Menü Kapat

Özgeçmiş Nasıl Hazırlanır? Rekabetçi Özgeçmişin Sırları

İyi Bir Özgeçmiş Nasıl Yazılır?

İş arama sürecinizi kısaltacak unsurlardan biri hiç şüphesiz iyi bir özgeçmiş oluşturmaktır. Bir çok adayın güçlü bir özgeçmişi bulunur ancak rakiplerinden kendisini bir üst adıma ulaştırmak için rekabetçi bir özgeçmiş hazırlamak gerekir. Gelin iyi bir özgeçmiş nasıl hazırlanır bir bakalım.

Bu size tanıdık geliyorsa söyleyin: Bir süredir iş arıyordunuz. İlgilendiğiniz birçok ilanla karşılaşıyorsunuz. Bu işler için nitelikleriniz ve doğru profile sahip olduğunuzu biliyorsunuz, ancak herhangi bir görüntüleme veya arama almıyorsunuz. 

Buradaki sorun özgeçmişinizde olabilir. Başvurduğunuz potansiyel işlere uygun olduğunuz konusunda kesinlikle haklı olabilirsiniz, ancak özgeçmişiniz belki de bunu sağlamıyor.

Cultivated Culture tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırma, etkili bir özgeçmişin en önemli yönlerini belirleme umuduyla 125.000’den fazla özgeçmişi analiz etti. İşte size rekabetçi bir özgeçmiş nasıl hazırlanır sorusuna yanıt verecek nitelikte bazı harika çıkarımları özetledik. Bunun yanı sıra okuyucularımıza bir (ATS) Aday Takip Sistemine göre kurgulanmış özgeçmişler oluşturma konusunda rehberlik edecek bazı ipuçlarını hazırladık:

  • Doğru kelimeler anahtardır: ATS söz konusu olduğunda, anahtar kelimeler oyunun adıdır. Aday takip sistemi belirli pozisyonlar için kriterleri ne kadar iyi karşıladığınızı belirlemek üzere genellikle özgeçmişinizi bir iş tanımıyla karşılaştırır. Özgeçmişinizdeki açıklamada anahtar kelimelere ulaştığınızdan emin olmak için iş tanımlarını tarayın. 
  • Linkedin profilinizi özgeçmişinize ekleyin: Birçok kişi özgeçmişlerine Linkedin profil bağlantısını eklemeyi düşünmüyor. Aslında özgeçmişlerin sadece %48’i bir Linkedin profiline atıfta bulunuyor. Linkedin profilinizi dahil etmenin, mülakat yapma şansınızı artırdığı gösterilmiştir.
  • Fazla söze girme: Pek çok insan özgeçmişleri için ideal kelime uzunluğunu aşıyor, bu da araştırmaların 475-600 kelime arasında olduğunu gösteriyor. Bu nedenle, kelime uzunluğu söz konusu olduğunda, bazen daha azı daha fazladır. 
  • Biçimlendirme ve sözcük seçimi önemlidir: Tasarım becerilerinizi veya ana İngilizce kelime dağarcığınızı sergilemek isteyebilirsiniz, ancak aday takip sistemi testini geçecek bir özgeçmiş oluşturmaya gelince, sadelik sizin için bir artıdır. Basit biçimlendirme ile “beceriler” ve “deneyim” gibi başlıklar özgeçmişinizin doğru işlenmesini sağlamaya yardımcı olacaktır. Muse, biçimlendirme hakkında daha yararlı ipuçları sunar.

Yeni özgeçmişinizi yazmaya başlarken tüm bunları göz önünde bulundurarak, işe alım sürecinde en iyi adımınızı atmanıza yardımcı olacak harika bir araçtan bahsetmek istiyoruz.

İlginizi çekebilir: Özgeçmişe Linkedin Eklemeli misiniz?

ResyMatch.io

ResyMatch, Cultivated Culture tarafından oluşturulmuş harika hizmet hem de ücretsiz. İşlevlerinin basitliğini seviyorum. 

Özgeçmişinizi sayfanın bir tarafına yükler veya yapıştırırsınız ve diğer tarafa iş tanımlarını ve basit metrikleri girersiniz. Bu kadar basit. 

ResyMatch, bir işe alım yöneticisinin gözünde özgeçmişinizin yolculuğunun ilk adımını temsil edecek bir ATS sistemine çok benzer bir teknoloji kullanır. 

cv tarama değerlendirme

ResyMatch, özgeçmişinizin iş tanımıyla ne kadar yakından eşleştiğine bağlı olarak bir puan üretecektir. Ayrıca, iş tanımıyla daha iyi uyum sağlamak için özgeçmişinizi iyileştirebileceğiniz alanların bir dökümünü de alırsınız. 

ResyMatch tamamen ücretsizdir. İlk ücretsiz ayınızın ardından iptal etmek için hiçbir zaman bir hatırlatıcı ayarlamanız gerekmeyecek. Basit ve sezgisel harika bir ücretsiz yazılım olan ResyMatch, bizim oyumuzu aldı.

Bunlarda ilginizi çekebilir

  • Özgeçmişinde olmayan bir şeyi anlatır mısın? (+3 cevap) İncele

Size bilinenden farklı bir bakış açısı sunarak rekabetçi bir özgeçmiş nasıl hazırlanır sorusunu yanıtlamaya çalıştık. Siz de iyi bir özgeçmiş için önerilerinizi yorum kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Ücretsiz Profesyonel Özgeçmiş Şablonları

Bu şablon 100’lerce örnek şablondan sadece bir tanesi, dilediğini seç ve hemen indir

modern siyah beyaz CV şablonu
Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Özgeçmiş

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir