Menü Kapat

Organizasyonel Becerileriniz Nelerdir, Tanımlarmısınız?

organizasyonel becerileriniz nelerdir

Sizi şaşırtabilir ama hemen hemen her işte bir şeyler organize etmeniz gerekebilir. Bu nedenle mülakatçılar “Organizasyonel becerileriniz nelerdir, tanımlarmısınız?” sorusunu sıklıkla soruyor.

Bazı durumlarda, bir vardiyada etkinlikler, toplantılar veya işçiler organize edeceksiniz. Diğer durumlarda, hedeflerinize ulaşmayı ve son teslim tarihlerini karşılamayı başardığınızdan emin olarak “yalnızca” işinizi ve kendi programınızı organize edeceksiniz. Öyle ya da böyle, işte belirli bir düzeyde bağımsızlık olduğunda, kendimizi organize etmek zorundayız. İşte tam da bu nedenle işe alım yöneticileri size bu soruyu birçok farklı iş görüşmesinde sorabilirler. Yedi örnek cevaba bakmadan önce, hatırlamanız gereken iki önemli şeye dikkat çekmek istiyorum.

  • Birincisi, örnek durum her zaman en iyi cevaptır. Daha önce herhangi bir yerde çalıştıysanız, organizasyon becerilerinizi tanımlamanın en iyi yolu, bu becerileri sergilediğiniz bir durumu anlatmaktır.
  • İkincisi, hala iyileştirme için bir alan gördüğünüzü kabul etmekten çekinmeyin. Organizasyonel beceriler, güçlü yönlerinize ait olabilir. Yine de, her zaman becerilerinizi geliştirmek için çabalıyorsunuz ve statükodan memnun değilsiniz. İşe alım yöneticilerinin en iyi iş adaylarında aradıkları tutum budur.

Şimdi örnek cevaplara geçelim:

“Organizasyonel Becerileriniz Nelerdir” Sorusuna 7 Örnek Cevap

Örnek #1

Onları deneyimle kanıtlanmış olarak tanımlardım. Yedi yıl etkinlik yönetiminde çalıştım. Sorumluluklarım, bir etkinliği sıfırdan planlamaktan, sonunda gerçekleştiğinde personeli denetlemeye kadar uzanıyordu. Tahmin edebileceğiniz gibi, bir çok şeyi organize etmem gerekti – mekan, teknisyenler, catering, geçici personel vb. Her zaman kolay olmadı ve birçok zorlukla karşılaştık. Ancak çoğu olay sona erdi ve muazzam bir başarı elde etti. Bunların mükemmel organizasyon becerilerimin bir kanıtı olduğuna inanıyorum.

Örnek #2

Şimdiye kadar organize etmem gereken tek şey kendi hayatım. Bu benim ilk iş başvurum ve diğer insanları veya kaynakları organize etme konusundaki organizasyon becerilerim henüz test edilmedi. Ancak şu ana kadar hayatımı iyi yönetmeyi başardığım için planlama ve yönetim anlayışına sahip olduğumu düşünüyorum. Eğitim, spor ve sanat arasında iyi bir denge bularak, hayatımdan gerçekten keyif aldığım ve bir sonraki adımı dört gözle beklediğim bir noktaya geldim. Başkalarını organize ederken bunu işyerine aktarabilir miyim ? Yapabileceğimden eminim ve sözlerimi sizinle işimde kanıtlama şansı bulmayı umuyorum.

Örnek #3

Sanırım son işimden bir durum onları en iyi şekilde tanımlıyor. Pandeminin ortasındaydık ve çalışanların %30’u aniden evde kalmak zorunda kaldı.. Ya virüse yakalandılar ya da bulaşan insanlarla temas halindeydiler. Yani işin %100’ü için çalışanların sadece %70’ine sahiptim. Böyle bir durumda ne yaparsınız? Her şeyden önce, fazladan insan gücü almak için şehirdeki tüm personel bulma kurumlarını aradım. Sonra her vardiyadaki iş yükünü anlamaya çalıştım ve buna göre hem kadrolu hem de geçici işçi tahsis ettim. Ayrıca insanları motive etmem ve fazla mesaiye kalmaları için ikna etmem gerekiyordu ki bu kolay olmadı ama bazı ikramiyeler vaat ettim. ve ayrıca bir örnek verdim, ayrıca fazla mesai. Sonunda durumu yönettik, son teslim tarihlerini karşıladık, iki hafta boyunca %30 çalışandan yoksun olmamıza rağmen müşterilerimizin beklemesine izin vermedik. İnsanları ve kaynakları organize edebileceğimi ve baskı altında kalmayacağımı gösterdiğine inanıyorum.

Örnek #4

Organizasyon becerilerim söz konusu olduğunda kesinlikle iyileştirme için bir yer görüyorum. Deneyimden bahsetmişken, bazen zamanımı etkili bir şekilde tahsis etmekte ve iş yerimde günümü anlamlı bir şekilde organize etmekte zorlanıyorum. Sonuç olarak, günün iş yükünü tamamlamak için son işimde sık sık fazla mesai yapmak zorunda kaldım. Ancak, uygulamanın mükemmelleştirdiğine inanıyorum. Ve kurumsal alanda ne kadar uzun süre çalışırsam, hem kendimi hem de diğerlerini daha iyi organize etmeyi başaracağım.

Örnek #5

Bu benim ilk iş başvurum ve organizasyon becerilerimin işyerinde henüz test edildiğini söyleyemem. Ancak spordan örnek verebilirim. Hevesli bir koşucu olarak yerel topluluk için bazı yarışlar düzenledim. Ve böyle bir organizasyon sizden çok şey talep ediyor. Bir izin almanız, yarışı planlamanız, tanıtmanız, yardım istasyonları için gönüllüleri toplamanız ve ardından sporcuların deneyimden keyif almasını sağlamak için gün içindeki her şeyi organize etmeniz gerekir. Dahası, çabalarım için hiç param yok– her şey yarışın organizasyonuna ve kazananlara verilen ödüllere geri döndü. Şimdi düşününce insanların keyif alacağı etkinlikler düzenleyebileceğimi hissediyorum ve bundan profesyonel kariyerimde de faydalanmayı umuyorum.

Örnek #6

Organizasyon becerilerimi yapım aşamasında olduğu gibi tanımlardım. Bazı şeyleri teoride veya hayal kurarak gerçekten öğrenemezsiniz. Öğrenmek için bir şeyler denemelisin. Ve bu tam olarak benim organizasyon becerilerim için geçerli. Çünkü şimdiye kadar hep kendi başıma çalıştım ve bir üstüm vardı. Tabii ki, işteki zamanımı organize etmeyi başardım ve denetimsiz çalışmak gibi bir sorunum olmadı. Ancak bir grup insan veya bir etkinlik düzenlemek tamamen farklı bir seviye ve bunu yapmayı öğrenmemin tek yolu deneyim. Organizasyon becerilerimi öğrenmek ve üzerinde çok çalışmak için motive olduğum konusunda sizi temin ederim. Umarım bana bu işte sözlerimi kanıtlama şansı verirsiniz.

Örnek #7

Size karşı tamamen dürüst olmak gerekirse, onları vasat olarak tanımlardım. Son kurumsal işimde birçok şeyden sorumluydum. Ve itiraf etmeliyim ki zamanımı ya da meslektaşlarımın zamanını her zaman düzgün bir şekilde organize edemedim. Ancak mazeret aramak ya da hatalarım için başkasını suçlamak yerine, geriye dönüp daha iyi neler yapabileceğimi anlamaya çalışırım. Ve birçok fikir buldum: kilit çalışanlarla daha sık bire bir toplantılar yapmak, ekipteki belirli kişileri güçlendirmek. karar verme ve günlük iş yükünü düzenleme konusunda kendi iş yükümü azaltmak, vb. Hatalarımdan ders aldığımı ve organizasyon ve yönetim söz konusu olduğunda şirketinizde daha iyisini yapacağımı içtenlikle umuyorum.

Dürüstlük, mülakatlarda sizi uzun bir yol kat etmenizi sağlayabilir.

İnsanlar genellikle mülakatlarda öne çıkmaya ve işi kazanmaya çalışırken güçlü yönlerine odaklanırlar. Ve genellikle iyi bir strateji olsa da, günün sonunda kendinizi mümkün olan en iyi şekilde sunmaya çalıştığınız için, işverenlerin mükemmel bir iş adayının olmadığını anladığını unutmamalısınız. Herkesin bazı zayıf yönleri vardır ve bunları açıkça kabul edebilmek, aslında çoğumuzun sahip olmadığı bir güçtür.

Burada aktarmaya çalıştığım şey, organizasyonel becerilerin tipik olarak iş için çok önemli olmadığıdır. Bunları bir iyileştirme alanı olarak seçebilirsiniz ve bu mülakat sorusu bunu yapmak için harika bir fırsat. Örnek cevap numarasını kontrol edin.

Diğer Zorlu Mülakat Sorularının Yanıtları

İyi bir iş için görüşme yaparken karşılaşacağınız tek zor soru bu değil. Önceliklendirme, baskıyla başa çıkma, belirsizlikle başa çıkma ve işyerinde meydana gelen diğer zor senaryolar hakkında sorularla karşılaşacaksınız.

Mülakatlarda En Sık Sorulan Sorular

Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Mülakat Soruları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir