Menü Kapat

En İyi Ön Yazı ve Kapak Mektubu Yazı Tipleri Nelerdir?

kapak mektubu yazı tipleri

Bu makalede ön yazı ve kapak mektubu yazı tipleri hakkında konuşacağız. Çünkü bu çok önemli iş başvurusu belgesinin okunabilir olmasını ve genel görünümünü etkiler. Doğru bir seçim yapabilmeniz için çeşitli yazı tiplerinden sizin için önerdiğimiz 10 yazı tipi fontunu deneyebilirsiniz.

Basit, Modern Bir Yazı Tipi Seçin

En iyi ön yazı örnekleri , yüksek oranda okunabilir, profesyonel ve temiz yazı tiplerini içerir. Bu, stilistik süslemeler veya özel karakterler içeren yazı tiplerinden kaçınmanız gerektiği anlamına gelir. Bu özellikle, başvuru sahibi izleme sistemlerinin net, basit yazı tipleriyle en iyi şekilde çalıştığı için önemlidir.

Ancak eğlenceli veya kıvrımlı yazı tiplerini kullanamamanız, ön yazılarınızın da mülayim olması gerektiği anlamına gelmez. Times New Roman dışında bir şey seçerek öne çıkın. Profesyonel ve basit bir yazı tipi olmasına rağmen, ekranda okumak için ideal değil. Hem basılı hem de ekranlarda okunması kolay olduğu kadar modern ve olgun bir yazı tipi seçin.

İlginizi çekebilir: Etkili 5 Kapak Mektubu Örneği

İşte en iyi kapak mektubu yazı tiplerinden birkaçı:

  • Calibri
  • Tahoma
  • Times New Roman
  • Arial
  • Helvetica
  • Garamond
  • Didot
  • Cambria
  • Trebuchet MS
  • Georgia

Yukarıdaki yazı tiplerinden birini seçmek, işe alma yöneticisinin gereksiz göz yorgunluğuna neden olmamanızı sağlar. Ve otomatik tarama sistemlerindeki sorunları ortadan kaldırır. Ayrıca hepsi hem ekranda hem de basılı olarak okumak için uygundur.

Uzman ipucu: Ekranda okunması zor olabileceğinden “ince” etiketli yazı tiplerini kullanmaktan kaçının.

BONUS: +1 uzun kapak mektubu şablonu

En uygun kapak mektubu yazı tipi boyutunu seçin

Bir yazı tipi boyutu seçerken üç seçeneğiniz vardır: Bunlar 10, 11 veya 12 punto olabilir. Kapak mektubunuzun bir sayfaya sığması çok önemlidir. Bu nedenle ikinci bir sayfaya dökülüyorsa 10 veya 11 boyutunda bir yazı tipi seçin. Çok fazla boş yeriniz varsa, 12 punto büyüklüğünde bir yazı tipi seçin. Ne kadar cazip gelse de, mektubunuz bir sayfaya sığmasa bile asla 10 punto yazı tipinin altına düşmeyin. Böyle bir durumda, mektubunuzu yeniden işlemeyi veya kenar boşluklarını ayarlamayı deneyin.

Yazı tipiniz çok küçük ve görsel olarak zorlayıcıysa, işe alma yöneticisi mektubunuzu okumakta zorlanacaktır. Otomatik tarama sistemleri küçük yazıları okuyamayabilir. Yazı tipi boyutlandırma sorunlarını belirlemek için ön yazınızı bir arkadaşınıza veya aile üyenize göstermeyi düşünün.

İlginizi çekebilir: Özgeçmişe Neler Eklenmeli? +11 Temel İpucu

Birden fazla yazı tipi kullanmaktan kaçının

Bir yazı tipi seçtikten sonra, tüm kapak mektubunuz boyunca ona bağlı kalın. Aynı yazı tipini hem özgeçmişinizde hem de ön yazınızda kullanmak da iyi bir fikirdir. En fazla başlıklar ve yazılar olarak 2 farklı stil dışına çıkmayın.

İstisnaların farkında olun

Çoğu durumda, basit, profesyonel bir yazı tipi kullanmak idealdir. Ancak, yazı tipi ve yazı tipi boyutlarıyla oynarken kapak mektubunuzun görsel çekiciliğini artırabileceği özel durumlar vardır. Örneğin, yaratıcı endüstride çalışıyorsanız, biraz stil eklemek tasarım becerilerinizi vurgulamanıza yardımcı olabilir. Ön yazınızın gövdesi için hala basit ve resmi bir yazı tipi kullanırken, başlığınızdaki yazı tipini ve boyutunu (ideal olarak 14 veya 16 boyutunda) değiştirmeyi deneyin. Unutmayın, aşırıya kaçmadan yaratıcı dokunuşlar ekleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Etkili +5 kapak mektubu örneği daha

Dosyanızı doğru şekilde kaydedin

Orijinal görünümünü ve yazı tipi stilini korumak için kapak mektubunuzu bir PDF dosyası olarak kaydedin. Bunu yapmak için, kelime işlemci yazılımınızda Dosya’yı tıklayın ve Farklı Kaydet’i seçin. Açılır menüden PDF dosya biçimini seçin ve Kaydet’e tıklayın. Fakat bunu tekrardan işlenebilir halde yani; Microsoft word’e uygun doc ve .docx gibi formatlarda kaydederseniz sıkıntı yaşayabilirsiniz. Kullandığınız fontların işe alım yöneticisinin bilgisayarında olduğundan emin olamazsınız. Bu da yazınızın dilediğinizin dışında bir görünümle açılmasına neden olur.

İlginizi çekebilir: Özgeçmişte Microsoft Office Becerileri Nasıl Eklenir?

Ücretsiz Profesyonel Özgeçmiş Şablonları

Bu şablon 100’lerce örnek şablondan sadece bir tanesi, dilediğini seç ve hemen indir

modern siyah beyaz CV şablonu
Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Ön Yazı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir