasıl Değerlendiriyorsunuz?

Bu sorunun iyi bir cevabı yıldan yıla değişir, ancak 21. yüzyılın üçüncü on yılının başında mobil optimizasyon, yerel SEO ve kullanıcı katılımı için gidebilirsiniz. En azından ben öyle düşünüyorum ama yanılıyor da olabilirim çünkü konu SEO’nun geleceğine gelince kimse kesin olarak bir şey bilmiyor.

Web sitesi hızı ve sayfada uzun ortalama süre veya düşük hemen çıkma oranı (nişe bağlı olarak) gibi sayfa içi metrikler de her zamankinden daha önemli bir faktör haline gelecektir. Bu metrikleri cevabınıza dahil edebilirsiniz.

SEO Deyimini Hiç Duymamış Birine SEO’yu Tarif Etmeye Çalışın

Basit bir dil kullanın, teknik terminolojiden kaçının. Bir müşteriyle veya bir potansiyel müşteriyle konuşurken bu beceriye ihtiyacınız olabilir. Bir teknisyenin dilindense, bir iş adamının dilinde konuşmak her zaman daha iyidir.

Bunu her zaman en basit şekilde açıklayabilirsiniz –web sitesini “SEO yaparak”, web sitesine daha fazla potansiyel müşteri getirmeye yardımcı olursunuz ve daha fazla potansiyel müşteri genellikle daha fazla iş anlamına gelir (eğer satış hunileri gerektiği gibi çalışıyorsa).

Hiç Siyah Şapka SEO Teknikleri Kullandınız mı? Cevabınız Evet İse, Onlarla Elde Ettiğiniz Sonuçları Bize Anlatın

Tekniklerin farkında olduğunuzu ancak hiç kullanmadığınızı söylemenizi tavsiye ederim. Siyah şapka SEO ile ilişkili risk/ödül oranının ajansların çoğu müşterisi için uygun olmadığını anladığınızı da söyleyebilirsiniz. Bir mülakattagösteriş yapmaya gerek yok, en azından siyah şapka SEO hakkında konuşurken.

Arama Motorları İçin Optimize Ettiğiniz Bir Web Sitesini Bana Gösterebilir misiniz?

Bu en önemli sorulardan biridir. Daha önce hiç SEO yapmadıysanız, en azından bir miktar başarı ile, işi almanız zor olacaktır. Ama umarım yapmışsındır ve onlara gösterecek bir şeyin vardır.

Çalışmanızı gösterirken, web sitesini optimize etmek için attığınız adımları ve bunun sitenin büyük arama motorlarında nasıl daha iyi bir sıralamaya sahip olduğunu açık bir şekilde açıklamaya çalışın.

Onlara ilerlemeyi izlediğinizi ve her bir web sitesinde tam olarak ne yaptığınızı bildiğinizi gösterin. Adımlarınızı ve sonuçlarınızı takip etmek bu alanda çok önemlidir. İlerlemeyi izlemek için bir araca sahip olursanız, elde ettiğiniz sonuçları göstermek için onlara çizelgeleri gösterebilirsiniz.

Serbest Meslek Sahibi Olmak Yerine Neden Bir Şirkette Çalışmak İstiyorsunuz?

Zor bir soru gerçekten. Gerçek şu ki, gerçek SEO uzmanları kendi web sitelerinde çalışırlar veya hizmetlerini üçüncü taraflara satarlar.

Ancak yeni müşteriler bulmakta zorlanacağınızı, pazarlama ve satışın güçlü yönleriniz olmadığını söyleyebilirsiniz. Ya da sadece kurumsal ortamı tercih ettiğinizi, diğer insanlarla iletişim halinde olduğunuzu ve düzenli bir aylık maaş almak istediğinizi söyleyebilirsiniz…

Hangi Programlama Dillerini Biliyorsun?

Programlama dilleri, bir SEO uzmanının çalışmasında önemli bir rol oynamaz. Temel HTML ve CSS’yi dolaşabildiğiniz sürece, Hazırsınızdır.

Söylemeye gerek yok, yeni şeyler öğrenmek ve yaptığınız her işte daha iyi olmak için çabaladığınızı göstermek her zaman iyidir. Yeni bir programlama dili öğrenmeye çalıştığınızı söylemek işe alım yöneticileri için sadece bir artı olacaktır…

SEO Daha Çok Bir Sanat mı Yoksa Bir Bilim mi?

Bazı insanlar SEO’nun bir bilimden çok bir sanat olduğuna inanıyor. Bunun da ötesinde, bu alandaki iki uzman, ya bir web sitesi için işe yarayan şeyin bir başkası için çalışması gerekmediğinden ya da verilen stratejiyi kara şapka olarak kabul ettikleri için (yasadışı) belirli bir SEO stratejisi hakkında farklı görüşlere sahip olabilir..

Anahtar, görüşmecilerinize bir fikriniz olduğunu, biraz deneyime sahip olduğunuzu ve web sitelerini nasıl optimize edeceğinizi göstermektir. Ancak aynı zamanda yeni teknikleri öğrenmeye her zaman hazır olduğunuzu ve müşterileriyle çalışırken kullandıkları stratejilere bağlı kaldığınızı vurgulamalısınız.

Bir SEO Uzmanı Görüşmesi Yaparken Hatırlamanız Gereken 3 Şey

 • Her zaman görüşler hakkında konuşun, gerçekler hakkında değil. “Benim fikrim, 2021’de çapa metninin önemi yok” demek, “Çapa metin artık önemli değil” demekten çok farklı . Her şeyden eminmiş gibi davranmayın, çünkü bu sektördeki hiç kimse hiçbir şeyden %100 emin olamaz.
 • Sizinle görüşmeyi yöneten kişiyle aynı felsefeye sahip olmaya çalışın. Örneğin, misafir bloglamayı destekliyorlarsa, onu diğer bağlantı kurma biçimlerine de tercih ettiğinizi belirtmelisiniz. İyi bir araştırma, şirkette neyi tercih ettiklerini anlamanıza yardımcı olmalıdır. Müşterilerinin web sitesini kontrol edin, geri bağlantı profillerine ve sayfa SEO’suna bakın ve ajansın optimizasyonla nasıl ilerlediğini anlayın.
 • Siyah şapka SEO’dan bahsetmemeye çalışın. Hepimiz bir gün zirveye ulaşan ve bir diğerini çökerten web sitelerinin hikayelerini duyduk. Siyah şapka SEO bağlantı kurma tekniklerini uyguladığınızda ve bunu büyük ölçekte yaptığınızda tam olarak olan şey budur. Bu teknikleri kendi web sitelerinizde denemekte bir sakınca yoktur. Ancak müşterinin işi tehlikede olduğunda, herhangi bir siyah şapka yönteminden uzak durmalısınız.

Diğer Sorular ve Pratik Test İpuçları

Bir SEO uzmanının işi için mülakat sadece teknik becerileriniz ile ilgili değildir. Bir şirkette çalışacak ve diğer insanlarla etkileşime gireceksiniz. Bu nedenle, işe ve şirketteki diğer insanlara karşı tutumunuz kadar iletişim becerileriniz de önemlidir. İşverenler, tüm bunları değerlendirmek için bazı davranışsal sorular kullanacaklar.

Geçmişte yaşadığınız çatışmalar, baskıyla nasıl başa çıktınız, sıkı bir son teslim tarihiyle nasıl başa çıkmayı başardınız vb. hakkında sorular sorabilirler. Bu soruların daha uzun bir listesi ve bunlara iyi cevaplar için aşağıda listede bulunan sorulara göz atın.

Diğer SEO Uzmanı Mülakat Soruları

 1. Aldığın En Zor Karar Neydi?
 2. Önceki İşinizden Neden Ayrıldınız?
 3. Başka İşlere Başvurdunuz mu?
 4. Sizi Benzersiz Yapan Nedir?
 5. Pozisyonu Nereden Duydunuz?
 6. Nefret Ettiğin Biriyle Çalışabilir misin?
 7. İşe Ne Zaman Başlaya bilirsiniz?
 8. Özgeçmişinde Olmayan Bir Şeyi Anlatır mısın?
 9. Gelecek İçin Amaçların Neler?
 10. Bana Başka Birinin Yapamayacağı Ne Sunabilirsin?
 11. Neden Bu İşte Başarılı Olacağınızı Düşünüyorsunuz?
 12. Stresle ve Baskıyla Nasıl Başa Çıkarsınız?
 13. Arkadaşların Seni Nasıl Tanımlar
 14. En Büyük Tutkunuz Nedir?
 15. Kendinizi 5 Yıl Sonra Nerede Görüyorsunuz?
 16. Bilmemizi İstediğiniz Başka Bir Şey Var mı?
 17. Bir Hayvan Olsaydın Hangisi Olmak İsterdin?
 18. Bu İşi Neden İstiyorsunuz?
 19. Kariyer Hedefiniz Nedir?
 20. En Zayıf Yönleriniz Nelerdir?

Görüşmeyi yapanlar size bir web sitesi, hatta sadece bir HTML kodu göstereceklerdir. Göreviniz, arama motorları için optimize etmenin yolunu önermek olacaktır.

Egzersize sorumlu bir şekilde yaklaşmalısınız. Kodu inceleyin ve web sitesini analiz etmenize ve iyileştirmeler aramanıza olanak tanıyan ücretsiz araçları kullanın. Optimizasyon sürecinde atacağınız adımların bir listesini yapın ve bunları görüşmecilerinize net bir şekilde açıklayın.

Onlara işinizde net bir sisteminiz olduğunu, organize olduğunuzu ve size atayacakları herhangi bir web sitesinde bağımsız olarak çalışabileceğinizi gösterin…

Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Mülakat Soruları

İlgili Makaleler

1 Comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir