Menü Kapat

Notlarınız Yeteneğinizin İyi Bir Göstergesi mi?

Notlarınız yeteneğinizin iyi bir göstergesi mi

Bir lisansüstü okul programı veya hatta bir staj için görüşme yaparsanız, muhtemelen şu sorunun bir versiyonu sorulacak:  Notlarınız Yeteneğinizin İyi Bir Göstergesi mi?

“Notlarınız Yeteneğinizin İyi Bir Göstergesi mi?” Neden Sorulur?

Bu mülakat sorusunu işverenler genellikle tüm adaylar için standart bir soru olarak sormaz. Muhtemelen soruluyor çünkü notlarınız ve yetenekleriniz arasında bariz bir kopukluk var. Daha spesifik olarak, bunun nedeni, bir aday olarak, görüşülen diğer adaylara kıyasla daha düşük notlara sahip olmanızdır.

Bu Soruyu Yanıtlamak İçin En İyi Yaklaşım: Notlarınız

iyiyse ve sınıfınızın en üstünde veya yakınındaysanız, bu soruyu yanıtlamak kolaydır. Cevap evet ve en iyi sınıflarınızdan birine ve iş hayatınızda başarılı bir şekilde sunma yeteneğinize nasıl çevrildiğine dair bir örnek verin. Bununla birlikte, çoğu için bu soru soruluyor çünkü idealden daha düşük bir not ortalaması ile rol için beklentiler arasında bir boşluk var. Bu durumda, notlarınızdan rolü gerçekleştirme yeteneğinize dönmeniz gerekir. Notlarınızın yeteneklerinizin gösterdiğinden daha düşük olmasının belirli bir nedeni varsa, bunu açıklayın, ancak üzerinde durmayın. Olumluya doğru ilerleyin.

Örnek Yanıt: Notlarınız Yeteneğinizin İyi Bir Göstergesi mi?

“Okula giderken çalıştığım için kolejdeki notlarım istediğimden düşüktü. Okulum için para ödemem gerekiyordu ve bazen işim yeteneğimi etkiledi. En iyi tecrübelerimin bir kısmı, eşzamanlı iş tecrübem sayesinde elde edildi. Örnek olarak, okul yılı boyunca beni yarı zamanlı çalışmaya davet ettikleri bir yaz stajı yaptım. Derslerimde başarılı olma yeteneğimi çok zayıflatacağını biliyordum, mesleki becerilerimi daha iyi geliştirmeme yardımcı olacağı için rolü kabul ettim. Sonuç olarak, endüstri sertifikasyon testlerini daha önce geçebildim. Hatta üniversiteden mezun oldum…”

Not

Mülakatçılar, notlarınızın düşük olduğunu biliyorlarsa ve bunları açıklayıp açıklayamayacağınızı görmek istiyorlarsa, bu soruyu sormaya daha meyilli olabilirler. 

Benzer Mülakat Soruları

Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in Mülakat Soruları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir