Menü Kapat

2023’de İşvereni Etkilemek İçin 22 Ön Yazı İpucu

Ön Yazı İpucu

2023’de iş arayanlar için en iyi 22 kapak mektubu diğer adıyla ön yazı ipucu bu sayfada toplandı. Mülakat ve işi alma şansınızı artırmak için bu ön yazı yazma ipuçlarını takip edin.

Kendinize yeni bir iş için şans vermek istiyorsanız, kapak mektupları gereklidir. Profesyonel ön yazı ipucu, size daha fazla görüşme sağlayan bir ön yazı yazmayı öğrenmenize yardımcı olacaktır.

Etkili 22 Ön Yazı ipucu

 • Ön yazıyla ilgili temel bilgiler: biçimlendirme, selamlama ve imzalama ipuçları
 • Ön mektupla ilgili temel bilgiler: yazma yardımı
 • Kapak mektubu gönderimi: düzeltme ve çift kontrol tavsiyesi

Ayrıca , 2022 iş arayanlar için özgeçmiş yazma ipuçlarımızı da güncelledik ve herkesin bugünün değişen iş piyasasında tatmin edici bir iş çıkaran bir özgeçmiş hazırlamayı öğrenmesine yardımcı olduk.

İlginizi çekebilir: 2023’te ön yazı gerekli mi?

Ön Yazı İpucu: Biçimlendirme, Selamlama ve İmzalama İpuçları

Bu ipuçları, tüm kapak mektubu temellerini optimize etmenize yardımcı olur:

1. Yazınızı Tek Sayfada Tutun

İşe alım yöneticileri çok sayfalı bir kapak mektubu okumak istemezler. Birden fazla sayfa, en iyi ihtimalle başıboş, en kötü ihtimalle övünmek olarak algılanır.

İşe alım yöneticileri ve işe alım görevlileri tarafından tercih edilen kapak mektubu uzunluğuna ulaşmak için 250-400 kelime veya 3-4 paragraf yazın.

2. İşe Alım Yöneticisine Adıyla Hitap Edin

İşe alım yöneticisine hitap şekli önemli bir ön yazı ipucu olarak bilinmeli. Kapak mektubunuzu yazarken, “ Kiminle İlgili Olabilir ” veya “ Sevgili Bay/Bayan ” yazmayın. Her iki selamlama da eski moda ve kişisel değildir.

Bunun yerine, işe alım müdürünün adını bulmaya çalışın ve kapak mektubunuzu doğrudan onlara gönderin. İsimleri iş ilanında yoksa, şirketin web sitesini veya Linkedin’i keşfedin.

Doğru adı istemek için şirketin insan kaynakları departmanını arayabilir veya e-posta gönderebilirsiniz. Ve hala işe alım yöneticisinin adını bulmakta sorun yaşıyorsanız, “Sevgili [Departman Adı] Direktörü” okuyucuya hitap etmenin profesyonel bir yoludur.

İlginizi çekebilir: Özgeçmişe Linkedin Eklemeli misiniz?

3. Okumayı Kolaylaştırın ve Özgeçmişinizle Eşleştirin

Kapak mektubunuzun hem okunabilir hem de çekici olmasını sağlamak için şu yazı tipi ve kenar boşluğuna ilişkin en iyi uygulamaları izleyin:

Yazı Tipi

Helvetica veya Arial gibi profesyonel kapak mektubu yazı tiplerini seçin. Yazı tipi boyutunu 10.5 ile 12 punto arasında ayarlayın. Unutmayın, iş mektupları genel olarak muhafazakar görünmelidir.

Yazı tipi stiliniz, boyutunuz ve renginiz, uygulamanızın tutarlı hissetmesini sağlamak için özgeçmişinizde kullandığınızla eşleşmelidir. İşleri basitleştirmek için, bir ön yazı şablonu indirmeyi ve onu eşleşen bir özgeçmiş şablonuyla eşleştirmeyi deneyin .

kenar boşlukları

Mektubunuzun uzunluğuna bağlı olarak kapak mektubu kenar boşluklarınızı 1″ ile 1.5″ arasında ayarlayın . Ön yazınızın dolu göründüğünden ancak kelimelerle dolu olmadığından emin olun.

4. Büyük Bir Başlık İle Uygulamanızın Öne Çıkmasını Sağlayın

İşverenler, açtıkları her iş için birçok kapak mektubunu inceler. Uygulamanız çok genelse, benzer şekilde biçimlendirilmiş uygulamalar yığınında kaybolabilir.

Kapak mektubunuza adınızı 30 veya daha büyük puntoyla yazarak öne çıkın. Ön yazı başlığınızın daha büyük boyutu, başvurunuzu diğer adaylarınkinden ayırmanıza yardımcı olur.

İlginizi çekebilir: Özgeçmişe Neler Eklenmeli? +11 Temel İpucu

5. “Saygılarımızla” veya “İçtenlikle” Gibi Standart Bir İmza Kullanın

Ön yazınızı aşağıdaki kibar ve profesyonel selamlamalardan herhangi biriyle bitirin:

 • İçtenlikle
 • Saygılarımızla
 • Teşekkürler
 • saygılarımla

6. Ön Yazınızı İmzalayın (Elle veya Dijital Olarak)

Bir diğer önemli ön yazı ipucu ise biraz profesyonellik katmak için, imzanızın altında el yazısı ve imza eklemek için boşluk bırakın. Kapak mektubunuzu imzalamanın iki kolay yolu:

 1. Yazdırın. Alttaki boş alana, adınızı siyah veya mavi mürekkeple imzalayın. Ardından imzalı kapak mektubunuzu bilgisayarınıza tarayın.
 2. DocuSign gibi bir araçla ön yazınızı e-imzalayın

Uygun iş mektubu biçimlendirmesini takip etmek için adınızı imzanızın altına yazmayı da unutmayın.

7. Başvurduğunuz Her Şirket için Yeni Bir Ön Yazı Yazın

Her şirket farklı zorluklarla karşı karşıyadır. Gönderdiğiniz her kapak mektubu için, yazınızı bu zorlukları ve bunların üstesinden nasıl gelebileceğinizi ele alacak şekilde ayarlayın.

Ve sadece işi yapabileceğinizi iddia etmeyin. -işi yapma yeteneğinizin şirketin uzun vadeli hedeflerine nasıl uyduğunu açıklayın. Kapak mektubunuzu bu şekilde özelleştirmek daha ilgi çekicidir. Dolayısıyla sizi düşünceli ve ilgi çekici bir aday olarak tanımlamalarını sağlar.

İşe alım yöneticileri, özellikle işleri için bir kapak mektubu mu yazdığınızı veya genel bir mektup mu gönderdiğinizi kolayca anlayabilir.

8. Kendinizi Hızlı Bir Şekilde Nitelikli Bir Başvuru Sahibi Olarak Belirleyin

Pek çok işe alım yöneticisi, ayırdıkları zamana değip değmeyeceği açık olmadıkça, ilk birkaç cümlenizin ötesini okumaz. Öyleyse, kapak mektubunuzu nasıl güçlü bir şekilde başlatacağınızı öğrenerek okunma şansınızı artırın.

İlgili yıllara dayanan deneyiminizi ve en büyük profesyonel becerilerinizi vurgulayarak en başından itibaren iş için nitelikli olduğunuzu kanıtlayın. Ardından, bu deneyim ve beceri setinin sizi pozisyona nasıl uygun hale getirdiğini açıklayın.

9. İstediğiniz İş İçin En Uygun Yazı Tonunu Kullanın

Yazma tonunuz, başvurduğunuz işin seviyesini ve sektörünüzden beklenenleri yansıtmalıdır.

Bir start- up’ta giriş seviyesi bir pozisyon için bir ön yazı yazdığınızı ve ilgili iş deneyimine sahip olmadığınızı varsayalım. Tonunuz coşkunuzu, uyarlanabilirliğinizi ifade etmeli ve kişiliğinizin bir kısmını vurgulamalıdır.

10. Açık Pozisyonu Nasıl Keşfettiğinizi Açıklayın

Çalışmak istediğiniz şirkette bir referansınız varsa, bu referanstan bahsedeceğiniz yer ön yazı tanıtımınızdır. Çalışan tavsiyeleri, işverenler tarafından iyi işe alımların en iyi kaynaklarından biri olarak kabul edilir. Öyleyse neden bu kanıtlanmış stratejiyi kullanarak ön yazınıza başlamıyorsunuz?

Şirkette kimseyi tanımıyor olsanız bile, iş listesini nerede keşfettiğinizi işverene bildirin. İnsanları işe almak enerji ister. Ve işe alım yöneticileri, onları nasıl bulduğunuzu onlara bildirdiğiniz için teşekkür eder.

11. Özgeçmişinizi Genişletin, Ancak Tekrar Etmeyin

İyi yazılmış bir özgeçmiş, deneyiminizi, becerilerinizi, eğitiminizi ve başarılarınızı düzenli bölümlerde ve madde işaretlerinde düzgün bir şekilde ortaya koyar. Bu ön yazı ipucu ile kapak mektubunuzun, deneyiminizin hedef şirketle nasıl alakalı olduğunu ve sizi işe almanın neden iyi bir fikir olduğunu açıklayarak özgeçmişinizi genişletir.

Başka bir deyişle, ön yazınız yalnızca özgeçmişinizin içeriğini yeniden şekillendiriyorsa, bir ön yazının amacını kaçırıyorsunuz demektir . Kapak mektubunuz, güçlü bir izlenim bırakmak için gerekli olan ikna edici adımdan yoksun olacak ve işverenler başvurunuzu gözden kaçırabilir.

Aşağıdaki stratejilerle ön yazınızdaki geçmiş deneyiminizi genişletmeyi deneyin:

 • İşe özel başarılarınızdan biri (veya daha fazlası) hakkında daha fazla ayrıntı verin
 • Deneyiminizin şirketin sorunlarını çözmeye veya etkinliğini artırmaya nasıl yardımcı olabileceğini açıklayın
 • Uzmanlığı göstermek için sektörünüzdeki güncel sorunları tartışın

12. Mümkün Olduğunda Başarılarınıza Sayılar Ekleyin

Hem özgeçmişiniz hem de ön yazınız, başarılarınızın somut kanıtlarını içermelidir. Bu da sayılar anlamına gelir. Sadece “satışları artırdığınızı” söylemek yerine, ideal olarak şöyle bir şey yazmak istersiniz:

satışları %20 + artırdı

Verilerle elde ettiğiniz başarıları ölçmek, okuyucuların deneyiminizi anlamasını kolaylaştırır. Başarılarınız dikkate değer ise, ön yazınız (ve özgeçmişiniz) işverenlerin gözden kaçırması çok daha zor olacaktır.

Aşağıdakileri gösteren sayılarla başarılarınızı ölçebilirsiniz:

 • şirket hedeflerine nasıl katkıda bulunduğunuz (satış, üretim, gider tasarrufu veya müşteri memnuniyeti hedefleri gibi)
 • Ele aldığın para miktarı
 • Kaç kişiyi yönettiniz, eğittiniz veya işe aldınız
 • Gün başına işlenen müşteri sayısı, yönetilen bütçelerin boyutu veya elde edilen KPI‘lar

Örnek Yanıt

Görevlerimin bir parçası olarak müşterilerin tekliflerini ele aldım, vergilerini ödedim ve mülkleri için kiracı buldum. Müşterilerim hizmetlerimi takdir ediyor. Onlar için şunları başardım:

 • Yüklenicilerden gelen teklifleri analiz ederek, giderlerde yıllık %2,1’lik bir düşüşe yol açtı
 • En büyük müşterilerimiz için beyan edilen vergiler, sonuçta vergiyle ilgili cezaların %47 oranında azalmasını sağladı
 • Potansiyel kiracıların %65’ini gerçek kiracılara dönüştürdü

13. Kültürel Açıdan Uygun Olduğunuzu Gösterin

Bir işe alım müdürüne şirket kültürüne uygun olduğunuzu gösterdiğinizde, bir iş teklifi almaya çok daha yakınsınızdır.

Bir şirketin kültürü (ve sizin için uygun olup olmadığı) hakkında bilgi edinmek için şirketin web sitesine ve sosyal medya profillerine bakın.

 • Web sitesi: “Hakkında” veya “İşe Alım” sayfalarını arayın. Bu sayfalar genellikle bir misyon beyanına sahiptir, temel değerleri iletir ve işe almayı umduğu insan türlerini tam olarak açıklar.
 • Sosyal medya ve blog hesabı: Halka açık sesini, imajını ve kültürünü ölçün. Eğlenceli ve ilginç mi, ciddi ve ticari mi yoksa her ikisinin karışımı mı?

Ön yazınızın tonunu ve dilini şirketin materyallerindeki değerleri, ilkeleri, inançları ve tutumları yansıtacak şekilde düzenleyin. Görsel ipuçlarını da eşleştirmeyi düşünün. Örneğin, şirketin web sitesi minimal ise, basit bir ön yazı şablonu kullanmayı düşünün.

14. Yazılarınızda Klişelerden Kaçının

Kalıpların dışında düşünen”, “sinerjiyi seven” ve “kendini motive edebilen” biri misiniz? Kendinizi “dinamik” ve “problem çözücü” olarak görüyor musunuz? Bu ön yazı ipucu klişelerden uzaklaşmanızı sağlar.

Bunlar, işe alım müdürünün gözlerini devirmesine (ve belki de başvurunuzu daha az ciddiye almasına) neden olacak yaygın klişelerdir. İşe alınma şansınızı artırmak için bu aşırı kullanılan ifadeleri kaldırın ve iş deneyiminizi basit terimlerle tanımlayın.

15. Deneyiminizi Tanımlamak İçin Güçlü Eylem Fiilleri Kullanın

Kapak mektubunuzu, geçmiş şirketlerdeki katkılarınızı tanımlayan eylem fiilleriyle doldurun. En iyi eylem fiilleri, liderliğinizi, yeteneğinizi ve inisiyatifinizi etkili bir şekilde iletir ve görevlerinizi gerçekte nasıl yerine getirdiğinizi vurgular.

16. Kısaltmalardan ve Jargondan Kaçının

Kapak mektubunuzda kısaltmalardan ve jargonlardan uzak durun. En azından bunları ilk kez kullandığınızda.

Profesyonel olmanın bir parçası sektörünüzdeki kısaltmaları ve jargonu öğrenmek anlamına gelse de, okuyucunuzun bu dili anlamadığını varsayın. Çoğu başvuru, ilgili bir profesyonel tarafından okunmadan önce işe alım görevlileri veya İK departmanları tarafından onaylanır. Dilinizde ekstra net olmak, bu tür okuyucularla daha kolay bağlantı kurmanıza yardımcı olabilir.

Ek olarak, kısaltmaları yazmak, alakalı kapak mektubu anahtar kelimeleri kullanmanızı sağlar. Birçok şirket, hedef anahtar kelimelerini yeterince kullanmayan uygulamaları filtrelemek için başvuru takip sistemlerini (ATS) kullanır. Bu nedenle mektubunuzu yazarken en azından bunların farkında olmalısınız.

17. Biraz Kişilik Gösterin (Ama Çok Fazla Değil)

İşverenler, birlikte çalışmaktan keyif alacaklarını düşündükleri birini işe almak isterler. Ve kapak mektubunuz, profesyonel bir ortamda nasıl biri olduğunuza dair bir fikir verdiğiniz yerdir.

Kendinize bir mülakat kazanmak için en iyi şansı vermek için iyi bir ilk izlenim yarattığınızdan emin olun. “Bu teşvik edici pozisyona en içten ilgimi ifade etmek istiyorum” gibi doğal olmayan, aşırı resmi bir dilden kaçınarak başlayın. Sen robot değilsin, o yüzden öyle yazma.

Bunun yerine, ister şirket kültürü ister işin kendisi olsun, işle neden kişisel olarak ilgilendiğinizi açıklayın. Şirkete neden uygun olduğunuzu gösterebilirseniz, bir iş teklifi alma olasılığınız daha yüksek olacaktır.

İlginizi çekebilir: Özgeçmişiniz için En İyi Kişilik Özellikleri

18. Uzaktan Çalışma Yeteneğinizi Kanıtlayın

COVID-19 pandemisinin patlak vermesinden bu yana, giderek daha fazla işletme işgücünü çevrimiçi ortama taşıdı.

Uzaktan çalışma deneyiminiz varsa, ön yazınız, işverenlere evden sonuçları teslim edebileceğinizi göstermek için harika bir yerdir. Kapak mektubunuzda tamamen uzaklaşmak zorunda kalmanıza rağmen işte başardığınız bir şeyden bahsedin.

19. Kapak Mektubunuzu Coşkuyla Bitirin

Mülakat talebinde bulunmaktan çekinmeyin. Ön yazınızı bitirdiğinizde, işe alım müdürüne iletişim bilgilerinizi (e-posta ve telefon numarası) verin ve bir görüşmeyi dört gözle beklediğinizi söyleyin (tercihen yüz yüze).

Onlardan haber almadıysanız, bir hafta içinde nasıl ulaşacağınızı da not edebilirsiniz. Bazı kültürlerde bu yaklaşım saldırgan olarak kabul edilse de, ülkemizde işe alım yöneticileri böyle bir kanaat görmekten hoşlanır ve çoğu zaman buna iyi yanıt verir.

20. Göndermeden Önce Ön Yazınızı Gözden Geçirin

Küçük hatalarla kapak mektupları göndererek mülakat kazanma şansınızı zedelemeyin. Daha da önemlisi, başvuru şartlarına uyduğunuzdan emin olun, aksi takdirde hiç başvurmayabilirsiniz. Ön yazınızı bir şirkete e-posta ile göndermeden önce şu ipuçlarını izleyin:

 • Kapsamlı bir inceleme yapmadan kapak mektubunuzu göndermeyin. 
 • Bir yazım denetimi yapın ve en az üç kez (ve bir kez yüksek sesle) okuyun.
 • Hatta mektubunuzu farklı görünmesi ve potansiyel olarak daha fazla hata yakalaması için son kez okumadan önce farklı bir yazı tipine koymalısınız (göndermeden önce yazı tipini değiştirmeyi unutmayın). 
 • Ayrıca, gözden kaçırmış olabileceğiniz hataları bulmak için kapak mektubunuzu yazım denetim aracıyla çalıştırmanızı öneririz.

21. İkinci Bir Görüş Alın

Güvendiğiniz birinden ön yazınızı okumasını isteyin. Bu önemli bir ön yazı ipucu. Okumanın kolay olup olmadığını görmenize yardımcı olabilirler. Ayrıca, sizin tarafınızdan kaydırılan dilbilgisi hatalarını veya yazım hatalarını da fark etmelidirler.

Kapak mektubunuz, bir işe alım müdürünü etkilemek ve sizi ekibe alma fikri konusunda onları heyecanlandırmak için büyük bir fırsattır. Küçük bir hata yüzünden bu fırsatın elinizden gitmesine izin vermeyin.

22. Başvurunuzun Şirketin Başvuru Şartlarını Karşılayıp Karşılamadığını İki Kez Kontrol Edin

İş tanımındaki tüm gereksinimleri okuyun ve talimatları mümkün olduğunca yakından takip edin. Bu noktada eksik ayrıntılar, başvurunuzun özensiz ve ciddiyetsiz görünmesine neden olacaktır.

Kapak Mektubu İpuçları Kontrol Listesi

Bu makalede özetlediğimiz bir ön yazı için tüm ipuçlarını uyguladığınızdan emin olmak ister misiniz? Kapak mektubu kontrol listemizi doğrudan sayfada kullanabilir veya ücretsiz indirebilirsiniz.

Ön Yazı Nasıl Başlatılır?

Bir ön yazıyı hemen dikkat çekecek şekilde nasıl başlarsınız? Birçok işe alım yöneticisi, başvurunuzu taramak için yalnızca birkaç saniye harcar. bu nedenle, bir mülakat alma şansınızı en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız, ön yazınızın ilk paragrafı çok önemlidir.

Güçlü Bir Ön Yazı Tanıtımı Hazırlayın

Bir ön yazıya olumlu dikkat çekecek şekilde nasıl başlanacağını bilmek, herhangi bir işe alım yöneticisini etkileyecek bir ön yazının nasıl yazılacağını bulmanın ilk adımıdır.

İşe alım yöneticileri genellikle bir seferde düzinelerce başvuru incelemek zorundadır. İyi bir izlenim bırakmanın bir yolu, doğrudan konuya giren bir ön yazı yazarak zamanlarına saygı göstermektir.

Bir işe alım müdürünün dikkatini çekmek için, ön yazı girişiniz ilk birkaç cümlede aşağıdaki bilgileri içermelidir:

 1. Başvurduğunuz pozisyon
 2. Başvurduğunuz şirket
 3. Pozisyona olan ilginizi ifade eden ve açıklayan bir beyan
 4. Niteliklerinizi vurgulayan başarılar

Ek olarak, ön yazınızı güçlü bir şekilde başlatmak için girişinizin şu şekilde olduğundan emin olun:

 • Hevesli
 • Doğrudan
 • Yaratıcı (uygun olduğunda)
 • Şirketin ihtiyaçlarına odaklı
 • Başarı odaklı

Herhangi bir karşılıklı temastan bahsettiğinizden emin olun. Ön yazınızın açılışını doğru tonda yaparak işverenlerin dikkatini kolayca çekebilir ve görüşme şansınızı artırabilirsiniz.

Ön Yazı Açılış Satırlarınızı Düşünün

Açılış satırlarına ne yazacağınızı bilmek zor olabilir çünkü bu genellikle işverenler ilk izlenimi edinmelerini sağlar.

En iyi ön yazı açılış satırları basit, doğrudan ve bilgilendiricidir. Benzersiz ve başvurunuza yetenek katan ön yazılar kullanmak cazip gelse de, açılışınızın şirket kültürüne uygun olduğundan emin olmalısınız. Aksi takdirde, ön yazınızın profesyonellikten uzak veya aldatıcı olarak görülmesi riskini alırsınız.

İşte size fikir vermesi için 5 ön yazı açılış cümlesi örneği:

 • İstanbul Üniversitesi’nden iş odaklı fizik diplomasına sahip yeni mezun biri olarak…
 • 12 yıllık fizik öğretmenliği deneyimiyle, Dumlupınar İlköğretim Okulu’nda birkaç yıl birlikte çalıştığım Ceydan Türkmen’den 4. sınıf öğretmeni için bir açığınız olduğunu duymak beni çok heyecanlandırdı…
 • Çevrimiçi bankacılık sistemlerinde 3 yıllık deneyime sahip bir siber güvenlik uzmanı olarak, yeni bir fırsat arıyorum ve Siber Güvenlik Danışmanı için iş listeniz ilgimi çekti…
 • Sorumlu ve düzenli, MBA eğitimli işletme yöneticisi olarak, LinkedIn’de listelenen ….. pozisyonu için yazıyorum…
 • Eski meslektaşım Ceyda Türkmen ile Firma adı Aş.’deki açık Emlakçı pozisyonu hakkında konuştuktan sonra, böyle heyecan verici bir fırsatı kaçıramayacağıma karar verdim. ve ajansınıza katılma konusundaki ilgimi ifade etmek için yazıyorum.

Yukarıdaki örnekler etkilidir. Çünkü adayın tam olarak hangi pozisyonu aradığını ve ilgili deneyimlerini, niteliklerini veya bağlantılarını gösterir.

Bunun gibi bilgilendirici ayrıntıları ilk cümleye dahil etmek, işverenlere sizi neyin ideal bir aday yaptığı konusunda hemen iyi bir fikir verir ve onları okumaya devam etmeye teşvik eder.

İlginizi çekebilir: Özgeçmişe Neler Eklenmeli? +11 Temel İpucu

Bir Ön Yazı Başlatmak İçin 7 İpucu (Örneklerle Birlikte)

Bir ön yazının diğerlerinden farklı olarak nasıl açılacağını öğrenmenize yardımcı olmak ve size bir mülakat kazandırmak için yedi temel yazma ipucunu bir araya getirdik.

1. Rol İçin Coşkuyu İfade Edin

İşverenler, işlerinde hevesli olan adayları severler. Bu nedenle, herhangi bir işe alım yöneticisinin ön yazınızda aradığı ilk şeylerden biri coşkudur. Spesifik olarak, tutkularınızın rolle ilişkili sorumluluklarla uyumlu olduğunu görmek isterler.

İşlerine tutkuyla bağlı olan çalışanların daha iyi performans göstermeleri, daha uzun süre kalmaları ve şirkete daha uzun vadeli katkı sağlamaları olasıdır.

Coşkunuzu göstermek için ön yazınızın açılış paragrafını kullanın. Sizi pozisyona neyin çektiğini ve kariyer hedeflerinize nasıl uyduğunu açıklayın.

2. Şirket Tarafından Yapılan İşle İlgili Heyecanınızı Gösterin

Bir şirketin markası, misyon beyanı veya ürünleri hakkında gerçekten heyecanlıysanız, bu heyecanı ön yazı tanıtımınızda vurgulayın.

İşverenler, bir şirketin hedeflerine katkıda bulunmaktan kişisel olarak heyecan duyan adaylara değer verir. çünkü bu adayların ekibe anında fayda sağlayacaklarının açık bir göstergesidir.

3. Bir Başarı ile İşverenleri Etkileyin

En iyi ön yazışar bir adayın uzmanlığını gösterir. Bu nedenle, alanınızda deneyiminiz varsa, sektörünüzdeki uzmanlığınızı gösteren profesyonel bir başarıyı not ederek ön yazınıza başlayın.

Önceki işinizde yaptığınız katkılar ile orada öğrendiğiniz becerilerin bir sonraki görevinizde benzer sonuçlar elde etmenize nasıl yardımcı olacağı arasında bir bağlantı kurun.

İlgili başarılarınız konusunda açık sözlü olarak, işverenlere işi tam olarak yapabilecek kapasitede olduğunuza dair güvence vermiş olursunuz.

4. Bir Kişiden Bahsedin

Rol size eski bir iş arkadaşınız, sınıf arkadaşınız veya arkadaşınız tarafından yönlendirildiyse, ön yazınızın açılış cümlesinde adlarını belirtin.

Zaten birlikte çalıştıkları ve saygı duydukları biri tarafından tavsiye edildiyseniz, işe alım yöneticilerinin başvurunuzu ciddiye alma olasılığı daha yüksektir. Bu nedenle, özellikle giriş düzeyinde bir ön yazı yazıyorsanız, ortak bir kişiye atıfta bulunmak, kendinizi diğer başvuru sahiplerinden ayırmanın en etkili yollarından biridir.

Aslında, LinkedIn’e göre 2016’da işe alınan kişilerin %70’inin yeni şirketlerinde bir bağlantısı vardı. Bu da ağ oluşturmayı iş bulmanın en etkili yolu haline getiriyor.

İlginizi çekebilir: Özgeçmişe Linkedin Eklemeli misiniz?

5. Mizah veya Yaratıcılık Kullanın (uygunsa)

İşe alım yöneticileri her gün düzinelerce genel ön yazıyla  karşılaşır. Ön yazı açılışınıza mizah enjekte etmek, başvurunuza kişilik katmanın yanı sıra işe alım müdürünün dikkatini çekmenin (ve sürdürmenin) etkili bir yoludur.

Ancak, Ön yazı girişinizi çok ilginç hale getirmeyin. Başvurduğunuz pozisyonun türüne veya çalışmak istediğiniz şirkete bağlı olarak, sıradan bir ton profesyonellikten uzak görünebilir.

Ek olarak, ön yazınızı olması gerekenden daha uzun olmasından kaçının. Yaratıcılık dikkat çekmenize yardımcı olsa da, birçok işe alım yöneticisi standart ön yazı uzunluğunu aşan her şeyi sıkıcı bulacaktır.

Bu nedenle, ön yazınıza mizah eklemeden önce, şirket kültürü hakkında biraz araştırma yapın. Ve sıradan bir tonun gerçekten uygun olup olmadığına karar verin.

İlginizi çekebilir: Özgeçmişiniz için En İyi Kişilik Özellikleri

6. Şirket İçin Neler Yapabileceğinizi Gösterin

Nihayetinde işverenler, şirketlerine katkıda bulunabileceğinize dair kanıt isterler. Dikkatlerini çekmek için, ön yazı açılış satırlarınızı, üstesinden gelebileceğinizden emin olduğunuz bir sorunu veya masaya getirdiğiniz herhangi bir belirli sert veya yumuşak becerileri vurgulamak için kullanın.

7. Hedefi Belirtin

İşe alım yöneticileri meşgul insanlardır. Ve çoğu zaman her bir ön mektubu baştan sona okumak için zamanları yoktur. Başvurunuzun gözden kaçmadığından emin olmak için kısa bir ön yazı yazın. Ve ön yazınızın ilk paragrafında başvurduğunuz işi açık ve net bir şekilde belirtin. Böylece niyetiniz konusunda kafa karışıklığı olmaz.

Evet, bu makalede kapak mektubu ve ön yazı yazma ile ilgili sizinle 22 ipucu paylaştık. 2023’te bu 22 ipucunu eksiksiz bir şekilde uygulayabilmek için kullanabileceğiniz bir kontrol listesini de yazımıza ekledik.

İyi şanslar dileriz:)

Ücretsiz Profesyonel Özgeçmiş Şablonları

Bu şablon 100’lerce örnek şablondan sadece bir tanesi, dilediğini seç ve hemen indir

modern siyah beyaz CV şablonu
Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Ön Yazı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir