Menü Kapat

Ön Yazı Gerekli mi?

ön yazı gerekli mi

İş başvurusunda bulunanlar genellikle, ön yazının okunup okunmayacağından endişe eder. Veya işe alım kararlarını etkileyeceğinin garantisi olmayan bir ön yazı yazmanın bir anlamı olup olmadığını merak ederler. Peki, ön yazı gerekli mi?

Bu anlaşılabilir, ancak tavsiye edilmez. Ön yazıları sadece akıllı bir fikir olarak değil, 21. yüzyılda gereklilik olarak kabul edilmelidir. Araştırmalar, ön yazı kullanmayan diğer nitelikli başvuru sahiplerine göre size %40 iş kazanma avantajı sağlayabileceklerini göstermiştir.

Bu durum, ön yazıların “ölü” olmadığı sonucuna varmıştır. Tersi bir durumda iş bulma şansınızda tabi ki var. Ancak özgeçmişinizle birlikte bir ön yazı göndermemek, aslında iş kazanma şansınızı tehlikeye atabilir. Neden riske atalım?

İstatistiksel İçgörü

Bir ankete göre , işe alım uzmanlarının yüzde 90’ı, işe alım kararları verirken yaptıkları işi ve pozisyonlarını değerli hissediyor. Yaklaşık dörtte üçü ön yazı görmek istiyor, almayı tercih ve her zaman okuyor. Çoğunlukla ön yazı olan özgeçmişleri masaya tercih ettikleri aday olarak getiriyorlar.

İK uzmanları, yapılan bir ankete göre ön yazıları aşağıdakiler için önemli ve yararlı bulur:

 • Bir iş adayının şirkete katılma motivasyonunu açıklıyor %63
 • Kariyer hedeflerini tanımlıyor — %50
 • Kariyer değiştirme nedenlerini açıklıyor – %50
 • İstihdam boşluklarını açıklayor — %49
 • Profesyonel başarıları vurguyor — %47

Yararlı buldukları tüm değerler, başvuru sürecinden işe alım sürecine kadar olan yolculukta işvereni ikna etmeye mecbur olduğumuz noktalar.

Neden Bir Ön Yazıya İhtiyacım Var? Ön Yazı Gerekli mi?

Başvurduğunuz pozisyonu almak konusunda ciddiyseniz, özel bir ön yazı, bunun olma olasılığını artıracaktır. İyi yazılmış ve hedefe yönelik bir ön yazı, kendinizi bir işverene anlatı formatında satmanıza ve neden ideal aday olduğunuzu göstermenize olanak tanır.

Bir sonraki iş başvurunuzda bir ön yazıya ihtiyaç duymanızın bazı önemli nedenleri şunlardır:

 • Hikayenizi anlatmak: Ön yazılar hikayenizi detaylandırmanıza izin verir. İlgili her türlü bilgiyi paylaşabilirsiniz. Paylaşılacak bazı şeyler şunları içerebilir: nereden geldiğiniz, sizi ilgilendiren şeyler veya rol veya şirket hakkında neden bu kadar tutkulu olduğunuz. 
 • İşverenle bir ilişki kurmak: Bir ön yazı, onu kişiselleştirme şansınızdır. İşe alım yöneticinize, geçmişinizin ve kişiliğinizin rol ve şirket kültürüne nasıl uyduğu hakkında bir fikir edinme şansı verir.
 • İş geçmişinizdeki boşlukları açıklamak: İstihdamdaki boşluklar, mülakata girme olasılığınızı azaltabilir. Bir ön yazı, bu boşluğun neden var olduğunu açıklamanıza izin verir. Böylece işe alım müdürü geçerli bir nedeniniz olduğunu ve pozisyon için hala uygun olduğunuzu anlar.
 • Önemli ayrıntılar vermek: Özgeçmişinizde sınırlı alan olduğundan, istediğiniz her şeyi yazmak zor olabilir. Bir ön yazı, özgeçmişinizi genişletmenize ve uymayan ayrıntılara ulaşmanıza olanak tanır. Örneğin, pozisyon için yer değiştirdiğinizi ve özgeçmişinizin mevcut adresinizi içerdiğini varsayalım. Bu durumda, bir ön yazı, yer değiştirme konusundaki ilginizi ve yerel veya video görüşme için uygun olup olmadığınızı açıklamanıza olanak tanır.
 • Becerilerinizin ve deneyiminizin yeni bir sektöre veya role nasıl aktarıldığını detaylandırmak: Diyelim ki daha önce yaptığınız herhangi bir işten tamamen farklı bir işe başvuruyorsunuz. Yalnızca özgeçmişinizle, neden uygun olacağınızı açıklamak zor olabilir. Bununla birlikte, bir ön yazı  ile, önceki rollerinizde elde ettiğiniz başarıların ve öğrendiğiniz şeylerin, ilgilendiğiniz yeni rol için sizi nasıl güçlü bir uyum haline getireceğini açıklayabilirsiniz.
 • Sizi tavsiye eden biriyle ilişkinizi açıklamak: Bir şirkete yönlendirildiyseniz, sizi kimin ve neden sevk ettiğini ön yazınızda belirtmelisiniz. Belki de bu yeni şirkette bir yönetici ile iyi bir ilişkisi olan ve sizinle çalışma deneyimlerine dayanarak sizin için çok uygun olacağını düşünen eski bir patronunuzdur. Bu, işe alım ekibinin bilmesini istediğiniz bir şey! “Neden” ne olursa olsun, bir ön yazı, bu bağlantının neden rol için mükemmel bir uyum olduğuna inandığına dair bir dava açma şansı verir.

Artık “ön yazı gerekli mi?” yerini bir “gereklilik” olarak değiştirme vakti!

Bu içeriği paylaşmak ister misin?:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.