Menü Kapat

Neden İş Bulamıyorum: 10 Anahtar Fikir

neden iş bulamıyorum

Demek okulu bitirdin, diplomanı aldın ve onu kullanmak için heyecanlısın. Ama kendi alanınızda iş bulamadığınızda ne olur? Neden iş bulamıyorum? Size hemen yapabileceğiniz 11 şey göstereceğim. Arkanıza yaslanın, rahatlayın, tüm bunları hatırlamak için bir not defteri alın ve başlamak için aşağı kaydırın.

Kendi Alanımda neden iş bulamıyorum?

1. Özgeçmişinize Daha Yakından Bakın

Becerilerinizi ve deneyiminizi özgeçmişinize ekler ve gönderirseniz, büyük olasılıkla cevap alamayacaksınız. Sizi mülakat için davet edende olmayacak. Neden? Niye? Çünkü herkes aynı şeyi yapıyor. Öne çıkmak için ekstra çaba göstermeniz gerekiyor, yoksa fark edilmeyeceksiniz.

İlginizi çekebilir: Özgeçmişinize Zor Beceriler Nasıl Eklenir?

Özgeçmişinize Zor Beceriler Nasıl Eklenir?

Bu nedenle özgeçmişinizi işverenin ihtiyaçlarına göre uyarladığınızdan emin olun. Bu yazıda anlattığım yöntemleri kullanırsanız çoğu insanın düşündüğünden çok daha kolay olur.

Ayrıca özgeçmişinizin mümkün olduğunca çok sayıda gerçek, sayı ve özel başarıya sahip olduğundan emin olun . Sadece genel ifadeler değil.

2. Kapak Mektubunuza Daha Yakından Bakın

Özgeçmişinizi kontrol ettikten sonra, göndereceğiniz kapak mektupları için de aynısını yapın.

Ön yazı önemlidir ve alanınızda iş bulamadığınızda ilk kontrol etmeniz gereken şeylerden biridir.

Kapak mektubunuzun içinde ne olmalı? İşte temel fikir…

Kendinizi tanıtmak veya hayat hikayenden kesitler değil. Elbette, bunlardan bazılarını karıştırmalısınız. Ancak ön yazı, onlara nasıl yardımcı olabileceğiniz hakkında olmalıdır.

Web sitelerinde, iş ilanlarında vb. okuduklarınız hakkında konuşun. İhtiyaçları nelerdir? Nasıl katılabileceğinizi ve bazı sorunlarını nasıl hemen çözebileceğinizi, para kazanmalarına (veya para biriktirmelerine) yardımcı olabileceğinizi vb. hakkında konuşun.

Bunu yaparsanız, diğer başvuranların %90’ından sıyrılacaksınız ve alanınızda iş bulmak çok daha kolay olacak.

3. Başvurduğunuz İşlerin Deneyim ve Becerilerinize Uygun Olduğundan Emin Olun

Bu, iş bulamamanın en önemli 16 nedeni arasında bahsettiğim şeylerden biri. Niteliklerinizin çok dışında olan işlere başvuruyorsanız, özgeçmişinizin ne kadar iyi olduğunun bir önemi yoktur. Geri duymayacaksın.

Aradığınızdan daha düşük seviyedeki bazı işlere başvurarak bunu test edin. Bu işleri kabul etmek zorunda değilsin, bu sadece bir test. Ancak birdenbire çok sayıda arama ve mülakat aldığınızı fark ederseniz, bu onların seviyenize daha uygun olabileceğinin bir işaretidir.

Alanınızdaki ilk işi almak istiyorsanız, maaşa çok takılmayın. Gittikçe daha fazla para kazanabilirsin, ancak o ilk pozisyonu alman gerekiyor. Bu yüzden piyasayı test ederken açık fikirli olun.

4. Mülakat Becerilerinizi Geliştirin

Özgeçmişiniz, ön yazınız iyiyse ve makul bir şekilde uygun işlere başvuruyorsanız, mülakatlar alıyor olmalısınız.

Gerçi bu savaşın sadece yarısı. Onları etkilemek için içeri girmelisin. Rekabetten daha etkileyici olmanız gerekiyor. Ve genellikle orada ortalama bir iş içi çok fazla rekabet var.

Mülakat öncesi ve sırasında en iyi ipuçlarımdan oluşan bu makaleye göz atmanızı tavsiye ederim. Hemen iş teklifleri almanıza yardımcı olacaktır.

İlginizi çekebilir: 2023’de İşvereni Etkilemek İçin 22 Ön Yazı İpucu

5. Sosyal Medya Profillerinizin ve Linkedİn’in Profesyonel Görünmesini Sağlayın

Linkedin’i iş bulmak için kullanmayı planlamış olsanız da olmasanız da, insanlar sizi Linkedin’de arayabilirler.

Facebook, instagram ve twitter gibi sosyal hesaplarınızda kaba ve itici görünmediğinizden emin olun.

İlginizi çekebilir: Özgeçmişe Linkedin Eklemeli misiniz?

6. Arkadaşlarınız ve Ağınız İle Konuşun

“Neden iş bulamuyorum” diye soruyorsanız buraya dikkat kesilin. Arkadaşlarınız ve eski sınıf arkadaşlarınız iş aradığınızı bilmiyorlarsa size yardımcı olamazlar. Yardım için yalvarmayın, insanların sizin aradığınızı (ve ne aradığınızı) bilmelerini sağlayın.

Onlara da yardım etmeye çalışın. Arkadaşlarınızdan birinin aradığı bir pozisyon için işe alan bir şirket görürseniz, onlara söyleyin. Bu şekilde sizi aynı şekilde akıllarında tutacaklar. Veya aynı şirketin sizin için de bir işi olduğunu bile öğrenebilirler.

7. Profesörler ve Meslektaşlarınızla Konuşun

Alanınızdaki ilk işi bulmak isteyen yeni mezunsanız, profesörlerinizden yardım isteyin. Genellikle birkaç işverenle şu ya da bu şekilde bağlantılıdırlar. Değilse, en azından bir tavsiyede bulunabilirler veya size bir tavsiye mektubu yazabilirler.

Profesörleriniz ve eğitim görevlilerinizle arayı soğutmayın. Onların öneri ve referanslarınızı almanız iş bulma konusunda sizi bir adım öteye taşır.

8. İlgili Alanları ve Benzer Alanları Düşünün

Alanınızda bir iş bulamamanız, aramanızın çok dar olduğunun bir işareti olabilir. İlgili alanları düşünün. Eğitiminizi ve deneyiminizi kullanacak başka işler veya alanlar var mı, ancak geçmişinize sahip her insanın girdiği tipik iş değil mi? Eğer öyleyse, orada daha az rekabet bulabilirsiniz.

Bu nedenle, Google’da etrafınıza bakın ve sizin eğitiminiz veya deneyiminiz olan kişilerin yapabileceği farklı iş türlerini arayın. Ne bulduğuna şaşırabilirsin.

9. Cesaretiniz Kırılmasın

İnsanlar bana gelip iş bulmakta zorlandıklarını ve cesaretlerinin kırıldığını söylediklerinde hep aynı şeyi söylüyorum…

Geçmişi unut. Tüm istatistikleri unutun. Sadece bir işe ihtiyacın var.

Bir iş teklifi olmadan 50 iş için görüşme yapmış olmanızın bir önemi yok. Geri durmadan 200 özgeçmiş göndermeniz önemli değil. Sadece birine ihtiyacın var. Tek bir iş. Yukarıdaki adımları izleyin, pes etmeyin, bulacaksınız.

Sonuç olarak, başvurularınızın %50’sinden veya %7’sinden mülakat almış olmanızın ne önemi var. Tek bir iş bulduğunuzda, her şey biter. Bu yüzden geçmiş istatistikler sizi cesaretlendirmesin ve kendinizi diğer insanlarla karşılaştırma tuzağına düşmeyin.

Canınızı sıkmanın bir anlamı veya iş bulmanıza faydası yok. Göndereceğiniz bir sonraki başvuruya veya bir sonraki görüşmeye odaklanın. İyi gitmek için sadece birine ihtiyacın var.

10. Tek Bir Kariyer Yoluna Saplanmayın

Bir tür derece gerektiren, ancak belirli bir çalışma alanı gerektirmeyen bir sürü harika kariyer var. Yani kendi alanınızda bir iş bulamıyorsanız ve canınız sıkılıyorsa, başka seçenekler olduğunu unutmayın.

Örneğin finans alanında eğitim almış ama sonunda biyoteknoloji ve ilaç endüstrilerinde uzmanlaşmış olabilirsiniz. Kariyerini bu şekilde çizen veya buna mecbur kalan bir çok örnek insan var. Bir diğer gerçek ise zaman. Ne kadar uzun süre kendi alanınızda iş aramaya devam edebilirsiniz. Makul bir iş bulup, o süre içinde hala alanınızda iş bulmaya çalışma şansınız var. Neden iş bulamıyorum sorusunu bir kenara bırakın. İş işte bulunur. Hayatın çekim yasası da böyle işliyor. En çok mülakat daveti siz iş bulduktan sonra gelir…

Bu nedenle, iyi liderliği ve güçlü büyümesi olan bir şirkette giriş seviyesinde bir iş bulmaya odaklanın. Büyüyen bir ortamda olacaksınız ve hızla terfi alabilirsiniz. Bir ortak olarak katılabilir, ipleri öğrenebilir ve ardından sistemlerini anladıktan sonra Proje Yönetimine geçebilirsiniz. Veya operasyonlarda asistan olarak katılabilir ve ardından Yönetici ve ardından Direktör olabilirsiniz. Bunlar sadece örnekler. Herhangi bir derece ile alabileceğiniz birçok başka yol var.

Mahmut Yesari‘nin güzel bir sözü var: Usta avcılar, acemi yavrulara musallat olurlar. İstihdam zorluğundan iş alanı değiştirmek zorunda kalmış bir aday… Bırakın işe alım yöneticileri mecbur kaldığınız için avlandığınızı düşünsünler. Unutmayın, tuzağa düşmediniz. Şartları kendi aleyhinize kullanın 😉

Artık “Neden iş bulamıyorum” sorusuna saplanıp kalmak yerine, bu 10 maddeyi uygulamaya başlayabilirsiniz.

Hoşçakalın..

İlginizi Çekebilir

Bu içeriği paylaşmak ister misin?:
Posted in İş Bulma Rehberi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir