Menü Kapat

Satın Alma Müdürü Mülakat Soruları ve Cevapları

Satın Alma Müdürü iş görüşmelerinde sorulan sorular

Bu mkalede, iyi hazırlanmanıza yardımcı olacak ipuçları ve örnek yanıtlar içeren 20 Satın alma müdürü mülakat soruları listelenmiştir. Cevaplarınızın çok uzun ve kapsamlı olmadığından emin olun. Bu satın alma müdürü mülakat soruları, işverenlerin her adayın satın alma konusunda gerekli bilgi ve deneyime sahip olup olmadığını değerlendirmelerine yardımcı olacaktır.

Ne tür olursa olsun, görüşmenize hazırlanmak önemlidir. Bu iş görüşmesi kariyerinizde önemli bir dönüm noktası olabilir. İlgili tüm soruları okuduğunuzdan ve makul cevaplar verebildiğinizden emin olmalısınız.

İçindekiler

Satın Alma Müdürü Mülakat Soruları ve Yanıtları

1. Bir Tedarik/Satın Alma Yöneticisinin Sahip Olması Gereken Nitelikler Nelerdir?

Görüşmeci bu tip satın alma müdürü mülakat soruları ile, bir satın alma yöneticisinin önemli niteliklerini bilip bilmediğinizi ve bunlara sahip olup olmadığınızı değerlendirmek ister. Kısa bir cevap verin. İyi bir satın alma yöneticisi olmanıza yardımcı olabilecek nitelikleri listeleyin.

Örnek Cevap:

“Satınalma müdürünün problem çözme yeteneği son derece iyi olmalıdır. Maliyet verimliliğini sağlamak için önemli maliyet azaltma taktiklerini bilmelidir. Doğru tedarik stratejisini planlama ve uygulamada iyi olmalıdır. Ayrıca tedarikçiler ve satıcılarla ilişkilerinde şeffaf olmalıdır.”

2. Son Satınalma Müdürü Rolünüz Sırasında Herhangi Bir Büyük Zorlukla Karşılaştınız mı? Nasıl başa çıktınız?

Cevabınız, görüşmecinin problem çözme becerilerinizi ve öngörülemeyen bir zorluğun üstesinden gelebilmeniz için profesyonel olarak bilgi birikiminizi analiz etmesine izin verecektir. Tedarik yöneticisinin karşılaşabileceği zorlukları açıklayarak başlayın. Zorlukların üstesinden gelmek için yaklaşımınızı kısaca belirtin.

Örnek Cevap:

“Bir satınalma müdürü, düşük bütçe, güvenilmez tedarikçiler ve geç teslimatlar gibi çeşitli zorluklarla karşılaşabilir. Son tedarik müdürü rolüm sırasında, tedariklerde gecikmelerle karşılaştığımız ve bu da ürünün piyasaya sürülmesinde genel bir gecikmeye yol açabilecek bir projeyle karşılaştım. Neyse ki, tedarik yönetimi planında zaten alternatif satıcılar listelenmişti.”

3. Proje Boyunca En İyi Satın Alma Uygulamalarını Nasıl Sağlarsınız?

Görüşmeci buna benzer satın alma müdürü mülakat soruları ile, projenin yolunda gitmesi için standart satın alma uygulamalarının yeterince farkında olup olmadığınızı bilecektir. En iyi tedarik uygulamalarını açıklayın. Nasıl uygulayacağınızı kısaca açıklayın.

Örnek Cevap:

“En iyi uygulamaların sırrı, satınalma planlama öncesi ve sonrası ile ilgilidir. Bu nedenle, projenin ekip çalışmasını yansıtacak şekilde bir tedarik planına sahip olmak, roller ve sorumluluklar atamak ve riskleri önceden değerlendirmek, proje boyunca izlenecek harika uygulamalardan bazılarıdır.”

4. Organizasyonun Satın Alma Modellerini Nasıl Belirleyeceksiniz?

İşe alım yetkisi bu satın alma mülakat sorusu ile, organizasyonun satın alma modelini takip edip etmeyeceğinizi veya kolayca kendinize atlayıp atlamayacağınızı bilmek ister. Yapılacak en iyi şey, satın alma modelini analiz etmek ve değişiklik gerektiren alanları işaretlemek için değerlendirmektir. Harcama analizini açıklayarak cevabınıza başlayın. Bir uzman gibi görünmek için satın alma modelini belirlediğiniz bazı araçlar ve teknikler ekleyin.

Örnek Cevap:

“Harcama analizi oluşturularak satınalma modeli belirlenebilir. Belirli ekipman ve kaynaklar için ayrılan para miktarı gibi değerli bilgileri analiz etmeye yardımcı olur. Harcama analizi için en iyi araç, MS Excel elektronik tablolarındaki PivotTable’lardır.”

5. Tek Bir Satıcıdan Satın Alırsak Fiyatın Adil Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Cevapladığınız şeye göre, görüşmeci, tek bir satıcıdan satın almanın karlı olup olmadığına karar verecek kadar yetenekli olup olmadığınızı değerlendirmeye çalışacaktır. Yalnızca tek bir satıcı seçeneğiniz olacak durumu açıklayın. Takip edebileceğiniz bazı sağlıklı teknikleri listeleyin.

Örnek Cevap:

“Bazen projemiz için ihtiyaç duyduğumuz özelleştirilmiş ürüne sahip tek bir güvenilir satıcı vardır. Bu durumda, birden fazla seçeneğimiz yoktur ve adil bir fiyat noktası sağlamak önemlidir.”

6. Günlük Satın Alma Faaliyetlerini Nasıl Ele Alacaksınız?

Görüşme bu tip satın alma müdürü mülakat soruları ile, günlük satın alma faaliyetlerini verimli ve etkili bir şekilde ele alma konusunda ne kadar yetenekli olduğunuzu değerlendirmeye çalışır. Cevabınıza günlük aktivitelerin önemini açıklayarak başlayın. Ekip çalışmasını, yönetim planını ve performans analizini vurgulayın.

Örnek Cevap:

”Projeyi kontrol altında tutmak için günlük satınalma faaliyetleri son derece önemlidir. Tedarik yönetim planını takip ederek , ekip çalışmasını teşvik ederek ve performansın düzenli analizini yaparak tedarik faaliyetlerinin ele alınması verimli hale getirilebilir.”

7. Satın Alma İle İlgi İlgili En İyi ve En Kötü Şey Nedir?

Herkesin en sevdiği iş hakkında bile en çok ve en az sevdiği bir şey vardır. Görüşmeci burada güçlü ve zayıf noktalarınızı bilmek isteyecektir. Çok açık sözlü olmayın. Profesyonelce yanıtlayın.

Örnek Cevap:

“Satın alma ile ilgili en iyi şey, diğer proje yönetimi faaliyetleriyle nasıl el ele gittiğidir. Ancak en kötüsü, sözleşmeleri izlemenin ve zaman zaman tedariği zamanında sağlamanın ne kadar zor olabileceğidir.”

8. Tedarikçilerle Ne Tür Bir İlişki Tercih Edersiniz?

Görüşmeci buna benzer satın alma müdürü mülakat soruları ile, tedarik ve tedarikçi yönetimi konusundaki etik ve teknik anlayışınızı analiz etmeye çalışıyor. Cevabınız düşüncelerinizi yansıtmalıdır. Tedarikçilerle iyi bir ilişki için yöntemlerinizi kısaca açıklayın.

Örnek Cevap:

“Tedarikçilerle iyi bir ilişki sürdürmek, zamanında teslimatlar ve şirketin itibarı için önemlidir. Ancak, ilişki dengeli ve profesyonel olmalıdır. Kişisel tercihler olmamalıdır.”

9. Bir Maliyet Azaltma Programını Nasıl Yönetirsiniz?

Kaynaklar bütçeyi aştığında bir maliyet azaltma programı işe yarar. Görüşmeyi yapan kişi, satın alma işlemlerini düşük bir bütçeyle yönetebilecek kadar yetenekli olup olmadığınızı bilmek istiyor. Maliyet düşürme programının ne olduğunu açıklayın. Maliyetleri azaltmak için bazı araç ve teknikleri listeleyin.

Örnek Cevap:

“Maliyet azaltma, satın almaların bütçeyle uyumlu hale getirilmesi ile başlar. Maliyetleri azaltmak için öncelikli kaynakların seçilmesi, kaynakların kiralanması gibi çeşitli teknikler kullanılabilir.”

10. Pazar Stratejiniz Nedir ve Nasıl Şekillendireceksiniz?

Pazar stratejisi, sahip olduğunuz pazar bilgileriyle ilgilidir. Görüşmeci bu gibi satın alma müdürü mülakat soruları ile, piyasada nasıl hareket edeceğiniz konusunda yeterli bilgiye sahip olup olmadığınızı öğrenmeye çalışacaktır. Pazar stratejisinin ne olduğunu tanımlayın. İç ve dış koşullara nasıl bağlı olduğunu açıklayın.

Örnek Cevap:

“Pazar stratejisi, belirli kararlar almak için doğru bilgileri kullanmakla başlar. Bu, büyük ölçüde sektördeki rakiplerinize kıyasla konumunuzu belirler. Gelişen endüstri trendlerinin yanı sıra müşteri taleplerine göre şekillenmesi gerekiyor.”

11. Yeni Tedarikçilere Karşı Tedarik Riski Yönetim Stratejiniz Ne Olacak?

Görüşmeyi yapan kişi, cevabınıza göre tedarik zinciri risk yönetimi becerilerinizi güvenilmez olabilecek yeni tedarikçilere karşı değerlendirecektir. Kısa bir cevap verin. Risk yönetimi araçlarının önemini açıklayın.

Örnek Cevap:

“Yeni tedarikçiler, daha az güvenilirlik nedeniyle her zaman risk taşır. Ancak sözleşmeler, profesyonel anlaşmalar, zamanında yapılan değerlendirmeler ve yedek alma gibi bazı araçlar önemli ölçüde yardımcı olabilir.”

12. Bir Sözleşmenin Olması Gerekip Gerekmediğine Nasıl Karar Veriyorsunuz?

Burada görüşmeci buna benzer satın alma müdürü mülakat soruları ile, sözleşmeleri ne kadar tercih ettiğinizi ve satın alma yönetiminde ne kadar önemli olduğunu düşündüğünüzü bilmek isteyecektir. Sözleşmelerin önemini açıklayın. Sözleşmeye ihtiyacınız olmadığı bir durumdan bahsedin.

Örnek Cevap:

“Sözleşmeler, tedarikçilerle profesyonel ve yasal bir ilişki kurmak için her zaman önemlidir. Bunlar, her tedarik yönetimi planının oldukça önemli bir bileşenidir. Ancak, normal bir satıcıdan küçük çaplı bir satın alma söz konusu olduğunda, sözleşme olmadan da iyi gidebilir.”

13. Projenizin İlerlemesini İzlemek İçin Hangi Araçları Tercih Ediyorsunuz?

Araçlar kuruluştan kuruluşa değişir; ancak görüşmeci, tedarik yönetimi araçlarıyla ilgili bilginizi değerlendirmek istiyor. Cevabınız, tedarik yönetimi araçlarını kullanmakta iyi olduğunuzu yansıtmalıdır. Farklı araçlarla kısa bir deneyim paylaşın.

Örnek Cevap:

“ Projeyi yolunda tutan asıl şey, Projenin ilerlemesini doğru ve eksiksiz izlemekten geçer. Aynı anda farklı yönleri incelemeye yardımcı olan çok yönlü araçları kullanmayı tercih ederim. ASANA, MS Excel vb. gibi birkaç aracı kullanıyorum. Genellikle birden fazla liste oluşturmaya yardımcı olduğu, düzenli ilerleme kontrolüne izin verdiği ve güncellemeler üzerine bildirim uyarıları verdiği için ASANA’yı tercih ederim.”

14. Bir Satın Alma Girişimi Yürüttüğünüzde Hangi Süreci İzlersiniz?

Görüşmeci bu gibi satın alma müdürü mülakat soruları ile, kaynak bulma girişimi konusundaki bilginizi ve bunda ne kadar yetkin olduğunuzu değerlendirmeye çalışacaktır. Cevabınız, kaynak bulma girişimi anlayışınızı göstermelidir. Takip etmeyi tercih ettiğiniz süreci açıklayın.

Örnek Cevap:

“Kaynak girişimlerinin yürütülmesine yardımcı olabilecek farklı süreçler var. Ancak son zamanlarda, Birinci Sınıf Tedarik için 10 Aşamalı Yaklaşım, tedarik yöneticileri tarafından dünya çapında kullanılan harika bir uygulamadır.”

15. İlerlemeyi Hızlandırmak için Hangi Stratejiyi Uyarlayacaksınız?

Görüşmeci bu gibi satın alma müdürü mülakat soruları ile, proje yolunda değilse, ilerlemenin hızlandırılmasıyla ilgili yaklaşımınızı öğreniyor. Kısa bir cevap verdiğinizden emin olun. Stratejinizi kapsamlı bir şekilde açıklayın ve önemli faktörleri vurgulayın.

Örnek Cevap:

“ Uzman planlamasından sonra bile bir proje rayından çıkabilir. Böyle bir durumda, rol ve sorumlulukları yeniden atamak, kaynak eklemek, tedarikçi zincirini değerlendirmek ve çalışma saatlerini değiştirmek sağlam bir strateji olarak hareket edebilir.”

16. Türk Ticaret Kanunu Hakkında Ne Biliyorsunuz?

Görüşmeci bu gibi satın alma müdürü mülakat soruları ile, TTK’ya aşina olup olmadığınızı bilmek istiyor. Bu konuda bildiklerinizi açıklayın. Cevabı kısa tutun.

Örnek Cevap:

“TTK, ülkemizde belirli bir para eşiğinin üzerinde kaynakların alım satımını düzenleyen bir yasa organıdır ve bu nedenle satın alma yönetim planının önemli bir parçasını oluşturur.”

17. Şirket Bütçesini Aşan Bir Ekipman Almak Gerekiyorsa Ne Alırsınız?

Görüşmeci buna benzer satın alma müdürü mülakat soruları ile, bir kriz durumunu yönetme ve bir projenin ihtiyaç duyduğu her şeyi almasını sağlama konusunda ne kadar iyi olduğunuzu değerlendirmeye çalışıyor. Uygun kaynak planlamasının önemini açıklayın. İstekleri işlemek için teknikleri listeleyin.

Örnek Cevap:

“İhtiyacınız olan her ekipmanı satın almanız şart değil. Bir kerelik ekipman varsa ancak bütçeyi aşarsa satınalma yerine kiralanabilir.”

18. Satın Alma Sürecini Açıklayın

Bu gibi satın alma müdürü mülakat soruları ile, genel satın alma sürecine hakimiyetiniz sorgulanır. Gerekmedikçe her adımı açıklamaya başlamayın. Her adımı listeleyin.

Örnek Cevap:

“Satın alma süreci şu şekilde çalışmalıdır;

 • İhtiyaç değerlendirilir,
 • Gerekli kaynakların iletilmesi sağlanır,
 • Onayların tamamlanması sağlanır,
 • doğru satıcı/tedarikçiler bulunur,
 • tedarikçilerle müzakereler sağlanır,
 • Teklifler incelenir ve seçim yapılır,
 • Sözlelme oluşturulur,
 • Satınalma yapılır ve işlem kapatılır.

19. Hangi Müzakere Becerilerine ve Taktiklerine Sahipsiniz?

Bu soru görüşmecinin tedarikçilerle resmi bir görüşme yapmakta ve en iyi tedarikçiyi seçmek için doğru ölçütleri uygulamakta ne kadar iyi olduğunuzu anlamasına yardımcı olur. Müzakerenin bağlı olduğu faktörleri açıklayın. Uzmanlığınızı sergilemek için bazı önemli becerileri ve taktikleri listeleyin.

Örnek Cevap:

“Müzakere becerileri ve taktikleri, ihtiyacınız olan kaynaklara ve tedarikçiyle olan geçmişinize bağlıdır. Bir teklif vermek veya bir kazan-kazan taktiği kullanmak, müzakereyi sorunsuz bir şekilde tamamlamaya yardımcı olabilir. Zor tedarikçiler söz konusu olduğunda, onlara dikkatle yaklaşılmalıdır. Bu tür tedarikçilerle çalışmadan önce bir müzakere hazırlamakta fayda var. Sert müzakere taktikleri veya satış tarzı uygulamak ve ikna taktikleri işe yarar.”

20. Bazı Önemli Tedarik Metrikleri Nelerdir?

Görüşmeci benzer satın alma müdürü mülakat soruları ile, temel satın alma ölçütleri ve bunları nasıl kullanacağınız hakkında bir fikriniz olup olmadığını bilmek istiyor. Performans ölçümlerinin bağlı olduğu faktörleri açıklayın. Bazı standart tedarik ölçümlerini listeleyin.

Örnek Cevap:

“Tedarik ölçümleri, büyük ölçüde projenin amaç ve hedeflerinin yanı sıra organizasyonel tercihlere de bağlıdır. Bununla birlikte, bazı standart satın alma metrikleri arasında maliyet tasarrufları, yatırım getirisi, maliyet-fayda analizi, satın alma döngü süresi, zamanında teslimatların yüzdesi/sıklığı, yönetilen harcamanın toplam harcamaya oranı, maliyet tasarrufunun yönetilen harcamaya oranı, vb.

Diğer Satın Alma Müdürü Mülakat Soruları

 1. Kendinizi 5 Yıl Sonra Nerede Görüyorsunuz?
 2. Nefret Ettiğin Biriyle Çalışabilir misin?
 3. Bize Kendinizden Bahseder misiniz?
 4. Karşılaşmayı Beklediğiniz Zorluklar Neler?
 5. Aldığın En Zor Karar Neydi?
 6. Neden Bu İşte Başarılı Olacağınızı Düşünüyorsunuz?
 7. Maaş Beklentiniz Nedir?
 8. Arkadaşların Seni Nasıl Tanımlar
 9. İşe Ne Zaman Başlaya bilirsiniz?
 10. Önceki İşinizden Neden Ayrıldınız?
 11. Başka İşlere Başvurdunuz mu?
 12. Sizi Ne Motive Eder?
 13. Sizi Benzersiz Yapan Nedir?
 14. Bilmemizi İstediğiniz Başka Bir Şey Var mı?
 15. Önerisi Kendinizi Nasıl Tanımlarsınız?
 16. En Güçlü Özelliğiniz Nedir?
 17. Bu İşi Neden İstiyorsunuz?
 18. Özgeçmişinde Olmayan Bir Şeyi Anlatır mısın?
 19. Bu Kalemi Bana Sat
 20. Bir Hayvan Olsaydın Hangisi Olmak İsterdin?

Unutmadan..

Bunlar, bir görüşmeye katılmadan önce kendinizi hazırlamanız gereken satın alma müdürü mülakat soruları ve cevaplarıdır. Daha fazla ipucu ve deneyim için mülakat soruları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Satın alma ile ilgili bu mülakat sorularının bir sonraki hayalinizdeki işe girmenize yardımcı olacağını umuyoruz.

Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Mülakat Soruları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir