Menü Kapat

Ön Yazı İpuçları ve Örnekler

ön yazı ipuçları ve örnekler

Bir ön yazının nasıl başlayacağınızdan emin değil misiniz? İşte mülakat alma şansınızı artırmak için ve güçlü bir ön yazı yazmak için açılış satırları, örnekler ve ön yazı ipuçları…

Ön Yazı Nasıl Başlatılır?

Bir ön yazıyı hemen dikkat çekecek şekilde nasıl başlarsınız? Birçok işe alım yöneticisi, başvurunuzu taramak için yalnızca birkaç saniye harcar. bu nedenle, bir mülakat alma şansınızı en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız, ön yazınızın ilk paragrafı çok önemlidir.

Güçlü Bir Ön Yazı Tanıtımı Hazırlayın

Bir ön yazıya olumlu dikkat çekecek şekilde nasıl başlanacağını bilmek, herhangi bir işe alım yöneticisini etkileyecek bir ön yazının nasıl yazılacağını bulmanın ilk adımıdır.

İşe alım yöneticileri genellikle bir seferde düzinelerce başvuru incelemek zorundadır. İyi bir izlenim bırakmanın bir yolu, doğrudan konuya giren bir ön yazı yazarak zamanlarına saygı göstermektir.

Bir işe alım müdürünün dikkatini çekmek için, ön yazı girişiniz ilk birkaç cümlede aşağıdaki bilgileri içermelidir:

 1. Başvurduğunuz pozisyon
 2. Başvurduğunuz şirket
 3. Pozisyona olan ilginizi ifade eden ve açıklayan bir beyan
 4. Niteliklerinizi vurgulayan başarılar

Ek olarak, ön yazınızı güçlü bir şekilde başlatmak için girişinizin şu şekilde olduğundan emin olun:

 • Hevesli
 • Doğrudan
 • Yaratıcı (uygun olduğunda)
 • Şirketin ihtiyaçlarına odaklı
 • Başarı odaklı

Herhangi bir karşılıklı temastan bahsettiğinizden emin olun. Ön yazınızın açılışını doğru tonda yaparak işverenlerin dikkatini kolayca çekebilir ve görüşme şansınızı artırabilirsiniz.

Ön Yazı Açılış Satırlarınızı Düşünün

Açılış satırlarına ne yazacağınızı bilmek zor olabilir çünkü bu genellikle işverenler ilk izlenimi edinmelerini sağlar.

En iyi ön yazı açılış satırları basit, doğrudan ve bilgilendiricidir. Benzersiz ve başvurunuza yetenek katan ön yazılar kullanmak cazip gelse de, açılışınızın şirket kültürüne uygun olduğundan emin olmalısınız. Aksi takdirde, ön yazınızın profesyonellikten uzak veya aldatıcı olarak görülmesi riskini alırsınız.

İşte size fikir vermesi için 5 ön yazı açılış cümlesi örneği:

 • İstanbul Üniversitesi’nden iş odaklı fizik diplomasına sahip yeni mezun biri olarak…
 • 12 yıllık fizik öğretmenliği deneyimiyle, Dumlupınar İlköğretim Okulu’nda birkaç yıl birlikte çalıştığım Ceydan Türkmen’den 4. sınıf öğretmeni için bir açığınız olduğunu duymak beni çok heyecanlandırdı…
 • Çevrimiçi bankacılık sistemlerinde 3 yıllık deneyime sahip bir siber güvenlik uzmanı olarak, yeni bir fırsat arıyorum ve Siber Güvenlik Danışmanı için iş listeniz ilgimi çekti…
 • Sorumlu ve düzenli, MBA eğitimli işletme yöneticisi olarak, LinkedIn’de listelenen ….. pozisyonu için yazıyorum…
 • Eski meslektaşım Ceyda Türkmen ile Firma adı Aş.’deki açık Emlakçı pozisyonu hakkında konuştuktan sonra, böyle heyecan verici bir fırsatı kaçıramayacağıma karar verdim. ve ajansınıza katılma konusundaki ilgimi ifade etmek için yazıyorum.

Yukarıdaki örnekler etkilidir. Çünkü adayın tam olarak hangi pozisyonu aradığını ve ilgili deneyimlerini, niteliklerini veya bağlantılarını gösterir.

Bunun gibi bilgilendirici ayrıntıları ilk cümleye dahil etmek, işverenlere sizi neyin ideal bir aday yaptığı konusunda hemen iyi bir fikir verir ve onları okumaya devam etmeye teşvik eder.

Bir Ön Yazı Başlatmak İçin 7 İpucu (Örneklerle Birlikte)

Bir ön yazının diğerlerinden farklı olarak nasıl açılacağını öğrenmenize yardımcı olmak ve size bir mülakat kazandırmak için yedi temel yazma ipucunu bir araya getirdik.

1. Rol İçin Coşkuyu İfade Edin

İşverenler, işlerinde hevesli olan adayları severler. Bu nedenle, herhangi bir işe alım yöneticisinin ön yazınızda aradığı ilk şeylerden biri coşkudur. Spesifik olarak, tutkularınızın rolle ilişkili sorumluluklarla uyumlu olduğunu görmek isterler.

İşlerine tutkuyla bağlı olan çalışanların daha iyi performans göstermeleri, daha uzun süre kalmaları ve şirkete daha uzun vadeli katkı sağlamaları olasıdır.

Coşkunuzu göstermek için ön yazınızın açılış paragrafını kullanın. Sizi pozisyona neyin çektiğini ve kariyer hedeflerinize nasıl uyduğunu açıklayın.

2. Şirket Tarafından Yapılan İşle İlgili Heyecanınızı Gösterin

Bir şirketin markası, misyon beyanı veya ürünleri hakkında gerçekten heyecanlıysanız, bu heyecanı ön yazı tanıtımınızda vurgulayın.

İşverenler, bir şirketin hedeflerine katkıda bulunmaktan kişisel olarak heyecan duyan adaylara değer verir. çünkü bu adayların ekibe anında fayda sağlayacaklarının açık bir göstergesidir.

3. Bir Başarı ile İşverenleri Etkileyin

En iyi ön yazışar bir adayın uzmanlığını gösterir. Bu nedenle, alanınızda deneyiminiz varsa, sektörünüzdeki uzmanlığınızı gösteren profesyonel bir başarıyı not ederek ön yazınıza başlayın.

Önceki işinizde yaptığınız katkılar ile orada öğrendiğiniz becerilerin bir sonraki görevinizde benzer sonuçlar elde etmenize nasıl yardımcı olacağı arasında bir bağlantı kurun.

İlgili başarılarınız konusunda açık sözlü olarak, işverenlere işi tam olarak yapabilecek kapasitede olduğunuza dair güvence vermiş olursunuz.

4. Bir Kişiden Bahsedin

Rol size eski bir iş arkadaşınız, sınıf arkadaşınız veya arkadaşınız tarafından yönlendirildiyse, ön yazınızın açılış cümlesinde adlarını belirtin.

Zaten birlikte çalıştıkları ve saygı duydukları biri tarafından tavsiye edildiyseniz, işe alım yöneticilerinin başvurunuzu ciddiye alma olasılığı daha yüksektir. Bu nedenle, özellikle giriş düzeyinde bir ön yazı yazıyorsanız, ortak bir kişiye atıfta bulunmak, kendinizi diğer başvuru sahiplerinden ayırmanın en etkili yollarından biridir.

Aslında, LinkedIn’e göre 2016’da işe alınan kişilerin %70’inin yeni şirketlerinde bir bağlantısı vardı. Bu da ağ oluşturmayı iş bulmanın en etkili yolu haline getiriyor.

5. Mizah veya Yaratıcılık Kullanın (uygunsa)

İşe alım yöneticileri her gün düzinelerce genel ön yazıyla  karşılaşır. Ön yazı açılışınıza mizah enjekte etmek, başvurunuza kişilik katmanın yanı sıra işe alım müdürünün dikkatini çekmenin (ve sürdürmenin) etkili bir yoludur.

Ancak, Ön yazı girişinizi çok ilginç hale getirmeyin. Başvurduğunuz pozisyonun türüne veya çalışmak istediğiniz şirkete bağlı olarak, sıradan bir ton profesyonellikten uzak görünebilir.

Ek olarak, ön yazınızı olması gerekenden daha uzun olmasından kaçının. Yaratıcılık dikkat çekmenize yardımcı olsa da, birçok işe alım yöneticisi standart ön yazı uzunluğunu aşan her şeyi sıkıcı bulacaktır.

Bu nedenle, ön yazınıza mizah eklemeden önce, şirket kültürü hakkında biraz araştırma yapın. Ve sıradan bir tonun gerçekten uygun olup olmadığına karar verin.

6. Şirket İçin Neler Yapabileceğinizi Gösterin

Nihayetinde işverenler, şirketlerine katkıda bulunabileceğinize dair kanıt isterler. Dikkatlerini çekmek için, ön yazı açılış satırlarınızı, üstesinden gelebileceğinizden emin olduğunuz bir sorunu veya masaya getirdiğiniz herhangi bir belirli sert veya yumuşak becerileri vurgulamak için kullanın.

7. Hedefi Belirtin

İşe alım yöneticileri meşgul insanlardır. Ve çoğu zaman her bir ön mektubu baştan sona okumak için zamanları yoktur. Başvurunuzun gözden kaçmadığından emin olmak için kısa bir ön yazı yazın. Ve ön yazınızın ilk paragrafında başvurduğunuz işi açık ve net bir şekilde belirtin. Böylece niyetiniz konusunda kafa karışıklığı olmaz.

Bu içeriği paylaşmak ister misin?:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.