Menü Kapat

Özgeçmiş Özeti Nasıl Yazılır: +45 Özgeçmiş Özeti

Ozgecmis-Ozeti-Nasil-Yazilir-45-Ozgecmis-Ozeti

Özgeçmiş özeti, işverenlere işi yapmak için gereken deneyim ve beceri setine sahip olduğunuzu hızlı bir şekilde gösterir. Özgeçmiş özet bildiriminin nasıl yazılacağını açıkladıktan sonra, tüm deneyim seviyeleri ve iş türleri için 42 özgeçmiş özeti örneği listeliyoruz.

Özgeçmiş Özeti Nedir?

Özgeçmiş özeti, özgeçmişinizin en üstünde, en alakalı kariyer deneyiminizi, becerilerinizi ve başarılarınızı vurgulayan 1-5 cümlelik bir giriştir. Kariyerinizde öne çıkan birçok nokta varsa, özgeçmişinizin profesyonel özeti daha uzun olacaktır.

Bazı iyi örnekleri izleyerek kendi özgeçmiş özetinizi nasıl yazacağınızı öğrenin.

Bir özgeçmiş özetinin ilk cümlesi her zaman en büyük profesyonel satış noktalarınızı içermelidir. Ve çoğu işveren için bu satış noktaları şunları içerir;

 1. En yüksek iş unvanı veya derecesi
 2. Yılların ilgili deneyimi
 3. O yıllardaki ana sorumluluklar veya başarılar

Profesyonel özetinizin her bir cümlesi, rol için neden en uygun olduğunuzun iyi örneklerini açıkça vurgulamalıdır.

Püf Nokta:

Çok fazla örnek bulamıyorsanız , profesyonel geçmişinizden ziyade belirli bir şirkette çalışma arzunuza odaklanan bir özgeçmiş hedefi veya kişisel beyanı yazmayı deneyin.

İyi Özgeçmiş Özeti Örnekleri

İşte farklı özgeçmiş özetlerinin nasıl göründüğüne dair birkaç örnek.. 40’tan fazla en iyi özgeçmiş özeti örneklerimizle kendi özetinizi yazmak için talimatlarımızı nasıl yapacağınızı göstereceğiz.

40’tan Fazla Profesyonel Özgeçmiş Özeti Örneği

İster iş deneyiminiz yok, ister yönetici rolü için başvuruyor olun, özgeçmişinizi yazarken size yardımcı olabilecek özgeçmiş özet örneklerimiz var.

 • Giriş seviyesi ve deneyimsiz örnekler
 • Orta seviye örnekler
 • Yönetim örnekleri
 • Beceriye dayalı örnekler

Önce giriş seviyesi (deneyimsiz) özgeçmiş özeti örnekleri ile başlayalım. Deneyimsiz bir özgeçmiş özeti yazıyor olmanız önemli değil. Başvurduğunuz pozisyonla ilgili başarılarınız varsa, özgeçmiş özet beyanı yazmak işe başlamanıza yardımcı olabilir.

 1. Çocuk bakımı
 2. Üniversite öğrencisi
 3. Bilgisayar Bilimi
 4. Dijital pazarlama
 5. Yemek servisi
 6. Lise öğrencisi
 7. Staj
 8. Hemşirelik öğrencisi
 9. Araştırma asistanı
 10. Depo çalışanı

Çocuk Bakımı Özgeçmiş Özeti

Bir yılı aşkın bebek bakıcılığı deneyimine sahip tutkulu çocuk bakımı uzmanı. Çocuklar için ilgi çekici, eğitici etkinlikler oluşturma, güvenli ve sevecen bir ortamı teşvik etme becerisine sahip. Bebek konuşma bozuklukları iyileştirmesine yardımcı benzersiz ders yöntemleri uygulayıcısı. SGK çocuk bakıcısı sertifikalı ve deneyimli bir ev aşçısı.

Üniversite Öğrencisi Özgeçmiş Özeti

İstisnai araştırma ve yazma becerilerine sahip, kendini işine adamış İngilizce uzmanı. Başarıya dayalı olarak birden fazla onur ödülü aldı ve Haziran 2022’de İTÜ’den mezun olması bekleniyor. Birinci sınıf öğrencileri yetiştirdi ve yazma puanlarını %40 artırdı.

Bilgisayar Bilimi Özgeçmiş Özeti

Program geliştirme deneyimini giriş seviyesi bir pozisyonda kullanmak isteyen yeni Bilgisayar Bilimleri mezunu (3.8 not ort.). Android, iOS ve Windows için uygulama oluşturma ve test etme konusunda 4 aylık staj deneyimine sahip. C, C++, Java, JavaScript, Python ve Swift ile yetenekli. App Store tarafından yakın zamanda onaylanan bağımsız olarak bir not alma uygulaması oluşturdu.

Dijital Pazarlama Özgeçmiş Özeti

Moda endüstrisinde dijital pazarlama ve markalaşma alanında 5 aylık staj deneyimine sahip yeni Pazarlama mezunu. [X firması] için Youtube’ta markalı bir hesap açmaya yardımcı oldu ve 4 ayda 8.000’den fazla takipçi kazandı. Marka büyümesini iyileştirmek için etkileşimi artırma ve en son trendleri takip etme becerisine sahip.

Yemek Servisi Özgeçmiş Özeti

Güçlü kişilerarası becerilere ve mükemmel katılım kaydına sahip hevesli lise öğrencisi. Geçen yıl okulunun bağış toplama etkinliğinde en iyi performans gösteren kişiydi ve 450 dolar değerinde çikolata sattı. CPR sertifikalı. Büyükanne ve büyükbabasının restoranında gıda güvenliği konusunda tecrübeli.

Lise Özgeçmiş Özeti

3.9/4.0 not ortalaması ve %100 devam kaydı ile çalışkan lise mezunu. Konsey üyelerinden %70 destek alarak bir dönem öğrenci konseyi başkanı olarak görev yaptı ve evsiz gaziler için 4.700 dolar toplayan bir yardım kampanyası düzenledi.

Staj Özgeçmiş Özeti

Reklam, halkla ilişkiler, ürün geliştirme ve tüketici araştırma stratejileri bilgisi olan enerjik pazarlama öğrencisi. İş planı yarışmasında 30 takım arasından 3. oldu. Türk Pazarlama Derneği üyesi.

Hemşirelik Öğrencisi Özgeçmiş Özeti

Yaklaşan hemşirelik mezunu, mükemmel eğitim bilgileri ve uygulamalı hasta bakımı deneyimi ile. Tıbbi terminoloji, sağlık politikaları ve hasta bakımı hakkında güçlü temel bilgilere sahip.

Araştırma Görevlisi Özgeçmiş Özeti

Siyaset Bilimi mezunu (3.7 not ort.), Okulunun anket programı aracılığıyla yürüttüğü araştırma konusunda 5 aylık deneyime sahip. Standart anket yöntemlerinin ve nicel analizin mükemmel anlaşılması. Günde ortalama 40 başarılı telefon görüşmesini tamamlayarak tanınma elde edildi,bu programdaki en yüksek hacimdi.

Depo Çalışanı Özgeçmiş Özeti

Hareketli bir şirkette 1 yıllık deneyime sahip, kendini işine adamış, hevesli bir depo çalışanı. İyi derecede İngilizce ve Almanca bilmektedir.

Zaten birkaç yıllık iş deneyiminiz var mı? İşte çok çeşitli sektörlerdeki orta düzey iş arayanlar için 20 özgeçmiş özeti örneği:

 1. Muhasebeci
 2. Barmen
 3. İş analisti
 4. Kamp danışmanı
 5. Kasiyer
 6. Sertifikalı hemşire yardımcısı (CNA)
 7. Müşteri servisi
 8. Dişçi asistanı
 9. Finansal Analist
 10. Temizlik
 11. Bilgi Teknolojisi (BT)
 12. Pazarlama
 13. Tıp asistanı
 14. Resepsiyonist
 15. Perakende
 16. Sunucu
 17. Sosyal hizmet uzmanı
 18. Yazılım Mühendisi
 19. Öğretmen
 20. Web geliştiricisi

Muhasebeci Özgeçmiş Özeti

Muhasebe süreçleri ve hesap mutabakatlarının yanı sıra hesapları düzene sokma konusunda 5 yıldan fazla deneyime sahip sertifikalı serbest muhasebeci. 4,7 milyon dolarlık bir bütçeyi denetledi ve 3 yılda maliyetleri %17 oranında azalttı.

Barmen Özgeçmiş Özeti

Kokteyl hazırlama ve yaratmada 3 yılı aşkın deneyime sahip lider barmen. Yerel zanaat biraları, şarap, alkollü içkiler ve kokteyllerin yanı sıra optimal yiyecek eşleşmeleri hakkında derin bilgi sahibi.

İş Analisti Özgeçmiş Özeti

İş çözümü yazılımını destekleme ve operasyonları analiz etme konusunda 5 yılı aşkın deneyime sahip metodik iş analisti. Gereksinimlerin uygulanması, test süreçleri, proje iletişimleri ve eğitimle ilgili olarak şirkete yıllık 15.000 TL’den fazla tasarruf sağlayan riskleri değerlendirdi.

Kamp Danışmanı Özgeçmiş Özeti

5 ila 15 yaş arası gençler için canlı, etkileşimli ve eğitici yaz kampları yöneten 4+ yıllık deneyime sahip Kamp Danışmanı. Enerjik liderlik tarzı, yaz kamplarında kapsamlı deneyim.

Kasiyer Özgeçmiş Özeti

Mükemmel müşteri hizmeti sağlama, günlük hesapları yönetme ve envanter tutma konusunda 7 yılı aşkın deneyime sahip baş kasiyer. Günlük 92+ işlem gerçekleştirdi ve 6 ayda müşteri memnuniyetini %9 artırdı.

Sertifikalı Hemşirelik Asistanı Özgeçmiş Özeti

Yaşlı yetişkinlere bakan 6+ yıllık deneyime sahip, güvenilir ve ilgili sertifikalı hemşire asistanı. Her vardiyada 15 asistana günlük hayatın temel aktivitelerinden sosyal ve duygusal destek sağlamaya kadar her konuda yardımcı oldu.

Müşteri Hizmetleri Özgeçmiş Özeti

Satış, teknik destek ve müşteri hizmetleri dahil olmak üzere bir çağrı merkezi ortamında 5 yıldan fazla deneyime sahip müşteri hizmetleri temsilcisi. Günlük 90’dan fazla çağrıyı yönetirken, bugüne kadar ortalama %85 müşteri memnuniyeti derecesi aldı.

Diş Asistanı Özgeçmiş Özeti

Yoğun diş kliniklerinde verimli ve yetkin hizmet sunan 4+ yıllık deneyime sahip diş asistanı. Günlük 15 hastayı dişçilik işlemleri için hazırladı ve tedavi bilgilerini %100 doğrulukla hasta kayıtlarına kaydetti. Diş Hekimi Asistanlığı Önlisans derecesine sahip.

Finansal Analist Özgeçmiş Özeti

Yönetici düzeyinde kararlara rehberlik etmek için bilinçli analiz geliştirme ve sunma konusunda 6 yılı aşkın deneyime sahip, detay odaklı finansal analist. Optimize edilmiş bir yatırım stratejisi ile yıllık ortalama %7 oranında artan gelir elde etti.

Temizlik Personeli Özgeçmiş Özeti

Yeni çalışanları yönetme ve eğitme konusunda 6 yılı aşkın deneyime sahip, çalışkan otel kahyası. İSG güvenlik yönergelerinin yanı sıra tüm temizlik malzemeleri ve araçlarına derin aşinalık. Akıcı İngilizce ve işletme düzeyinde İspanyolca dil bilgisine sahip.

Bilgi Teknolojisi (BT) Özgeçmiş Özeti

Bilgi güvenliği ve dijital adli tıp alanında 7 yılı aşkın profesyonel deneyime sahip BT uzmanı. Çok çeşitli güvenlik, mühendislik, ağ iletişimi ve işletim sistemi yazılımı konusunda uzman. Bilgi Güvenliği ve Dijital Adli Tıp alanında Ön Lisans Derecesine sahiptir.

Pazarlama Özgeçmiş Özeti

Farklı bir kuruluş ve müşteri grubu için çalışan 6+ yıllık deneyime sahip yaratıcı pazarlama uzmanı. Aylık satışları 10 ayda 8.000 dolardan 25.000 dolara çıkardı ve aynı zaman diliminde sosyal medyadaki takipçileri %150 artırdı.

Tıbbi Asistan Özgeçmiş Özeti

5+ yıllık deneyime sahip özenli ve detay odaklı tıbbi asistan. 600’den fazla aileden 2.000’den fazla hastanın muayenelerini yönetmek için aile doktoruna yardımcı oldu.

Resepsiyonist Özgeçmiş Özeti

Ofis personeli için idari işlevleri yönetme konusunda 9 yılı aşkın deneyime sahip resepsiyonist. Bilgileri analiz etme ve sorunlara çözüm sağlama konusunda güçlü yetenek. Şirkete, yanlış faturalardan kaynaklanan gereksiz ödemelerde 10 bin dolar tasarruf sağladı.

Perakende Özgeçmiş Özeti

Perakende satış, müşterilerle iletişim kurma ve müşterileri elde tutma konusunda 5 yılı aşkın deneyime sahiptir. Art arda 3 ay boyunca satış hedeflerinin ortalama %140’ına ulaştı ve 45.000 TL ek gelir sağlayan önerilerde bulundu. İngilizce ve İspanyolca biliyor.

Sunucu Özgeçmiş Özeti

150+ koltuklu restoranda 7+ yıllık yemek hazırlama ve servis tecrübesine sahip nazik sunucu. 150 $ ek günlük şarap satışı oluşturuldu. Gıda İşleme ve Güvenlik Sertifikası.

Sosyal Hizmet Uzmanı Özgeçmiş Özeti

Topluma hizmet etme, çatışmaları çözme ve ihtiyacı olanlara rehberlik etme konusunda 5 yıldan fazla deneyime sahip kararlı sosyal hizmet uzmanı. 3 ila 5 haftalık terapi gruplarında hizmet verdi. Yaşları 10 ile 18 arasında değişen genç ergenlerin ihtiyaçlarını karşılamak için kolaylaştırılmış kriz müdahale hizmetleri ve psikososyal değerlendirme uzmanı.

Yazılım Mühendisi Özgeçmiş Özeti

Geniş bir e-ticaret uygulaması ve teknoloji becerileri yelpazesiyle son teknoloji mühendislik çözümlerini yürütme konusunda 6 yılı aşkın deneyime sahip azimli yazılım mühendisi. Ölçeklendirmek için etkileşimli ve kullanıcı merkezli web sitesi tasarımları oluşturmak için tam kapsamlı uzmanlık sahibi.

Öğretmen CV Özeti

Farklı boyut ve yetenek seviyelerinde sınıfları öğretmek için 10 yıllık deneyime sahip başarılı öğretmen. Her yıl velilerden ve öğrencilerden %90+ memnuniyet derecesi aldı. Matematik ve okuryazarlık notları sırasıyla %17 ve %24 oranında iyileştirildi.

Web Geliştirici CV Özeti

Kullanıcı arayüzleri tasarlama ve geliştirme, test etme, hata ayıklama ve e-ticaret teknolojilerinde personel eğitimi konularında 8 yılı aşkın deneyime sahip web geliştiricisi. Kullanıcı tıklamalarını ve ardından müşteri satın almalarını %20 artıran optimize edilmiş çıkış sayfası.

Alanınızda profesyonel misiniz? İşte kendi yönetici özgeçmişinizi yazmanıza yardımcı olacak 10 yönetici özgeçmiş özeti örneği :

 1. Muhasebe Müdürü
 2. İnsan kaynakları (İK) yöneticisi
 3. Pazarlama Müdürü
 4. operasyon Sorumlusu
 5. Ürün Müdürü
 6. Proje Müdürü
 7. mülk yöneticisi
 8. Restaurant yöneticisi
 9. Satış Müdürü
 10. Depo yöneticisi

Hesap Yöneticisi CV Özeti

Müşteri hesaplarını izleme, gelen ve gidenleri analiz etme ve tahminler gerçekleştirme konusunda 7 yılı aşkın deneyime sahip hesap yöneticisi. Yıllık satışları 4,7 milyon dolar değerinde yönetilen hesaplar. Yeni müşteri hizmetleri girişimleri uygulayarak iş hacmini %150 artırdı.

İK Yöneticisi CV Özeti

Etkili İK politikaları uygulama ve 4 kişilik bir insan kaynakları ekibine liderlik etme konusunda 6 yılı aşkın deneyime sahip İK yöneticisi. Çalışan tutma oranını %90’ın üzerine çıkardı ve işe alım maliyetlerini %10 oranında azalttı. SHRM sertifikalı, Google Workspace’te akıcı, 90 WPM hıza sahip.

Pazarlama Müdürü CV Özeti

Ev aletleri ve kozmetik ortamlarında 6 yılı aşkın deneyime sahip yenilikçi pazarlama müdürü. Toplam satış hedeflerini %24 oranında iyileştiren 30’dan fazla pazarlama ve satış uzmanı işe alındı ve eğitildi. Yıllık toplam geliri 1,3 milyar dolar olan 12 yeni ürün hattının lansmanını yönetti.

Operasyon Yöneticisi CV Özeti

Güneş enerjisine tutkuyla bağlı, finansal açıdan anlayışlı, müşteri deneyimi odaklı Operasyon Müdürü. Eyalet ve federal yasalara uyum konusunda uzman bir anlayışla yenilenebilir enerji sektöründe 7 yılı aşkın deneyim. Mevcut şirketimde son iki mali yılda işletme bütçesi israfını %3 oranında azalttım. Yüksek güvenlik standartlarını ve etik şirket değerlerini desteklemeye kendini adamıştır.

Ürün Yöneticisi CV Özeti

Marka stratejisi geliştirme, finansal performansı değerlendirme ve pazarlama konusunda 8 yılı aşkın deneyime sahip ürün yöneticisi. Yıllık 4,7 milyon dolarlık bir bütçe yönetti ve satış kotasını %74 oranında aştı.

Proje Yöneticisi CV Özeti

Milyonlarca dolarlık inşaat projelerini yöneten, 90’dan fazla taşerondan oluşan bir ekibi koordine eden ve bütçe tahsisi ve analizi gerçekleştiren 8+ yıllık deneyime sahip proje yöneticisi. Maliyetleri yıllık %15 azaltırken 325 milyon $’lık bir proje bütçesini yönetti.

Mülk Yöneticisi CV Özeti

Ev sahipleri ve müşterilerle sözleşmeleri kapatma, profesyonel ve uygun maliyetli yüklenicileri seçme ve doğru vergileri dosyalama konusunda 15 yılı aşkın deneyime sahip Kaliforniya lisanslı mülk yöneticisi.

Restoran Müdürü CV Özeti

Yüksek kaliteli ve hızlı tempolu beş yıldızlı bir restoranı yönetme konusunda 6 yılı aşkın deneyime sahip girişimci restoran yöneticisi. 50’den fazla personele koçluk yaptı ve eğitim programları uygulayarak endüstri standardından %25 daha yüksek bir çalışan elde tutma oranını sürdürdü.

Satış Müdürü CV Özeti

Stratejik büyüme, lider ekipler ve kalite kontrol yoluyla karlılığı artıran 7+ yıllık deneyime sahip son derece rekabetçi satış yöneticisi. Bölgede aylık 13.000.000$ satış gerçekleştirerek müşteri memnuniyetini her yıl %5 oranında artırdı.

Depo Yöneticisi Özgeçmiş Özeti

Süreç verimliliğini ve operasyonel mükemmelliği artırma konusunda 11 yılı aşkın deneyime sahip, Sonuç Odaklı Depo Yöneticisi. Maliyetleri düşürmede, envanter dönüşlerini iyileştirmede ve sistem geliştirmeleri yoluyla performansı artırmada kanıtlanmış başarı. Envanter denetimlerini/döngü sayımlarını, çok uluslu lojistik ve tedarik zinciri stratejilerini uygulama ve yönetme konusunda usta.

Beceri Özeti (2 Örnek)

Özgeçmişinizde fazladan yer varsa ve girişinizin daha da öne çıkmasını istiyorsanız, özgeçmişiniz için beceri odaklı bir özet yazmayı deneyebilirsiniz.

Madde işaretlerini ve kalınlaştırılmış becerileri kullanan bu tür profesyonel özet, 3 cümlelik iyi bir özgeçmiş özetiyle aynı etkiyi sağlar.

Özgeçmiş Özeti Nasıl Yazılır?

İster deneyimli bir yönetici olun, ister deneyimsiz olun, size alanınızda başarılı olma yeteneğinizi gösteren profesyonel bir özgeçmiş özetini nasıl yazacağınızı tam olarak göstereceğiz.

Tecrüben Varsa Özgeçmiş Özeti Nasıl Yazılır?

Birkaç yıldan fazla iş tecrübesine sahip profesyonel bir özgeçmiş özeti yazmak basittir. Herhangi bir orta veya üst düzey pozisyon için özetiniz üç cümle olmalıdır (ancak vurgulanacak başka ayrıntılarınız varsa daha fazlasını ekleyebilirsiniz):

 • İlk cümle: # yıllık ilgili iş deneyiminin yanı sıra en büyük sorumluluklarınız
 • İkinci cümle: En etkileyici kariyer başarılarınızdan birine bir örnek
 • Üçüncü cümle: Sektörünüzdeki beceri ve yeteneklerinizi vurgulayan ek başarılar, sertifikalar veya beceriler

İlginizi çekebilir: Deneyimsiz özgeçmiş nasıl yazılır?

Tecrüben Yoksa Özgeçmiş Özeti Nasıl Yazılır?

Alanınızda veya sektörünüzde deneyiminiz yok mu? Aşağıdaki 2-3 cümle yapısını kullanarak yine de bir özgeçmiş için iyi bir özet yazabilirsiniz:

 • İlk cümle: Tanımlayıcı sıfat + mevcut durumunuz (öğrenci veya iş arayan kişi iyi), Not ortalamanız (3.5+ ise) ve sınıf içinde veya dışında ilgili herhangi bir deneyim
 • İkinci cümle: İlgili en önemli becerileriniz ve bu becerilerin başarıya ulaşmanıza nasıl yardımcı olduğu (bir dönem projesinde veya akademik bir ödül almak gibi)
 • Üçüncü cümle (isteğe bağlı): Alanınızdaki işler için sizi daha iyi bir aday yapan sınıf dışındaki ek beceriler, başarılar veya deneyimler

İlginizi çekebilir: Harika bir akademik özgeçmiş nasıl hazırlanır?

Ücretsiz Profesyonel Özgeçmiş Şablonları

Bu şablon 100’lerce örnek şablondan sadece bir tanesi, dilediğini seç ve hemen indir

modern siyah beyaz CV şablonu
Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Özgeçmiş

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir