Menü Kapat

Sekreter Mülakat Soruları ve Cevapları

sekreterler için iş görüşmesi

Bu makale, yaklaşan iş görüşmenizde sorulması en muhtemel olan bazı Sekreter mülakat soruları ve cevapları özetlemektedir. Bunlar, iyi hazırlanacağınız için pusuya düşmemenizi sağlayacaktır.  

Sekreterler, iş dünyasında her alanın vazgeçilmez bir parçasıdır. Diğer şeylerin yanı sıra toplantılar düzenleyerek ve sunarak, randevu alarak, işe öncelik vererek ve rapor yazarak iş dünyasının işleyişinde büyük rol oynarlar.

Sekreter Mülakat Soruları ve Yanıtları

1. Bu Rol ile Neden İlgileniyorsunuz?

Bu soru ortaya çıktığında, bunu kendinizi satmak için bir fırsat olarak kullanın. Cevabınız, iş için en uygun kişi olup olmadığınızı, görüşmecinin ölçmesine yardımcı olacaktır. Motivasyonunuz olarak parasal veya maddi öğelerden bahsetmekten kaçının. Kuruluşa sizi becerikli yapan şeylerden bahsettiğinizden emin olun.

Örnek Cevap:

İşleri organize etme ve her şeyin yolunda gitmesini sağlama konusunda tutkuluyum. Aynı zamanda hevesli bir zaman tutucuyum ve yıllar boyunca edindiğim deneyim, her şeyin planlandığı gibi gitmesini sağlamamı sağlıyor. Bu becerileri kuruluşa daha fazla düzen getirmek için kullanmayı düşünüyorum.

2. Bir Sekreterin Rolleri Nelerdir?

 Görüşmeci, işinizin neyi gerektirdiğini bilip bilmediğinizi değerlendiriyor. Araştırmanızı önceden yapın ve yalnızca iş tanımındaki rollerden bahsedin. Kuruluş bir iş tanımı sağlamıyorsa, tanıdığınız herhangi bir sekreterin genel rolleri hakkında konuşun.

Örnek Cevap:

Bir sekreter aramayı cevaplar, mesajları alır, günlükleri tutar ve randevuları ayarlar. Ayrıca işleri dosyalar, veritabanlarını yönetir, iş yüküne öncelik verir, raporlar yazıp hazırlar ve toplantılar düzenlerler.

3. Bir Sekreterin Etkili Olması İçin Sahip Olması Gereken Nitelikler Nelerdir?

Burada, bir sekreterin işinde başarılı olması için ihtiyaç duyduğu bazı benzersiz niteliklerden bahsedin.nBahsettiğiniz nitelikler elinizdeki işle ilgili olmalıdır. Özelliklerin işteki görevlere nasıl yardımcı olduğu konusunda net olun.

Örnek Cevap:

Bir sekreterin hırslı bir zaman tutucu olması ve çok düzenli olması gerekir, çünkü her şey onların aktiviteleri ne kadar iyi planlayıp yönettiklerine bağlı olacaktır. Ayrıca iş yükünü ihmal etmeden öncelik sırasına koyabilecek eleştirel düşünen biri olmalıdır.

4. Son Rolünüz Sırasında Hangi Büyük Zorluklarla Karşılaştınız? Nasıl hallettin?

Görüşmeyi yapan kişiye, kuruluş için ek bir sorumluluk değil, bir problem çözücü olacağınızı kanıtlamanız gerekir.

Örnek Cevap:

 Bu alana ilk başladığımda, zor kişiliklerle nasıl başa çıkacağımı bilmiyordum. Bazı çalışanlar, tedarikçiler ve hatta bazen müşterilerle başa çıkmak zor olabilir. Bununla birlikte, farklı türden insanlarla zamanla kolaylıkla ilişki kurmamı sağlayan bir çekiciliği fark ettim ve ustalaştım.

5. Bir Sekreter Olarak Günlük Rutininizi Tanımlayın

Sizi rol için niteliksiz gösteren bir meydan okumadan bahsetmekten kaçının. Çözüme daha fazla odaklanın ve görüşmeciye durumu nasıl ele aldığınızı söyleyin.

Görüşmeyi yapan kişiye tipik bir günün sizin için nasıl göründüğünü anlatın. Cevabınızı işyerindeki faaliyetlere dayandırın.

Örnek Cevap:

Bir sekreter olarak günlük rutinim, işleri dosyalamak, randevuları ayarlamak, aramaları almak ve mesaj almakla ilgili. O gün toplantı varsa tutanak tutmak ve rapor yazmak.

6. Sekreterlik Deneyiminizi Kısaca Anlatın

Görüşmeyi yapan kişi zaten özgeçmişinize sahip olduğundan, uzmanlığınızı açıklayan kişi olmasına izin verin. Bu soru sorulduğunda, iyi olduğunuz ve başardıklarınız hakkında konuşmanız gerekir. İlgili herhangi bir bilgiyi dışarıda bırakmayın.

Örnek Cevap:

Yıllar içinde zaman yönetimi sanatını öğrendim ve iyi kavradım. Bu, her şeyi planlamamı ve her şeyin planlandığı gibi gitmesini sağlamamı sağlıyor. Ayrıca aciliyet duygusuyla işe öncelik verme konusunda da ustalaştım.

7. Bu Rol İçin Nasıl Bir Strateji ve Zihniyet Gereklidir? Örnekle Açıklayın

Görüşmeci, işi yapmak için gerekenlere sahip olup olmadığınızı belirlemek istiyor. Strateji, bunu başarmanın önemli bir parçasıdır. Strateji ve zihniyet işle ilgili olmalıdır. Bu yüzden pratik bir strateji seçin.

Örnek Cevap:

Bir sekreterin düzenli olması ve tüm faaliyetler için uygun bir organizasyona sahip olması gerektiğine inanıyorum. Bu, tüm faaliyetlerin iyi planlanmasını ve sorunsuz çalışmasını sağlayacaktır. Olumlu bir zihniyet, farklı kişiliklerle ilgilenen bir sekreter için çok önemlidir.

8. Bu Meslekte Öngördüğünüz En Büyük Zorluk Nedir?

Mülakatı yapan kişiye bir vizyoner olduğunuzu kanıtlamak için önceden araştırma yapmak en iyisidir. Sizi yetersiz gösteren durumlardan bahsetmekten kaçının. Zorluk için herhangi bir çözüm düşündüyseniz, görüşmeciye söyleyebilirsiniz.

Örnek Cevap:

Her insanın benzersiz bir kişiliği vardır ve bizi insan olarak farklı kılan da budur. Birlikte çalışacağım insanların farklı kişiliklerine hakim olmamın zaman alacağını kabul etmek istiyorum. Ancak, öğrenme sürekli bir süreçtir ve eminim ki uzun vadede herkesle iletişim kurmak için kolay bir zaman geçireceğim.

9. İş Yerinde Nasıl Motive Olursunuz?

Her işyeri kendi payına düşen zorluklarla gelir ve görüşmeci, yolunuza çıkan sorunlu durumlarla nasıl başa çıkacağınızı bilmek ister. Maddi teşviklerden bahsetmekten kaçının. Dürüst ve ilişkilendirilebilir olun.

Örnek Cevap:

Son teslim tarihlerini ve tüm organizasyonel faaliyetlerin programa uygun olmasını bir onur olarak görüyorum. Organizasyon becerilerim ve katkılarım sayesinde organizasyonun geliştiğini görmek bana büyük keyif veriyor.

10. Bu Rolde Başarısız Olduğunuz Bir Zamanı ve Öğrendiğiniz Dersi Tanımlayın

Görüşmeyi yapan kişiye, hesap verebilirlik konusunda güvenilebilecek sorumlu bir kişi olduğunuzu gösterin. Yenilgiyi kabul edebileceğinizi ancak yine de deneyimlerden öğrenebileceğinizi kanıtlayın. Esprili ve akıllı görünmeye çalışan suçlama oyunları oynamayın.Öğrendiğiniz dersi kısaca açıklayın. Dersin başarısızlıkla ilgili olduğundan emin olun.

Örnek Cevap:

Bu alana başladığımda işverenime önemli bir müşteriye mal oldum. Randevu almak için aradılar ve günlüğüm olmadığı için not almayı unuttum. O olaydan beri, çalışma saatleri boyunca her zaman tüm günlüklerimin olmasını sağlarım. Zaman zaman hepimiz unutkan olabildiğimiz için beynime güvenerek her şeyi daha sonra yazmak için beklemiyorum.

11. En Büyük Gücünüz Olarak Neyi Düşünüyorsunuz?

Hepimiz farklı olduğumuz için doğru ya da yanlış cevap olmadığını unutmayın. Kendinizi bir kez daha satmak için bu fırsatı kullanın.Bahsettiğiniz gücün eldeki işle ilgili olduğundan emin olun.

Örnek Cevap:

Farklı durumlara ve ortamlara hızla uyum sağlayabileceğime inanıyorum. Bu beni işimde esnek ve hızlı öğrenen biri yaptı.

12. Önümüzdeki Beş Yılda Kendinizi Nerede Görüyorsunuz?

Burada görüşmeci, kariyer yolunuzu çözüp çözmediğinizi ve büyümek için ne kadar kararlı olduğunuzu görmek istiyor. Hareketli olun ama aşırı hırslı olmayın. Büyüme iş yeri ile ilgili olmalıdır. Görüşme, geçici bir şey aradığınızı varsayabileceğinden, ayrılmaktan bahsetmekten kaçının.

Örnek Cevap:

Önümüzdeki beş yıl içinde, tüm faaliyetlerin iyi planlanmasını ve son teslim tarihlerini karşılamasını sağlayarak daha organize bir organizasyon kurmayı umuyorum. Organizasyona şu anda olduğundan daha fazla düzen getirmeyi umuyorum.

13. Başarıyı Nasıl Ölçersiniz?

Görüşmeyi yapan kişi bu soruyu zihniyetinizi, bakış açınızı ölçmek, hayata ve işinize bakmak için kullanabilir. Başarınızı ölçmek için parasal değer kullanmayın. Cevabınızı kuruluşun amaç ve ilkelerine dayandırdığınızdan emin olun.

Örnek Cevap:

Başarı görecelidir ve her birey için farklı bir şey ifade eder. Ancak başarı, günlük hedeflerimi işaretlediğim ve ay için planladığım şeye ulaştığım zamandır. İş çıktılarım organizasyonu olumlu etkiliyorsa, kendimi başarılı buluyorum.

14. Çalışmalarınızda Gizliliği Nasıl Sağlarsınız?

Bir sekreter olarak gizlilik, çalışma alanınızda temel bir gerekliliktir. Görüşmeyi yapan kişi, işinizin hassas doğasına saygı duyup duymadığınızı bilmek istiyor. Kurumsal etik gerekliliklerine saygı duyduğunuzu ve bunlara uyduğunuzu belirtin. İşyerinde güven oluşturmanın önemini açıklayın.

Örnek Cevap:

Bir sekreter olarak, organizasyonun her seviyesinden çeşitli insanlarla etkileşime giriyor ve etkileşim kuruyorum. Kurumun etik gerekliliklerine bağlı kalmak işimin çok önemli bir parçasıdır. Paylaşmamam gereken bilgileri paylaşmaktan kaçınırım.

15. Görevinizdeki Hataları Nasıl Kontrol Edersiniz?

Görüşmeci bu tip sekreter mülakat soruları ile, işinizde ayrıntılara dikkat edip etmediğinizi ve doğruluğu takdir edip etmediğinizi bilmek ister.

Örnek Cevap:

Çalışmamda bir hata fark ettiğimde, işleri düzeltmenin ilk adımı bir hata olduğunu kabul etmektir. Ancak, derhal değişiklik yapıyorum ve neden olduğum rahatsızlıklar için özür dilerim.

16. Hedefinize Ulaşmak İçin Farklı Faaliyetler Planlamanız Gereken Bir Durumla Karşılaştınız mı?

Bu soru ortaya çıktığında, görüşmeci işe öncelik verme yeteneğinizi test etmek ister. İyi bir zaman tutucu olduğunuzu belirtin. Son olarak işinizde geniş bir deneyime sahip olduğunuzu gösterecek şekilde yanıtlayın.

Örnek Cevap:

Bu alanda uzun yıllar çalıştıktan sonra, tüm organizasyonel faaliyetlerdeki aciliyet duygusunu anlıyor ve takdir ediyorum. İş yükünü hiçbir kısmı ihmal etmeden organize edebilirim.

17. İşinizden Memnun Kalmadığınızda Ne Yaparsınız?

Bu, mükemmel çalışma standartlarına bağlılığınızı test eden davranışsal bir sorudur. Yüksek çalışma standartlarını takdir ettiğinizi gösterin.

Örnek Cevap:

Bazen iş çok bunaltıcı olabilir. Kendimi motive etmenin yollarını buluyorum. Zaman zaman ara vermek de yeni bir bakış açısı kazanmaya ve yeniden enerji kazanmaya yardımcı olur.

18. İşle birlikte gelen Stres ve Baskıyla Nasıl Başa Çıkıyorsunuz?

İşe alım uzmanı bu tip sekreter mülakat soruları ile, çalışma standartlarınızı korurken baskı altında ne kadar iyi başa çıktığınızı ölçmek ister. Tüm baskıların ortasında işinizi yönetebileceğinizi gösterin.

19. Sorunsuz çalışmak için hangi Kaynaklara ihtiyacınız olacak?

Cevabınız, görüşmecinin sizi işiniz için en iyi nasıl donatacağını bilmesine yardımcı olacaktır.

Örnek Cevap:

Kuruluşun, tüm çalışanları görevlerini kolaylıkla yapmaları ve çıktıları karşılamaları için donatma konusunda övgüye değer bir iş çıkardığına inanıyorum. Buradaki geçişin açık iletişim hatları ile sorunsuz olacağına ve mükemmel bir çalışma deneyimine sahip olacağına inanıyorum.

20. Bu iş için en uygun kişinin kendiniz olduğunu düşünüyor musunuz?

Güveniniz test edildiğinden, bu soruyu cevaplarken cesur olmak en iyisidir. Kuruluşa sunmanız gereken benzersiz şeylerden bahsedin. Cesur olun.

Örnek Cevap:

Bu alanda uzun yıllar çalıştım ve bu organizasyonu başka bir seviyeye taşımak için engin bilgi ve deneyime sahip olduğumu düşünüyorum.

Diğer Sekreter Mülakat Soruları

 1. En Güçlü Özelliğiniz Nedir?
 2. Neden Bizimle Çalışmak İstiyorsunuz?
 3. Yönetim Tarzınız Nedir?
 4. Nefret Ettiğin Biriyle Çalışabilir misin?
 5. Bir Hayvan Olsaydın Hangisi Olmak İsterdin?
 6. Aldığın En Zor Karar Neydi?
 7. Bu İşi Neden İstiyorsunuz?
 8. Başka İşlere Başvurdunuz mu?
 9. Pozisyonu Nereden Duydunuz?
 10. Kendinizi 5 Yıl Sonra Nerede Görüyorsunuz?
 11. Gelecek İçin Amaçların Neler?
 12. İşe Ne Zaman Başlaya bilirsiniz?
 13. Özgeçmişinde Olmayan Bir Şeyi Anlatır mısın?
 14. Stresle ve Baskıyla Nasıl Başa Çıkarsınız?
 15. Sizi Benzersiz Yapan Nedir?
 16. Bize Kendinizden Bahseder misiniz?
 17. Bana Başka Birinin Yapamayacağı Ne Sunabilirsin?
 18. Bu Kalemi Bana Sat
 19. Karşılaşmayı Beklediğiniz Zorluklar Neler?
 20. Kariyer Hedefiniz Nedir?

Unutmadan..

İyi hazırlandığınızda, görüşmeniz sırasında kolay bir zaman geçireceksiniz. Ayrıca pusuya düşürüldüğünüzü de hissetmeyeceksiniz. Ne bekleyeceğiniz konusunda size fikir vermesi için bu soruları kullanın.

Bu makalede yaklaşan iş görüşmenizde karşılaşabileceğiniz sekreter mülakat soruları ve cevaplarını yayınladık. Daha fazla bilgi için mülakat soruları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Mülakat Soruları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir