Menü Kapat

Özgeçmiş Başlığı: Özgeçmişinizi Doğru Şekilde Tamamlamak İçin İpuçları

özgeçmiş başlığı

Özgeçmiş başlığı, özgeçmişinizin en üstünde adınızı, mesleğinizi ve iletişim bilgilerinizi içeren çok önemli bölümdür. Başlığı nasıl biçimlendirdiğiniz, çok önemlidir.

Şimdi özgeçmişinizin en üstüne gitmesi gereken kritik görev başlığını tartışalım. Bu bilgiyi zaten ezberlemiş olduğunuz için yazması en kolay kısımdır. Ancak bu, tasarlaması en zor kısımdır. Ve iş arayanlar özgeçmiş başlıklarını oluştururken genellikle temel hatalar yapar.

Özgeçmiş Başlığı Nedir?

Özgeçmiş başlığı, bir iş başvurusunda bulunan kişinin adını ve iletişim bilgilerini ve bazen aşağıda tartışacağımız birkaç başka şeyi içeren bir özgeçmişin üst kısmında düşünülerek tasarlanmış bir bölümdür. 

Bir başlık, bir iş mektubunu gönderen kişinin üst kısmında şirketin adını ve iletişim bilgilerini tanımlayan önceden basılmış bilgilere sahip olduğu “antetli kağıt” olarak adlandırılan şeye benzer. İyi bir başlık size nasıl ulaşacağınıza dair kritik bilgiler sağlamanın yanı sıra profesyonellik ve yetkinliği de yansıtır. 

Neden Bir Özgeçmiş Başlığına İhtiyacınız Var?

Bir özgeçmiş başlığı, sizinle bir mülakat ayarlamak istediklerinde, en önemli iletişim bilgilerinizi işe alma yöneticisinin parmaklarının ucunda tutar.

Başlıksız bir özgeçmiş oluşturmak, boş bir kartvizit yazdırmaya benzer. Kimse kim olduğunuzu veya size nasıl ulaşacağını bilemez. Özgeçmişinizin geri kalanı mükemmel olsa bile, hiçbir zaman yanıt alamazsınız. Çünkü okuyucuya sizi nasıl ulaşabileceğini söylemeyi unuttunuz.

Adınızın ve iletişim bilgilerinizin bariz önemi dışında, başlıklar da önemli bir tasarım işlevi görür. Başlığınızda yazı tipleri, yazı tipi boyutları, düzen, simgeler ve renk kullanımı hakkında yaratıcı seçimler yapma özgürlüğüne sahipsiniz. İyi tasarlanmış bir başlıkla, özgeçmişiniz, daha kimse ilk kelimeyi okumadan önce, kol mesafesinde daha iyi görünecek. Bu olumlu bir ilk görsel izlenim yaratır ve bu önemlidir. Özgeçmişinizin okunduğu kadar iyi görünmesi gerekir.

İlginizi çekebilir: Özgeçmişte kullanılabilecek 3 renk

Başlığınız ayrıca size bir tür “görsel kimlik”, alıcının zihninde sizi tanımlamaya yardımcı olan bir tasarım imzası verir. Özgeçmiş başlığınız ve kapak mektubunuz aynı olmasa da benzer olmalıdır. Bu belgelerin birlikte gitmek üzere tasarlandığını açıkça ortaya koymalıdır. Bir işe alım müdürü 10 özgeçmiş ve 10 ön yazı yazdırır ve ardından hepsini yere bırakırsa, özgeçmişinizi ve kapak mektubunuzu eşleştirmek kolay olmalıdır. Çünkü bir bakışta bunların “eşleşen bir set” olduğu açıktır.

Özgeçmiş Başlığı Nasıl Yazılır?

Bir özgeçmiş başlığı yazmak için en az üç şeye ihtiyacınız olacak:

Ad, telefon, Eposta

  • Adınız
  • Telefon numaran
  • E-posta adresiniz

Şimdiye kadar ne kadar kolay olduğunu gördün mü? Ama bekleyin, dahası var.

Meslek

  • Mesleğin

Bu bazen gözden kaçar, ancak ister bir hemşire ister bir sirk palyaçosu olun, adınızın altına mesleğinizin çok kısa bir açıklamasını eklemelisiniz. Alanınızda dikkate değer sertifikalarınız veya dereceleriniz varsa bunları da dahil etmeyi düşünün.

Adres

  • Posta adresiniz

Bu, bir özgeçmiş başlığına dahil edilecek en önemli şeylerden biriydi. Ancak günümüzde biraz isteğe bağlı olarak kabul ediliyor. Mantık, modern işverenlerin yanıt olarak size bir mektup göndermeyecekleri yönündedir. Ve ofislerinden ne kadar uzakta yaşadığınıza göre bile kapatılabilirler. Veya şu anki ikamet yerinizin zaten önemli olmadığı uzak bir işe başvuruyor olabilirsiniz.

Ancak, iyi bir neden olmadıkça posta adresinizi eklemenizi öneririz. En azından, yaşadığınız şehri ve eyaleti veya işverenden farklı bir ülkede yaşıyorsanız şehir ve ülkeyi eklemenizi öneririz.

Reklam

  • Alanınızdaki profesyonel itibarınızı gösteren web sitelerine bağlantılar

LinkedIn sayfaları , genellikle profesyonel başarılara odaklandıkları için iyi bir seçenek olabilir Ancak profilinizin iş arama amaçları için güncellendiğinden ve optimize edildiğinden emin olun . Facebook, Instagram ve Twitter sayfalarınızı, profesyonel hayatınıza odaklanıp odaklanmamalarına veya çok kişisel olmalarına bağlı olarak dahil etmek iyi bir fikir olabilir veya olmayabilir. 

İlginizi çekebilir: Özgeçmişe Linkedin Eklemeli misiniz?

Ancak, portföyünüzü sergileyen kişisel bir web sitesine sahip bir sanatçı, fotoğrafçı veya benzeriyseniz, kesinlikle dahil etmeye değer. Herhangi bir web sitesine bağlantı vermeden önce, güncel ve profesyonel olduklarından ve anlaşmayı bozabilecek herhangi bir materyal içermediğinden emin olmak için bunları inceleyin.

  • Resminiz

Ülkemizde bir başvuru sırasında başlık alanınızda fotoğrafınızın olması önem ve itibar taşır. İşverenler genellikle fotograflı özgeçmişleri okumayı ve tercih etmeyi önemser. Fakat; uluslararası bir kullanım için özgeçmiş hazırlıyorsanız yazının bundan sonraki paragrafını dikkatle okumanızı ve başvuru yapacağınız ülkedeki tutuma dikkat etmenizi öneririz.

Özgeçmişlerde vesikalık fotoğraflar Kuzey Amerika dışındaki ülkelerde oldukça yaygındır, ancak ABD’de genellikle hoş karşılanmaz. Bunun nedeni, yasaların işverenlerin ırk, cinsiyet veya yaşa dayalı işe alım kararları vermesini engellemesidir. Ve fotoğraflar yukarıdakilerin tümünü ortaya çıkarabilir. Ancak, görünüşünüzün işe alım kararında meşru bir rol oynayabileceği bir aktör veya model iseniz, bu düşünceler genellikle pencereden dışarı çıkar.

Ne yaptığınızı biliyorsanız, kendi başlığınızı tasarlamaktan çekinmeyin. Ancak özgeçmişinizi koymak için profesyonel bir başlık edinmenin en kolay yolu, sizin için önceden tasarlanmış bir başlık bulmaktır. 

2 sayfalık Bir Özgeçmiş Başlığına Ne Dersiniz?

Çoğu durumda, özgeçmişin yalnızca bir sayfa olmasını öneririz. Ancak, özellikle uzun kariyere sahip olanlar için iki sayfalık bir özgeçmişin uygun olduğu durumlar vardır. Böylece soru ortaya çıkıyor: Her iki sayfaya da bir başlık koymalı mısınız?

Bu konuda görüşler ayrılmıştır. Bazı uzmanlar, ikinci sayfaya bir özgeçmiş başlığı eklemeniz gerektiğini söylüyor. Bu da bir işe alım görevlisinin iletişim bilgilerinizi bulmasını iki kat daha kolay hale getiriyor. Diğer uzmanlar bunun aptalca bir fikir olduğunu söylüyor. Tüm bu bilgileri zaten sağladınız ve alanı yeni bilgiler için kullanmalısınız.

Başlığınızı ikinci bir sayfada tekrarlamayı seçerseniz, ilk sayfadaki başlıkla aynı olmasa da çok benzer olmalıdır.  

Özgeçmiş başlığı Hakkında Öneli Çıkarımlar

  • Özgeçmiş başlığı, genellikle özgeçmişin en üstünde bulunan ve başvuranın adını ve iletişim bilgilerini içeren bölümdür.
  • İyi bir başlık, okunması kolay ve görsel olarak çekici olmalıdır.
  • Eşleşen kapak mektubu ve özgeçmiş başlıkları, uygulamanız için “kişisel bir marka” oluşturmanıza yardımcı olur.

Ücretsiz Profesyonel Özgeçmiş Şablonları

Bu şablon 100’lerce örnek şablondan sadece bir tanesi, dilediğini seç ve hemen indir

modern siyah beyaz CV şablonu
Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Özgeçmiş İpuçları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir