Menü Kapat

Özgeçmişte Liderlik Becerileri Nasıl Listelenir?

Bir Özgeçmişte Liderlik Becerilerinizi Nasıl Listelersiniz

Liderlik becerileri, özgeçmişte en çok aranan becerilerden bazılarıdır. Peki, yeni bir işe başvururken özgeçmişinizde liderlik becerilerinizi nasıl gösterebilirsiniz?

Liderlik Becerileri

Bir özgeçmiş yazma sürecinden geçerken, muhtemelen karşılaşacağınız şeylerden biri, orada pek çok beceri türü olduğu gerçeğidir. Herkes her tür beceride iyi olmayacaktır. Bu aynı zamanda, ekiplerin farklı becerilere sahip çeşitli insanlardan oluşmasının nedenlerinden biridir. Ancak, liderlik gelişimiyle ilgileniyorsanız, liderlik nitelikleri göstermeniz gerekir. Ve bu, liderlik becerileri hakkında düşünmek anlamına gelir.

Liderlik Becerileri Nelerdir?

Liderlik becerileri“, büyük yöneticilerin sıklıkla sahip olduğu becerileri tanımlayan genel bir terimdir. Bir şirket veya kuruluş, harika liderlik becerilerine sahip birini aradığını söylediğinde, denetim rolü üstlenebilecek ve çevrelerinde harika bir ekip oluşturabilecek birini istedikleri anlamına gelir. Ekip çalışmasının ve olumlu tutumun ödüllendirildiği ve teslim tarihlerinin düzenli olarak karşılandığı bir çalışma ortamı yaratabilecek birine ihtiyaçları var.

En Önemli Liderlik Becerileri Ve Komşu Beceriler

Liderlik becerileri hakkında öğrenilmesi gereken en önemli şeylerden biri, bunun gerçekten bir şemsiye terim olmasıdır. Çeşitli liderlik özellikleri vardır ve güçlü bir lider olacaksanız, beceri setinizin oldukça geniş olması gerekecektir. Başarılı bir lider olmaya çalışıyorsanız, üzerinde çalışmak isteyebileceğiniz birkaç temel liderlik becerisi şunlardır:

 • Etkili iletişim becerileri
 • Karar verme
 • Duygusal zeka
 • Problem çözme
 • Zaman yönetimi
 • Aktif dinleme
 • Yönetim Becerileri
 • mentorluk
 • uyarlanabilirlik
 • Kişilerarası becerileri
 • Proje Yönetimi
 • Öz farkındalık
 • Stratejik düşünce
 • Takım oluşturma becerileri
 • beyin fırtınası
 • Çalışan bağlılığı becerileri
 • Geri bildirim alma yeteneği
 • Güçlü çalışma etiği

Bu becerilerin birçoğunu kendinizde görüyorsanız, güçlü bir liderlik potansiyeline sahip olabilirsiniz. Bunların çoğunlukla yumuşak beceriler olduğunu belirtmekte fayda var. Yumuşak beceriler, harika bir lider olmak için ihtiyaç duyduğunuz en önemli becerilerden bazılarıdır. Etkili liderlik, büyük ölçüde ekip üyelerinizle ilişki kurmakla ilgilidir ve en iyi liderlerin nasıl yapılacağını bildikleri şey budur.

Bir İşe Alım Yöneticisine Becerilerinizi Kanıtlamak İçin İpuçları

Bunları özgeçmişinizde listelemiş olmanız, bir işe alım yöneticisinin bu konularda gerçekten iyi olduğunuza inanacağı anlamına gelmez. Her şey becerilerinizi nasıl sunacağınızı bilmekle ilgilidir. Böylece bir işe alım yöneticisi gerçekten bir gruba nasıl liderlik edeceğinizi bildiğinize inanır.

İlk ipucu, liderlik yeteneklerinizi sadece beceriler bölümünde değil, özgeçmişinizin tamamında sergilemektir. Gerçekten iyi liderlik yeteneklerine sahip olduğunuzu göstermek istiyorsanız, geçmiş işler, akademik deneyimler ve daha fazlasını içeren tüm iş geçmişiniz boyunca bu becerileri gösterdiğinizden emin olmanız gerekir. İyi bir lider bir takıma sadece bir kez liderlik edemez; Temel yetkinliklerinden biri olan liderlikle, yeteneklerini düzenli olarak sergileyebilirler.

İlginizi çekebilir: Harika bir akademik özgeçmiş nasıl hazırlanır?

İkinci ipucu, görüşme sorularını nasıl yanıtlayacağınızı öğrenmektir. Özellikle bir yönetim pozisyonuna başvuruyorsanız, bir işe alım yöneticisinin size geçmiş liderlik deneyiminiz hakkında sorular soracağından emin olabilirsiniz. Etkili liderlik becerilerini sergilemek için bu soruları nasıl yanıtlayacağınızı öğrenmelisiniz. STAR yöntemi, mülakat sorularında becerileri tartışmanın en etkili yollarından biridir ve yeni becerileriniz hakkında konuşmaya başlamadan önce onu nasıl kullanacağınızı öğrenmelisiniz.

“Göster, söyleme”nin sadece yaratıcı yazarlık için değil, aynı zamanda başarılı iş görüşmeleri için de en etkili ipuçlarından biri olduğunu unutmayın. İşe alım yöneticisinin diğer tüm iş arayanlardan daha iyi bir lider olduğunuzu düşünmesini gerçekten istiyorsanız, bunu konuşma şekliniz, önceki işlere nasıl atıfta bulunduğunuz ve hangi deneyimleri tartıştığınız gibi daha az belirgin yöntemlerle belirtmeniz gerekir.

Ücretsiz Profesyonel Özgeçmiş Şablonları

Bu şablon 100’lerce örnek şablondan sadece bir tanesi, dilediğini seç ve hemen indir

modern siyah beyaz CV şablonu

SSS: Liderlik Becerileri

Bir yönetim pozisyonuna başvurmuyorsam yine de liderlik becerilerini listelemeli miyim?

Evet. Bir yönetim pozisyonuna aktif olarak başvurmuyor olsanız bile, bu tür yönetim becerileri son derece faydalı olabilir. Örneğin, giriş seviyesi bir işe başvuruyorsanız, şirketin sizi hala mümkün olduğunca uzun süre tutmayı umduğunu unutmamak önemlidir. Artık “sadece giriş seviyesi bir işe alım” olmadığınızda ve bir yönetim pozisyonuna geçebilecekken, onlara nasıl daha fazla fayda sağlayabileceğinizi düşüneceklerdir. Bu becerileri erkenden sergilemek, yönetim dışı bir çalışan olarak bile durumunuza büyük ölçüde yardımcı olabilir.

Özgeçmişime koymak için en iyi beceriler nelerdir?

Bu, büyük ölçüde sektörünüze ve hangi becerilerde gerçekten en iyi olduğunuzu hissettiğinize bağlıdır. Geçmişteki işlerinizde liderlik becerilerinizi düzenli olarak kullandınız mı ve bunları bir iş görüşmesi sırasında bir işe alım müdürüne yedekleyebileceğinizi hissedecek kadar mı? Bunları özgeçmişinize ekleyin. Liderlik becerilerinizi savunma yeteneğinize güvenmiyorsanız, bunun yerine kendinize daha fazla güvendiğiniz diğer becerilere yönelmek isteyebilirsiniz.

Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Özgeçmiş

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir