Menü Kapat

Özgeçmişte Yönetim Becerileri Listelemek İçin En İyi İpuçları

Bir Özgeçmişte Yönetim Becerilerini Listelemek İçin En İyi İpuçları

Üst düzey bir pozisyon için başvuruyorsanız, yönetim becerileri özgeçmişinize çok önemli bir katkı olacaktır. Bunları etkili bir şekilde nasıl öne çıkaracağınız aşağıda açıklanmıştır.

Yönetim Becerileri

Yönetim becerileri, özellikle bir şirkette üst düzey veya denetleyici bir pozisyon için özgeçmişte listeleyebileceğiniz en önemli becerilerden bazılarıdır. Bu çok önemli yumuşak beceriler, başarılı bir iş arama ile meyve vermeyen bir iş arama arasındaki farkı yaratabilir.

Yönetim Becerileri Neden Önemlidir?

Bir yönetim pozisyonuna başvurmasanız bile, yönetim becerileri tüm iş arayanlar için önemlidir. Bunun nedeni, iletişim becerileri, duygusal zeka ve ekip liderliği yetenekleri ile ilgili olmalarıdır. İşe alım yöneticileri her zaman bu niteliklere sahip iş arayanlara değer verir. Bu nedenle, repertuarınızda etkili yönetim becerileriniz varsa, bunları özgeçmişinize dahil etmek harika bir fikirdir.

Bir Özgeçmiş Hangi Yönetim Becerilerini İçermelidir?

Bir özgeçmişe kaç tane ve tam olarak hangi yönetim becerileri eklemeniz gerektiği, başvurduğunuz işe bağlıdır. Bir yönetici rolü için başvuruyorsanız, tüm yönetim becerileriniz önemli olacaktır. Ancak hangi role başvurursanız başvurun faydalı olacak bazı beceriler vardır. Özgeçmişlerde en sık listelenen yönetim becerilerinden bazıları şunlardır:

 • Kişilerarası becerileri
 • Takım yönetimi
 • Takım çalışması
 • İnsan yönetimi
 • Proje Yönetimi
 • Stratejik düşünce
 • Problem çözme
 • Karar verme
 • heyet
 • Ekip üyelerini zamanlama
 • Çatışma çözümü
 • organizasyon
 • İş akışı planlaması

Bunlar, işe alım uzmanlarının, kendi sektörlerinde ihtiyaç duyulan teknik becerilerin yanı sıra iyi bir yöneticinin özgeçmişinde görmeyi bekleyecekleri becerilerdir. Örneğin, bir yazılım geliştirme şirketindeki bir yönetici, HTML ve Java yetkinlikleri gibi teknik becerilerin yanı sıra yukarıdaki becerilerin bazılarını listeleyebilir. Bir sonraki adım, yönetim becerilerinizi özgeçmiş becerileri bölümünde nasıl listeleyeceğinizi bilmektir.

Özgeçmişinizde Yönetim Becerileri Nasıl Listelenir

Özgeçmişinizi yazmaya gelince, dikkat etmeniz gereken bazı şeyler var. Öncelikle özgeçmişinizi yazarken iş tanımının detaylarını aklınızda tutun. İş tanımının bir kopyasını yazdırmak ve önünüzde tutmak faydalı olabilir. Özgeçmişinize yönetim becerilerini nasıl dahil etmeniz gerektiği aşağıda açıklanmıştır:

Özgeçmiş Özeti

Özgeçmiş özetinizde, en iyi deneyimlerinizi ve becerilerinizi sunuyorsunuz. Hangi yönetim becerilerini dahil ettiğinizi dikkatlice düşünün. Yalnızca başvurduğunuz iş tanımıyla doğrudan ilgili olanları ekleyin. Örneğin, iş bir çalışan ekibini yönetmeyi içeriyorsa, aynı şeyi başarıyla yaptığınız geçmişinizden bir örnek verin.

Beceriler Bölümü

Özgeçmiş becerileri bölümünüz, iş tanımıyla ilgili tüm sert, teknik ve yumuşak becerileri eklemeniz gereken yerdir. Rol için faydalı olacak tüm liderlik becerilerini ve yönetim becerilerini dahil edin. Ancak, üst düzey bir yönetici pozisyonu için başvuruda bulunmadıkça, her şeyden önce iş için gerekli olan tüm teknik becerileri vermelisiniz.

İş Deneyimi Bölümü

İş deneyimi bölümünüz, işte liderlik becerilerinizi göstermek için sahip olduğunuz en iyi fırsatlardan birini temsil eder. Ters kronolojik sırada listelenmeli ve her bir rol hakkında bazı önemli bilgiler içermelidir. Yönetim becerilerinizi göstermek için, sorunları çözmekten veya iş arkadaşlarınıza liderlik etmekten sorumlu olduğunuz zamanlara örnekler vermelisiniz.

Yöneticilik becerilerinizi özgeçmişinizde iyi temsil ederseniz, bir iş görüşmesine davet edilme şansınız yüksek olacaktır. Bunu yaptığınızda, liderlik becerilerinizi kanıtlamak için eşsiz bir şansınız olacak.

Yönetim Becerilerinizi Nasıl Kanıtlarsınız?

Özgeçmişiniz iyi bir ilk izlenim bıraktığında ve bir iş görüşmesine davet edildiğinizde, liderlik becerilerinizi kanıtlama fırsatınız olacaktır. Aslında, bir iş görüşmesi, mesleki gelişiminizin tüm yönlerini kanıtlamak için harika bir fırsattır. Bir tür pratik faaliyetler içeren bir grup görüşmesine dahil değilseniz, davranışsal soruları yanıtlayarak yönetim becerilerinizi sözlü olarak kanıtlamanız gerekecektir. Bu çabada, öz farkındalık anahtardır. Kendi güçlü ve zayıf yönlerinizin yanı sıra temel yetkinliklerinizi de bilin. Yönetim becerilerinizle ilgili davranışsal soruları yanıtlarken şunları yapmalısınız:

STAR yöntemini kullanın

STAR yöntemi, davranışsal soruları etkili ve eksiksiz bir şekilde yanıtlamak için bir formattır. Bu kısaltma, eksiksiz bir cevabın temel özelliklerini ifade eder: durum, görev, eylem ve sonuç. Cevabınızda bu bileşenlerin her birini ele alırsanız, işe alım görevlisine kesinlikle eksiksiz bir yanıt vermiş olursunuz.

Açık Olun

Cevabınızı verirken mümkün olduğunca spesifik olun. Örneğin, “Son işimde bir ekibe liderlik etmekten sorumluydum” demek yerine, “Ödeme süpervizörü olarak son görevimde, öğle tatillerinden gelen geç dönüşleri yarı yarıya azaltan bir rota yönetimi sistemi oluşturdum” deyin.

Aktif Dil Kullan

Pasif dil, bir işe alım yöneticisinin ilgisini kaybetmenin en basit yollarından biridir. Başarılarınızın kontrolünü ve sahipliğini ele geçirmek için eylem fiillerini (örneğin, “yönetilen”, “nezaret edilen”, “yönetilen”) kullanın.

Ücretsiz Profesyonel Özgeçmiş Şablonları

Bu şablon 100’lerce örnek şablondan sadece bir tanesi, dilediğini seç ve hemen indir

modern siyah beyaz CV şablonu

SSS: Yönetim Becerileri

Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Özgeçmiş

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir