Menü Kapat

Özgeçmişinizde İlgili Kurslar Nasıl Listelenir?

Kursları Özgeçmişinize Nasıl Eklersiniz?

Özgeçmişinizde ilgili kurslar ekleyerek göstererek işe alım görevlilerini şaşırtmak ister misiniz? Bu kılavuzda kurslarınızı, projelerinizi ve sınavlarınızı özgeçmişinizde öne çıkarmanın en kolay yollarını paylaşacağız.

İşe alım görevlilerinin görmesi için en etkileyici projelerinizi ve kurslarınızı sergileyerek, kendinize sadece görüşmeyi getirebilecek ekstra avantaj sağlayabilirsiniz.

Öğrenmeye istekli misiniz? İş deneyimi az olan yeni mezunsanız, özgeçmişinizin eğitim bölümünün parlaması gerekir. Asla korkmayın. Üniversitede öğrendiğiniz derslere odaklanarak uygulamalı deneyimde eksiklerinizi telafi edebilirsiniz. 

Özgeçmişinizde ilgili kurslar ve projeler eklemek isteğe bağlı olsa da, dikkate almaya değer. Kurs, eldeki işle ilgili olduğu sürece, özgeçmişinizde vurgulamak akıllıca bir harekettir. 

Özgeçmişinizde İlgili Kurs Olarak Neler Sayılır?

Bilgisayarınızın başına oturup çalışmaya başlamadan önce bir şeyi bilmeniz gerekir. Özgeçmişinizdeki ilgili kurslar nelerdir? Cevap, başvurduğunuz işe göre değişir. Bu yüzden çok fazla ayrıntıya girmeden önce değerini sorgulamalısınız.

Dereceniz veya diplomanız için okuduğunuzda, muhtemelen bir dizi proje ve kurs tamamladınız. Bu övgülerden bazıları, başvurduğunuz işler için geçerli olurken, diğerleri geçerli olmayacaktır. Farkı bilmek anahtardır.

Bu noktayı açıklamak için bir örneğe bakalım. Muhasebeci olarak bir pozisyona başvurduğunuzu varsayalım. Bu tür bir pozisyon için, Microsoft Excel kullanma kurslarınız %100 alakalıdır. Özgeçmişinize koymalısınız. Bununla birlikte, ek bir Fransızca dil kursu aldıysanız, işveren için bunun bir önemi yoktur.

İlginizi çekebilir: Özgeçmişte Microsoft Office Becerileri Nasıl Eklenir?

Uzman İpucu

Kendinizi işverenin yerine koyun. Özgeçmişinize herhangi bir kurs eklemeden önce, işe alım müdürüne sizin hakkınızda ne söylediğini kendinize sorun. Bu kurs, rolle nasıl ilişkilidir? Size işteyken kullanacağınız hangi becerileri öğretti? Bu iki soruyu cevaplayamıyorsanız, hiç dahil etmek istemeyebilirsiniz. 

İlgili kursların yanı sıra, okurken tamamladığınız projeleri, ödülleri veya eğitimi dahil etmek isteyebilirsiniz . Yüzlerce başka adayla karşı karşıya olduğunuzu ve bu nedenle başvurunuzu yükseltmeniz gerektiğini unutmayın.

Özgeçmişinizde Kurs Listelerken Kullanabileceğiniz İpuçları

1. Kurs Çalışmasının Alakalı Olduğundan Emin Olun 

Dersi veya projeyi özgeçmişinize eklemeden önce kendinize basit bir soru sorun: İşle ilgili mi? Bu bilgilerin uygulamanıza ne gibi bir değer kattığını düşünün. Potansiyel bir işverene hangi hikayeyi anlatıyor ve neden önemli?

Özgeçmişinizi başvurduğunuz her işe göre uyarlamanız gerektiğini söylemeye gerek yok. Lisans dereceniz boyunca tamamladığınız projeler veya kurslar muhtemelen çeşitlilik gösterecektir. Herkese uyan tek bir yaklaşım kullanamazsınız. Kendinize en iyi başarı şansını vermek için, özgeçmişinize belirli projeleri ne zaman ekleyeceğinizi seçmelisiniz. 

2. Her Şeyi Kısa, Net ve Basit Tutun 

Muhtemelen, kursunuzu tamamlarken sayısız beceri öğrendiniz . Ancak, özgeçmişinizde listelerken, işleri kısa tutmakta fayda var. İşverenlerin başvurunuzu gözden geçirmek için her zaman zamanı yoktur. İnceleme saniyeler içinde bitecek… Bunu akılda tutarak, ödevlerinizi veya projenizi kısa tutmalısınız. 

Ders çalışmanızın her yönünü özgeçmişinizde özetlemek cazip gelsede, bu size herhangi bir fayda sağlamayacaktır. İşe alım görevlisinin ilgisini çekmek için yalnızca işle ilgili kısımları vurgulayın.

3. Eğitim Bölümünüzü Düzenleyin 

Eğitim bölümünüze bazı kurslar veya ilgili bir proje mi ekliyorsunuz? Unutmak istemediğin bir şey var. Özgeçmişinizi, üzerine yeni bilgiler eklediğinizde yeniden okumanız çok önemlidir. Hepimiz zaman zaman önlenebilir hatalar yaparız. 

Yazım ve dil bilgisi hatalarını aramanın yanı sıra özgeçmişinizin biçimini kontrol edin. Bu belgeye yeni bir şey eklerken, mevcut stile ve akışa uygun olduğundan emin olmanız gerekir. Aynı yazı tipini ve düzeni kullandığınızdan emin olun.  

4. Mümkünse Belirli Anahtar Kelimeler Kullanın 

İşe alım görevlilerinin %75’i artık bir Başvuran Takip Sistemi (ATS) kullanıyor. Yazılım, özgeçmişleri anahtar kelimelere göre filtreleyerek inceler. Basitçe söylemek gerekirse, özgeçmişiniz belirli kelimeleri veya cümleleri içermiyorsa, bir işe alım görevlisi görmeden önce ‘çöp‘ yığınına girebilir. 

Bu sorunla mücadele etmek için, ilgili kurslarınızı listelerken belirli anahtar kelimeler kullanın. İş ilanına yakından bakın ve içerdiği işle ilgili kelimeleri not edin. Bu kelimeleri kurs açıklamalarınıza dahil etmek büyük bir fark yaratabilir. 

5. Başarılarınızı Ölçün 

İşverenler, başarılarınızın kanıtını görmek istiyor. İster etkileyici bir genel not ortalamasına sahip olun, ister bir sınavda başarılı olun, bu bilgileri özgeçmişinizde paylaşın. Madde işareti ve açıklama yaklaşımını kullanıyorsanız, ayrıntıları cümlenize dahil edebilirsiniz. 

Ücretsiz Profesyonel Özgeçmiş Şablonları

Bu şablon 100’lerce örnek şablondan sadece bir tanesi, dilediğini seç ve hemen indir

modern siyah beyaz CV şablonu

Önemli Çıkarımlar

  • Özgeçmişinize ilgili kursları dahil etmek, başvurunuzu güçlendirecektir. Bu yaklaşım, özellikle az iş tecrübesi olan adaylar için faydalıdır.
  • Yer israf etmeyin. Özgeçmişinizde herhangi bir kurs veya projeye yer vermeden önce, bunların başvurunuza değer kattığından emin olun.
  • Özgeçmişinize ilgili kursları eklerken, gidebileceğiniz birçok yol vardır. Hangi seçeneğin ihtiyaçlarınıza en uygun olduğunu düşünün.
  • Çok fazla ayrıntı eklemeyin. Her durumda öğrendiklerinizi açıklamak için bir cümle kullanabilirsiniz. Ancak bundan fazlasını değil.
Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Özgeçmiş

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir