Menü Kapat

Otelcilik Mülakat Soruları ve Cevapları

Otelcilik mülakatına nasıl hazırlanırım?

Tüm dünyada otellerde bir milyondan fazla insan çalışıyor. Bu makalede birbiriyle tamamen aynı olan iki görüşme bulamayacaksınız. Bu içerikte özenle seçilmiş karşılaşılması muhtemel en yaygın Otelcilik mülakat soruları ve cevapları listelenmiştir.

Görüşmecilerin sizden ne duymak istediğini ve sorularına nasıl cevap vereceğinizi anlayacaksınız. Ardından, otel müdürü, kapıcı veya resepsiyonist gibi otellerde belirli işler için mülakatları tartışan makalelere atıfta bulunacağız.

Otelcilik Mülakat Soruları ve Yanıtları

1. Neden Otelimizde Çalışmak İstiyorsunuz?

Yeri sizin için ya da misafirler için özel kılan bir şeye odaklanın. Harika bir yer (her zaman çalışmak istediğiniz ve misafirlerin gelmekten hoşlandığı bir yer), yeni işe alınanlar için mükemmel bir eğitim programı (beklediğiniz bir şey) olabilir.

Booking.com’da ve diğer web sitelerinde aldıkları en iyi yorumlara, konuklarına sundukları çeşitli olanaklara veya oteli sizin gözünüzde benzersiz kılan diğer her şeye başvurabilirsiniz.

Otelcilik sektöründe çalışan sirkülasyonu çok yüksektir. Onları otellerini sevdiğinize, seçiminiz için iyi bir nedeniniz olduğuna ve amirinizle ilk tartışmanızdan sonra veya yakındaki bir otelde daha iyi bir maaş teklifi bulur bulmaz oteli terk etmeyeceğinize ikna etmelisiniz.

2. Bir Otel Misafiri Sizi Kötü Bir Hizmetle Suçlasa Ne Yapardınız?

Misafir her zaman haklıdır. Yanlış olduklarında bile. Durumu düzeltmek ve yüzlerini tekrar gülümsetmek için elinizden gelenin en iyisini yapacağınızı söylebilirsiniz.

Konuk ile asla tartışmayacağınızı ve her şikayeti sakin bir sesle ele alacağınızı söyleyin . Ayrıca, neyin yanlış gittiğini anlamaya ve durumun tekrarlanmamasını sağlamaya çalışacağınızı da söyleyebilirsiniz.

3. Gece Çalışmak Hakkında Ne Düşünüyorsun?

Çoğu otel işinin dezavantajlarından biri vardiyalı çalışmadır. İyi oteller, 24 saat açık resepsiyona sahiptir ve birinin her zaman görevde olması gerekir. Bu sebeple sektörel olarak sık karşılaşılan otelcilik mülakat sorusu karşısında cevabınız kesinlikle bu durumdan etkilenmediğinizi göstermek olmalıdır.

Dahası, bazı hafta sonları çalışmak zorunda kalacaksınız ve bir otel endüstrisinde 12 saat, 16 saat ve hatta 24 saatlik vardiyalar şaşırtıcı değildir.

Anahtar, bunu yapmaya istekli olduğunu göstermektir. Geceye odaklanabileceğinizi, uzun vardiyalara aldırmadığınızı ve herhangi bir otelde hafta sonu vardiyalarından tamamen kaçınmanın imkansız olduğunu anladığınızı söyleyin. Son işinizde yapmak zorunda kaldığınız uzun vardiyalar veya hafta sonları işlerden yola çıkarak iddianızı tecrübelerinizle destekleyebilirsiniz.

4. Misafirlerimizden Birinin Sizinle Flört Ettiğini veya Sizi Bir Randevuya Davet Ettiğini Hayal Edin. Tepkiniz Ne Olurdu?

Bu ve benzeri otelcilik mülakat soruları ile karşılaştığınızda dikkatli olmalısınız. Bu durumlarda otel politikaları açıktır: misafirlerle herhangi bir ilişki kesinlikle yasaktır ve bu işinizi kaybetmenize neden olabilir.

Öte yandan, müşterilere karşı nazik ve cömert davranmalısınız. Ve birinin akşam yemeği ya da içki davetini reddetmeniz gerektiğinde bunu yapmak zor olabilir.

Birkaç resepsiyonistle (çok yakışıklı kadınlar) yaptığım görüşmelerde gözlemlediğim şey şu stratejiydi: Davet için misafire kibarca teşekkür ettiler, ancak evli olduklarını (olmasalar bile) ve bu nedenle daveti reddetmek zorunda kaldıklarını söylediler.

Bu, otel politikasına bağlı kalmanın ancak aynı zamanda konuğu rahatsız etmemenin yollarından biridir. Aynı stratejiyi (veya benzerini) önerebilirsiniz.

5. Otelimizde Sıradan Bir İş Gününü Nasıl Hayal Ediyorsunuz?

Tipik bir gününüz otelin büyüklüğüne ve sorumluluklarınızın kapsamına bağlıdır. Küçük otellerde resepsiyondan oda servisine kadar çok çeşitli görevlere cevap verebilirsiniz. Ancak büyük bir otelde yalnızca bir rolünüz olacaktır (örneğin bir şef, kapı görevlisi veya resepsiyon görevlisi). Yapmanız gereken çok net olacak ve iş tanımı size bir fikir vermeli. Bu yüzden mutlaka mülakattan önce görev tanımına ve aranan niteliklere göz atın.

İş yerinde yapacağınız şeyler ve görevleriniz hakkında konuşun. Öğle yemeğine çıkmak veya otelin arkasında bir yerde iş arkadaşlarınızla sigara içmek gibi çalışma molaları hakkında söz almayın.

Karşılaşabileceğiniz Diğer Otelcilik Mülakat SorularI

 • Kendinizi beş yıl sonra nerede görüyorsunuz?: Kariyerinizi değiştirmeyi planlamadığınızdan, en azından birkaç yıl size güvenebileceklerinden emin olun. O zamana kadar sahip olabileceğiniz bir pozisyon önerebilirsiniz.
 • Hizmetinizde yukarıda ve öteye gittiğinizde bir durumu tanımlayın: En önemli şey tavrınızdır; onlara her zaman misafirler için elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştığınızı ve onlara yardım ederken kendinizi iyi hissettiğinizi, hatta standart görevlerinizin ötesine geçtiğinizi söyleyin.
 • Maaş beklentiniz nedir?: Otel çalışanları çok iyi kazanmıyorlar ve ilk olarak beklentilerinizi düşürmelisiniz. Elbette terfi alabilirsiniz veya size zam teklif edecekler, ancak daha iyi bir başlangıç maaşı için pazarlık edemezsiniz.
 • Son otel işinizden neden ayrıldınız?: Zor bir soru. Eski meslektaşlarınız ve patronlarınız hakkında olumsuz yorumlardan kaçınmaya çalışın.
 • Sormak istediğiniz bir şey var mı?: Mutlaka bir şey sormalısınız. Yeni işe alınanlar için eğitim programı, işe alım sürecinin sonraki adımları veya oteldeki gelecekteki işinizle ilgili herhangi bir şey hakkında sorular sormak iyi seçeneklerdir: görevler, vardiyalar, ekip, ulaşım vb.)

Genel Otelcilik Mülakat Soruları

 1. Sizi Ne Motive Eder?
 2. Maaş Beklentiniz Nedir?
 3. Bir Hayvan Olsaydın Hangisi Olmak İsterdin?
 4. Başka İşlere Başvurdunuz mu?
 5. En Büyük Tutkunuz Nedir?
 6. Önceki İşinizden Neden Ayrıldınız?
 7. Sizi Benzersiz Yapan Nedir?
 8. Nefret Ettiğin Biriyle Çalışabilir misin? Mülakat Sorusu ve Cevapları
 9. Kendinizi 5 Yıl Sonra Nerede Görüyorsunuz?
 10. Arkadaşların Seni Nasıl Tanımlar

Unutmadan…

Otellerdeki mülakatlar, çoğunlukla rekabetin yüksek olmadığı ve birini işe almaları gerektiği için çok zorlayıcı değillerdir.

Bu makaledeki sorulara hazırlanın ve o büyük gün yanınızda biraz pozitif enerji getirin. Coşku, motivasyon ve sıkı çalışma isteği, tipik bir otel görüşmesinde sizi uzun bir yol kat etmenizi sağlayabilir.

Bu makalede en sık sorulan otelcilik mülakat soruları ve nasıl cevap verebileceğiniz konusunda destek olduk. Daha fazfası için mülakat soruları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Mülakat Soruları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir