Menü Kapat

Özgeçmişte Sosyal Beceriler Nasıl Yazılır?

özgeçmişte sosyal beceriler nasıl yazılır

Sosyal beceriler, özgeçmişinizde listelenecek en önemli becerilerden bazılarıdır. Bu makalede de “Özgeçmişte Sosyal Beceriler Nasıl Yazılır?” konusuna göz atacağız.

İş arayışınızda, karar vermeniz gereken ilk şeylerden biri özgeçmişinize hangi becerileri ekleyeceğinizdir. Bu becerileri yalnızca beceriler bölümünde kendi başına listelemekle kalmayacak, aynı zamanda bu becerileri özgeçmişiniz boyunca sergileyeceksiniz. İnsanların bu listeleri tipik olarak ikiye ayırdığı iki farklı beceri türü vardır: yumuşak beceriler ve zor beceriler. İşte iş piyasasındaki sosyal beceriler hakkında bilmeniz gerekenler.

Yumuşak Beceriler Nelerdir?

Yumuşak beceriler, diğer insanlarla ve genel olarak dünyayla etkileşim kurma beceriniz etrafında dönen özel becerilerdir. Teknik becerilerin veya sıkı becerilerin aksine, bu beceriler ekip üyeleri ve iş arkadaşlarınızla çalışmanıza yardımcı olacaktır. İşte işverenlerin görmekten hoşlandığı bazı yumuşak beceriler örnekleri:

 • Problem çözme becerileri
 • Zaman yönetimi becerileri
 • Kişilerarası becerileri
 • uyarlanabilirlik
 • Kritik düşünce
 • Duygusal zeka
 • Liderlik özellikleri
 • Genel insan becerileri
 • Yönetim Becerileri
 • Aktif dinleme becerileri
 • Karar verme becerileri
 • Çatışma çözümü
 • güvenilirlik

Gördüğünüz gibi, tüm bu beceriler, başkalarıyla ve dünyayla nasıl etkileşim kurduğunuzla ilgili özel becerilerdir.

Sosyal Beceriler Neden Önemlidir?

Sosyal beceriler önemlidir çünkü daha etkili ve verimli iletişim kurmanıza ve sonuç olarak iş arkadaşlarınız, müşterileriniz ve yeni kişilerle ilişkiler kurmanıza, sürdürmenize ve büyütmenize yardımcı olabilir. Bu beceriler, konumunuz, sektörünüz veya deneyim seviyeniz ne olursa olsun sürdürmek ve geliştirmek için önemlidir.

Kariyerimizdeki Avantajları

Sosyal becerilerinizi geliştirmek kariyerinize fayda sağlar. Ve size şunları yapma fırsatı verir:

 • Farklı uzmanlık alanlarına sahip kişilerden fikir, bilgi, teknik ve bakış açıları kazanın
 • Başkalarının yararına kendi bakış açınızı sağlayın
 • Görevleri tamamlayın ve paylaşılan bir hedef doğrultusunda başkalarıyla işbirliği yapın
 • Zor veya gezinmesi zor durumlar için karşılıklı destek sağlayın
 • Yeni fırsatlar hakkında bilgi edinmek ve onları takip etmek için ağınızı genişletin
 • Kişiselleştirilmiş geri bildirim ve tavsiyeler alın
 • İş yerini daha keyifli hale getirin

Özgeçmişinize Sosyal Beceriler Nasıl Eklenir?

Bir özgeçmişe yumuşak becerileri nasıl dahil edebilirsiniz? İşte atabileceğiniz adımlar.

En Iyi Becerilerinizden Iki Veya Üçüne Karar Verin

Her şeyden önce, en iyi becerilerinizi vurgulamanız gerektiğini hatırlamak önemlidir. İşe alım uzmanları, her insanın iyi olduğu neredeyse sonsuz bir beceri listesine sahip olduğunu bilir. Mutlak en iyi yeteneklerinizi göstermek istiyorsanız, en iyi yumuşak becerilerinizi bahsedeceğiniz becerilerle sınırlandırmak size kalmış.

Özgeçmişiniz Boyunca Yumuşak Becerilerinizi Tartışın

Özgeçmişinizde becerilerinizi sadece beceriler bölümünde bahsetmemelisiniz. Herkes güçlü bir iş ahlakına sahip olduğunu söyleyebilir. Gerçekten öne çıkmak istiyorsanız, belirli çalışma ortamlarında başarılı olduğunuzu ve yeni işin özel ihtiyaçlarını karşıladığınızı diğer alanlarda belirtmeniz gerekir. Bu ifadeleri iş tanımlarına, özgeçmiş özetinize ve ötesine ekleyin.

Önemli Yumuşak Beceriler İçin Sertifikaları Düşünün

Becerilerinizi sergileyebildiğinizden emin olmak istiyorsanız, işe özel yumuşak beceriler için sertifikalara bakmak isteyebilirsiniz. Örneğin, proje yönetiminde çalışıyorsanız, etkili iletişim gibi her gün kullanacağınız belirli beceriler için yumuşak beceriler eğitiminde sertifika bulmak isteyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Özgeçmişe Neler Eklenmeli? +11 Temel İpucu

Özgeçmişte Sosyal Beceriler Listelemek İçin İpuçları

Artık yumuşak becerilerinizi nereye koyacağınızı anladığınıza göre, onları gerçekten nasıl öne çıkarabilirsiniz? İş görüşmesine katılmak istiyorsanız, göz önünde bulundurmanız gereken birkaç şey var.

Yumuşak Becerileri Tartışırken Belirli Örnekleri Kullanın

Kendinizi pasif bir şekilde tanımlamak yerine, becerilerinizi nasıl kullandığınızı belirtmek daha iyi bir fikirdir. “Harika takım oyuncusu” dediğinizde, bu tanımı destekleyen hangi deneyimleriniz var? Bunun yerine, projelerinizi bitirmek için iyi iletişime bağlı kaldığınız iş deneyiminiz boyunca edindiğiniz tüm ekip deneyimlerini not edin.

Sektörünüz İçin En İyi Yumuşak Becerileri Belirleyin

Beceri setinizi belirli sektörünüz için uyarlamanız da önemlidir. Farklı sektörlerdeki işe alım yöneticileri belirli özellikleri arayacaktır. Sosyal becerileri, olumlu bir tutumu veya tamamen farklı bir şeyi vurgulamanız gerekiyorsa, sektörünüzden özgeçmiş örneklerine bakarak daha hazırlıklı olabilirsiniz.

Yumuşak Becerileri Kişilik Özellikleri Olarak Sergileyin

Son olarak, kişiliğinizin bir parçası olarak yumuşak becerilerinizi birleştirmeye çalışın. Bu sizi diğer iş arayanların önüne geçirebilir. Örneğin, sadece takım çalışmasında iyi olduğunuzu belirtmek yerine, bir takımda çalışmaktan gerçekten keyif aldığınızı söyleyebilirsiniz. Bu aynı fikirle karşı karşıyadır, ancak bir takım oyuncusu olmanın sadece kim olduğunuzun bir parçası olduğunu gösterir.

İlginizi çekebilir: Özgeçmişiniz için En İyi Kişilik Özellikleri

Ücretsiz Profesyonel Özgeçmiş Şablonları

Bu şablon 100’lerce örnek şablondan sadece bir tanesi, dilediğini seç ve hemen indir

modern siyah beyaz CV şablonu

SSS: Yumuşak Beceriler

Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Özgeçmiş İpuçları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir