Menü Kapat

Ön Yazı Nasıl Yazılır: Örneklerle Anlatım

ön yazı nasıl yazılır

Kimse iş aramayı sevmez. Çevrimiçi iş listelerini taramak, özgeçmişinizi hazırlamak veya yorucu görüşmelere hazırlanmak..  -Hiçbiri eğlenceli değil. Birçokları için sürecin en zorlu kısmı etkili bir ön yazı yazmaktır. Dışarıda o kadar çok çelişkili tavsiye var ki, nereden başlayacağınızı bilmek zor. Özellikle çevrimiçi bir sistem üzerinden başvuruyorsanız, buna ihtiyacınız var. Peki etkili bir ön yazı nasıl yazılır? Makaleyi dikkatle okuyun. Bunun için size rehberlik edeceğiz.

Ön Yazı Girişi

Ön yazı giriş kısmında işverenler, ilgili güçlü yönlerinizi ve deneyiminizi hemen devreye sokmanızı bekleyeceklerdir. Ve öyle yapmalısın. Ama bunu yaparken “bana neden ihtiyacınız var” kancası çürüttüğünüzden emin olun.

Şimdi örnek bir satış temsilcisi ön yazısına göz atalım.

# Örnek Ön Yazı: Giriş Bölümü

Bahçe mobilyası gibi mevsimlik bir ürünle, yarım yıl pazarlama moduna, diğer yarısı için satış moduna geçebilecek bir satış temsilcisine ihtiyacınız olabileceğini düşünüyorum. Daha önce iki bahçe üreticisinin temsilcisi olarak çalıştım. Ne tür bir zihniyet ve strateji gerektirdiğine hakimim.

Ön Yazı gövdesi

Gelişme bölümü sizi ideal bir iş eşleşmesi yapan şeyin ne olduğunu anlatmak değil, göstermek içindir. Dikkatle seçilmiş birkaç başarı ve aktarılabilir beceriler üzerinde çalışın. İşe alınırsanız işverenin sizi taklit ettiğini görmekten zevk alacağı ilişkilendirilebilir gerçekleri ve rakamları belirtin. Ve motivasyonunuzun uygun anekdotlarla parlamasına izin verin.

Aşağıdaki ön yazı gövdesi örneği, hem sergileme hem de kelime düzeltme için madde işaretlerinin okuyucu dostu kullanımını göstermektedir.

# Örnek Ön Yazı: Gelişme Bölümü

Kariyerim, Ankara Üniversitesi’nden bir satış yönetimi derecesi ve jakuziler satan bir lisansüstü yerleştirme ile başladı. Sezonluk değeri yüksek bir ürün satmaya mükemmel bir giriş oldu. Ve birçok konferans ve etkinlik sonrasında satış konuşmamı mükemmelleştirdim. Satış temsilcisi olarak ilk iki yılımda bölgemin satışlarını %80 oranında artırdım. 55 müşteri daha çektim ve ikinci yılımda ulusal satış ödülünü kazandım.

Oradaki başarılarımı kolayca aktarılabilir:

  • Masa ve sandalyelerde satışları %35 artıran bir pazarlama broşürü geliştirdim.
  • Satış hunisinde sosyal medya da dahil olmak üzere sofistike bir satış hattı geliştirdim.
  • Anlaşmalı ödeme vadeleri ortalama 60 günden 51 güne kadar düşürdüm.
  • Şirket alıcısı ile fuarlarda ve kaynak bulma gezilerinde yeni ürünler tedarik ettim.

Ön Yazı Kapanışı

Kısa ama tamamen kesin olmayan bir şekilde kapatın. İşe alım görevlilerine, başvurunuza ayırdıkları zaman ve ilgi için teşekkür ederek, neden ideal bir işe uygun olduğunuzun bir hatırlatıcısını ekleyin. Ardından, başvurunuzu bir kenara bırakmak yerine işverene yanıt vermesi için biraz sorumluluk yükleyen bir harekete geçirici mesaj eklediğinizden emin olun.

Bu örnek ön yazı kapanışındaki harekete geçirme ifadesi olağandışıdır ancak potansiyel olarak etkilidir.

# Örnek Ön Yazı: Kapanış Bölümü

Daha önce tanıştığımızı biliyorum, ancak potansiyel bir kiralamadan ziyade bir rakip olduğum için mevcut koşulların biraz daha ilginç olabileceğini umuyorum. Pazarı ve satış ekibinize nasıl katkıda bulunabileceğimi tartışmak için bir mülakat fırsatını çok isterim.

ÖZET: Ön Yazı Nasıl Yazılır?

İş başvuru sürecinin belki de en zorlu kısmı etkili bir ön yazı yazmaktır. Ve evet, bir tane göndermelisiniz. İki kapak mektubundan yalnızca biri okunsa bile, bir tanesini dahil etmenin size yardımcı olma olasılığı %50’dir. Yazmaya başlamadan önce, şirket ve istediğiniz belirli iş hakkında daha fazla bilgi edinin. Ardından, güçlü bir açılış çizgisi ile işe alım yöneticisinin veya işe alım görevlisinin dikkatini çekin. Şirketle veya orada çalışan biriyle kişisel bir bağlantınız varsa, bunu ilk veya iki cümlede belirtin. Ve mektubunuzu doğrudan birisine göndermeye çalışın. İşe alım yöneticileri, sorunları çözmelerine yardımcı olabilecek kişileri arıyorlar. Bu nedenle şirketin ne yaptığını ve karşılaştığı bazı zorlukları bildiğinizi gösterin. Ardından, deneyiminizin sizi bu ihtiyaçları karşılayacak şekilde nasıl donattığını açıklayın.

Bu içeriği paylaşmak ister misin?:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.