Menü Kapat

Özgeçmişinde Olmayan Bir Şeyi Anlatır mısın? (+3 Cevap)

"Özgeçmişinizde olmayan bir şeyden bahset" Nasıl cevaplanır?

İyi bir özgeçmişin var. Mülakatta karşılaşabileceğin sorulara hazırsın. Bir soruyla karşılaşıyorsun: Bana özgeçmişinde olmayan bir şeyi anlatır mısın? Peki bu soru hakkında bir fikrin var mı? Sence hem özgeçmişinde olmayan hem de işe alım uzmanını tatmin edecek cevap ne olabilir? Bu yazıda sorunun neden sorulduğundan tutup, cevap örneklerine kadar senin için hazırladık.

Gerçekte bilmek istedikleri neler?

Fırsat tanıyorlar: Her şeyi Özgeçmişe sığdırman mümkün değil. Seni ön plana çıkarabilecek özelliklerin, yeteneklerin olabilir. Bunları belirtmen için fırsat tanıyorlar.

Farkındalığını ölçümlüyorlar: Kendinizi ne kadar iyi tanıdığınızı gözlemliyorlar. Neticede özgeçmişinde bulunan bilgiler spesifik bilgiler. Okul, deneyim, yetkinlik gibi. Ama bu soruya düşüncelerinizden yada karakterinizden bahsetmeniz için iyi bir fırsat.

Daha yakından tanımak istiyorlar: Aslında sorulara verilen yanıtlar amacının dışında sizin karakterinizi ve kişiliğinizi de ön plana çıkarıyor. Sadece pozisyonun dışında şirket kültürüne uygunluğunu gözlemleniyor.

Bu soruya vereceğin cevap özel olmalı, seni en çok ön plana çıkarabilecek özelliklerinde durmanda fayda var.

Cevabını hazırlamana yardımcı olabilecek etkili 3 ipucu;

1. Rol almak istediğin pozisyon için seni ön plana çıkaran yeteneklerin hakkında konuşabilirsin

Uzmanlaşma yolunda ya da uzmanlaşarak aldığın yolda özgeçmişin sadece bir kapaktır. Bu kapağa her şeyi ekleyebilme şansın yok. Kendini çok daha iyi ifade edebileceğin boşlukları, işe alım uzmanı sorularıyla doldurmaya çalışır. Buradaki en iyi şans ise sanırım böyle bir soruyla karşılaşmaktan geçiyor. Bu; boşlukları doldurabileceğin, kendini daha iyi ifade edebileceğin ve tüm dengeleri değiştirebileceğin özel bir soru: Bana özgeçmişinde olmayan bir şeyi anlatır mısın?

Örnek yanıt;

Bu işe bakış açım bir çok noktada rakiplerimden farklı. Hataları, problemleri ya da stresli bir dönemi yönetirken; hedef aldığım nokta bunu tamamen ortadan kaldırmak. Öte yandan, iyi bir problem çözücü olmakta çok iyi bir özellik; Fakat her zaman aynı motivasyonla tutunamayabilirim. Tecrübe ve deneyimlerimle kısa zamanda saygınızı kazanacağıma inanıyorum.

Akıllıtavsan

2. Gönüllü olarak yaptığın ilgili çalışmalarınızdan bahsedebilirsin

Gönüllü olarak yaptığınız tecrübelerin var mı? Varsa bu soruya cevap olarak düşünebileceğin iyi bir senaryoya sahipsin. Neticede bir işi karşılığına tabi yapmak ve gönüllü yapmak arasında çok farklı duygular vardır.

Örnek yanıt;

Sağlık sektörünü seçmem hayatımda aldığım en doğru kararlardan biriydi. İnsanlara faydalı olabilmek için çalışmak farkında olmadan beni motive ediyor. 8 yıldır bu sektördeyim. Bunun dışında gönüllü olarak katıldığım topluluklarda aktif olarak rol alıyorum. Geçen yıl bu projelerde ekipçe 4000 kişiye dokunarak yardımcı olduk. Burada arzu ettiğim pozisyonun; tutkularımın bir karşılığı olduğunu düşünüyorum.

akıllıtavsan

3. Pozisyonundaki başarılarını öne çıkar

Mesela önceki iş deneyimlerinde en büyük başarın neydi? Bunlar üzerine yoğunlaş. Sunduğun spesifik başarı örnekleri işe alım uzmanını daha fazla etkiler. Bu tür örnekler daha akılda kalıcıdır.

Örnek yanıt;

Size son iş yerimde referans olarak da sunabileceğim başarılarımdan söz etmek istiyorum. 2013-2019 yılları arasında X şirketinde Depo ve lojistik müdürü pozisyonunda bulundum. Henüz işin başında çok amatör, Hata yapma olasılığı yüksek ve riskli adımların atıldığını bir departman gördüm. Bu benim için çok iyi bir şanstı. Çünkü bildiğim her şeyi uygulama fırsatım ve kendimi geliştirme fırsatım vardı. Nitekim istediğim tüm sonuçları fazlasıyla aldım. Size bunu kronolojik olarak hazırladığım dijital bir katalogla sunabilirim. İncelediğinizde farkı görebileceğinize inanıyorum.

Akıllıtavsan

Bu sorularada göz atabilirsin

  1. Neden bizimle çalışmak istiyorsun?
  2. Önceki işinizden neden ayrıldınız?
  3. Başka işlere başvurdunuz mu?

Ücretsiz Profesyonel Özgeçmiş Şablonları

Bu şablon 100’lerce örnek şablondan sadece bir tanesi, dilediğini seç ve hemen indir

modern siyah beyaz CV şablonu
Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Mülakat Soruları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir