Menü Kapat

Özgeçmiş Güncelleme: Kronolojik CV’nizden Kurtulun!

Özgeçmiş Güncelleme Eski Kronolojik Formatınızdan Kurtulun

İşe alım uzmanları, pozisyon için en uygun ve deneyimli adayı bulmak ister. Özgeçmiş güncelleme, en son deneyiminizi ve başarılarınızı sergileyerek mümkün olan en iyi izlenimi bırakmanıza yardımcı olur. Güncel olmayan bir kronolojik özgeçmişe sahip işlere başvuruyorsanız , işverenler sizi daha güncel görünen adaylar lehine atlıyor olabilir.

Zamana ayak uydurmaya hazır mısınız? Modası geçmiş kronolojik özgeçmişinizi şimdiye getirelim.

Özgeçmiş Güncelleme: Kronolojik Özgeçmiş Formatı Nedir?

Kronolojik özgeçmiş biçimi (” ters kronolojik özgeçmiş ” olarak da anılır ) , özgeçmiş için en yaygın biçimdir. Temel odak noktası iş deneyimidir. Bu tür bir özgeçmişte, işleri genellikle mevcut veya en yeniden en eskiye doğru sıralarsınız.

Beceriler (hem sosyal beceriler hem de işe özel beceriler), eğitim ve ödüller veya yayınlar gibi diğer bölümler iş deneyiminin altında listelenecek ve belgede daha az fiziksel yer kaplama eğiliminde olacaktır.

İlginizi çekebilir: Özgeçmişte sosyal beceriler nasıl listelenir?

Özgeçmişinizi Neden ve Nasıl Güncellersiniz?

Özgeçmiş oluşturmak kimsenin favori etkinliği değildir. Zorlayıcı olabilir. Neredeyse her zaman sinir bozucu. İşi bitirdikten sonra, sonsuza kadar aynı özgeçmişi göndermeye devam edemez misin? Üzgünüm ama hayır.

Yıllardır güncellenmemiş bir özgeçmiş? Özgeçmişinizi okuyacak olanlar için bu büyük bir “Hayır”.

Düzenli olarak özgeçmiş güncellemeniz için bazı nedenler:

Odaklanmış Kalın

Amaçlar ve hedefler zamanla değişir. Bununla birlikte, zaman geçtikçe, belirli bir alanı veya işi sürdürme konusunda bir zamanlar sizi heyecanlandıran şeyleri gözden kaçırabilirsiniz.

Özgeçmiş güncelleme, şu anda sizin için neyin önemli olduğunu kendiniz kontrol ederek hedeflerinize netlik kazandırma fırsatı verir . Araştırmalar, hedefleriniz konusunda netleşerek, onlara doğru çalışmaya odaklanma olasılığının daha yüksek olduğunu göstermiştir.

Boşlukları Doldurun

Özgeçmişinizdeki büyük boşluklar genellikle kötü bir şey olarak görülür. Bu yüzden özgeçmiş güncelleme bir tercih değil ihtiyaçtır.

Örneğin, işteyken PowerPoint sunumları yapmayı öğrenirseniz, bu beceriyi özgeçmişinize eklemeye değer olabilir. Zamanla, birçok boşluğu doldurabildiğinizi ve artan becerilerinizin sizi potansiyel işverenler için çok daha iştah açıcı bir olasılık haline getirdiğini görebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Özgeçmişe Neler Eklenmeli? +11 Temel İpucu

Mevcut Özgeçmişinizi İyileştirin

Hiç eski bir yazıya dönüp baktığınız zaman, nerede daha net ifade edebileceğinizi gördünüz mü? Özgeçmişinize bakmak farklı değil.

Özgeçmişinize ara sıra baktığınızda , aslında pek bir şey değişmemiş olsa bile, sesinizi daha iyi hale getirebilecek ince ayarlar veya iyileştirmeler yapma şansı verir. Birçok insan özgeçmiş yazmada iyi olmadıklarını iddia ediyor. Alıştırma mükemmelleştirmeyebilir, ancak kendinizi geliştirme konusunda kesinlikle sizi daha iyi hale getirecektir.

Gelişmelere Hazır Olun

Şirketinizden ayrılmak gibi bir isteğiniz olmasa bile, güncel bir özgeçmiş gerektiren dahili fırsatlar olabilir.

Başvurmak istediğiniz açılan bir dahili pozisyon olduğunu varsayalım. İşvereniniz sizi zaten iyi tanıyor olsa bile, güncel bir özgeçmiş göndermek şık bir dokunuş. Ayrıca, orada çalıştığınızdan beri öğrendiklerinizi göstermek, maaş pazarlığına bile yardımcı olabilir!

Eski Özgeçmişinizi Nasıl Güncellersiniz: Kolay İpuçları

Özgeçmişinizi şekle sokmaya hazır mısınız? En sevdiğiniz şarkısını çalın ve bu kolay ipuçlarıyla çalışmaya başlayın.

Büyük Bir Projeden Sonra Daima Güncelleyin

Önemli bir kural, büyük bir projeden sonra özgeçmişinizi her zaman güncellemektir. Tamamlandıktan sonraki günlerde, haftalarda ve aylarda ayrıntıları unutmak kolaydır; bu nedenle ayrıntıları henüz zihninizde tazeyken ekleyin.

Çoğu zaman, büyük projeler özgeçmişinize eklemek için büyük başarılar veya önemli noktalar sağlayacaktır. Kendinizi mümkün olan en iyi ışıkta boyama fırsatını kaçırmayın.

Gerektiğinde Beceriler Ekleyin

İşverenler, çalışanların kendini geliştirmeye ve sürekli öğrenmeye adamasını sever. Bu nedenle, yeni beceriler biriktirmeye devam ederken beceri bölümünüzü eklemeyi, değiştirmeyi veya güncellemeyi unutmayın!

Örneğin, şirket blogunda çalışırken temel kodlamayı öğrenmeye başlarsanız, özgeçmişinizin beceriler bölümünde bahsetmeye değer olabilir. İlgili, talep edilen becerilerin modası asla geçmez, bu nedenle bu bölümü düzenli olarak güncellediğinizden emin olun.

Ancak eklediğiniz becerilerin kariyerle ilgili olduğundan emin olun. Yeni bir bilgisayar dili sertifikası mı? Evet. Dövüş sanatları pratiğinizde bir sonraki seviyeye ulaşmak mı? Hayır… kariyerin dövüş sanatlarında değilse. “Kişisel bilgileri minimumda tutun.

Sektörün Diliyle Yazmaya Dikkat Edin

Değişen tek şey deneyim ve beceriler değildir. insanların kullandığı dil de değişir.

Özgeçmişinizi gözden geçirirken, ifadelerinize dikkat edin. Dikkat çekebilecek endüstri terimlerini ekleyebilir misiniz? Veya kulağa eski moda gelen herhangi bir dil var mı? Özgeçmişinizin zamanında görünmesini ve sağlam olmasını istiyorsunuz.

Özgeçmişinizi Düzenli Olarak Budayın

Özgeçmişinizle, en iyi deneyiminiz ve başarılarınızın parlayabilmesi için gereksiz bilgileri veya artık alakalı olmayan ayrıntıları kestiğinizden emin olmalısınız.

Örneğin, 12 yıldır bu alanda çalışıyorsanız , işi beş yıl önce aldığınızda özgeçmişinizde listelediğiniz perakende işini kesmenin zamanı gelmiş olabilir. Gelecekteki roller için başvururken alakalı olmayabilir.

Kronolojik Özgeçmiş Formatını Güncel Tutun

Tıpkı bir işverenin muhtemelen mülakat kıyafetlerinizin eski ve yıpranmış olup olmadığını söyleyebileceği gibi, bir özgeçmişin ne zaman güncel olmadığını da anlayabilirler.

Özgeçmişinizin iyi görünmesini ve dikkat çekmesini istiyorsanız, onu güncel tutmalısınız. En son iş deneyiminize odaklanan kronolojik bir özgeçmiş – eğer eskiyse, bakım eksikliğiniz bariz olacaktır.

Çok fazla zaman veya çaba harcamanıza gerek yok. Güncel tutarak kronolojik özgeçmiş formatından en iyi şekilde yararlanın. Özgeçmişinizi altı ayda bir veya herhangi bir büyük başarıdan sonra güncelleyin. Bu şekilde, zaman içinde güçlü bir etki yaratan küçük düzenlemeler yapabilirsiniz. Artık özgeçmişinizi düzenli olarak nasıl güncelleyeceğinizi bildiğinize göre, bunu yapın, böylece çekici bir iş adayı olarak öne çıkmaya devam edebilirsiniz.

Bu makalede özgeçmiş güncelleme ile ilgili konuştuk. Daha fazla ipucu için CV-Özgeçmiş sayfamızı ziyaret edin.

Ücretsiz Profesyonel Özgeçmiş Şablonları

Bu şablon 100’lerce örnek şablondan sadece bir tanesi, dilediğini seç ve hemen indir

modern siyah beyaz CV şablonu
Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Cv Hazırlama

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir