Menü Kapat

Özgeçmişte 100’den Fazla Bilgisayar Becerileri

bilgisayar becerisi

Bilgisayar becerileri birçok özgeçmişte belirgin bir şekilde yer almalıdır. Ancak bu becerileri en son bir süre önce gerçekleştirdiyseniz, bilginizi yenilemeniz gerekiyor mu? En popüler bilgisayar becerilerine ve uzmanlığınızı nerede yeniden gözden geçireceğinize bakıyoruz.

Çoğu işi verimli bir şekilde yapabilmek, ilgili teknolojiye hakim olma veya ideal olarak işleri daha da geliştirmek için teknolojiyi kullanma becerisiyle giderek daha fazla bağlantılı hale geliyor. Bu nedenle, bilgisayar becerilerinizi bir özgeçmiş üzerinde özetlemek, iş arama sürecinin çok önemli bir parçasıdır.

Bu basit bir mesele değil. Bu nedenle hangi bilgisayar becerilerinin gerçekten etkileyici olduğuna karar vermeniz gerekir. O zaman, onları kariyer hikayenize nasıl dahil edeceğiniz ve bilgili bir konuşma yapmak için onlar hakkında yeterince hatırlayacağınız bir sorudur. Bu blogda şunları düşünüyoruz:

 • Bilgisayar becerileri nelerdir ve özgeçmişinizde hangilerini listeleyebilirsiniz?
 • Özgeçmişiniz ve bunları nerede tekrar ziyaret edeceğiniz için 100’den fazla bilgisayar becerisi.
 • Özgeçmişinizde bilgisayar becerilerinizi nerede paylaşabilirsiniz.

Bu kılavuzdaki 100’den fazla bilgisayar becerisiyle bilgisayar okuryazarlığı tamamen yeni bir boyut kazanıyor. Bunlardan hangileri kariyer başarınız için kritik öneme sahiptir?

Bilgisayar Becerileri Nelerdir?

Bilgisayar becerileri, kodlama ve veri analizi gibi yazılım becerilerinden sistem yönetimi ve ağ güvenliği gibi donanım becerilerine kadar geniş bir teknoloji uzmanlığı yelpazesini kapsayan bir terimdir.

Çalışan daha önce sektörde çalışmışsa, gerekli becerilerin çoğu işverenler tarafından kabul edilebilir. Ancak belirli bir beceri derinliğine sahip olanlar veya olağandışı becerilere sahip olanlar için bilgisayar becerileri diğer adaylardan alınabilir.

Özgeçmişinizde herhangi bir bilgisayar becerisi eksik mi? ve bunlarla ilgili bilginizin onları aktif olarak kullandığınız zamanki kadar taze olduğundan emin misiniz? Umarım aşağıdaki liste, teknik uzmanlığınızı gözden geçirme fırsatı sunabilir. Ayrıca daha fazla kariyer anısını başlatmak için bir kıvılcım görevi görebilir.

Gerçekten vasıfsız işçi diye bir şey yoktur. -Hemen hemen herkes bir konuda iyidir. Ve hangi alanda çalışırsanız çalışın, işverenlerin neler yapabileceğinizi bilmelerini sağlamak için özgeçmişinizde zor becerileri nasıl listeleyeceğinizi bilmeniz gerekir.

Bilgisayar Becerileri Listesi ve Bunların Nerede Revize Edileceği

Özgeçmişinizde bilgisayar becerilerini listelemek önemli bir şeydir. Ancak becerilerin getirdiği ticari faydayı dahil etmeyi başarırsanız, bir işverenin her zaman yetkinliğinize daha derine inmek isteme olasılığı vardır.

Mülakat hazırlığınızda size yardımcı olmak için, en yaygın bilgisayar becerileri örneklerinden 100’den fazla bir liste hazırladık ve bilginizi tazeleyebileceğiniz yerlere bağlantılar ekledik. Belirli bir becerinin uygulamanın merkezinde olabileceğini düşünüyorsanız, bu web sitelerinde ve diğerlerinde biraz araştırma yapmaya değer.

Temel bilgisayar becerileri

 • MS Office: Word, Excel, Outlook, Powerpoint
 • Google: Dokümanlar, Drive, Formlar, Gmail, E-Tablolar
 • E-posta: Outlook, Gmail
 • Sunumlar: PowerPoint, Google slaytları
 • İşletim sistemleri: MacOS, Microsoft Windows, Linux

İnternet Araçları

 • Sosyal medya: LinkedIn, Facebook, Twitter, Instagram, YouTube, Hootsuite, Tiktok, Pinterest
 • Bloglama: CSS, WordPress, SEO, içerik yönetimi, MailChimp, Google Analytics, Moz
 • Takım işbirliği: Dropbox, Slack, Zoom, Skype, Trello, Asana

Yazılım becerileri

 • Programlama: Java, Javascript, Python, Ruby on Rails, Perl, PHP, XML, C#, C++, HTML programlama/kodlama
 • Veri bilimi ve analizi: Apache, MySQL, SAS, JSON, makine öğrenimi, veri madenciliği, SQLite, RapidMiner, makine öğrenimi, açık kaynak
 • Veritabanı yönetimi: MS Access, Oracle, Teradata, MySQL, SQL, SAP BI, Power BI
 • Kurumsal sistemler: BCP, CRM, E-ticaret, İK yönetimi, ERP, İş zekası
 • Grafik ve tasarım: Dreamweaver, Illustrator, InDesign, Lightroom, Photoshop, Acrobat, Corel Draw, AutoCAD, Microsoft Publisher

Donanım Becerileri

 • Bakım: Donanım konfigürasyonu, sistem yönetimi, teknik destek, yazılım kurulumu, Linux/Unix,
 • : iletişimi Ağ yapılandırması, güvenlik, ağ otomasyonu, bulut yönetimi, WAN/LAN, DNS, DHCP, hata ayıklama

Özgeçmişlerdeki güçlü yönler

En iyi özgeçmişler güçlü yönlerinizle doludur. Sadece sahip olduğunuz yetenekler değil, sizi farklı kılan özellikler ve bilgiler. Özgeçmişinize kişisel güçlü yönler eklemek, alandaki uzmanlığınızı ve ustalığınızı vurgulamanıza olanak tanır. Doğru özgeçmiş güçlü yönleriyle, işe alım yöneticileri sizi hızla bu mükemmel pozisyon için şiddetli bir rakip olarak görecektir.

Özgeçmişinizde Bilgisayar becerileri nerede sergilenir?

Sadece uzun bir bilgisayar becerileri listesini paylaşmak cazip gelse de, gelecekteki işvereniniz bu becerilerle elde ettiğiniz şeylerle çok daha fazla ilgilenecektir. Özgeçmişinizde bilgi işlem uzmanlığınızı paylaşabileceğiniz çeşitli yerler vardır.

Özgeçmiş özeti

Özet ideal olarak en büyük başarılarınızdan birkaçını içermelidir. Ve bunları gerçekleştirmenize yardımcı olan becerileri vurgulamak kolaydır. Teknoloji liderliğindeki bir rolünüz varsa, bunlar bilgisayar becerileri olabilir. Bu yüzden dahil etmeye değer.

Bazı roller, bilgisayar becerileri veya teknik becerilerde bu kadar derin bir yeterlilik gerektirmeyebilir. Bu nedenle bu durumlarda daha ilgili yönler için özet bölümünü bırakın. Bir hemşire, EKG monitörünü kullanma becerisini detaylandırmak için özeti kullanmamalıdır.

Beceriler Bölümü

Özgeçmişinizin biçimine bağlı olarak, özgeçmişinizin kenar çubuğunda becerileri listelemek için önemli miktarda alan olmalıdır. Özellikle iki sayfalık bir özgeçmişiniz varsa. Yalnızca sizi yaşıtlarınızdan ayıran gerçek üst düzey becerileri listelemelisiniz (bu nedenle küçük şeyleri dert etmeyin) ve söz konusu rolle en alakalı olanlarla ilk sayfada öne çıkmalısınız.

Benzer bilgisayar becerileri (programlama dilleri gibi yine birlikte gruplandırılmalıdır) olmasına rağmen, bilgisayar becerilerini çeşitli sosyal beceriler gibi işinizin gerektirdiği diğer beceri türleri ile karıştırmak kabul edilebilir. Çevik / yalın yönetimin yanında makine öğrenimi de listelenirse, daha kapsamlı bir çalışan olarak karşınıza çıkacaktır.

İş Deneyimi

İş deneyimi bölümü, becerilerinizin çoğunun sergileneceği yerdir. Deneyimli herhangi bir endüstri üyesi neyin gerekli olduğunu anlayacağından, her başarıya giden bilgisayar becerilerini hecelemek zorunda değilsiniz. Ancak, belirli bir projede büyük bir fark yaratan belirli bir bilgisayar becerisi varsa, onu öne çıkaracak yer burasıdır. 

Özgeçmişinizin farklı bölümlerinde becerileri tekrarlamanın belirli bir gücü vardır. Bu nedenle tutkulu olduğunuz ve benzersiz etkinizi yaratmanıza olanak tanıyan CV bilgisayar becerileri varsa ikiye katlamaktan korkmayın.

Önemli Çıkarımlar

 • Günümüzün çalışma ortamında, birçok rol, işi verimli bir şekilde tamamlamak için en azından bazı temel bilgisayar becerileri gerektirir.
 • “Microsoft Word” gibi yetenekler için değerli alanı boşa harcamanıza gerek kalmaması için belirli temel beceriler varsayılacaktır.
 • Teknoloji liderliğindeki bir rolde çalışıyorsanız, gelişmiş yetenekleri kanıtlamanız gerekecek. Bu nedenle işveren için en önemli olanlara öncelik verdiğinizden emin olun.
 • Özgeçmişinize bilgisayar becerileri yerleştirmek için birden fazla yer vardır.Bu nedenle beceriler bölümünüzle birlikte özet ve/veya istihdam geçmişi bölümlerine gerekli olanları eklemeyi düşünün.
Bu içeriği paylaşmak ister misin?:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir