Menü Kapat

Ön Yazının Amacı Nedir?

ön yazının amacı

Ön yazılar, iş arayanların artık işe alım müdürü ile ön bir yazılı el sıkışması gibidir. Peki, ön yazının amacı nedir? Ön yazılar, işe alım yöneticileri hakkında yaptığınız ilk izlenimi geliştirir ve işi kazanma şansınızı artırabilir.

Neden? Niye? Çünkü özgeçmişiniz ancak bu kadarını kendi başına yapabilir. Bu şekilde tasarlanmıştır. Bir ön yazı, özgeçmişin sınırlamalarını telafi eder. Daha kimse özgeçmişinize bakmadan önce en iyi iş adayı olarak puan kazanmaya başlayabilir. Özgeçmişinizin okunup okunmadığı konusunda bile bir fark yaratabilir.

Şimdi madde madde ön yazının amacı üzerinde duralım. Kısacası Ön yazı özgeçmişinizin okunmasına hizmet eder…

  • Kişisel bir tanıtım sağlar: İşverenle anında ve doğrudan bir bağlantı kurarsınız. Özgeçmişler kimseye yönelik değildir.
  • Profesyonelin arkasındaki kişiyi ortaya çıkarır: Serbest biçimli yazma stili, ön yazınızı kişisel içgörüler sağlayan bir hikaye anlatımı aracı haline getirir.
  • Geçmişiniz ve geleceğiniz arasında köprü kurar: Başarılı bir ön yazı, potansiyel işverenleri bir sonraki ideal kariyer hamlenizin arasında köprü kurar. Öte yandan özgeçmişler arka plana yöneliktir.
  • Okuyucunun ilgisini çeker: Çok fazla şey vermeden yeteri kadar söyleyerek, ön yazılar meraklı okuyucuları özgeçmişinizdeki ayrıntılar için daha derine inmeye motive eder.

Ön Yazımı Nasıl Daha Etkili Hale Getirebilirim?

Ön yazının amacı net olarak anlaşılmalı. Bir işe alım yöneticisinin genel bir özgeçmişi bulması zor olabilir. Çünkü özgeçmişler geçmiş başarılarınızın ve becerilerinizin bir özeti olarak işlev görüyor. Üç farklı yazılım mühendisliği işi için başvuruyorsanız, muhtemelen her başvuru için özgeçmişinizi çok fazla değiştirmeniz gerekmez.

Ancak, işverenlerin genel ön yazıları tespit etmesi çok daha kolaydır. Bunun nedeni, bir ön yazının doğrudan şirketleri hakkında bilgi içermesi gerektiğidir. Ön yazılarınızı bireysel şirketlere göre özelleştirmek kolaydır. Başvurduğunuz şirketin ihtiyaçlarını karşılayan bir ön yazı hazırlamak için 6 ipucu:

1. Şirketi araştırın ve öğrendiklerinizi sergileyin

Hedef şirketinizi araştırmak, başvurunuz için çaba harcadığınızı gösterir. Yeni şube açan bir markada müşteri hizmetleri sorumlusu rolü için düşünelim. Daha önce yeni açılan bir mağazada çalıştığınızı belirtin. Bu deneyimin, yeni işyerine nasıl uyum sağlayabileceğini vurgulayın. Yeni iş arkadaşlarınızın uyum sağlamasına yardımcı olabileceğiniz anlamına geldiğini açıklayın.

2. Rol konusunda neden tutkulu olduğunuzu açıklayın

Ön yazılarınız size rolü gerçekten neden istediğinizi açıklamak için eşsiz bir fırsat verir. Özgeçmişinizde tam olarak heceleyemeyeceğiniz bir ayrıntıdır.

Bir Fransız restoranında sous-chef rolü almayı umuyorsanız, işe alma müdürüne Bordeaux’da bir yıl geçirdiğinizi ve Fransız mutfağına aşık olduğunuzu söyleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Özgeçmişe Neler Eklenmeli? +11 Temel İpucu

3. Ön yazınızı kısa tutun

Hala kendi kendinize “bir ön yazının anlamı nedir?” diye düşünüyorsanız, üzerinde çok fazla zaman harcamadan bir tane yazabileceğinizi bilmek sizi memnun edecektir.

Kısa ön yazılar aslında uzun olanlardan daha etkili kalır. Çünkü işe alım yöneticisi ilgili başarılarınızı hızlı bir şekilde bulabilir. Her kelimeyi sadece ilgili ayrıntıları ekleyerek yaptığınız sürece, 150 kelimenin altında bir katil ön yazı bile yazabilirsiniz.

4. İşe alım yöneticisinin adını öğrenin

Ön yazınızı doğrudan işe alım müdürüne adlarını kullanarak göndermek, ön yazılarınızı başlatmanın en etkili yoludur. Çünkü şirkette kimin kim olduğunu araştırdığınızı belirtir.

5. Ön yazılarınızı sayılarla doldurun

Ön yazınıza sayılar eklemek, potansiyel işverenlere onlar için neler başarabileceğinizi gösterir. Örneğin, bir müşteri hizmetleri temsilcisi rolü için başvuruyorsanız, “Saatte 47 çağrı işlendi” gibi bir şey söyleyin.

6. Özgeçmişinizdeki kırmızı bayrakları açıklayın

Alan kısıtlı olduğu için bir özgeçmişteki kırmızı bayrakları açıklamak kolay değildir. Bunun yerine ön yazılarınızı kullanın. Özgeçmişinizde istihdam boşlukları varsa, bunu açıklayacağınız yer ön yazılarınızdır.

Ebeveynlerinize bakmak için eve dönüyorsanız, işverenlere bir yer değiştirme ön yazısı ile farklı şehirlerdeki işlere rastgele başvuru yapmadığınıza dair güvence verin.

İlginizi çekebilir: Ön yazıya ihtiyacım var mı?

Ücretsiz Profesyonel Özgeçmiş Şablonları

Bu şablon 100’lerce örnek şablondan sadece bir tanesi, dilediğini seç ve hemen indir

modern siyah beyaz CV şablonu
Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Ön Yazı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir