Menü Kapat

Pozisyonu Nereden Duydunuz? (+3 Cevap önerisi)

“Bu Pozisyonu Nasıl Duydunuz?” Sorusuna Nasıl Cevap Verilir?

Bu mülakatlarda en çok karşılaşılan sorulardan biri. Pozisyonu nereden duydunuz? O işe nereden ulaştığınızı ve o şirkete olan tutkunuzu ortaya koyma fırsatı sunan bir soru. Bu soru bazı adaylar için ise risk yaratabiliyor.

Şöyle ki; adaylar iş arama sürecinde çeşitli platformlardan uygun pozisyonlara başvurularda bulunuyor. Bazen 10 gün bazen ise 2 ay sonra başvuru üzerine mülakata davet edilebilir. Mülakatta ise bu soru işe alım uzmanı tarafından sorulduğunda cevap vermekte zorlanabilir. “Acaba nereden başvuru yapmıştım?, Bu şirkete ne zaman başvurmuştum?” gibi sorulara takılır. O yüzden öncelikle işe alım sürecindeki başvurularımızı kontrol altında tutmamızın önemini bu örnek çok iyi hatırlatıyor.

Pozisyonu nereden duydunuz?

Neden Sorulur: Pozisyonu Nereden Duydunuz?

Pozisyonu nereden duydunuz sorusuna adayların cevaplarıyla yaptıkları en büyük hata, pozisyonun kariyer planlarına nasıl uyduğu ve kariyerlerinde daha profesyonel olarak tatmin olmalarına ve ilerlemelerine nasıl yardımcı olacağı üzerine odaklanır.

 • Ne kadar dürüst cevap verebileceğinizi bilmek istiyorlar.
 • Birden çok platformdan ilan vermiş olabilirler.
 • Çaba ve tutkunuzu merak ediyor olabilirler.
 • Ne kadar dikkatli olduğunuzu bilmek istiyor olabilirler.

Pozisyonu Nereden Duydunuz? Nasıl Cevap verilir?

Soru Pozisyonu nereden duydunuz ise daha iyi bir cevap, şirketin hedeflerini ön plana çıkarır. İnsanlar sadece bir iş yapmak için işe alınmazlar; bir bütün olarak şirketin, ulaşılması gereken çok özel hedefleri ve hedefleri olan bir şirketin parçası olmak üzere işe alınırlar. Cevabın birincil odak noktası, adayın kuruluşa nasıl değer katacağı olmalıdır.

Önemli: Şu platformdan ilanınızı gördüm diyerek kısaca cevap vermekten öte, o pozisyonu istediğinizi gösteren cümlelerle bağlayın.

“Pozisyonu nereden duydunuz?” hakkında konuşurken yapmaktan kaçınmanız gereken hatalar şunlardır;
 

1. Bir arkadaşınızın size tavsiye ettiğini paylaşmaktan rahatsız oluyorsunuz
 

Sırf şirkette birisini tanıyor diye kimse kapıdan içeri adım atmış gibi hissetmek istemez. Bir arkadaştan yardım almak gerçekten o kadar kötü mü? Profesyonel geleceğinizin tehlikede olduğunu kabul etmek zorunda olmadığınızı ve aynı zamanda arkadaşınızın bu tavsiye için bir komisyon alabileceğini umarak, gizlemeye çalışmak, sinir bozucu olan şey bu. 

Bu durumda ne yapmalı?

Çalışmak istediğiniz bir şirkette birini tanıyacak kadar şanslıysanız, işi nasıl öğrendiğinizi soran herkese söyleyin.”[departmanda] çalışan arkadaşımın çalışmalarını öğrenmek beni çok heyecanlandırdı” gibi basit bir yanıt kesinlikle kabul edilebilir bir yanıttır. “Pozisyonu nereden duydunuz?” sorusuna gerçeği söylemek gerekirse, vermeniz gereken tek cevap bu.
 

2. Konuyu istediğiniz tek pozisyon olduğuna bağlıyorsunuz
 

İşte sadece kısa bir cevap gerektiren bir röportaj sorusuna mükemmel bir örnek. Tek yapmanız gereken işe alım yöneticisine iş ilanını nerede bulduğunuzu söylemek. Ancak çoğu zaman adaylar bu soruyu cevaplarken kendilerini kapana kısılmış hissederler. O kadar ki, işi buldukları yer, site ve aynı zamanda neden başka bir yerde çalışmayı hayal edemedikleri hakkında yorucu bir açıklama yapıyorlar. Tabii ki, bir fırsatı yakalamayı istemekte yanlış bir şey yok, ancak işi nasıl bulduğunuz hakkında çok uzun konuşursanız, bir işe alım görevlisi için büyük bir kara nokta olabilir.

Bu durumda ne yapmalı?

Pozisyonu nereden duydunuz?” sorusu için neden bu kadar heyecanlandığınızı biraz açıklamak isterseniz, kısa tutun. Benzersiz yanıtınızı şunun gibi bir yanıta ekleyin: “[İş bulduğunuz sitede] buldum ve uzun süredir şirketinizde çalışmayı umduğumdan, bu pozisyonun müsait olduğunu görmek beni çok mutlu etti. Cevaplaman gereken tek şey bu. 

İlginizi çekebilir: Bu İşi Neden İstiyorsunuz? 14 Cevap Önerisi

3. Bu boşluğu nerede bulduğunuzu unuttunuz
 

İş aramaları inkar edilemez derecede sinir bozucu olabilir. Ve bir süre sonra, başvurduğunuz tüm açık pozisyonları, iş unvanlarını ve onları nerede bulduğunuzu takip etmek zor olabilir. Ancak bu, özellikle işe alım müdürü size “Pozisyonu nereden duydunuz?” diye sorduğunda, onu boşaltmak için bir mazeret değildir. 

Bu durumda ne yapmalı?

Son işsizlik dönemimde birçok işe başvurduğumu fark ettiğimde, her şeyi aklımda tutmak için kendime basit bir Excel dosyası yaptım. Şu sütunları içeriyordu: iş unvanı, orijinal teklife bağlantı, başvurduğum tarih, teklifi nerede (veya nasıl) bulduğum ve işe alma sürecinin mevcut aşaması. Bu liste özellikle telefon görüşmeleri için kullanışlıydı ve bu dosya olmadan iş aramam sırasında herhangi bir şeyi nasıl takip edebileceğimden emin değilim. Bu iş ilanını nasıl bulduğunuz gibi küçük ayrıntıları hatırlayamıyorsanız, bir izleme aracı yapın. Böylece pozisyonu nereden duydunuz sorusunu kolayca geçebilirsiniz.

Kaçınmanız gereken hatalar

 • Belirsiz bir kaç kelimeyle geçiştirmek yerine oraya çalışmaya hevesli olduğunuzu belli edin.
 • Eğer nereden nasıl başvurduğunuzu hatırlamıyorsanız, telafi edebilmek için yalana başvurmayın. Belki de sizi deniyor olabilirler.

Örnek cevaplar

Soru: Pozisyonu nereden duydunuz?

Cevap #1

Şu anda aktif olarak iş arıyorum. İlanınızı ise x kariyer platformunda gördüm. Şirketinizi önceden biliyordum. İlanı görünce heyecanla başvurdum.

Cevap #2

Bir arkadaşımla zaman zaman kariyer hakkında sohbet ediyoruz. Bunun üzerine bana bu ilanın ilgimi çekebileceği düşünerek önerdi. Bende tereddüt etmeden başvurdum. Bunun şanstan daha öte olduğuna inanıyorum.

Cevap #3

Burada çalışan bir arkadaşım var. Zaten sektördeki liderliğinizi biliyordum; fakat ilanı görünce daha fazla bilgi almak için onunla görüştüm. Bahsettikleri beni dahada heyecanlandırdı. Vakit kaybetmeden başvurdum.

“Bizi Nasıl Duydunuz?” 10 Örnek Cevap

Çoğu durumda, Pozisyonu nereden duydunuz‘u açıklarken gerçeği söylemeniz gayet normaldir. Bu nedenlerden herhangi biri doğruysa, mülakatta gerçeği söyleyebilirsiniz:

 1. Aktif olarak iş arıyordunuz ve bir iş panosunda, kariyer web sitesinde, LinkedIn’de iş ararken vb. buldunuz ve işlerini ilk böyle gördünüz.
 2. Şirkette başvurmanızı öneren veya işe aldıklarını söyleyen bir meslektaşınız veya arkadaşınız var.
 3. Şu anda şirkette çalışmayan, ancak işe alındıklarını duyan ve başvurmanızı öneren bir meslektaşınız veya arkadaşınız var.
 4. İşe aldıklarını söyleyen bir makale, basın açıklaması veya başka bir haber kaynağı okudunuz.
 5. Genel olarak şirketle ilgilenmenizi sağlayan bir makale veya başka bir haber kaynağı okudunuz ve onlarla iş fırsatları aramaya karar verdiniz.
 6. Sizi şirketle temasa geçiren veya şirketten haberdar eden bir işe alım görevlisi sizinle iletişime geçti.
 7. Web sitelerini başka bir nedenle ziyaret ediyordunuz ve kariyer sayfasında gördünüz.
 8. Şirketlerini genel olarak beğendiniz ve web sitelerine ve “Kariyerler” sayfasına özel olarak açık bir iş aramak için gittiniz çünkü onlar için çalışmak istiyorsunuz.
 9. Açık bir iş ilanı gördünüz (LinkedIn, Facebook, vb.).
 10. Şirkete daha önceki işlerinizle aşina oldunuz (örneğin, daha önceki bir işte rakibiniz olsaydı).

İlginizi çekebilir: Yönetim Tarzınız Nedir? +5 Bonus Cevap

“Bizi veya pozisyonu nereden duydunuz” cevabınızda vurgulamanız gereken noktalar

 1. Pozisyonu duyduğunuz işin kaynağını açıkça belirtin.
 2. Ayrıntılı olarak detaylandırmaya gerek yok. Sadece bireyin, şirketin veya kaynağın adını söyleyin.
 3. Sizi pozisyona çeken yönler hakkında konuşun.
 4. İş için nitelikli olduğunuzu hissetmenizin nedenlerini belirtin.
 5. İşe katılma olasılığı konusundaki coşkunuzu gösterin.
Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Mülakat Soruları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir