Menü Kapat

Ön Yazı Uzunluğu Ne Kadar Olmalı

Ön Yazı Uzunluğu Ne Kadar Olmalı

Ön yazı uzunluğu ne kadar olmalı: Amacına göre çok uzun veya çok kısa olmayan ön yazıları yazmanın bir ustalığı vardır. Size kazançlı sonuçlar elde etmek için rehberliğe hazırız. Bu makaleden edinimleriniz iyi bir ön yazı yazma ve mülakata çağırılma şansınızı olumlu yönde etkileyecektir.

Bir Ön Yazı Ne Kadar Uzun Olmalıdır?

Tek bir basit cevap var: Kısa. İki kesin koşul bu sonucu garanti eder. İstisnasız bir ön yazı şu formlara uymalıdır;

 • Her zaman tek bir sayfaya sığdırın.
 • 400 kelimeyi asla geçmeyin.

Her şeyi doğru yaparsanız, ön yazınız otomatik olarak yeterince kısa olacaktır. Ayrıca söylemeniz gereken her şeyi tamamen kapsayacaktır.

Ön yazıda söylemedikleriniz, okuyucuyu mülakatta daha fazlasını öğrenene kadar meraklandırmalıdır. Bütün fikir bu.

Onlarca özgeçmiş okuyan bir işe alım yöneticisini düşünün. Aklında kalmak için ön yazınıza bazı tohumlar serpin…

Şimdi okuyucuyu baştan sona büyüleyen mükemmel boyutta bir ön yazının nasıl oluşturulacağına bakalım. İşte ele alacağımız şeyler:

Ön Yazınızı Bir Sayfada Nasıl Tutabilirsiniz?

 • İkna edici olması yeterli: İlgi çekici bir ön yazı, yalnızca en alakalı ve ilişkilendirilebilir niteliklerinize odaklanır. Pozisyon ve işe alım organizasyonunda nasıl görüneceğinizi hayal edebildikleri ölçüde, işe alım görevlileri için ödevinizi yaptığınız açık olmalıdır.
 • Daha fazlasını istemeye bırakın, meraklandırın: Ön yazılarınız özgeçmiş bilgilerinizi asla tekrarlamamalı, bunun yerine onu bir ön izleme olarak yeniden çerçevelemelidir. Geçmişten gelecekteki başarılara sorunsuz bir şekilde köprü kurarak aşağıdakileri hissedin:
  • Sen kimsin ve ne yaptın
  • İşe alınırsanız nasıl katkıda bulunacaksınız?
  • Neden bu işveren için çalışmayı diğerlerinden daha çok istiyorsunuz?
 • Tembel değil, yalın yazın: Net, açıklayıcı, dinamik ve kesin olarak düşünün. Ne demek istediğinizi söylemek için tam olarak doğru kelimeleri belirleme konusunda yardım için sık sık bir eş anlamlılar sözlüğüne danışın. Sıfatlara ve zarflara daha az güvenin. Daha az kelime her zaman daha iyidir.

İlginizi çekebilir: Özgeçmişe Neler Eklenmeli? +11 Temel İpucu

#1 Uzman İpucu

Aktif şimdiki veya geçmiş zamandaki eylem fiilleri, bir ön yazı veya özgeçmişteki en iyi arkadaşınızdır. Yazınızı otomatik olarak daha sıkı ve sonuç odaklı hale getirirler. Okuyucuya ne yapmaktan sorumlu olduğunuzu değil, ne yaptığınızı veya yapacaklarınızı kaleme alın.

 • İlk defa kendi tarzınla söyle: Anlamsız klişeler ve diğer gereksiz cümleler, değerli ön yazı sayfa alanını ve okuyucunun değerli zamanını boşa harcar. Kapak mektubunuzdaki hiçbir şey, işe alım görevlilerinin diğer iş başvuru sahiplerinden -özellikle de daha önce bin kez gördükleri gibi ses çıkarmamalıdır. Buna şu açılış cümlesi de dahildir: “… pozisyonu için başvuruyorum.” Okuyucular bunu zaten biliyorlar.
 • Okuyucunun zamanını ve enerjisini zorlamayın: Anlatmak için çok uzun zaman ayırmak, kendinizi tekrar etmek kadar kötüdür. Kısa cümlelerden korkmayın. Duraklamalar, okuyucunun ivmesini sürdürürken, daha fazla hakim olması sağlar. Aynı şey daha kısa paragraflar ve madde işaretleri için de geçerlidir.
 • Özenle düzenleyin: Ön yazınızı gözden geçirdiğinizde, daha canlı, daha temiz ve daha verimli bir şekilde cilalanmış yeni bir sürüm ortaya çıkmalıdır. Sonra, mükemmel olduğunu düşündüğünüzde, başka birinden ona bakmasını isteyin. Buna göre revize edin. Daha kısa kelime sayıları, işe alım görevlisinin puanını neredeyse garanti eder. Ve iyi bir yerleşik yazım denetimine sahip bir ön yazı oluşturucu kullandığınızdan emin olun. En basitinden bunu Microsoft Word kullanarak yapabilirsiniz. Yazı hatalarınızı azami ölçüde azaltmanıza yardımcı olur.
 • Mükemmellik için prova edin: Dürüstlüğü tehlikeye atan hatalar için son ön yazı taslağını incelemek için hiç kimsenin bunu hatırlatmasına gerek yoktur. Ancak düzeltme okuması bazen, yanlışlıkla yapılan düzenleme hataları da dahil olmak üzere kelime sıkıştırma fırsatlarını da ortaya çıkarabilir.

İlginizi çekebilir: Ön yazıya ihtiyacım var mı?

#2 Uzman İpucu

Şimdi size desem ki: “Daha fazla zamanım olsaydı, daha kısa bir mektup yazardım.

Ne düşünürsünüz? Bu şu demek: 300 kelimelik bir kitabın kapağını okur ve mükemmel bir istekle bir an önce okumak istersiniz. Peki şimdide söyle düşünün, bu kitabı okumaya başladınız ama daha önce ön yazısını okumadınız. Aynı istekle mi okursunuz?

İşte sihir Burada başlıyor…

Başka bir deyişle: kapak mektupları klasik bir “az daha fazladır” durumudur. Ve “daha azına” ulaşmak genellikle daha fazla zaman ve çaba gerektirir.

Yer kaplayan ön yazı metnini çok fazla satıra sıkıştırmanın bir yolu olarak kenar boşlukları veya yazı tipi boyutuyla oynamayı düşünmeyin. Kelime şişkinliği asıl sorunsa, o zaman daha fazla düzenleme, tek zayıflama çözümüdür.

Ancak ön yazınız 400 kelimelik limitin içindeyse ve tek bir sayfaya sığıyorsa, yine de göze hoş gelen iyileştirmelerden faydalanabilirsiniz. Belgenin düzeninin, tasarımının ve biçimlendirmesinin her yönü, belgenin aşağıdakileri yapmasına yardımcı olmalıdır:

 • İlk bakışta okumaya davetkardır
 • Düzenli, temiz, akıcı ve bol beyaz boşluklar verir
 • Baştan sona okunması kolaylaşır

İlginizi çekebilir: Özgeçmişe Neler Eklenmeli? +11 Temel İpucu

Özet: Doğru Ön Yazı Uzunluğu İçin Önemli Çıkarımlar

 • Maksimum ön yazı uzunluğu için kırılmaz kural kısa ve basittir: Tek sayfada 400 kelime.
 • Bir özgeçmiş eşlik belgesi olarak, ön yazınız işe alım görevlisinin dikkatini daha doğrudan ve kişisel bir şekilde çekmek için tasarlanmıştır. Özgeçmişinizin okunup okunmadığı konusunda bile bir fark yaratabilir.
 • Özenle hazırlanmış bir ön yazı otomatik olarak yeterince kısa ve yeterince eksiksiz olmalıdır. Ayrıca özgeçmişinizde daha fazla ayrıntı için okuyucuları daha derine inmeye motive etmelidir.
 • Bu kılavuzdaki yazma ve biçimlendirme ipuçları, ön yazılarınızın okuyucu dostu etkisini baştan sona optimize etmenize yardımcı olabilir.

Artık mükemmel bir ön yazı ne kadar uzun olmalı, hakimsiniz. Bol şanslar.

Ücretsiz Profesyonel Özgeçmiş Şablonları

Bu şablon 100’lerce örnek şablondan sadece bir tanesi, dilediğini seç ve hemen indir

modern siyah beyaz CV şablonu
Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Ön Yazı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir